kidologlogo

Ruh sağlığı sorunları nelerdir?

Ruh sağlığı sorunları, günlük yaşamın bir parçası olarak hepimizin yaşadığı endişelerden ciddi uzun vadeli koşullara kadar uzanır. Akıl sağlığı sorunları yaşayan insanların çoğu, özellikle erken yardım alırlarsa, bunları aşabilir veya onlarla yaşamayı öğrenebilir.

Ruh sağlığı sorunları genellikle profesyonellerin insanları uygun bakım ve tedavi için sevk etmelerini sağlamak için tanımlanır ve sınıflandırılır. Ancak bazı teşhisler tartışmalıdır ve ruh sağlığı alanında, insanların çok sık olarak etiketlerine göre veya etiketlerinde tarif edildiği gibi tedavi edildiğine dair çok fazla endişe vardır. Bu, yaşam kaliteleri üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, teşhisler, semptomları gruplara ayırmanın ve sınıflandırmanın en yaygın yolu olmaya devam etmektedir.

İlginizi çekebilir: Ruh sağlığınızı etkileyebilecek faktörlerBelirtiler

Akıl sağlığı semptomlarının çoğu geleneksel olarak 'nevrotik' veya 'psikotik' semptomlar olarak adlandırılan gruplara ayrılmıştır. 'Nevrotik', depresyon, anksiyete veya panik gibi 'normal' duygusal deneyimlerin şiddetli biçimleri olarak kabul edilebilecek semptomları kapsar. Eskiden 'nevroz' olarak adlandırılan durumlar, artık daha sık olarak 'yaygın akıl sağlığı sorunları' olarak adlandırılmaktadır.

Daha az yaygın olanı, bir kişinin gerçeklik algısına müdahale eden ve görme, duyma, koklama veya başka kimsenin yapamayacağı şeyleri hissetme gibi halüsinasyonları içerebilen 'psikotik' semptomlardır. Akıl sağlığı sorunları düşünme, hissetme ve davranma şeklinizi etkiler. Kişisel zaaflar değil, doktor tarafından teşhis edilebilecek sorunlardır.Ruh sağlığı sorunları çok yaygın

Tespit edildiği üzere, her 6 kişiden 1'i yaygın bir zihinsel sağlık sorunu yaşıyor. Anksiyete ve depresyon en yaygın sorunlardır ve herhangi bir zamanda yaklaşık 10 kişiden 1'i etkilenir.

İlginizi çekebilir: Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım? Nasıl Mücadele Ederim?Ruh sağlığı sorunları insanları nasıl etkiler?

Anksiyete ve depresyon şiddetli ve uzun süreli olabilir ve insanların hayata devam etme yetenekleri üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Her 100 kişiden bir ila ikisi, bipolar bozukluk veya şizofreni gibi ciddi bir akıl hastalığı yaşar ve gerçeklikle bağlarını kaybettikleri dönemler yaşarlar. Etkilenen insanlar sesler duyabilir, kimsenin görmediği şeyleri görebilir, olağandışı veya mantıksız inançlara sahip olabilir, gerçekçi olmayan bir şekilde güçlü hissedebilir veya günlük olaylara belirli anlamlar okuyabilir.

Belirli zihinsel sağlık problemlerinde belirli belirtiler yaygın olsa da, hiçbir iki insan hasta olduklarında tam olarak aynı şekilde davranmazlar.

Akıl sağlığı sorunu yaşayan veya zihinsel sağlık sorunu yaşayan birçok insan, diğer insanların tepkilerinden korktukları için duygularını saklamaya çalışır. Ve birçok insan, teşhis edilmiş veya teşhis edilebilir bir zihinsel sağlık sorunu olmadan sıkıntılı hissediyor - ancak bu, günlük yaşamla başa çıkmak için mücadele etmedikleri anlamına gelmiyor.

Sizde ruh sağlığınızdan endişe ediyorsanız hemen bir uzmana başvurun.

Kidolog.com alanında uzman en iyi psikologları sizin için bir araya getirdi.

Uzmanlar için tıklayın.

154211

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.