Sümeyra Topcu

Sümeyra Topcu

Çocuk Gelişimi Uzmanı (Pedagog)

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 249.00 TL

Yapılan Seans 63
Danışan Sayısı 30
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

1994 Ankara doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde onur öğrencisi olarak tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim bölümü Otizm Spektrum Bozukluğu alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Öğrenim süresi boyunca, Dışkapı Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi, Hacettepe İhsan Doğramacı Hastanesi gibi farklı hastanelerde eğitimini destekler nitelikte çalışmalara katılmıştır. Hastanelerin yanı sıra Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, Okul Öncesi kurumları, Ceza evleri ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtları ve Kızılay Eğitim Evi’nde çalışmalarda bulunmuştur. Eğitimini aldığı zeka ve gelişim testleri ile 0-18 yaş arasındaki çocukların ayrıntılı gelişimsel değerlendirmelerini ve gelişim takiplerini yapmaktadır. Yapılan değerlendirme ve gelişim takipleri sonuçları doğrultusunda, erken müdahale programı hazırlamakta ve ailelere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Ankara’ da bulunan bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde, özel gereksinimi olan bireylerle çalışmaktadır. Buna ek olarak anlaşmalı olduğu merkezde uzman olduğu alanlarda yüz yüze ve online olarak aile ve çocuklara danışmanlık hizmeti vermektedir.
icon Eğitim
 • Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi -Çocuk Gelişimi
 • Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimler Fakültesi - Pedagojik Formasyon
 • Yüksek Lisans -Eskişehir Anadolu Üniversitesi Özel eğitim-Otizm Spektrum Bozukluğu
icon Sertifikalar
 • - Agte
 • - BEİER CÜMLE Tamamlama Testi
 • - Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi
 • - Burdon Dikkat Testi
 • - Catell Testi
 • - D2 Dikkat Testi
 • - Denver II gelişim tarama testi
 • - Erken Çocukluk ResimAanalizi
 • - Frankfurter Dikkat Testi
 • - Frostig Görsel Algı testi
 • - Gesell Gelişim Figürleri Testi
 • - Goodenough Harris Bir Adam Çiz Testi
 • - Kent Egy
 • - KİNDER Angst
 • - Louisa Düss Psikanalitik Hikayeler Testi
 • - Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi
 • - Porteus Labirentleri Testi
 • - SDÖT
 • - Stanford BinetZeka Testi
 • - WISC-R Zeka Testi
 • -- Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Memeden Kesme
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Konuşmada Gecikme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Memeden Kesme
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Konuşmada Gecikme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
icon

Oglum çok hirçın ne dediysem hep tersini yapıyor ne yapucam

Uzmanın Yanıtı

merhabalar:)Hırçın davranışının altında yatan Kendini ifade etmede yetersizlik, istediği davranışın engellenmesi, Çocukla aile arasında kurulan yanlış bağ, sağlık sorunları gibi birçok farklı duygusal nedenler olabilir. Çocuğumuza doğru müdahale edebilmemiz için takvim yaşı,davranış öncesi davranış süreci ve davranış sonrasına yönelik ayrıntılı bilgi almam ve bu doğrultuda davranışı değiştirmeye yönelik program yürütmemiz daha doğru olacaktır. Randevunuzu oluşturduğunuzda detaylı görüşerek programımızı hazırlayabiliriz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

icon

Hangi şehirdesiniz , kayseride görüşebileceğimiz selektif mutizm hakkında tecrübeli çocuk gelişim uzmanı var mı

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar :) Ben Ankarada görev yapmaktayım. Site üzerinden şehirlere göre arama yapabilirsiniz. Sağlıcakla kalın :)

icon

Bir çocuk neden parmak emer?

Uzmanın Yanıtı

merhabalar :) Parmak emme davranışı bebeklerin anne rahminde öğrendikleri refleksif bir davranıştır. 0-2 yaş dönemi oral dönem olarak bilinir ve bebekler için ağız en büyük haz kaynağıdır. Bebekler bu dönemde çevrelerini ağız yoluyla keşfederler. Parmak emme davranışının 2 yaş sonuna doğru kaybolması beklenir. Hala devam ediyorsa davranış değerlendirilmeli ve müdahale edilmelidir.

icon

Davranışlarında bozukluk var

Uzmanın Yanıtı

merhabalar :) çocuklarımızda içerisinde bulundukları döneme özel veya birçok faktöre bağlı davranış problemleri görülebilmektedir. aile ve çocuklarımızın bireysel farklılarını gözeterek davranış değiştirme programı hazırlamakta ve bu doğrultuda çalışmaktayım. Randevunuzu oluşturduğunuzda detaylı görüşerek programımızı hazırlayabiliriz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın

icon

merhabalar, oğlumda dikkat eksikliği var ama en çok sıkıntıyı uyumlu olmamak şeklinde yaşıyoruz. etrafa hırçın davranışları var. isteklerinin yerine gelmemesi durumunda direkt tepki veriyor düşünmeden. her konuya karşı çıkıyor. sizden nasıl bir yardım alabiliriz.

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar:) Dikkat eksikliği yaşayan çocuklarımıza ilk olarak dikkat eksikliğinin altında yatan faktörleri belirlemek için değerlendirme, ebeveyn çocuk görüşmemizi yapıyor ,sonrasında dikkat eksikliği yaşayan çocuğumuza online olarak dikkat eksikliği testi uygulayarak puan aralığını belirliyorum. Puan aralığı doğrultusunda check-up yapılandırılmış dikkat programı ve çocuğumuzun bireysel farklılıklarına, ihtiyacına yönelik dikkat egzersizler doğrultusunda çalışmalarımızı tamamlıyorum. Davranış problemi olan inatçılığın ortadan kalkması veya azaltılabilmesi için öncelikle altında yatan sebebin bulunması ve çözümlenmesi gerekmektedir. Davranış probleminin azaltılması veya ortadan kaldırılabilmesi için davranış öncesi davranış süreci ve davranış sonrasına yönelik ayrıntılı bilgi almam ve bu doğrultuda davranışı değiştirmeye yönelik program yürütmemiz daha doğru olacaktır.. Randevunuzu oluşturduğunuzda detaylı görüşerek programımızı hazırlayabiliriz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın:)

icon

Çocuğumuz artık farklı sorular sormaya başladı sanırım eğitim için zaman geldi diye düşünmeye başladık ama öncesinde sormak istedik. Çocuğa cinsel eğitim vermek için en az kaç yaşında olmalı? Bu arada çocuğumuz 12 yaşında. Cinsellik ile ilgili şeyler sormaya başladı. İlk ve tek çocuğumuz o yüzden bilmiyoruz nasıl cevap vereceğimizi

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar :) Çocuklarımıza cinsel eğitim vermemizin belirli bir yaşı yoktur. Her çocuğun bu konuda merak yaşı birbirinden farklıdır. Cinsel eğitim çocuğunuz size bu konu ile ilgili soru sorduğunda başlamış demektir. Çocuğunuz size bu konu hakkında sorular sorduğunda geciştirmeyin. Yüz ifadeniz , mimikleriniz ve ses tonunuz her zamanki gibi olsun .Size yöneltilen sorunun cevabını bilmiyor veya nasıl anlatacağınızdan emin değilseniz bu konu hakkında bilgi sahibi değilim , araştırıp sana anlatacağım deyiniz. Sonrasında muhakkak açıklamanızı yapınız. Cevaplarınız muhakkak net olmalı ve çocuğunuzun içerisinde bulunduğu gelişim dönemi dikkate alınarak verilmelidir. Görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın :)

icon

Oğlumun tırnak yeme problemi var son 10 aydır. 1.5yasinda kız kardeşi var. Geç konuştu hala da konuşması çok anlaşılır değil. Tuvalet eğitimini kabul etmiyor. Bebek gibi davranıyor. Kardeşini emzirdigim için o da biberon emiyor. Arkadaşları olsun istiyor ama konuşması anlaşılır olmadığı için çocuklar kabul etmiyor bana yardımcı olur musunuz lütfen.

Uzmanın Yanıtı

merhabalar:)tırnak yeme davranışının altında çok farklı duygusal nedenler olabilir.Kardeş kıskançlığı, ebeveyn tutumu, kaygı, öfke ,stres gibi durumlardan kaynaklanacağı gibi bazı spesifik durumlarda da tırnak yeme davranış bozukluğu görülebilir. Çocuğumuza doğru müdahale edebilmemiz için davranış öncesi davranış süreci ve davranış sonrasına yönelik ayrıntılı bilgi almam ve bu doğrultuda davranışı değiştirmeye yönelik program yürütmemiz daha doğru olacaktır. Çocuğunuzun dil gelişimi hakkında değerlendirme yaptıktan sonra daha net bilgi verebilirim. Fakat dil gelişimindeki gerilik ve bebek gibi davranmasının nedenleri arasında kardeş kıskançlığı etkili olabilir. Randevunuzu oluşturduğunuzda detaylı görüşerek programımızı hazırlayabiliriz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın:)

icon

Merhaba Hocama 2 yaş sendromunu nasıl atlatabilirim?

Uzmanın Yanıtı

merhabalar:) 12-36 ay özerklik dönemidir. Bu dönem çocukların bağımsızlıklarını ilan ettiği ,çevresine kendini kabul ettirmeye çalıştığı dönemdir. Bu dönem ergenlikten önceki ilk bireyselleşme sürecidir. Bu dönemde çocuğa fırsatlar sağlanmalı, başarma duygusu tattırılmalıdır. Seçenekler sunmalı, inatlaşılmamalı iletişime girerken net kısa ve basit cümleler kullanılmalıdır. Muhakkak göz kontağı kurarak konuşulmalı ,her sorusu titizlikle cevaplanmalıdır. Her çocuk biricikdir. Bundan dolayı her çocuğun dönem ihtiyaçlarının birbirinden farklılık göstermesi olağandır. Randevunuzu oluşturarak çocuğunuz için destek alabilirsiniz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın:)

icon

H*****

Sümeyra hanımla 1 yıl önce tanıştık . çocuğumda dikkat problemi ve okuma okudugunu anlama problemleri vardı. Sümeyra hanım sayesinde özel egitimin kıyısından döndük şuanda oglum yaşıtları ile aynı sınıfta eğitim alıyorsa Sümeyra hanım sayesinde . iyiki varsiniz Sümeyra hanım Allah sizin gibi güzel  insanları başımızdan eksik etmesin

icon

u*****

Sümeyra hanıma instagramdan ulaştım. İnstagramdan sorduğum her soruya sabırla cevap verdi.kidolog üzerinden online görüştük.guleryuzu ve tatlı diliyle karşıladı beni ve kızımı. Kızıma dikkat programı uygulamaya başladı en kısa zamanda Ankara'ya yüz yüze görüşmeye gideceğiz. sumeyra hanımı herkese tavsiye ederim

icon

F*****

Sümeyra hanım ile yüz yüze seanslarımız vardı. Fakat çocuğumun kronik rahatsızlığından dolayı yüz yüze devam edemedik. O da kidolog üzerinden online devam edebileceğimizi söyledi. Davranış problemlerini için zaten yüz yüze seanslarda ilerleme katetmiştik. Okulundan çok geri kaldı bu nedenle onlineda akademik çalışmalar yürütmeye karar verdik. Sümeyra hanıma çok teşekkür ediyoruz, oğlum sizi çok özledi inşallah bir an önce sağlıklı günlerde görüşürüz.

icon

B*****

Online görüşmenin verimi konusunda kaygılıydım çocuğumun davranış problemleri var ve ilk görüşme olmasına rağmen verimli geçti. Çocuğum ekran karşısında tutmanın zor olacağını düşünüyordum ama Sümeyra hanım bir şekilde başardı. Planlama yaptık seanslara devam edeceğim.

Uzmanın Yazıları