İrem Kocaer

İrem Kocaer

Uzman Psikolojik Danışman

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 249.00 TL

Yapılan Seans 0
Danışan Sayısı 0
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

Maltepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden onur derecesi ile mezun oldum. Lisans sürecimde çeşitli liselerde rehber öğretmenlik yaptım. Bu süre zarfında öğrencilerle bireysel görüşmeler gerçekleştirdim. Ayrıca onları gözlemleme fırsatı elde ederek onlara sunum gerçekleştirdim. Mezun olduktan sonra yaklaşık bir yıl kadar rehber öğretmenlik yaptım. Bu bağlamda özellikle de son sınıf öğrencilerinin sıklıkla karşılaştığı motivasyon eksikliği, zaman yönetimi, iletişim becerileri vb. konularda destek oldum.Ardından Yıldız Teknik Üniversitesinde alanımda uzmanlığımı aldım. Yüksek lisans eğitim sürecimde bolca makale tarama çalışmalarında bulundum ve bir danışan ile süpervizörüm eşliğinde 8 oturumluk bir iyi oluş programı uyguladım.Üniversite sürecimde ve mezun olduğumda çeşitli sertifika programlarına katıldım ve halen daha çeşitli konularda eğitim almaya ve kendimi geliştirmeye devam etmekteyim. İnsanları dinlemek, onların yaşamda karşılaştıkları çeşitli sorunlara farklı bir bakış açısı ile bakmalarını sağlamak ve onlara katkı sunmak beni mutlu ve motive ediyor. Bilişsel Davranışçı Terapi ekolü ile danışan görmekteyim. Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Uygulayıcısıyım. Objektif Test Eğitimi uygulayıcısıyım. Şu anda da oyun terapisi eğitimi alıyorum. Çocuk-ergen ağırlıklı olmakla birlikte yetişkinlerle de çalışmalarımı sürdürüyorum.
icon Eğitim
 • Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi- Çocuk Gelişimi ve Eğitimi (Lise)
 • Maltepe Üniversitesi- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Lisans)
 • Yıldız Teknik Üniversitesi- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Yüksek Lisans)
icon Sertifikalar
 • Çocuk Objektif Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Sertifikası- Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
 • Çocuklarda Beslenme- Global Enstitü
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Güncel Tedavi Yaklaşımları- Terapi Sediri
 • Erken Çocukluk Döneminde Drama ve Sanat- Marmara Üniversitesi
 • Kavramlarla, Nesnelerle, Kazanımlarla Müzik Etkinlikleri Eğitimi- Kök Yayıncılık
 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi- Kim Psikoloji (Dr. Nevin Dölek)
 • Konsantrasyon Eğitimi- İstanbul İşletme Enstitüsü
 • Montessori Yaklaşımı- Global Enstitü
 • Okul Öncesinde Matematik Eğitimi- Marmara Üniversitesi
 • Okul ve Psikanaliz Sempozyumu- Robert Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi
 • Oyun Terapisi Eğitimi- İstanbul İşletme Enstitüsü
 • Rasyonel Duygucu Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulayıcı Sertifikası- Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
 • Sınav Kaygısı- Global Enstitü
 • Sistemik Temelli Oyun Terapi Uygulayıcı Sertifikası- Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
 • Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi- İstanbul İşletme Enstitüsü
 • Tükenmişlik Sendromu- İstanbul İşletme Enstitüsü
 • Uyum Güçlüğü Gösteren Çocuklar- Global Enstitü
Çocuk Psikolojisi
Gelişim Psikolojisi
Depresyon
Öfke Kontrolü
Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
Kaygı Bozuklukları
Çocuk ve Ergen
Panik Atak
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Oyun Terapisi
İki Yaş Sendromu
Eğitim Danışmanlığı
Ergen Danışmanlığı
Çocuklarda Davranış Bozuklukları
Stres ve Kaygı Bozuklukları
Uyku Bozuklukları
Anksiyete Bozukluğu
Yeme Bozuklukları
Bağımlılık
İletişim Bozuklukları
Çocuk Psikolojisi
Ergen Psikolojisi
Öfke Kontrolü
Fobiler
Depresyon
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Travma Sonrası Stres Bozuklukları
Çözüm Odaklı Terapi
Bilişsel Davranışçı Terapi
Okula Uyum
Sınav Kaygısı
Kimlik Keşfi
Ergenlik Dönemi Uyum Sorunları
Sosyal Fobi
Özgüven Sorunu
icon

hocam merhabalar, 5 yaşında bir kızım 3.5 yaşında da bir oğlum var. kızım kardeşi doğduktan sonra kendi başına yapabildiği şeyleri yapmamaya başladı. kardeşiyle ilgilendiğimizi görünce sürekli yanımıza geliyor ve ilgi çekmek için ya ağlıyor yada devamlı birşeyler soruyor. ne yapmamızı önerirsiniz?

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Çocuklarda kardeş kıskançlığı, küçük yaşlarda kardeş sahibi olmayla kendisini sergileyen ve davranış bozukluğuna neden olabilecek bir duygudur. Çocuğunuz en yaygın kıskançlık türü olan kardeş kıskançlığı duygusunu yaşamaktadır. Aşırı düzeyde olmamak kaydıyla, kardeşler arasında kıskançlık olması aslında yadırganacak bir durum olarak kabul edilemez. Önemli olan kıskançlığın ne boyutta yaşandığıdır. Çocuk, herkesin kendisinden daha iyi olduğunu düşünüp, kendisinin herkesten daha az sevildiğini hissedebilir. Küçük çocuklarda kardeşi kıskanma durumu önlem alınmadığı taktirde davranış bozukluğuna sebep olabilecek derecede yoğun hissedilebilmektedir. Sizler ebeveyn olarak böyle bir durum yaşandığında büyük kızınızın yeni doğan kardeşi ile ilgili duygularını tanımlamasına yardımcı olabilirsiniz. İletişim kurarken kurduğunuz cümlelere dikkat etmenizde yarar var. Bunların dışında büyük kızınızın kardeşi ile ilgili olarak bir davranış sergilediği zaman olumlu şeyler söyleyip kendisini motive edebilir ve iyi davranmasına teşvik edebilirsiniz, dilerseniz size destek olabilirim. Panelimden randevu oluşturabilirsiniz. İyi günler.

icon

Hocam 4.5 yaşında kızım var.2-3 gündür benimle biri konuşuyor beni rahat bırakmıyor.Dinazor yanıma geliyor bana kötü şeyler söylüyor gibisinden söylüyor.Onu kovmak istediğini ve gitmediğğmi dile getiriyor .Günlük 1-2 saat civarında telefon hakkı kullanımı yapmaktadır.1 ablası var ablası okula gidiyor yalnız kendisi evde.Ne yapmamızı önerirsiniz.

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Öncelikle bu yaş grubundaki çocuklarda sıklıkla gördüğümüz şeylerden bir tanesi de izledikleri filmin etkisinde kalmalarıdır. Çocuklarda telefon kullanımı normalde 6 yaş itibari ile önerilir.Yapılan çalışmalar, televizyon programlarının içeriklerinin de çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz pek çok etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle televizyonun simge, sembol ve işaretlerle destekli bir atmosferde yansıttığı olumlu ve olumsuz davranışlar çocuklar tarafından benimsenip uygulanabilmektedirTelevizyon yayınları içinde çizgi filmler; çocukların en fazla izlediği ve görsel özellikleri nedeniyle en fazla etkilendiği programlar arasındadırEbeveynlerin televizyon izleme konusunda çocuklarına model olmaması, televizyon kullanımı konusunda onlara rehberlik etmemesi, birlikte televizyon izleyerek programlarla ilgili bilgi vermemesi, merak ettikleri konuları aydınlatmaması ve onları tek başlarına bu programlarla karşı karşıya bırakması çocukların zararlı içeriklere maruz kalmasında önemli bir etkendir. Sizler ebeveyn olarak çocuklara televizyon programlarını tüketme konusunda bilinç kazandırmalı onunla bu tarz konularda aktiviteler yapmalı ve sorduğu soruları yanıtsız bırakmamanızdır.