WhatsApp

Diyetisyen Tuğçe Seçkin, Kırıkkale Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi, Kırıkkale Halk Sağlığı Merkezi KETEM Birimi, Kırıkkale Üniversitesi Öğrenci Yemekhanesi birimlerinde stajlarını tamamlamıştır. Ardından Akdeniz Üniversitesi Sporcu Sağlığı Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimime başladı, şu anda da eğitimime devam etmektedir. Sporcu Beslenmesi, Kilo Yönetimi, Çocuk ve Ergen Beslenmesi, Gebe ve Emzikli Beslenmesi ve Hastalıklarda Beslenme alanlarında danışan kabul etmektedir.
icon Eğitim
  • Akdeniz Üniversitesi Sporcu Sağlığı Anabilim Dalı Yüksek Lisans- devam ediyor
  • Kırıkkale Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü-2017
icon Sertifikalar
  • Gastroenteroloji Diyetisyenliği Kursu-2022

Ergenlik Döneminde Yeme Davranış Bozuklukları
Diyabetli Çocuklarda Beslenme
Obezite Beslenme Danışmanlığı
Okul Çağı Çocukları İçin Beslenme
Çocuklarda Demir Yetersizliği
Gebelik Döneminde Beslenme
Doğum Sonrası Alınan Kiloların Verilmesi
Okul Çağı Ve Adolesan Dönemde Beslenme
Çocuk Hastalıklarında Beslenme
Sporcu Beslenmesi

icon

Merhabalar. 9 ay 20 günlük bebeğim var. 3 öğün ek gıda alıyor. Sabah yumurta, yoğurt, domates gibi besinler veriyorum. Öğlen ve akşam sebze püreleri, tahıllı çorbalar veriyorum. Haftada en az 4 5 öğün et-tavuk veriyorum. İlk aylarda pek yemiyordu, b12 eksikliği vardı. ama şimdi daha iyi yemeye başladı. Her öğünde yaklaşık 1 çay bardağı kadar yiyor ancak yine de kilo almıyor. Nerede yanlış yaptığımı bilmiyorum. Kilo almasını nasıl sağlayabilirim? Şu an 10-25 persentilde kilosu.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, öncelikle anne sütü almaya hala devam ediyor mu? Bu önemli. Elbette anne sütü şu an enerji ihtiyacının tamamını karşılamaz ama hala yaklaşık % gibi bir oranı karşılar. Ne zamandır kilo almıyor bu da önemli. Yemesi artmasına rağmen hiç mi kilo almıyor bu da önemli. Anlayacağınız üzere bebek beslenmesi kompleks bir durum, değerlendirmek için ayrıntılı analiz gerekir. Randevu oluşturursanız daha detaylı bir değerleme yapabiliriz :)

icon

Merhaba hocam bana geçen mart ayında dahiliye uzmanı tarafından ibs huzursuz bağırsak sendromu teşhisi konuldu. En ufak bir olay , stres , heyecan aynı zamanda sağlıksız yiyecekler tükettiğmde ishal oluyorum. Evden çıkmak bir yere gitmek benim için büyük bir problem haline geldi. Probiyotik kullanıyorum fakat tam olarak iyilestiğim söylenemez en azından psikolojik olarak pek iyi değilim ne önerirsiniz

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, ibs çok kompleks bir tedavi dönemi gerektiren bir hastalıktır. İlaç ve beslenme tedavisi eşzamanlı ilerlemelidir. Tedavi kişiye özel olacağı için genel tavsiye vermek oldukça zor. Dilerseniz randevu oluşturabilirsiniz, seansta sizi tanıyarak size özel beslenme programı hazırlayabiliriz :)

icon

10 yaşındaki kız çocuğunu yaz tatilinde yatılı Kur'an kursuna göndermek doğru bir davranış olur mu. Haftanın beş günü orada kalacak hafta içi evinde olacak. Bu çocuğu aileden soğutur ve uzaklaştırır mi.yoksa Çocuk için iyi bir eğitim mi olur orada matematik Türkçe bilmediği konuklar için eğitim verilecek.

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, bu soru benim uzmanlık alanıma girmiyor. Doğru cevabı alabilmek için Çocuk Gelişimi kategorisinden bir uzmana yöneltmeniz daha sağlıklı olur. İyi günler.

icon

Merhaba 6 aylık bebeğim var emziriyorum. Çikolata bağımlısı bir insanım. Durduramıyorum. Gaz ve alerjiye sebep olmuyor bebeğimde. Bunlar haricinde çikolata yemem bebeğime zarar verir mi? Şeker açısından zararlı olur mu?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, çikolata ve diğer şekerli besinlerin bebeğinize bir zararı olmaz. Fazla yerseniz sizin yağlanmanız artar o kadar. Fakat ne kadar yediğinizi ve size göre normal mi çok mu olduğunu anlamak için sizi tanışmamız gerekir. Dilerseniz randevu oluşturarak detaylı bilgi alabilirsiniz :)

icon

Kilo almak istiyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, kişinin olması gereken vücut ağırlığı yaşı, cinsiyeti, boyu, fiziksel aktivitesi, var olan hastalıkları gibi birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Eğer kilo almak istiyorsanız randevu oluşturursanız sizi tanıyıp size uygun bir beslenme programı ile sürece başlamamız mümkün :) Randevu almadan önce kan tahlili yaptırırsanız hipertroidi gibi kilo almanızı zorlaştıracak metabolik bir durum var mı yok mu bilip buna göre yol almamız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler :)

icon

28 aylık prematüre ikizlerim var kızımın 1 yaşına kadar reflusu vardı şuan iyileşmiş durumda ve 10 kg oğlum ise doğuştan reflü fakat 3ayliken durumu düzeldi şuan 13kg normal mi

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, prematüre bebeklerde büyümenin izlenmesinde erken doğdukları için düzeltilmiş yaş kullanılır fakat sizin bebekleriniz iki yaşını geçtikleri için 28 aylık bebeklerin olması gereken değerlere bakıldığında 10 kilo olan bebeğinizin percentil değeri düşük muhtemelen bir yaşına kadar reflü olması etkendir fakat 1-2 kilo daha alması gerekli. 13 kilo olan bebeğinizin yaşına göre kilosu ise normal. Beslenmeleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz randevu oluşturabilirsiniz :)

icon

e*****

Değişime önce kendimden başlıyorum

icon

s*****

Vegan diyete başladık hadi hayırlısı olsun diyelim

icon

ö*****

Tuğçe hocamın programına harfiyen uyuyoruym eskiden kaçamaklar olsada artık yok

icon

e*****

5 Ayda 12 kilo harika gidiyoruz

icon

S*****

İlgili ve alakalı bir hoca

icon

ı*****

Sağlık sorularım nedeniuyle kilo veremiyordum.2,5 ayda 9 kilo verdim beslenme ve sağlıkla harikjasınız tuğçe hocam

icon

l*****

Fazlalıklar gidiyorrr

Uzmanın Yazıları