WhatsApp

icon Eğitim
 • Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmet
 • Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi
icon Sertifikalar
 • CİSED MINDFULNESS ve KABUL TEMELLİ PSİKOTERAPİ EĞİTİMİ
 • ÇOCUK İSTİSMARI
 • ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE RUH SAĞLIĞI
 • DRAMA EĞİTİMİ VE ORFF ETKİNLİKLERİ
 • ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZIN HAYATA BAKIŞ AÇISI
 • ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİNDE İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ
 • KISKANÇLIK VE ALDATMALARIN PSİKOLOJİK KÖKENİ
 • Kriz ,Travma ve Yas Danışmanlığı
 • MADDE BAĞIMLILIĞI VE SİGARA BAĞIMLILIĞININ ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİLERİ
 • OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNDE AİLENİN YERİ
 • OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AİLE DANIŞMANLIĞI
 • STRES VE KAYGINI YÖNETME

Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim Sorunları
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Anne-Baba Ayrılığı
Aylık Gelişim Takibi
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Davranış Bozuklukları
Doğa Pedagojisi- Doğa Etkinlikleri
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Etkileşimli Kitap Okuma
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Kekeleme, Artikülasyon Problemleri
Konuşmada Gecikme
Korku ve Kaygılar
Memeden Kesme
Memeden Kesme
Öfke Nöbetleri
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Pozitif Ebeveynlik
Sağlam Bebek Takibi
Sınav Kaygısı
Sınır Koyma-Kural Koyma
Tuvalet Eğitimi
Uyku Eğitimi
Uyku Eğitimi
Yeme-Yedirme Sorunları

icon
Bebek

Merhaba. Benim 17 aylık bir oğlum var. Sürekli biseyler söylemeye calisuyor ama sürekli susmuyor. Fakat sadece anne baba dede mama attı haydi gibi kelimeleri söylüyor. Bu normal mi? Kakasını yapıyor bezine sonra bana kaka diyor almam için. Tuvalete götürmem gerekli mi? Yani 3rken olur mu? Ve en önemli sorum benim oğlum çok ama çok hareketli. Karsima alıp oturtamiyorum. Biseyler göstermek öğretmek istiyorum ama olmuyor durmuyor. Oyuncak ilgisi neredeyse hiç yok. Genellikle hep kablo şarj aleti vs. Gibi tuhaf şeylerle oynamak istiyor. Ben istiyorum getirden götürsen anlasın kulağı burnu nerde göstersin ama olmuyor lego koyuyorum üst üste o da yapsın diye gelip dağıtıyor. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama aynı aydaki birkaç tanıdığım xoxuk hepsini yapıyor. Benim oğlum sürekli koşmak oyun oynamak istiyor. Yorulduğunu hiç anlamıyor. Zekasında problem mi var acaba diyorum ama eee eee diyorum mesela girip yastığını alıp getiriyor bana kızdığımı anlıyor. Napacagimi şaşırdım nasıl olacak ne şekilde davranmam gerekecek bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba , Bu yaşlarda dil hızlı bir şekilde gelişmektedir .Konuşmasını destekleyen, kesmeyen tavırlarda bulunun öncelikle bildiği sayılı kelimeyi kullanarak kelime hazinesi için onunla karşılıklı iletişim halinde bulunun, dergi ,kitap tarzı yaşına uygun şeyleri okuyun birlikte Her çocuk parmak izi gibidir fiziksel bilişsel ve sosyal farklı şeylere ilgi duyabilir enerjisini kullandığı şeyleri oyun olarak ona göre düzenlemeye çalışın tuvalet alışkanlığı kazandırma dönemine yaş olarak hazır olabilir fakat sorduğunuz sorular ayrıntılı ele alınmalı fiziksel sosyal duygusal geçişler birbirleriyle etkilidir

icon
Bebek

Merhaba Kardelen Hanım, Oğlum 5 yaşında, anaokuluna başladı bu sene. Ama okulda hergün kusuyor. Okulda bazen yemek öncesi bazen yemek sonrası kusuyor. Nedenini bize söylemiyor. Sorduğumuzda annemi özledim, arkadaşım birşey yaptı, canım yemek yemek istemedi gibi sürekli farklı şeyler söylüyor. Okula başladıktan sonra geceleri de altına kaçırmaya başladı. Hemen hemen her akşam bazen gece de 2 kez altına kaçırıyor. Sorun ne olabilir?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba ,sosyal ve duygusal olarak fark edilmesi gereken durum olabilir . Okulda arkadaşlarıyla olan ilişkisi , okula başlama öncesi , ev hali birçok farklı etken fiziksel sosyal bilişsel kaynaklı incelenmelidir

icon

u*****

Keşke yaşadıklarımızı özgürce yazabilsem. Anlatamıyorum. Bir çok insanın yaşadığına ama anlatamadığına eminim. İnsanın eli kolu bağlanıyor. Hata yapmaktan bir kat daha fazla korkuyor. Minnettarım Kardelen Hanım.

icon

ş*****

Ergenlikteki çocuğumun tütün ürünleri kullanmasından dolayı bir süredir neler yapacağımızı şaşırmıştık. Babası kızdı bağırdı. Olmadı sakince konuştu. Olmadı. Hocamla tanışmamız çok iyi oldu. Beraber atlatacağımıza eminim. Tekrar ve tekrar sağolun.

Uzmanın Yazıları