kidologlogo
sidebarOpen && ()
Mehmet Emin Sağan

Mehmet Emin Sağan

Uzman Klinik Psikolog

1

Danışan Sayısı

1

Yapılan Seans

Uzman Tanıtım Videosu

Henüz Eklenmedi

Merhabalar, Ben Psikolojik Danışman Mehmet Emin Sağan. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden 2019 yılında yüksek onur derecesi ile mezun oldum. Şu an İbn Haldun Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Tez aşamasındayım. Yaklaşık 1,5 senedir İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde staj kapsamında süpervizyon eşliğinde danışan görmekteyim. Ergen ve yetişkinlerle Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemleri ile seanslarımı yürütüyorum. Yeni danışan kabul ediyorum.

SMTWTFS

Seçtiğiniz tarihe ait randevu bulunamadı.

Seans almak istediğiniz tarih/saat açık değil mi?

Eğitim

  • Boğaziçi Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (Lisans)

  • İbn Haldun Üniversitesi - Klinik Psikoloji (Yüksek Lisans)

Sertifikalar

  • MOXO Dikkat ve Performans Testi - Uygulayıcı Sertifikası

Psikolog

İlişkiler-İlişkilerimiz-İlişkileriniz

Duygudurum Bozuklukları

Kıskançlık

MMPI Testi Uygulama ve Yorumlama

Çalışma Hayatında Yaşanan Problemler

Duygu Düzenleme

Şema Terapi

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

Bedensel Belirti Bozuklukları

Utangaçlık

Duygusal Yeme

Anksiyete

Depresyon

Panik Atak

Sosyal Fobi

Obsesif Kompulsif Bozukluk

İletişim Becerileri

İletişim Problemleri

Stres

İlişki Problemleri

Mükemmeliyetçilik

Yaygın Kaygı Bozukluğu

Sosyal Kaygı

Kaygı Bozuklukları

Beden Algısı

Hocam merhaba, ana okuluna giden bir çocuğum var. Kendisi ile ilgili zaman zaman öğretmeni ile iletişime gectigimde ilgi istediği için yapıyordur tarzı geri dönüşler alıyorum. Örneğin; düştüğünde öğretmenin gözünden önemli bir şey olmadığı çocuğumun bu durumu bizden ilgi çekmek için canı acıyor gibi yaptığından bahsetti. İlgiyi seven bir çocuk öyle yetişmiş denilmesi gibi gibi. Çocuğumuz ile ilgilendiğimiz çok dogru simartmadan doğru yanlik vb. Öğreterek ilgilenmeye çalıştık. Yukarıda ki örnekte benim gozlemim çocuğum düştüğü veya bir yeri acidigi için bu olaydan bahsediyor veya ah vah diyerek üzülüyor oysa öğretmenin gözlemi canı yanmadigi halde ilgi amaçlı öyle davranış sergiliyor. Elini cizdiyse hafif düştüyse çok bir şey değil vb. Diye yorumluyor. Bu geri dönüşü aldığımda kendimi sorguluyorum. Öğretmen mi önemsemiyor yoksa biz mi abartiyoruz. Bu karmaşa ile ilgili nasıl bir tutum sergilemek gerekir.


Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Çocuğunuza ilgi göstermeniz ve ona vakit ayırmanız gerçekten çok kıymetli şeyler. Öncelikle bu yaklaşımınızdan ötürü sizi tebrik ederim. Çocuğunuza ayırdığınız vakit içerisinde ona kendisini değerli hissettirecek aktiviteler planlayarak, benlik algısının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bazen çocuklarda, ilgi çekmek adına bahsettiğiniz türden girişimler söz konusu olabilmektedir. Öğretmeniniz, aynı anda pek çok çocukla ilgilenmesi gerektiği için çocuğunuzun arkadaşlarında da benzer bir tavır ile karşılaşmış olabilir. Bu değerlendirmesini bu nedenle yapıyor olabilir. Bu konuda da kendisine hak vermek gerekebilir çünkü benzer yaşta pek çok çocuğun bir arada olduğu durumda ,muhtemelen çocuklardan birçoğu öğretmeninin ilgisini çekmek için benzer hareketler yapabilir. Burada çocuğunuzun verdiği tepkinin amacını doğru şekilde tahmin edebilmek adına daha geniş bir gözlem yapmanız uygun olabilir. Çocuğunuz girdiği farklı ortamlarda ilgi çekmek adına girişimler yapıyorsa bu konuda çocuğunuzla olan ilişkinizden güç alarak ona destek olabilirsiniz. Özellikle günlük hayatta evdeyken sizden ilgi beklediği durumlarda o ilgiyi gösterebilmeyi, zaman ayırmakta güçlük çektiğiniz anlarda ise o an için ona ayırabilecek vaktinizin olmadığını ama yapmak zorunda kaldığınız işi bitirdiğinizde kendisine vakit ayırabileceğiniz açıkça ifade edebilirsiniz. Böylece dolaylı olarak çocuğunuzun sınırlar ile ilgili beceri kazanmasına da destek olabilirsiniz.

Hocam 4.5 yaşında kızım var.2-3 gündür benimle biri konuşuyor beni rahat bırakmıyor.Dinazor yanıma geliyor bana kötü şeyler söylüyor gibisinden söylüyor.Onu kovmak istediğini ve gitmediğğmi dile getiriyor .Günlük 1-2 saat civarında telefon hakkı kullanımı yapmaktadır.1 ablası var ablası okula gidiyor yalnız kendisi evde.Ne yapmamızı önerirsiniz.


Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Çocuklarda hayali arkadaş 2-7 yaş aralığında görülebilmektedir. Çocuğun birlikte oyun oynayıp sohbet edebileceği gerçek arkadaşları olmaya başladıkça hayali arkadaşın ortaya çıkma sıklığının azalması beklenmektedir. Fakat bahsettiğiniz durumda çocuğunuzun rahatsız olduğu bir durum söz konusu gibi gözüküyor. Telefon kullanımı yaptığı süre boyunca izlediği içeriklerin takip edilmesi önemlidir. Bu süre boyunca çocuğunuzla birlikte onun gelişimini destekleyecek içerikler izlemeniz önerilir. Mümkün olduğunca ekran başında geçirilen sürenin kısaltılması, bu konuda fayda gösterebilir. Sorunun devam etmesi durumunda, özellikle çocuklarla çalışan bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Merhaba 7 yıllık evliyim 4 yaşında ve 45 günlük kızlarım var eşim ile dün arkadaşının eşimi araba için kullanması yüzünden eşim ile tartıştık arkadaşı araba vardır sürekli cagrio kendini evinden aldırıp islerinihaledip evine biraktiriyor eşimde ses çıkarmak bı tıp değil bende seni kullaniyor diye kızdım tartıştık bana telefon da küfür edip bu dünyaya bir daha gelmiceni umrunda bile olmadığımı çocuklar var die kendine güvenme şeklinde konuştu bu gecede benden ayrı salonda uyumuş ben 45 günlük kızımla yatıyorum ama bu zamana kadar tartissakta böle yatak ayirmazdi neyse az önce birden bağırdı uykusunda bende noluo die gittim dedim bağırdım birden noldu rüya gördün herhalde bana defol git yatıyorum rahat bırak dedi nasıl davranmaliyim


Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, İlişkilerin belirli dönemlerinde çiftlerin zorlandığı dönemler olabilmektedir. Yeni bir çocuğunuzun olması sizi ve eşinizi etkilemiş olabilir. Bu dönemlerde çiftlerin birbirlerine daha hassas yaklaşması sürecin kolay ilerlemesini sağlamaktadır. Ayrıca etkili iletişim yöntemleri kullanarak, çiftler arasındaki iletişimin kalitesi arttırılabilir. Etkili bir şekilde iletişim kurmak için şunları deneyebilirsiniz. 1- Aktif dinleyin: Eşiniz konuşurken tüm dikkatinizi ona verin. Bu, telefonunuz veya televizyonunuz gibi dikkat dağıtıcı şeyleri bir kenara bırakmak ve onların söyledikleriyle aktif olarak ilgilenmek anlamına gelir. 2- Dürüst ve saygılı konuşun: Konuşurken dürüst ve direkt olun ama bunu saygılı ve kibar bir şekilde yapın. Çatışmayı tırmandırabilecek sözler kullanmaktan veya kişisel saldırılarda bulunmaktan kaçının. 3- "Ben" ifadeleri kullanın: Partnerinizi suçlamak yerine, nasıl hissettiğinizi ifade etmek için "Ben" ifadeleri kullanın. Örneğin, "X'i her zaman yapıyorsun" yerine "X yaptığında kendimi incinmiş hissediyorum" deyin. 4- Savunmadan kaçının: Eşiniz duygularını veya endişelerini paylaştığında, savunma dürtüsüne direnmeye çalışın. Bunun yerine, bakış açılarını kabul edin ve duygularını onaylayın. Çift olarak sorunlarınızın devam etmesi durumunda bir çift terapistinden destek almanızı öneririm. Yaşadığınız sorunla ilgili kişisel olarak neler yapabileceğiniz ve yukarıda belirttiğim örnekleri nasıl uygulamaya geçireceğiniz ile ilgili sorularınız olması durumunda, benimle görüşmek için uygun saatlerden birinde randevu alabilirsiniz.

KidologLogo

TR

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.