Şefika Nur Doğan

Şefika Nur Doğan

Çocuk Gelişimci (Pedagog)

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 249.00 TL

Yapılan Seans 146
Danışan Sayısı 34
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

Merhabalar İstanbul Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Lisans Çocuk Gelişimi Bölümünden mezun oldum. Öğrencilik yıllarımda hem zorunlu hem de gönüllü olarak okul öncesi, özel eğitim, hastane ve STK gibi kurumlarda stajlarım ve çalışmalarım olmuştur. Uluslararası Aile Danışmanlığı Eğitimi aldım. Montessori Eğitmenliği, Oyun ve Masal Terapisi, Çocuk Resimleri Analizi ve Yorumlanması, Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitmenliği, Öğrenme Güçlüğü, P4C Uygulayıcı Eğitimi, Hafıza Teknikleri, Duygusal Zekâ, Diksiyon, Konsantrasyon ve Çocuk Oyunları alanında eğitimlerimi aldım. Çalışma alanlarım ise Aile İçi İletişim Sorunları, Sağlam Bebek Takibi, Gelişim Bozuklukları, Okul Olgunluğu, Çocuk Gelişim Testleri, Kardeş Kıskançlığı, Öfke Nöbetleri, Konuşmada Gecikme, Memeden Kesme, Tuvalet Alışkanlığı Eğitimi, Uyum Bozuklukları, Altını Islatma Problemi, Otizm, Davranış Bozuklukları, Tırnak Yeme, Sınav Kaygısı, Hiperaktivite, Yeme/Yedirme Sorunları, Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme Ve Danışmanlık, Sınır Koyma, Anne - Baba Ayrılığı, Parmak Emme, Gece Terörü (parasomnia)..
icon Eğitim
 • Başkent Üniversitesi / Aile Danışmanlığı
 • İstanbul Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi
 • Türkiye Sağlık Vakfı / Doğum Koçluğu (Doula)
icon Sertifikalar
 • AGTE GELİŞİM ENVANTERİ
 • AKIL VE ZEKA OYUNLARI EĞİTMENLİĞİ
 • BENDER GESTALT TESTİ
 • BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ
 • BURDON DİKKAT TESTİ
 • CATTEL ZEKA TESTİ
 • ÇOCUK RESİMLERİNİ YORUMLAMA VE ÇİZİM TESTLERİ EĞİTİMİ
 • Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği / Anksiyete Ölçeği/DEHB Ölçeği/Sosyal Fobi Ölçeği
 • ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI VE ÇÖZÜM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ
 • DUYGUSAL ZEKA EĞİTİMİ
 • ETEÇOM 2 UYGULAYICILIĞI
 • FİLİAL OYUN TERAPİSİ
 • FRANKFURTER DİKKAT TESTİ
 • FROSTİG GÖRSEL ALGI TESTİ
 • GELİŞİMSEL ÇOCUK NÖROLOJİSİ DERNEĞİ DENVER II GELİŞİMSEL TARAMA TESTİ
 • GESELL GELİŞİM TESTİ
 • KENT EGY
 • MASAL TERAPİSİ EĞİTMİ
 • METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ
 • MOXO d-CPT DİKKAT TESTİ
 • OYUN TERAPİSİ EĞİTİMİ
 • ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ TESTLERİ VE EĞİTİM UYGULAMALARI
 • P4C EĞİTMENLİĞİ
 • PEABODY KELİME ANLAMA TESTİ
 • PEDAGOJİ OKULU EĞİTİMİ
 • PORTEUS LABİRENTLERİ TESTİ
 • YAŞAM KOÇLUĞU
Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Konuşmada Gecikme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Doğa Pedagojisi- Doğa Etkinlikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
icon

Merhaba kolay gelsin. Benim 5 yaşında bir oğlum var 1 ay önce bir oğlum daha oldu. Bebeğimiz doğduktan sonra büyük oğlum çok garip davranmaya başladı kardeşi ile ilgili olumsuz hiç bir davranışı yok ama sürekli bizim sınırlarımızı zorlayan hareketlerde bulunuyor. Burnunu karıştırıp koltuğa sürmeye başladı el ve ayak parmak kenarlarını soyuyor nasıl davranmalıyız?

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, teşekkürler. Kardeş kıskançlığı, kardeşine zarar verecek durumda olmadığı sürece doğal bir süreçtir. Sizin sınırlarınızı zorlayan davranışların altında yatan sebep konusunda sadece kardeşini düşünmemeliyiz. Aile öyküsünü almadan, çocuğu ve aileyi tanımadan burada yazılanlarla cevap vermem sağlıklı değil. En yakın tarihte bir uzmanla görüşerek bu süreçte neler yapabilirsiniz, neyi nasıl yapmanız gerektiği konusunda destek almanızı öneririm. Panelimden "online seasn al" butonu ile randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı ve iyi günler

icon

Merhaba. Benim 17 aylık bir oğlum var. Sürekli biseyler söylemeye calisuyor ama sürekli susmuyor. Fakat sadece anne baba dede mama attı haydi gibi kelimeleri söylüyor. Bu normal mi? Kakasını yapıyor bezine sonra bana kaka diyor almam için. Tuvalete götürmem gerekli mi? Yani 3rken olur mu? Ve en önemli sorum benim oğlum çok ama çok hareketli. Karsima alıp oturtamiyorum. Biseyler göstermek öğretmek istiyorum ama olmuyor durmuyor. Oyuncak ilgisi neredeyse hiç yok. Genellikle hep kablo şarj aleti vs. Gibi tuhaf şeylerle oynamak istiyor. Ben istiyorum getirden götürsen anlasın kulağı burnu nerde göstersin ama olmuyor lego koyuyorum üst üste o da yapsın diye gelip dağıtıyor. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama aynı aydaki birkaç tanıdığım xoxuk hepsini yapıyor. Benim oğlum sürekli koşmak oyun oynamak istiyor. Yorulduğunu hiç anlamıyor. Zekasında problem mi var acaba diyorum ama eee eee diyorum mesela girip yastığını alıp getiriyor bana kızdığımı anlıyor. Napacagimi şaşırdım nasıl olacak ne şekilde davranmam gerekecek bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, öncelikle her çocuğun gelişim süreci farklıdır :) bu sebeple karşılaştırma yapmamamız gerekir. Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür. 1-2 yaş arası çocuklar bir yada iki kelimelik cümleler kurabilir. Olumsuz cümleler kurabilir ve soru cümleleri oluşturabilirler. Oyun çağı çocukları hareketli çocuklardır. Bitmek bilmeyen tükenmeyen enerjileri vardır ve bu aslında iyi bir şeydir her zaman altında bir sorun aramak doğru değildir. Yine de gözlemlenmesi gerekir. Tuvalet alışkanlığı sürecine hazır olduğuna dair hem sizin hem de çocuğunuzun cevaplandırması gereken bazı sorular var. Bu süreç tek taraflı hazır olma ile yürütülecek bir süreç değildir. Bu konuyla ve diğer sorularınız için danışmanlık desteği alabilirsiniz. :)

icon

Cok hırcın cok bagirip herseyi kendi istedigi gibi olsun istiyo surekli okulda sikayet aliyorum napmam gerekiyor

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar Sevgili Ebeveyn, Öncelikle çocuğunuzun yaşını bilmem gerekiyor. Gelişim özelliklerine göre ve çocuğunuzun yaşamını öğrendikten sonra hırçınlığının, bağırmasının sebebini bulup size doğru bir şekilde yardımcı olabilirim.. İyi günler dilerim :)

icon

İyi günler ben selçuk üniversitesi çocuk gelişimi bölümde okuyorum bir röportaj yapmak istiyorum yapabilir miyiz acaba ?

Uzmanın Yanıtı

Tabi ki :) Sosyal medyadan ulaş mutlaka bana :)

icon

z*****

Kardeş kıskançlığı konusunda dayanılmaz safhaya gelmiştik. Sürekli kardeşe saldırma davranışı görüyorduk. Şefika hocama gerçekten minnettarız. Şimdiden çok iyi gelişmeler var. 

icon

m*****

Parmak emme problemiyle başladığımız seanstan sonra yaptığımız 3. seans. O kadar iyi geldiniz ki iyi ki varsınız :)

icon

o*****

İlk başta online olarak görüşmek biraz beni tedirgin etmesine rağmen görüşme sonunda bu ön yargım kırıldı. Hocamıza 4 yaşındaki oğlum icin danışan oldum. Beni ve oğlumu özveri ile dinlemesi verdiğim bilgilere istinaden önerileri ve farklı bakış acıları ile yönlendirmesi ne yapacağıma dair bir yol haritası çizmiş oldu samimiyeti ve içtenliği icin kendisine burdan teşekkür ediyorum ilerleyen süreçte tekrar görüşmek dileğiyle . Iyi çalışmalar

icon

S*****

Evlat yetiştiriyoruz yardımlarınız için çok sağolun

icon

o*****

Şefika hanımın ilgisi, alakası, verdiği bilgilerle kendimizi sürecte yalnız hissetmiyoruz ailecek teşekkürler şimdiden.

icon

e*****

İki tane çocuğum var. Büyük olan 11 yaşında küçük olan ise 7. Büyük çocuğum biz evde olmadığımızda tek kaldıklarında küçük çocuğuma şiddet uyguluyor. Küçük ise bunu saklıyor. İki evladımdan da bu davranışı beklemezdim. İkisi de bunu saklıyor. Öğrendiğimden beri yalnız bırakmıyorum. Küçüğü korumak isterken büyük çocuğumu da kışkırtmak, uzaklaştırmak, yalnız hissettirmek istemiyorum. Her davranış farklı sonuçlara sebep olabilir böyle bir sorun yaşayanlar kesinlikle destek almalılar ve deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

icon

ş*****

İki kızım var ve biri çok girişken diğeri çok içine kapanık. Girişken olan kızım utangaç olana yokmuş gibi davranıyor başka çocuklara kardeşim diyor ve diğer kızım çaktırmasa da üzülüyor. İki kardeşi nasıl daha yakın yaparımı düşünüyorum. Teşekkür ederim yardımlar için.

icon

A*****

Çok ilgilisiniz çok memnunum diğer seanslarda görüşmek üzere.

icon

v*****

Valla uzaktan bu kadar faydalı olacağını düşünmemiştim okuduklarımız tavsiyeler bir yere kadar özel görüşmek çok başka

Uzmanın Yazıları