WhatsApp

Narsist Ne Demek?

Narsist Ne Demek?

Narsisizim, narsist kişinin zihinsel ve bedensel olarak kendine hayran olma durumuna genel olarak verilen isimdir. Kabaca kişinin kendine duyduğu aşırı güvenden dolayı oluşan kendine aşık olma durumu diye de açıklana bilir. Kelime kökeni Yunan mitolojisindeki Narkissos'dan alır.

Narkissos ve Echo'nun Hikâyesi

Çok güzel bir peri kızı olan Echo ormanda gezerken bir avcı görür. Bu avcı o kadar yakışıklıdır ki, Echo ilk görüşte âşık olur. Echo aşkına karşılık bulamaz. Yaşadığı aşk günden güne onu tüketir ve ölür. Olimposlu büyükler bu duruma çok kızarlar ve Narkissos'u cezalandırma kararı alırlar. Narkissos bir gün ormanda avlanırken su içmek için dere kıyısına gelir.

Tam su içeceği esnada kendini fark eder. Sudaki aksine öyle büyük bir hayranlık duyar ki gözlerini bu yansımadan alamaz. Olduğu yerde kala kalır. Echo gibi duyduğu aşktan tükenir. Ölünceye kadar kendini seyreder. Onun ölümüyle bedeninin bulunduğu yerde nergis çiçekleri yeşerir. İşte psikolojide de yer özseverlik duygusuYunan mitolojisinden etkilenerek Narkissos’dan, Narsist terimi ortaya çıkar.

Narsist Kişilik Bozukluğu

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler, kendilerine duydukları hayranlıktan dolayı başkalarının fikir, düşünce ve isteklerine ilgi göstermeyen, saygı duymayan kişilerdir. Narsist kişiler amaçlarına isteklerine ulaşmak için karşılarındaki kişinin fikir, düşünce ve haklarına saygı göstermeksizin ve gerçeklerle uyumlu olmasa bile daima kendilerini haklı çıkarmak uğruna, her durumda hak idda ederek en üst ve tek olmak isterler. Empatiden yoksun insanlardır. Karşılarındaki kişiyi anlayamazlar ve anlamak da istemezler. Her şey sadece onlar için ve onlarla vardır.  Var olan her şey onlar için ve onların amaçlarına hizmet etmelidir.

Karşı tarafın fikir, düşünce ve hareketleri, amaçlarına hizmet ettiği sürece vardır, aksi durumun söz konusu olduğu hallerde bu fikir ve hareketler narsist kişilik bozukluğu yaşayan birey için kabul edilemez düşüncelerdir. Bu kişiler gerçek dışı bile olsa, sadece kendi çıkarlarına hizmet eden, kişisel plan ve hedeflerine ulaşmak yolunda maddi ve manevi çıkarları için yaptıkları planlar sonucu  hedeflerine ulaşamadıklarında kendi sınırsız öfkelerine hâkim olamaz, saldırganlaşır, daha ileriki safhada çöker, hatta ağır psikotik durumla karşılaşırlar. Çünkü bu onların güven algısını zedeler.

Narsist Kişilik Bozukluğu Gösteren Bireylerin Genel Özellikleri

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler çevrelerince, manipülatif, buyurgan, bencil, eleştiriye  tahammülü olmayan hatta eleştiriyi kişisel saldırganlık olarak gören ve bu durum karşısında şiddete ulaşabilecek tepkiler veren kişiler olarak görülürler.

Narsist Kişilik Bozukluğu Olan Bireylerle Nasıl Baş Edilir?

Narsist kişilik bozukluğu olan bireyler ile birlikte olduğumuz zaman, her alanda uygulayacağı manipülatif davranışları sınırlandırmalıyız. Narsist kişi karşısında kendimizi zayıf gösterecek onun egosunu besleyecek davranışlardan kaçınmalıyız. Onu değiştirme düzeltme çalışmasına girmemeli ona karşı, olumlu, olumsuz düşüncelerimizi net bir şekilde ifade etmeliyiz. Davranışlarımız kesin ve sınırları belirli olmalıdır.

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

29 Eylül 2021
Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle