WhatsApp

icon Eğitim
 • Adnan Menderes Üniversitesi - Pedagojik Formasyon
 • Ankara Üniversitesi - Çocuk Gelişimi
 • Denizli İmkb Kız Meslek Lisesi
icon Sertifikalar
 • Yükleniyor
 • Agte - Ankara Gelisim Tarama Envanteri
 • Aile Danışmanlığı
 • Çocuk Resimlerinin Psiko-Pedagojik Analizi
 • Denver II
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Özel Eğitim Alanı Uzman Öğretici Sertifikası
 • Peabody
 • Pedagojik Formasyon

Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim Sorunları
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Anne-Baba Ayrılığı
Aylık Gelişim Takibi
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Davranış Bozuklukları
Doğa Pedagojisi- Doğa Etkinlikleri
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Etkileşimli Kitap Okuma
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Konuşmada Gecikme
Korku ve Kaygılar
Memeden Kesme
Memeden Kesme
Öfke Nöbetleri
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Pozitif Ebeveynlik
Sağlam Bebek Takibi
Sınır Koyma-Kural Koyma
Tuvalet Eğitimi
Uyku Eğitimi
Uyku Eğitimi
Yeme-Yedirme Sorunları

icon
Bebek

Çocuğumuz son zamanlarda saldırganlaştı. Oyuncaklarını bize fırlatır oldu bana bir kaç kere tokat attı kucağıma aldığım sırada. Eve gelen misafirlere de bir şeyler atıyor vuruyor. Neden olmuş olabilir hiç bilmiyoruz. Okula göndermemek için rapor almıştık covidden korktuğumuz için göndermek istemedik. Acaba o yüzden olabilir mi yani sınıfından uzak kaldığı için yapar mı?

Uzmanın Yanıtı

merhabalar, kendini ifade etmekte(duygularını, ihtiyaçlarını vs.) zorlanıyor, kısıtlanmaktan hoşlanmıyor, birileri ile iletişime geçmekte zorlanıyor gibi nedenlerden dolayı saldırgan davranışlar sergiliyor olabilir. Hangi durumlardan sonra bu davranışı sergiliyor iyi gözlemlemelisiniz. Size ve başkalarına saldırgan davranışlar gösterdiğinde nasıl tepki verdiğiniz çok önemli. Öfkelendiğini anlıyorum, seni şu şu şu durum öfkelendirdi ama oyuncaklarımızı atmıyoruz gibi çocuğumuzun öfke duygusunu kabul etmeli ama saldırgan davranışını kabul etmemeli ve durdurmalıyız. Gülmemeli ve bu davranışı pekiştirecek tepkiler vermemeliyiz. Çocuğumuz sakinleştikten sonra onunla konuşmalıyız. Evdeki sınırlarımız, aile içi iletişimimiz, çocuğumuza karşı tutumumuz gibi dinamikleri gözden geçirmekte de fayda var. Sevgilerle..

icon
Bebek

eşimle boşanma aşamasındayız. 9 yaşındaki kızım bu durumu kabullenmiyor. bu duruma onu nasıl alıştırabilriz

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, çocuğumuz boşanma sürecinden sonra neler yaşayacağı hakkında kaygı yaşıyor olabilir. Durumu neden kabullenmiyor olabilir bunun için iyi gözlem yapılmalı. kaygıları mı var? Soru işaretleri mi var? Başka bir ihtiyacını mı belli etmeye çalışıyor? Hayatında değişmesini istemediği şeyler mi var?.. gibi. Bu süreçte siz ve babası bir araya gelerek, sizin onun hala anne ve babası olduğunuzu yalnızca artık birlikte yaşamayacağınızı, ona olan sevginizi ve boşanma sürecinden sonra kiminle kalacak, nerede yaşayacak gibi bilgileri net bir şekilde onun düşüncelerini, duygularını da göz önünde bulundurarak konuşmalısınız. Bazı çocuklar için daha sancılı bir süreç olabiliyor. Yanında olduğunuzu ve sevginizi bolca hissettirmelisiniz. Sevgilerle..

icon
Bebek

Çocuğum allah nerede gibi sorular soruyor. Çocuğuma tanrı varoluş kısmını nasıl anlatabilirim?

Uzmanın Yanıtı

Bu durumda çocuğumuzun yaşı çok önemli. 11 yaş öncesi soyut düşünmekte zorlandığı için bu konularda somut cevaplar verilmeli.

icon

r*****

Sanırım yorumları herkes görebiliyor. O yüzden kesinlikle çocuk gelişimci desteğine ihtiyacınız varsa Şule Hocam'la görüşmelisiniz. Böyle başarılı ve bilgili birini, dolayısıyla bu kadar güzel geçen bir seansı asla beklemiyordum. Haftaya kaçta uygunsanız tekrar görüşeceğiz hocam :)

icon

g*****

Kitap konusnuda çocuğumuzu hiç bir şekilde teşvik edemediğimiz için Şule hanımdan seans aldık. Biraz zaman geçsin duruma göre tekrar görüşeceğiz hocam. 

icon

p*****

Memeden kesme için denemediğimiz yöntem kalmamıştı. Gerçi seansta öğrendik ki baya yanlış yapıyormuşuz. Güzel bir seanstı, tavsiye ederim.