WhatsApp

icon Eğitim
  • Medipol Üniversitesi- Çocuk Gelişimi / Yüksek Lisans
  • Medipol Üniversitesi- Çocuk Gelişimi/ Lisans
icon Sertifikalar
  • Çocuk Değerlendirme Testleri (Okul hazıroluşluk, dikkat, zeka vb.)
  • Denver II Gelişim Tarama Testi
  • Gazi Erken Çocukluk Değerlendirme Aracı
  • MOXO Dikkat Testi
  • Oyun Terapisi

Aile İçi İletişim Sorunları
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Aylık Gelişim Takibi
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı
Davranış Bozuklukları
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Etkileşimli Kitap Okuma
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Konuşmada Gecikme
Korku ve Kaygılar
Memeden Kesme
Memeden Kesme
Öfke Nöbetleri
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Pozitif Ebeveynlik
Sağlam Bebek Takibi
Sınır Koyma-Kural Koyma
Tuvalet Eğitimi
Uyku Eğitimi
Uyku Eğitimi

icon
Bebek

Merhaba. Benim 17 aylık bir oğlum var. Sürekli biseyler söylemeye calisuyor ama sürekli susmuyor. Fakat sadece anne baba dede mama attı haydi gibi kelimeleri söylüyor. Bu normal mi? Kakasını yapıyor bezine sonra bana kaka diyor almam için. Tuvalete götürmem gerekli mi? Yani 3rken olur mu? Ve en önemli sorum benim oğlum çok ama çok hareketli. Karsima alıp oturtamiyorum. Biseyler göstermek öğretmek istiyorum ama olmuyor durmuyor. Oyuncak ilgisi neredeyse hiç yok. Genellikle hep kablo şarj aleti vs. Gibi tuhaf şeylerle oynamak istiyor. Ben istiyorum getirden götürsen anlasın kulağı burnu nerde göstersin ama olmuyor lego koyuyorum üst üste o da yapsın diye gelip dağıtıyor. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama aynı aydaki birkaç tanıdığım xoxuk hepsini yapıyor. Benim oğlum sürekli koşmak oyun oynamak istiyor. Yorulduğunu hiç anlamıyor. Zekasında problem mi var acaba diyorum ama eee eee diyorum mesela girip yastığını alıp getiriyor bana kızdığımı anlıyor. Napacagimi şaşırdım nasıl olacak ne şekilde davranmam gerekecek bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Hilal Hanım merhaba. Tuvalet eğitimi ve dil gelişimi ile ilgili konularda sorularınız olduğunu görüyorum. Çocuklar 18 ayla birlikte tuvalet eğitimine başlayacak duruma gelebilir ama burada kesin çizgiler yok ve çocuktan çocuğa değişebilen bir durum. Çocuklar hazır olduklarında bazı sinyaller verirler fakat buna tek durumla karar vermek ne yazık ki mümkün değil, takip gerekli. Diğer konularda da her çocuğun biricik olmasının yanı sıra belli bir gelişim çizgisinin de olduğunu da unutmamak gerek. Bu nedenle her çocuk ve aile kendi özelinde değerlendirilmelidir. Dolayısıyla buradan bu sorulara genel cevaplar vermek mümkün değil. Bahsettiğiniz konular için geç kalmadan randevu alarak bir gelişimsel değerlendirme yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

icon
Bebek

Merhaba hocam, oğlum istediği birseyin olmamasında aglama krizine giriyor ve istemediği biseyi yaptığımızda kafasini yere vurarak veya yaptigimiz seye bagli kendine vuruyor öpüyorsak ve o an istemiyorsa yanagina vuruyor. Bu givi durumlarda ne yapmam gerekiyor.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, ağladığında ne tepki veriyorsunuz, ne sıklıkta ve hangi durumda hayır diyorsunuz, çocuğunuz kaç yaşında gibi birçok sorunun cevabı önemli. Aile dinamikleriniz ve tutumunuz bu noktada bizim için önemli. Her aile ve çocuk biriciktir, bu nedenle ihtiyaçları da farklıdır. Değerlendirme ve danışmanlık almanızı öneririm.

icon

f*****

İçten ve fayda sağlamaya odaklı bir yaklaşım gördüm, kafamdaki akut sorulara yanıt buldum. Teşekkür ediyorum

icon

A*****

Çocuk yetiştirme konusunda bilmediğimiz ne çok şey varmış dedik katkılarınız için teşekkür ederim.

icon

h*****

Yaramaz yerinde duramayan cocuklarımız için görüştük. Ne az şey bilyiormuşuz sağolun hocam