Akıl Hastalığının Uyarı İşaretleri

Akıl Hastalığının Uyarı İşaretleri

Şizofreni veya bipolar bozukluk gibi büyük akıl hastalıkları nadiren “birdenbire” ortaya çıkar. Çoğu zaman aile, arkadaşlar, öğretmenler veya bireyler, bir hastalık tam olarak ortaya çıkmadan önce, küçük değişiklikleri veya düşünceleri, duyguları veya davranışları hakkında “bir şeylerin tam olarak doğru olmadığı” hissini tanımaya başlarlar.

Semptomlar veya erken uyarı işaretleri geliştirmeyi öğrenmek ve harekete geçmek yardımcı olabilir. Erken müdahale, bir hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Büyük bir akıl hastalığını tamamen geciktirmek veya önlemek bile mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir: Ruh sağlığı sorunları nelerdir?

İşaretler ve Belirtiler

Aşağıdakilerden birkaçı meydana geliyorsa, bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşmeniz faydalı olabilir.

 • Uyku veya iştah değişiklikleri - Kişisel bakımda dramatik uyku ve iştah değişiklikleri veya azalma
 • Ruh hali değişiklikleri - Duygularda veya depresif duygularda hızlı veya dramatik değişimler
 • Geri Çekilme - Yakın zamanda sosyal olarak geri çekilme ve daha önce zevk alınan faaliyetlere ilgi kaybı
 • İşlevsellikte düşme - İşlevsellikte, okulda, işte veya sporu bırakmak, okulda başarısız olmak veya tanıdık görevleri yerine getirmekte zorluk gibi sosyal etkinliklerde olağandışı bir düşüş
 • Düşünme sorunları — Konsantrasyon, hafıza veya mantıksal düşünce ve açıklaması zor konuşma sorunları
 • Artan hassasiyet - Görüntülere , seslere, kokulara veya dokunmaya karşı yüksek hassasiyet; aşırı uyarıcı durumlardan kaçınma
 • Apati - İnisiyatif kaybı veya herhangi bir aktiviteye katılma arzusu
 • Bağlantısız hissetmek - Kendinden veya çevresinden kopmuş gibi belirsiz bir his; gerçek dışılık hissi
 • Mantıksız düşünme - Anlamları anlamak veya olayları etkilemek için kişisel güçler hakkında olağandışı veya abartılı inançlar; bir yetişkinde çocukluk dönemine özgü mantıksız veya “büyülü” düşünme
 • Gerginlik - Başkalarından korkma veya şüphe duyma veya güçlü bir sinir hissi
 • Olağandışı davranış – Garip, karakteristik olmayan, tuhaf davranış

Bu semptomlardan bir veya ikisi tek başına bir akıl hastalığını öngöremez, ancak daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu gösterebilir. Bir kişi aynı anda birkaç tane yaşıyorsa ve belirtiler ders çalışma, çalışma veya başkalarıyla ilişki kurma yeteneğinde ciddi sorunlara neden oluyorsa, bir doktor veya ruh sağlığı uzmanı tarafından görülmelidir. İntihar düşüncesi veya niyeti ya da başkalarına zarar verme düşüncesi olan kişiler derhal ilgilenilmelidir.

İlginizi çekebilir: Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım? Nasıl Mücadele Ederim?

Harekete Geç, Yardım Al

Dünya çapında on yıldan fazla bir süredir yapılan araştırmalar, erken müdahalenin genellikle semptomları en aza indirebileceğini veya geciktirebileceğini, hastaneye yatışı önleyebileceğini ve prognozu iyileştirebileceğini göstermiştir. Bir kişi henüz teşhis edilebilir bir akıl hastalığının açık belirtilerini göstermese bile, bu "kırmızı bayrak" erken uyarı belirtileri korkutucu ve yıkıcı olabilir.

Kişiyi şunları yapmaya teşvik edin:

 • Bir akıl sağlığı veya başka bir sağlık uzmanı tarafından bir değerlendirme yapın .
 • Belirtileri ve semptomları da dahil olmak üzere akıl hastalıkları hakkında bilgi edinin .
 • Günlük yaşam ve stres yönetimi stratejileri hakkında destekleyici danışmanlık alın .
 • Daha yoğun bakım gerektiren durumlar için yakından izlenmelidir .

Damgalanmanın yardım aramanın önünde önemli bir engel teşkil edebileceğini kabul edin.

Her bireyin durumu dikkatlice değerlendirilmeli ve tedavi bireyselleştirilmelidir. Erken semptomların ciddi hastalığa dönüşmesini önlemek için kapsamlı tedavi, devam eden bireysel ve aile danışmanlığı, mesleki ve eğitim desteği, çok aileli bir problem çözme grubuna katılım ve uygun olduğunda ilaç tedavisini içerebilir.

Aile üyeleri değerli ortaklardır ve mümkün olduğunda dahil edilmelidirler. Akıl hastalığı ve beyinde neler olduğunu öğrenmek, bireylerin ve ailelerin semptomların önemini, bir hastalığın nasıl gelişebileceğini ve yardım için neler yapılabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Diğer tıbbi hastalıklarda olduğu gibi, erken müdahale, ciddi bir hastalığa dönüşebilecek hastalığın önlenmesinde çok önemli bir fark yaratabilir.

Yayımlama Tarihi: 8 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
8 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle