Merve Pehlivan

Merve Pehlivan

Çocuk Gelişimci (Pedagog)

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 249.00 TL

Yapılan Seans 79
Danışan Sayısı 33
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Çocuk Gelişimi bölümünde lisans eğitimini tamamlamış ve yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Aile Danışmanlığı, oyun terapisi başta olmak üzere birçok eğitime katılmış ve katılmaya devam etmektedir. Lisans eğitimi boyunca hastaneler, anaokulları, rehabilitasyon merkezleri, aile sağlığı merkezleri gibi kurumlarda staj yapmıştır. Gelişimsel değerlendirme, danışmanlık ve izlem konusunda yetkinliği bulunmaktadır. Zeka, gelişim ve dikkat testleri uygulamaktadır.
icon Eğitim
 • Medipol Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Enstitüsü/ Çocuk Gelişimi / Yüksek Lisans
 • Medipol Üniversitesi- Sağlık Bilimleri Yüksekokulu/ Çocuk Gelişimi / Lisans
icon Sertifikalar
 • Aile Danışmanlığı
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE)
 • Beier Cümle Tamamlama Testi
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi
 • Burdon Dikkat Testi
 • CAT Yale Brown OKB
 • Catell 2A-3A
 • Çocuk Değerlendirme Testleri
 • Denver II Gelişim Tarama Testi
 • Frankfurter Dikkat Testi
 • Frostig Görsel Algı Testi
 • Gazi Erken Çocukluk Değerlendirme Aracı
 • Gessel Gelişim Figürleri
 • Kelime Söyleyiş Testi
 • Kent E.G.Y Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • MOXO Dikkat Testi
 • Okula Hazıroluşluk Ölçeği
 • Oyun Terapisi
 • Peabody Kelime Eşleştirme
Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Memeden Kesme
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Konuşmada Gecikme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
icon

Merhabalar benim 8 aylık ve 4 yaşında iki oğlum var sorum büyük oğlumla ilgili aslında çok kolay iletişim kuran arkadaşlık kuran bir çocuktu ama son zamanlarda hırçınlık, söylenenlere karşı gelme, çok çabuk sinirlenme, parkta küçük büyük çocuklara vurma, itme, yeme problemleri gibi sıkıntılar yaşıyoruz özellikle kardeşi doğduktan sonraki 8 aylık süreçte oldukça fazlalaştı bu problemler fakat kardeşi olduktan sonra kıskançlık vs olmasın diye ilginin azalmasını geçin çok fazla arttırdık ilgiyi alakayı fakat söylediklerim azalmak yerine artmaya devam ediyor bu durum karşısında sizce ne yapmalı nasıl yaklaşmalıyız. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Söyledikleriniz gelişimsel sürecin bir parçası olabilmekle birlikte yolunda gitmeyen bir durumun işareti de olabilir. Bir değil birkaç durumdan bahsediyorsunuz ve bunu etkileyen birçok dinamik olabilir. Detaylı konuşmakta fayda görüyorum, lütfen en yakın zaman için görüşelim. Takvimimden size uygun gün ve saat için randevu oluşturabilir ya da müsaitlik talep edebilirsiniz.

icon

Merhaba. 10 yaşındaki kız çocuğunu okullar tatil olduğu için yatılı Kur'an kursuna yollamak doğru bir davranış olur mu. Orada matematik Türkçe vs dersleri de olacak haftanın beş günü orada Kalacak hafta sonunda gelecek. Bu çocuğu aileden soğutur mu. Davranışın da değişme olur mu çocuk için doğru bir eğitim mi olur yoksa. Çocuk Kendi isteği ile gitmek istiyor.. zorlama yok. Ne yapmamız doğru olur..

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bu soruya cevap vermek için göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta var. Öncelikle din eğitimi için kızınız henüz küçük olabilir. 10 yaşında bir çocuk için ailesinden ayrı kalıp bu şekilde bir eğitim almasını ben çok uygun görmüyorum, özellikle de kısa vadeli olmadığı için. Eğer mutlaka böyle bir etkinliğe katılmasını istiyorsanız gündüz göndermeyi tercih edebilirsiniz.

icon

Merhaba,çalıştığım iş yerinde kreş var bende 22 aylık kızımı oraya getirmeye başladım bugüne kadar anneannesi baktı hep haftanın 5 günü sabah bırakıp akşam alıyorduk fakat semt değişikliği nededi ile hem maddi açıdan zorluk oluyor hemde mesafe uzaklaştığı için arabada oyalamasıda zorlamıyırdu eşimin böyle bir karar verdim ve getirmeye başladım bir hafta bitti ağlayarak giriyor ağlayarak çıkıyor kreşten bugün biraz daha iyi girdi ağlamadı gibi nererdeyse ama öğretmen video çekip atıyır bütün çocuklar sürekli oyuncaklarla oynarken beni kızım sürekli kapının önünde bekliyor öğretmen ismiyle sesleniyor ağladı ağlayacak gibi hazırda bekliyor ne müzik ne oyuncak ne arkadaş hiçbir şeyle mutlu olamıyor ama evimizde dışarıda hiç böyle bür çocuk değil çok mutlu hep oyun oynayan etrafındakilerlrde oynamak isteyen bir çocuk acaba getirmeye devam etmelimiyim ayrıcaa akşamları eve gidincede sürekli ağlamaklı huzursuzluğu deval ediyor zaman zaman uyku arasında bile alışma süreci diye direniyorum ama çokta zorlanıyorum sizce ne yapmam gerekiyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, kreşe alışma süreci bazı durumlarda zor olabilir. Bunun çocuğunuz için bir geçiş süreci olduğunu unutmayalım. Bu süreci sağlıklı şekilde ilerletmek isteriz. Çocuğunuzu mutsuz vb. gibi kelimelerle etiketlememenizi önermek isterim her şeyden önce. Öğretmenin tavır ve tutumu da önemli, sizin de tepkiniz önemli. Üzerine konuşulması gereken çok fazla nokta var. Mutlaka bir uzman desteği almanızı öneririm. Panelim üzerinden "online seans al" seçeneği ile randevu oluşturabilirsiniz.

icon

12 yasımda kız cocugum var okuyor ama 1 haftadır yalanlar evde durmamalar haraket bozuklugu var sözümüzü dinlememesi dogru söyledigimiz seyleri yanlış anlaması kötü arkadaslar edinmesi kendi bildigini yapması bas edemiyoruz ne yapmamız gerek

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, öncelikle ergenlik dönemi hem aile hem de çocuk için zorlayıcı olabilir. Burada doğru ebeveyn tutumunu benimsemek önemli. Kızınızı böyle davranmaya iten durumu ele almamız gerek. Lütfen randevu oluşturalım ve görüşelim. Buradan cevaplanmanın yeterli olmayacağı kadar önemli bir konu. İyi günler dilerim.

icon

Merhabalar hocam 7 buçuk aylık bir oğlum var inanılmaz huysuz son zamanlarda uykuya direniyor her şekilde memnuniyetsiz bir halde. Hekim kontrolüne gittiğimizde diş ve ek gıda süreciyle ilgili olduğunu söyledi. Fakat bir anne olarak bana bunlar yeterli gelmedi. Bu konu başlığı altında bir görüşme yapmak için uygun musunuz bir çözüm bulabilir miyiz acaba online seans görüşmesi yapsak?

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, elbette takvimimde size uygun zamana randevu oluşturabilir ya da müsaitlik talep edebilirsiniz. Görüşmemizi bekliyor olacağım, iyi günler, sevgiler

icon

MERVE HANIM MERHABA ; OĞLUM 1 MAYISTA 2 YAŞINA GİRDİ 2020 DOĞUMLU . ANNE BABA DEDE GİBİ CÜMLELERİ TELAFUZ EDİYOR FAKAT ÇOK NADİR . BİR ŞEY İSTEYECEĞİNDE BUNU BİZE ANLATABİLİYOR İSTEDİĞİ ŞEYLERİ GÖSTEREBİLİYOR. TV ÇOK İZLEMİYOR İZLESE BİLE KENDİ YAŞ GRB. PROĞRAMLARI İZLİYOR .FAKAT TABLET CEP TELLE OYNUYOR ONDADA KENDİ YAŞ GRB. VİDEO YADA EĞİTİCİ OYUNLARI OYNUYOR. GÖZ TEMASI KURABİLİYORUZ KOMUTLARIMIZA UYABİLİYOR . EMZİK KULLANIYOR.BUGÜN 2 YAŞ AŞISI İÇİN AİLE HEKİMİMİZE GİTTİĞİMİZDE EMZİĞİN VE TABLETİN KONUŞMAYI ETKİLEYEBİLECEĞİNİ BİR PSİKİYATRİDEN YARDIM ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ. BU KONUDA ÇOK TELAŞA DÜŞTÜM NE YAPMALIYIM ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Uzmanın Yanıtı

Öncelikle merhaba, net şekilde söyleyebileceğim şey şu ki çocuğunuz için şu an tablet ve televizyon uygun değil. Detaylı inceleme gerekiyor. İhmal etmemenizi rica ediyorum, önemli bir konu. Lütfen randevu oluşturalım ve bir an önce görüşelim. İyi günler dilerim.

icon

Bebeğim biberon aldığı için artık beni emmiyor ne yapmam gerek ısrar etmelimiyim bu konuda

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bebeğinizi besleyeceğiniz zaman önce emzirin, biberon ikinci tercih olsun. Bebeğiniz biberonla doyarsa emmeyecektir. Ayrıca biberonun deliğinin küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Biberon deliği büyük olursa yine sizden gelen süt biberona göre az olacağı için istemeyecektir. Emzirme sürecinin sadece beslenmeden ibaret olmadığını unutmayalım. Bu nedenle biberonla beslerken de çocuğunuza karşı şefkatle yaklaşmanızı öneririm. İyi günler dilerim.

icon

16 aylik oğlum herseye ağlayıp çığlık atıyor şu isterken yemek yerken uyurken ben 3 aylik bebeği uyuturken her koşulda her şartta ağlayıp çığlık atıyor biz baş basarken çoğu zaman yapmıyor oyun oynuyoruz keyifli mutlu ama lavaboya bile sokmuyor çığlık atıyor ne yapmam lazim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, çocuğunuz bağırırken siz nasıl tepki veriyorsunuz? Sanıyorum 3 aylık bir kardeşi var, iki kardeşe olan davranışınız nasıl? Çocuğunuzun kaç kelimesi var, ne kadar konuşuyor? Bunlar bizim için önemli. Detaylı görüşme gerekli. İyi günler dilerim.

icon

Merhaba 5 yaşında bir oğlum var bebekliğinden beri sürekli ağlama ve sinirlilik hali var ne yaptıysam cözüm bulamıyorum. Mutsuzluğu beni çok yoruyor doğru düzgün iletişim kuramiyoruz bile hep ağlamaklı hep muz muz bir oğlum daha var 8 yaşında onunla tam tersi çok iyi anlaşıyoruz bebekken. Küvezde kaldı bağ problemi yaşıyor olabilirmiyiz sizce neden sürekli mutsuz ve benle inatlaşıyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, Ağlaması hangi durumlarda oluyor, siz nasıl tepki veriyorsunuz? Ona duygularınızı nasıl ifade ediyorsunuz gibi birçok sorunun cevabı bizim için önemli. Bunların hepsine tek tek cevap aramalı ve müdahale etmeliyiz. Durumun daha kötüye gitmemesi için danışmanlık almanız gerektiğini düşünüyorum. Çocuğunuz için önemli bir dönem, üstelik başka bir çocuğunuzun da olması konuyu daha önemli kılıyor.

icon

Merhaba. Benim 17 aylık bir oğlum var. Sürekli biseyler söylemeye calisuyor ama sürekli susmuyor. Fakat sadece anne baba dede mama attı haydi gibi kelimeleri söylüyor. Bu normal mi? Kakasını yapıyor bezine sonra bana kaka diyor almam için. Tuvalete götürmem gerekli mi? Yani 3rken olur mu? Ve en önemli sorum benim oğlum çok ama çok hareketli. Karsima alıp oturtamiyorum. Biseyler göstermek öğretmek istiyorum ama olmuyor durmuyor. Oyuncak ilgisi neredeyse hiç yok. Genellikle hep kablo şarj aleti vs. Gibi tuhaf şeylerle oynamak istiyor. Ben istiyorum getirden götürsen anlasın kulağı burnu nerde göstersin ama olmuyor lego koyuyorum üst üste o da yapsın diye gelip dağıtıyor. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama aynı aydaki birkaç tanıdığım xoxuk hepsini yapıyor. Benim oğlum sürekli koşmak oyun oynamak istiyor. Yorulduğunu hiç anlamıyor. Zekasında problem mi var acaba diyorum ama eee eee diyorum mesela girip yastığını alıp getiriyor bana kızdığımı anlıyor. Napacagimi şaşırdım nasıl olacak ne şekilde davranmam gerekecek bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Tuvalet eğitimi ve dil gelişimi ile ilgili konularda sorularınız olduğunu görüyorum. Çocuklar 18 ayla birlikte tuvalet eğitimine başlayacak duruma gelebilir ama burada kesin çizgiler yok ve çocuktan çocuğa değişebilen bir durum. Çocuklar hazır olduklarında bazı sinyaller verirler fakat buna tek durumla karar vermek ne yazık ki mümkün değil, takip gerekli. Diğer konularda da her çocuğun biricik olmasının yanı sıra belli bir gelişim çizgisinin de olduğunu da unutmamak gerek. Bu nedenle her çocuk ve aile kendi özelinde değerlendirilmelidir. Dolayısıyla buradan bu sorulara genel cevaplar vermek mümkün değil. Bahsettiğiniz konular için geç kalmadan randevu alarak bir gelişimsel değerlendirme yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

icon

Merhaba hocam, oğlum istediği birseyin olmamasında aglama krizine giriyor ve istemediği biseyi yaptığımızda kafasini yere vurarak veya yaptigimiz seye bagli kendine vuruyor öpüyorsak ve o an istemiyorsa yanagina vuruyor. Bu givi durumlarda ne yapmam gerekiyor.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, ağladığında ne tepki veriyorsunuz, ne sıklıkta ve hangi durumda hayır diyorsunuz, çocuğunuz kaç yaşında gibi birçok sorunun cevabı önemli. Aile dinamikleriniz ve tutumunuz bu noktada bizim için önemli. Her aile ve çocuk biriciktir, bu nedenle ihtiyaçları da farklıdır. Değerlendirme ve danışmanlık almanızı öneririm.

icon

t*****

Boşanmanın etkilerini çocuğumuzun olumsuz yaşamasını istemedik uzman desteğinin ne kadar önemli olduğunu biliyodum çok fazla şey öğrendim teşekkür ederim destekleriniz için boşanma sonrasında da çocuğumun etkilenmemesi için devam edeceğim

icon

ş*****

Kızımıza kardeşi olacağını nasıl söyleyeceğimizi bilemiyoduk Merve Hocam sayesinde korktuğumuz gibi atlatmadık çok rahattı teşekkür ederiz 

icon

z*****

İstediği her şeyi ağlayarak yaptıran kızımız için başvurmuştuk iyi ki de yollarımız kesişmiş ebeveyn tutumları ile iligili Merve hanım bizi bilgilendirdi ve yapabileceklerimiz hakkında yönlendirdi sonraki seanslarda çok daha rahat bir sürece ulaşacağımıza inancımız sonsuz teşekkkürler

icon

g*****

Merve Hanım ilk seanstan beni anladı bir sonraki seansı hemen oluşturacağım 

icon

s*****

Ergenlik dönemindeki kızımla çatışmalarımız sonucunda merve hanıma ulaştık sorunlarımızı dinledi ve bu sürede hep yanımızda oldu şuan çok mutluyuz sağolun hocam emekleriniz için teşekkürler

icon

r*****

Tuvalet eğitiminde bize ilk günden itibaren çok destek oldu yorum yapmayı sabırsızlıkla bekledim biz beze veda ettik bu zamanları rahat atlamak için her anne babaya öneriyorum

icon

Y*****

İlk görüşmemiz harika geçti annelik motivasyonumu artırdığı ve aklıma takılan bütün sorulara cevap bulabildiğim için Merve hanıma çok teşekkür ederim.

icon

f*****

İçten ve fayda sağlamaya odaklı bir yaklaşım gördüm, kafamdaki akut sorulara yanıt buldum. Teşekkür ediyorum

icon

A*****

Çocuk yetiştirme konusunda bilmediğimiz ne çok şey varmış dedik katkılarınız için teşekkür ederim.

icon

h*****

Yaramaz yerinde duramayan cocuklarımız için görüştük. Ne az şey bilyiormuşuz sağolun hocam