WhatsApp

icon Eğitim
  • İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi Yüksek Lisans
  • İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi
icon Sertifikalar
  • Cat (çocuklarda algı testi)
  • Çocuk Değerlendirme Testleri
  • Çocuk Resimleri Analizi
  • Denver II Gelişim Tarama Testi
  • Frostig görsel algı testi
  • Oyun terapisi

Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim Sorunları
Aylık Gelişim Takibi
Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Konuşmada Gecikme
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Pozitif Ebeveynlik
Sağlam Bebek Takibi
Sınav Kaygısı
Sınır Koyma-Kural Koyma
Tuvalet Eğitimi

icon
Bebek

Bizim 4 yaşında bir kızımız var ve eşim şu an hamile. Bunu kızımıza söylediğimizden beri annesine tavır aldı. Siz beni sevmiyorsunuz falan demeye başladı. Annesinin sarılmasını istemiyor bağırıyor annesine. Biz şimdi ne yapmalıyız?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba; Kardeş kıskançlığı her çocuğun anne ve babasının özel ilgi ve şefkatine olan ihtiyacından ortaya çıkan bir davranıştır. Yenidoğan bebeğin fizyolojik ihtiyaçları doğrultusunda anne ile geçirdiği zaman dilimi fazla olduğu için büyük kardeşin bebeğe karşı kızgınlık, kırgınlık gibi duyguların geliştirmesine sebep olur. Bu kıskançlık türünde çocuk genellikle saldırgan bir biçimde davranır. Çocuklar kaybettiği ilgiyi geri kazanmak için bebekleşme ve gerileme davranışı (emekleme, bebekçe konuşma ve biberonla beslenmeye dönme, parmak emme vb. )görülebilir. ▪️Anne ve babalar kardeşlerden birinin öne çıkan özelliklerini diğer kardeşlere örnek göstermek suretiyle kıyaslama yapması ve teşvik etmeye çalışması yapılan hatalardan biridir. Bu davranışın sonucunda olumlu bir geri dönüş olmayacaktır. Çözüm olarak kardeş dünyaya gelmeden önce anne ve babanın çocuklarını bu konuda hazırlamaları, bu konuyla ilgili hikaye kitabı okunması ve doğum sonrasında bebeği biberonla beslenmesi , temizlik esnasında ıslak mendil, pudra gibi şeyleri getirmesi, giyinmesine yardımcı olması gibi görevlerin kontrollü bir şekilde çocuğa yaptırmaları önerilir. Bebeğin onların yardımına ihtiyacı olduğunun fark ettirilmesi gerekir. ????‍????‍????‍????Anne veya babanın çocuğuyla baş başa geçireceği kaliteli birkaç saat ebeveyn-çocuk bağını geliştirir ve kıskançlıktan doğan huzursuzlukların azalmasına yardımcı olur. Çocuğunuza değerli ve biricik olduğunu kardeşinin doğmasının ona olan sevginizi azaltmayacağını söyleyebilirsiniz.

icon
Bebek

Çocuğum 10 yaşında, hala düzensiz uykuları var ve odasında yalnız uyuyamıyor. Sürekli yanımıza gelmk istiyor. Çocuğuma uyku eğitimi nasıl verebilirim?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba; Sorunun ne olduğu tespit edilip ona yönelik tedavi uygulanabilir. Ebeveyn olarak bunlar uygulanabilir; Çocuğun mizacından kaynaklanan ya da uyku düzeniyle alakalı bir sorunsa aşağıdakiler uygulanabilir: ▪️Çocuğun kendine ait bir odası olmalı ve kendi yatağında uyumalıdır. ▪️Çocuk uyumadan önce sevdiği oyuncağı ve battaniyesini alabilir, masal ninni ya da çocuğun hoşuna giden bir şarkı söylenebilir. ▪️Odanın sakin ve loş olması aynı zamanda dikkatini çekebilecek ses veya görüntü olmaması sağlalanabilir. ▪️Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkması sağlanabilir. ????????Uyku rutini oluşturmak önemlidir. Ebeveynlerin bu konuda fikir birliği sağlaması ve tutarlı olması önemlidir. Çocuk başta tek başına yatmak istemediğinde anne-baba sakin bir duruş sergilemelidir. Uyku düzeni konusunda çocuklar ebeveynlerini rol model alırlar. Eğer anne ve baba geç saatte uyuyorsa bir süre sonra kendisi de geç uyuma eğilimi gösterebilir. Çocuk uyku saatinde belirtildiği gibi yatağına götürülmeli eğer uyumakta direniyorsa, uykuya dalana kadar yanında beklenebilir. Yatağında ılık bir süt içebilir. Uyumaya yakın çok hareketli oyunları oynamayı bırakmalıdır.

icon

A*****

Kafayı yemek üzere olduğum bir anda, hemen görüşme için müsait olduğunuzu görüp seans almıştım. İyi ki almışım. Harika gelişme gösterdik. Seanstayken söylemiştim yine söylemek istiyorum, hakkınızı ödeyemem.

icon

r*****

Normalde paylaşmaya çekindiğim sorunları çok rahatlattığı için paylaşabildim. Halledeceğimize inanıyorum, sevgiler...

icon

ö*****

kızımın konuşmasının geciktiğini düşündüğümden dolayı sena hocama başvurduk. ilk andan itibaren yavrumu sanki kendi çocuğu gibi sahiplenmesi o kadar hoşuma gitti ki çok teşekkür ederim. kızım yetişkin bir birey olana kadar hem nuşe hocamdan hem kidologdan zannederim vazgeçemeyeceğim