WhatsApp

icon Eğitim
  • Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi (Lisans)
icon Sertifikalar
  • Denver II Gelişimsel Tarama Envanteri
  • Filial Terapi

Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Uyku Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Memeden Kesme
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Gelişim Bozuklukları
Konuşmada Gecikme
Memeden Kesme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Uyku Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Memeden Kesme
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Gelişim Bozuklukları
Konuşmada Gecikme
Memeden Kesme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı

icon
Bebek

Merhabalar. 5 ay 15 günlük kızım var. 3. Aydan itibaren destekli oturmaya başladı. Oturtmak istemediğimde bağırıyor, ağlıyordu. Şimdi 4.5 aydan itibaren ayağa kalkmak istiyor. Asla destekli oturtmama izin vermiyor. Kendini kasıyor ve ayağa kaldırmamı sağlıyor. Kaldırmam ona bir zarar verir mi? Bebekler ne zaman kollardan ve ellerden destekle ayağa kalkar? 5 aylıkken kaldırırsam omurgasına, kalçasına, ayaklarına zarar verir miyim

Uzmanın Yanıtı

Çocuğunuzun gelişimi kendi ay ya da yaş grubunun önünde seyredebilir. Her bebeğin bu alandaki gelişim ayı farklıdır. Kendi isteğiyle kalkması, oturması ya da ileride emekleyip yürümesi görülen ve endişelenmeye gerek olmayan bir durumdur. Şiddetli ağlamalar ve sonucunda oluşan kasmalar sırasında kaldırmak yerine o bu duruma gelmeden kaldırmanız oluşabilecek kazaları engelleyecektir. Oturmasında, kaldırmanızda, çevresinde ona zarar verecek bir nesne de bulunmuyorsa, siz dikkatli davrandığınız sürece sakıncası olmayan durumlardır. :)

icon
Bebek

Hocam iyi günler 4 buçuk yaşında bir oğlum var ve annesine çok düşkün 1 buçuk yaşında kardeşi var kardeşi olduğundan bu yana geceleri kalkıp sık sık ağlıyor annesini istiyor annesinden başka hiç kimse susturamıyor annesine olan düşkünlüğünde gün geçtikçe arttı acaba annesi olmadan şehir dışında babaannesiyle birkaç gün kalmasında mahsur olur mu? sadece babaannesi ve dedesi çok özlediği için gidecek ama bir yandan da psikolojisi etkilenir mi onu düşünüyoruz.

Uzmanın Yanıtı

Kardeşinin olması kıskançlığın yanında çocuğun annesine ya da babasına karşı olan güven sorunlarını da beraberinde getirebilir. Beni sevmeyecekler, benim yanımda değil onun yanında olacaklar artık, gibi. En kısa sürede çocukla olan bu güvenli bağın sağlanması ya da desteklenmesi gerekiyor. Bu bağ tam anlamıyla sağlanmadan anneden şuan için ayrı kalması iyi bir karar olmayacaktır. Ayrıca mutlaka kardeş kıskançlığı ve güvenli bağlanma konusunda desteklenmesi gereken bir çocuk olduğunu düşünmekte ve bu yüzden randevu almanızı önermekteyim.

icon
Bebek

Çocuğum 16 aylik baba gel dede diyordu 2 cocuk dünyaya gelince onlarida söylemiyor artık nasıl yol izlemem gerekiyor ve bebeği yanımızda seviyor öpüyor ama tek gordumu vuruyor ne yapmam lazim

Uzmanın Yanıtı

Öncelikle kardeş çocuk için önemli bir dönüm noktasıdır. Mutlaka büyük olan çocuğunuza bire bir anne-çocuk, baba-çocuk, anne-baba-çocuk zamanları ayırın. bu süre 10 dakika da olsa yenidoğan bebeğin olmadığı özel ve baş başa zamanlar olsun. onu her zaman ayrı olarak çok sevdiğinizi hissettirmenize rağmen gelişiminde duraksamalar gözlemlediğiniz takdirde mutlaka bizlerden randevu almalı ve gelişimsel destek talebinde bulunmalısınız.

icon
Bebek

İyi günler 2 yaşımda oğlum var 1yasindan beri yabancilara karşı hırçın sürekli dışarı çıktığımızda bazen ağlama krizleri oluyor ne yapacağımı şaşırdım kendine dokundurmuyor yabancilara karşı aşırı hassas bir çocuk evin içinde dedeyi görmesine rağmen ona bile gitmiyor sadece anne baba anneanne babaanneyle temasli ne yapabilirim bu durumu icin

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle çocuğumuz maalesef pandemi/karantina döneminde doğan bir çocuk. Eğer ilk aylarını izole, sadece saydığınız kişileri görerek geçirdiyse sosyal gelişim açısından desteklenmesi gerekebilir. Fakat tabi ki sadece pandemi diyip bu derece yabancılamayı hemen kabul etmemek lazım. Hangi durumlarda daha çok tepki gösteriyor? Belirli bir zaman dilimi var mı? Kendini güvende hissetmiyor olabilir mi? Eğer evetse neden hissetmiyor? Gibi bir çok sorunun cevabını bulmamız gerek. Çocuğunuzu detaylı gözlemlemeniz ve hangi durumlarda bunun arttığını not almanız yol gösterici olabilir. Ayrıca çocukta dokunduğu şeylere karşı rahatsızlık, farklı yapıdaki nesnelere dokunmak istememe gibi durumlar gözlemlemeniz halinde de bir duyu bütünleme uzmanından görüş almanızın faydalı olacağını düşünüyorum. Tuttuğunuz notlara ve gözlemlerinize karşılık düzenlemeler yapmanız fakat durumun devam etmesi halinde lütfen geciktirmeden randevu alınız. İyi günler dilerim.

icon
Bebek

Merhabalar kızım 26 aylık ve 8 aylıktan itibaren aynı yatakta yatıyoruz. Kendi odasında kalmak istemiyor gece sürekli yatağa geliyor ve yanımızda yatmak istiyor. Yeni eve taşınınca odasında yatırmaya başladım. Ama gece sürekli uyanıp ağladı yanında biri yatması gerekiyor uyuması için ne yapabiliriz bu konu hakkında öneriniz nedir

Uzmanın Yanıtı

Öncelikle bu konuda sizin hazır olmanız ve çocuğun bunu hissetmesi çok önemli. Karar verdiğiniz bir tarihten itibaren aynı kararlılığı sergileyerek her gün yatağına yatırmalısınız. Ayrıca önemli noktalardan bir diğeri çocuğun uyandığında kendini güvende hissetmesidir. Bu güveni hissetmesi için yan yana uymanızdan ziyade uyandığında/ağladığında hemen yanına gitmeniz yeterli olacaktır. Uyuyana kadar yanında kalmanızda bir sakınca yok fakat uyanmaları sırasında duymanız ve hemen yanında olduğunu göstermeniz bu konuda kilit noktadır. Sorularınız devam ettiği takdirde randevu talep edebilir danışmanlık alabilirsiniz. Sevgiler.

icon
Bebek

Hangi şehirdesiniz , kayseride görüşebileceğimiz selektif mutizm hakkında tecrübeli çocuk gelişim uzmanı var mı

Uzmanın Yanıtı

Burada her şehirden çocuk gelişim uzmanına online olarak ulaşabilirsiniz. Kayseri ilinde özel kurumlar hakkında bilgim yok fakat devlet hastanesinde çocuk psikiyatri/çocuk nöroloji ya da çocuk doktoruna gidip çocuk gelişimciye yönlendirme isterseniz mutlaka meslektaşlarıma yönlendireceklerdir.

icon
Bebek

Merhaba bebeğim emzikle uykuya dalıyor bunu kesmek istiyorum fakat çok ağlıyor yaklaşık 1 saate yakın kriz seviyesinde en son kendim emzirerek uyutuyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Teşekkür ediyorum şimdiden.

Uzmanın Yanıtı

Emzik yerine bir uyku arkadaşı edinebilirsiniz. (sevdiği bir oyuncak) Dikkatini oraya yöneltebilir. Fakat bu bir alışkanlıktır ve vazgeçmesi zaman alacaktır, lütfen inatlaşma ya da kriz seviyesine geliyorsa üstelemeyin. Arada bırakma denemeleri yapabilirsiniz, hazır bulunduğunda yavaş yavaş azalacak ve bırakılacaktır.

icon
Bebek

Merhaba, ikiz bebekler icin tuvalet egitimi hakkinda bir calismaniz oldu mu daha once. Cocuklarimiz 31 aylik erkek tek yumurta ikizi. biri egitimi aldi 2 ay oldu ama su an basa dondu surekli altina yapiyor. digeri hic almiyor. Bu konuda yardimci olabilir misiniz?

Uzmanın Yanıtı

Mutlaka iki çocuğun da süreci, neden başa döndüldüğü, tetikleyen unsurlar görüşülmeli. Altında yatan sebeplerin de öğrenilmesi için randevu almalısınız.

icon

f*****

Üçüzlerim hakkında ne kadar güzel bilgiler öğrendim sizden önerdiğiniz kitapların hemen siparişini vereceğiim :)

icon

h*****

Görüşme için  teşekkür ederiz Hocam verimliydi 

icon

k*****

sizinle tanışmak güzeldi hemen ikinci seansımı oluşturuyorum 

icon

i*****

Hocam merhaba çok teşekkür ederiz harika bir seans oldu. Yeni evimize taşındıktan sonra geceleri uyumak bilmedi Nazlıcan Hanım bize çok yardımcı oldunuz iyiki sizi bulmuşuz.

icon

g*****

Oglum 5,5 yasinda tirnaklarini yemekten parmaklari yara olup kaniyodu aci oje cezalar gibi sinirlar cizmek istedik faydali olmadi yanlis bildigimiz cok sey varmis cok sukur hepsini asiyoruz

icon

e*****

Yemek yedirirken tüm aile seferberlik ilan eden bi durumumuz vardı nenesi eline corap takip kukla oynatiyodu babasi ucak oluyodu artık kendi kendine yemek yiyebiliyo hocam keşke daha erken yollarımız kesişseydi ne kadar teşekkür etsem az 

icon

d*****

Uyku vakti kabusları desteklerinizle sona erdi teşekkürler nazlıcan hanım 

icon

b*****

26 aylık kızım bezi bırakmıştı kardeşi doğunca yeniden beze dönmek istedi sağolsun Nazlıcan Hanım destek oluyor her şey yoluna girmeye başladı 

icon

f*****

Verdiğiniz önerileri ve ödevleri uygulamaya hemen başlıyoruz Hocam :)

 

icon

ş*****

Oğlum kardeşi olduktan sonra uyuyana kadar annesinden ayrı kalabildiği bir saniye bile olmuyodu Nazlıcan Hanım ile 4.seansımızdan itibaren gözle görülür iyileşmeler yaşamaya başladık seanslarımız devam ediyo bu zamana kadar yardımlarınız için teşekkür ederiz 

icon

u*****

Nazlıcan Hanımın işini bilerek ve severek yaptığı çok iyi anlaşılıyor ikinci seansı sabırsızlıkla bekliyorum 

icon

k*****

Gayet güzel bir seanstı. Hatta süre bitmesine rağmen biraz daha devam ettik konuşmamız yarım kalmadı. Teşekkür ederim.

icon

p*****

Ek gıdaya geçtiğinden beri yeme içme konusunda problem yaşıyorduk. Nazlıcan hocam çok güzel yönlendirmeler yaptı seansta. Hızlıca uygulamaya başlıyoruz. Haftaya görüşürüz hocam :)

icon

o*****

oğlumda son zamanlarda bir hırçınlık alışkanlığı başlamıştı ne dense ne söylense hemen hırçınlaşma ve ağlama krizlerine giriliyordu. nazlıcan hocamdan destek almaya karar verdim ve açıkcası online bir görüşmenin bu kadar faydalı olacağını hiç tahmin etmemiştim. çok sağolun hocam ilerleyen seanslarda görüşmek üzere

icon

o*****

Çok faydalı bir görüşmeydi, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Uzmanın Yazıları