Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuştur. Üsküdar Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Gelişim testleri, çocuk objektif testleri ve projektif testleri uygulayıcısıdır. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılmıştır. Gönüllü olarak anaokulu, otizm destek ve dayanışma derneği, sevgi evi ve çocuk onkoloji servisinde staj yaparak mesleki deneyim kazanmıştır. Çocuk gelişimi konusunda danışmanlık yapmakta, bilişsel davranışçı oyun ve masal terapisti, çocuk yogası eğitmeni olarak çalışmaktadır.
icon Eğitim
 • Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi - Çocuk Gelişimi (Lisans)
 • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü - Çocuk Gelişimi (Yüksek Lisans)
icon Sertifikalar
 • Arzu Listesi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Beier Cümle Tamamlama (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Bilişsel Davranışçı Masal Terapisi Uygulayıcısı
 • Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi Uygulayıcısı
 • Burdon Dikkat Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Catell 2-A Zeka Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • D2 Dikkat Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Frankfurter Dikkat Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • GEÇDA
 • Louisa Duss Psikanalitik Hikâyeler Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • MBSR - Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (Zümra Atalay)
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Moxo (Moxo Türkiye)
 • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Raven Progressive Matris Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Sınav Kaygısı Ölçeği (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
Yeme-Yedirme Sorunları
Tuvalet Eğitimi
Sınır Koyma-Kural Koyma
Sınav Kaygısı
Pozitif Ebeveynlik
Sağlam Bebek Takibi
Öfke Nöbetleri
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Korku ve Kaygılar
Konuşmada Gecikme
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
İki Yaş Sendromu
Gelişimsel Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkileşimli Kitap Okuma
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Davranış Bozuklukları
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim Sorunları
Anne-Baba Ayrılığı
Aylık Gelişim Takibi
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Uyku Eğitimi
Memeden Kesme
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
icon

Hocam merhaba 3 yaşında dünyalar tatlısı bir kızım var 05.03.2020 tarihinde dogdu cocugum herseyden korkuyor insanlardan korkuyo parktaki çocuklardan ağlayan çocuklardan robot sesi tuvaletteki el kurutma makinesi sesi parka gitmek istemiyo avmde tuvalete girmek istemez korkularından dolayı birde yemegini kendi başına asla yemez özellikle sabah kahvaltısını 1.5 saatte anca yaptiriyorum nasil bir yok izlemem lazım lütfen yardım edermisiniz

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Korkunun neden oluştuğunu bulmakla başlamalıyız. Çocuklar durup dururken korku duymazlar. Korku duymasını sağlayan, bu duyguyu ortaya çıkartacak bir şey olmuş olmalı. Pandemi döneminde bebek olmak kolay değildi. Pandemi süreci ve eve kapalı kalmak bebeklerin uyaranlarla biraz daha geç tanışmasına sebep oldu. 05.03.2020 tarihi pandemi ile uyuştuğu için bu çıkarımı yapabiliyorum. Başlangıç noktası burası da olabilir. Beraber çalışılması gereken bir süreç. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Yardımcı olmak isterim. Sevgiler.

icon

Hocam ben sınavlarda çok heyecanlanıyorum ve aşırı strese giriyorum belkide babam ders konusunda çok üstüme geldiği içindir babam için en önemli olan ders ruhsal sağlığımı bile düşünmüyor. Sınav sonrası düşük not aldığım için bana hep bağırıyor ve bende artık travma haline geldi sürekli başaramayacağım gibi hissediyorum hep olumsuz düşünüyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Kaygı duymanız ve endişeli hissetmeniz çok normal. Sınavlar çevremizin de baskısıyla hayatımızın merkezi haline gelebiliyor. Yönetmesi zor zamanlarda bizi anlayacak birine daha çok ihtiyaç duyabiliriz. Size destek olan biri olmasa bile elinizden geleni yaptığınıza, sınavların geçici olduğuna, başarının sınavla sınırlı olmadığına ve başarabildiğiniz neler olduğuna odaklanmanız süreci daha kolay hâle getirebilir. Babanız ya da siz dilerseniz daha detaylı değerlendirme için ailenizle birlikte panelimden randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Hocam merhaba, 3 yaşında bir oğlum var. Son zamanlarda sıklıkla yaşanılan öfke kontrolü sorunumuzu oyun terapisi ile çözebileceğimizi söyledi Rehberlik Hocamız. Bu konuda desteğinize ihtiyaç duymaktayım. Nasıl ilerlemeyelim?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle çocuğunuzun neden öfkeli olduğu, hayatındaki stres unsurları, kendini nasıl sakinleştirdiği, çevresinde gözlemlediği kişiler gibi süreci şekillendiren önemli unsurları bilmek gerekiyor. Direkt çocuğun oyun terapisine yönelmesini değil, önce beraber çalışmalar yaparak, çocuğa karşı tutum ve davranışlarımızı değiştirerek yarattığımız etkiyi takip etmeli, değerlendirmeli ve bu doğrultuda ilerlemeliyiz. Daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba İclal hanım Yurt dışında doğan ve orada yaşayan 4 yaşında yeğenim var.İngilizce biliyor yaşadığı ülkenin diline cok hakim değil.10 aylıkken kreşe başladı hala devam ediyor .Konuşma ve göz teması komut alma var fakat sosyal iletişim yok yaşıtlarıyla oynamak istemiyor sadece oyuncak ve aile bireyleriyle iletişim halinde tehlike algısı cok gelişmiş değil.İstemedği bir durumla karşılaştığında gözlerini kapatıyor konuşarak iletişime geçmiyor ve bir şeyle ilgilenmediği zamanlarda zıplama,koşma melodi mırıldanma mevcut.kalabalık ve açık alanda kontrol etmek zorlaşıyor bununla ilgili online seans denemek istiyoruz.Anne panik halinde bu konuda ve baba bir sorun olmadığını düşünüyor sizin düşünceleriniz ,yönlendirmeniz bizim için önemli teşekkürler

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Yeğeninizin yaşadığı ülkede hangi dilin konuşulduğu, büyüdüğü ortamda hangi dilin tercih edildiği, bu dilleri nasıl edindiği, farklı sosyal uyaranlara nasıl ve ne sıklıkla maruz kaldığı gibi unsurlar sürecin şekillenmesi için önemli. Anlamadığı için mi akranlarıyla iletişim kurmayı tercih etmiyor? İletişim kurma biçimi konuşmak mı değil? Çevreye güven mi duymuyor? Cevaplanması gereken çeşitli sorular var. Birebir çalışmak süreci çözümlememizi sağlayacaktır. Dilerseniz detaylı değerlendirme için panelimden randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Hocam ben 25 senedir depresyondayım Hocam ben sıktıntı sorun korku yaşıyorum Hocam ben zor durumdayım hocam ben zor ğünler yaşadım Hocam ben kafama her şeyi takıyorum Hocam ben her şeyde takıntılı oluyorum Hocam benim Aklıma kötü düşünçeler geliyor Hocam ben içime kapanıklık sorunum var Hocam ben bunallımdayım Hocam ben ilaçta kullanıyorum Hocam ben her şeyden utanıyorum Hocam benim bütün problemlerin çözülmesini istiyorum Hocam ben Hocam ben her şeyden neden korkuyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle sakin olmaya çalışın. Sorunların üzerinizde neden bu boyutta etki yarattığı, yaşantınız, çocukluğunuz, birikimleriniz gibi birçok değişken sürecin şekillenmesi için önemli. Doktor kontrolünde mi ilaç kullanıyorsunuz bu durumda çok önemli. Çok fazla çözümlenmesi gereken sorundan bahsetmişsiniz ve bu sorunlar anladığım kadarıyla uzun zamandır sizi rahatsız ediyor. Önerim, kesinlikle vakit kaybetmeden iyi bir uzman psikologdan randevu ve destek almanız. Sevgiler.

icon

Merhaba. Şuan bebeğim 4 aylık. Bizim odamızda anne yanı beşiğinde yatıyor Gece 23.00-23.30 da uyur, sabah 05.00/06.00 gibi uyanıyor. Çok nadir gece 2/3 te uyanıyor. Ben gece uyku süresininin uzun olmasından ve gece uyanmalarının sık olmamasından dolayı odayı ayırmayı düşünüyorum. Kendi odasında uyuması için erken mi? Odasını ayırdığım zaman güvenli bağlanmayı etkiler mi? Teşekkür ederim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Ayrı bir odada uyuması için şuan erken. Sizi yanında hissetmesi, gözünü açtığında sizi görmesi güven ortamını pekiştiriyor. Odaları ayırmak tek başına güvenli bağı bozacak bir şey değildir. Çocuğunuzun gözüne bakmanız, ihtiyaçlarını karşılamanız, ten tene temas gibi unsurlar güvenli bağlanmayı destekleyen unsurlardan bazılarıdır. Bir zorunluluk yoksa şuan için aynı odayı paylaşmak ve size ulaşabileceği mesafede olmak daha sağlıklı. Detaylı değerlendirme için panelimden randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

icon

İclal hanım kayınvalideme her cuma ''hayırlı cumalar'' demek için telefon etmezsem alınıp güceniyor.Hatta çok üzülüyor ve ağlıyor.Oğlumu sevdirmek için götürmediğim günlerde de aynı alınganlığı gösteriyor.Eşim de ben de çalışıyoruz ve aile ziyaretleri için zaman yaratmak bizim için gerçekten güç.Bu krizi nasıl yönetebilirim?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Sınır çizmek ve denge kurmak önemli. Nasıl bir aile yapınız olduğu, sizin ve eşinizin nasıl bir tutum sergilediği sürecin çözümlenmesinde kritik bir rol oynuyor. Dilerseniz detaylı değerlendirme için panelimden randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba 13 yasindaki cocugum okulda arkadasi tarafindan zorbaliga ugradigi icin artik okula gitmekten korkuyor ve bize surekli yalan soyleyip bahane uyduruyor okula gitmemek icin bunun icin ne yapmaliyiz ?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Çocuğunuzun ne kadar zamandır zorbalığa maruz kaldığı, bu zorbalığın nasıl gerçekleştirildiği, okul yönetiminin tutumu ve sizin tutumunuz gibi unsurlar süreci etkiler. Okula gitmek konusunda kaygı yaşıyor olması normal, çocuğunuzun tek başına yönetebileceği bir süreç değil. Onu zorlamayın ve anlamaya çalışın. Zorladığınızda okula kaygısı daha da artacağı için yalan söyleme sıklığı da artar. Detaylı değerlendirme için destek almanızı öneririm. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhabalar kolay gelsin .Bebeğim dünden beri kakasını yapmadı.dun ishal olmuştu iki 3 kere bez değiştim.dunden beri başka yapmadı hala bekliyorum napmam lazım bebeğim 22 günlük

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Bebeğinizin beslenme düzeni, beslenme sıklığı, bir değişimin yaşanıp yaşanmadığı gibi kriterler önemli. Emziriyorsanız sizin bol su tüketmeniz ishal ile kaybedilen suyun yerine konulmasında yardımcı olacaktır. Panik olmamaya ve emen bir bebekse emzirme sıklığını arttırmaya çalışın. Dilerseniz daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba.oglum 3yasina girmek üzere ve biz yakında yurtdışına tasinacagiz.adaptasyon sürecinden endişeliyim.yeni bir yer yeni bir dil nasıl olacak bilmiyorum.turkiyede devam etsek kreşe gönderecektim 3yasinda.ama şimdi gider gitmez göndermeli miyim.adaptasyonunu nasıl saglamaliyim bilmiyorum.onerilerinizi bekliyorum.tesekkurler

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle sakin olmaya çalışın. Sizin endişeniz süreci etkiler. Çocuğunuza taşınma durumunu nasıl açıkladığınız/açıklayacağınız önemli. Doğru açıklamalar yapmak, güven vermek ve kaygı oluşturmamak gerek. Yeni bir yere alışmaya odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Çocuğunuzun daha önce görmediği bir yere gitmek ve orayı keşfetmesine izin vermek gibi. Gider gitmez hemen kreşe göndermenizi önermem çünkü alışık olmadığı bir ortama direkt maruz bırakmış oluruz ve uyum sağlamak zorlaşabilir. En sağlıklı olan, çocuğunuzun ihtiyacına ve özelliklerine uygun öneriler üretmektir. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Böylelikle daha detaylı çalışmalar yapabiliriz. Sevgiler.

icon

Merhabalar 36 aylıkken oğluma kendi isteğiyle tuvalet eğitimi verdim 3 günlük bi süreçten sonra gecesini gündüzünü tek seferde kesti fakat yaklaşık 3 ay sonra tuvalet de gerileme yasamaya basladık üstüne yapıyor ve tuvalete gitmek istemiyor unutuyor diye kendim götürüyorum ama gitmek istemiyor ve cıkınca da hemen altına yapıyor bilinçli olarak yapıyor yaptıktan sonra gelip gösteriyor tekrar bez bağlamamı istiyor ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum tekrar bezlesem daha da kötüye gider diye korkuyorum uzun süredir yemek yiyemiyorum sürekli dışkı temizlemekten lütfen bana yardımcı olun sizce ne yapmalıyım?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Tuvalet bilinci geliştikten sonra yaşanan gerilemenin neden yaşandığını anlamamız gerek. Bu şekilde davranmasını tetikleyen bir şey mi oldu bir değişim mi yaşandı yoksa tuvalet bilinci tam oturmadı mı detaylı değerlendirmeliyiz. Böylelikle çocuğunuza en uygun olan çözümü üretebiliriz. Tekrar bez bağlamak süreci daha zor hâle getirecektir. Bez bağlamanızı istemesinin sebebi, kendini daha güvende hissediyor olması olabilir. Sakin olmaya çalışmanızı ve mutlaka destek almanızı öneririm. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Size uygun olan saat için müsaitlik talebinde de bulunabilirsiniz. Sevgiler.

icon

13 aylık bebeğim var. Yarım gün işe gidiyorum. Son bir haftadır ben giyinmeye başladığım an gideceğimi anlıyor peşimden ayrılmıyor. Kapıdan cıkarken de cok aglıyor. Sürekli anlatıyorum işe gidip geleceğim hazırlanıyorum diye. Ama fayda etmiyor. Uzmanlar gizlice cıkmayın vedalasın diyor ama o sekılde aglayarak bırakmak cok zor ona da zararı oluyor mu . Bu konuda aklım karısık. Gizlice çıkmak mı yoksa aglasa da vedalasmak mı saglıklı olan

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle sakin olmanız ve kendinizi suçlu hissetmemeniz önemli. Sağlıklı olan davranış biçimi, gizli gizli çıkmak değildir çünkü bu güven kırıcı olur. İş kıyafetinizde takacağınız bir takıyı çocuğunuzla beraber seçebilirsiniz. İşten dönüşte bazen ona küçük süprizler getirebilirsiniz. Saklambaç gibi yok olunulan ama daha sonra geri dönülen oyunları beraber oynayabilir ve çoğaltabilirsiniz. Güvene dayalı iletişim kurmaya çalışın. Onun üzüntüsünü anladığınızı söyleyin, sarılın. Siz dönene kadar size resim çizmesini, döndüğünüzde gününüzü paylaşmak için çok heyecanlı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

8 yasinda oglum 4.5 yasinda kizim var oglum kizimi hic sevmiyo hep kotu davraniyo kizimsa abisine cok duskun napmam gerek

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Kardeş kıskançlığı gibi bir durum mu yaşıyorsunuz yoksa daha farklı bir durum mu öncelikle bunu anlamlandırmak önemli. Oğlunuz neden kötü davranıyor? Kardeşinin geleceğini nasıl öğrendi? Bu aşamada sorunlar yaşandı mı? Cevaplanması gereken pek çok soru var. Rekabet oluşturmamaya, karşılaştırma yapmamaya dikkat edin. "Oğlum, kardeşin seni çok seviyor. Çok ayıp sende onu sev." gibi cümlelerden de kaçınmanızı öneririm. Neden kötü davrandığını anlamak ve süreci beraber çözümlemek gerekli. Daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Kızım 10 yaşında hioertansiyon hastası ve Gilbert sendromu var dalak büyüme var migren rahatsızlığıda var doktor kontrolü altında ilk okula başladığında tırnak yeme tırnak eti yemesi vardı ama ara ara oluyordu son 2 3 yıldır bu aşırı şekilde fazlalaştı el parmakları sürekli ağzında bir türlü vazgeclremiyoruz nasıl bunu birakabiliriz

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, çok geçmiş olsun. Tırnak yeme davranışını söndürebilmek için önce çocuğunuzun neden tırnak yediğini anlamamız gerekli. Tırnak yemesine sebep olan stres unsurları, hayatını etkileyen değişimler ya da model olan kişi gibi değişkenleri öğrenmeliyiz. Sebebi anladıktan sonra çocuğunuza uygun olan çözüm önerisini üretebiliriz. Acı oje, eline vurmak, cezalandırmak, kıyaslama yapmak gibi davranışlardan uzak durmanızı öneririm. Dikkatinizin sürekli onun ellerinde olmaması ve sürekli uyarıda bulunmamakta önemli. Daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba 13 aylık oğlum var anne sütünü sağarak veriyorum 2.5 ay oldu sütümde azalma var şuanda günde 30 ml geliyor sizce başka ne verebilirim mama vermek istemiyorum 30 ml ona yeterlimidir

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir. 6. aydan sonra ek gıdaya geçilir. 13 aylık bir bebek ana ve ara öğünler olmak üzere beslenmelidir. Bebeğinizin nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm. Sütünüzde çeşitli sebeplerden dolayı azalma olmuş olabilir. Bebeğinizi göğsünüze yakın bir şekilde tutarak sağdığınız sütü içirmeniz, ona veya fotoğrafına bakarak sağım yapmanız yararlı olacaktır. Aynı zamanda sağım yaparken sütün aktığı kaba çocuğunuzun çorabı gibi herhangi bir şey geçirirseniz miktarına sürekli olarak odaklı olmadan sağmaya, beslemeye odaklanabilirsiniz. Böylelikle süt miktarı da artış gösterebilir. Sütünüzün miktarı sizin için bir stres unsuru olmasın. Her bebek için annesinin sütü kalitelidir. Daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Çocuğum nisan 2019 doğumlu hala tuvalet egitimi yok tabiki vermeye çalışıyorum ama yok asla söylemek istemiyor Konusunu bile açtırmıyor Bezi bagliyken de rahatsız olmuyor kaka yaptim bezim dolu demiyor umrunda değil Ben anlamasam söylemez yaptım diye gizli saklisida yok olduğu yerde yapar Konuşmaya çalışınca bile konuyu değiştiriyor kızıyor oralı olmuyor Çevreden de sürekli bu konu açılıyor oda bende yıldık artık Bir haftadır altinda bez yok ama yinede altina yapıyor Bir gram ilerleme kaydedemedik Kakası icin goturuyorum yarım saat bekliyorum yapmıyor sonra bi bakiyorum altina yapmış ödül ceza oyun her yolu denedim suan bi danışmanlık alamam alana kadar bi yol söyler misiniz kendim çok üzgün ve gerginim ve gerçekten bi uzman destek almam gerekir mi Yaş itibari ile

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle lütfen sakin olun. Sizin ve çocuğunuzun sakin olması her şeyden önemli. Çevredeki insanlar konuşabilirler bunun önüne geçemezsiniz bu sebeple önce kendi ruh sağlığınızı korumaya çalışın. Tabii ki destek almanızı öneririm çünkü bu bir süreç ve hem sizin hem de çocuğunuzun hazır olması, sorunun sadece tuvalet süreci mi olduğu, başka değişkenlerin etkisinin olup olmadığını anlamak ve doğru adımlar atmak gerekli. Her çocuğun gelişimi birbirinden farklı bu sebeple sürekli yeni yollar denemeyin. Şuan kendini bez ile güvende hissediyor olabilir. Tuvalet temalı oyunlar, hikayeler, kitaplar bu sürece yardımcı olabilir. Ödül ve ceza hiçbir sürecin çözümünü kolaylaştırmaz. Çocuğunuz veya siz herhangi bir şeyin suçlusu değilsiniz. Çocuğunuzu ve kendinizi sıkıştırmayın, zorlamayın. Sizinde onun yaşındayken tuvalet sürecinde zorlandığınızı, onu anladığınızı, yanında olduğunuzu söyleyin. Güven veren şekilde davranmaya çalışın. Fizyolojik bir sorun olup olmadığını anlamakta önemli. Süreci etkileyen pek çok faktör var. Daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler

icon

Merhaba hocam oğlum 9 yaşında evde sürekli bir korku halinde özellikle akşamları odadan odaya koşarak gidiyor sürekli anne diye sesleniyor.ne yapabilirim bu durum normalmidir.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Onu korkutacak bir şey mi oldu? Korkmasının sebebi nedir bunu anlamak gerekir. Korktuğunda yanında olmak, duygusunu anlamak ve destek olmak önemli. Korkusunun temelini bulmamız, kalıcı çözümün oluşturulmasını kolaylaştırır. Dilerseniz daha detaylı değerlendirme için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler

icon

Hocam merhaba, 5 yaş çocuğumuzu dijitalden uzak buyuttuk. Sevgi odaklı ve araştırmacı çizgi filmlerin dışında herhangi bir dijital film izlemedi. Okula başladığı için okulda yabancı dil sebebi ile animasyon filmler (Sonic buzlar kraliçesi vb. Tasvip etmesekde elden bir şey gelmiyor) izleniyor, daha önce bu tip filmleri izlemedigi için haliyle orada yer alan olumsuzlukları anlamlandiramiyor ve fazlasıyla tedirgin oluyor. Bu durumda yaşına uygun filmler izleyerek korkusunun üzerine mi gitmek gerekir veya ne yapmak gerekir. Yukarı bak filmini izleyelim dedik onda bile son sahnelerde tedirgin oldu üzüldü. O usulünce biz de üzüldük. :(

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle çocuğunuzun yaşına, özelliklerine uygun film seçimi yapmak önemli. Olumsuzluktan kastınız nedir? Bir karakterin diğerine bağırması da bir olumsuzluk olarak görülebilir argo konuşması da. Çocuğunuzun ne sebeple korktuğunu anlamak önemli. Onu orada izlediği ne korkutuyor? Örneğin yüksek ses korkutuyorsa, sevdiği bir müziği önce alçak sonra daha yüksek sesle dinlemek, beraber dans ederek sese hassasiyetini gidermeye başlayabilirsiniz. Daha sonra çizgi filmde yüksek sesle karşılaştığında ürkmez. Tabii onu ürküten buysa. Adım adım gidilmesi gereken bir süreç. Tedirginliğini anlamaya çalışın. Üzülebilir, korkabilir bunlar normal duygular. Korktuğu sahneler neler ve bu sahnelere alternatif neler üretilebilir? Kendisi filmleri seçebilir, adım adım ilerleyebilirsiniz. Zorlamak ya da tamamen izole etmek bir çözüm değil. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Böylelikle daha detaylı çözüm önerileri üretilebiliriz. Sevgiler.

icon

Merhabalar hocam 8 aylık ve 4 yaşında iki oğlum var sorum büyük oğlumla ilgili aslında çok uyumlu bir çocuk çok kolay iletişim ve arkadaşlık kurabiliyordu fakat son zamanlarda aşırı derecede hırçın, çok çabuk sinirlenme, sürekli söylenenlere karşı gelme, parkta büyük küçük başka çocuklara vurma itme, yeme problemleri var özellikle kardeşi doğduktan sonra daha çok sorun yaşamaya başladık fakat kardeşi doğduktan sonra ilgiyi hiç azaltmadık aksine arttırdık ama yinede bu özelliklerinde bi azalma yok aksine artıyor ne yapmamız nasıl davranmamız gerekir bir öneriniz var mı acaba

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, Çocuğunuzun böyle davranmasına sebep olan etkeni bulmak önemli. Neden böyle davranmayı tercih ediyor ve neden davranış değişimi yaşanıyor? Böyle yaptığında dikkatinizi daha mı çok çekebiliyor ve ilginiz artış mı gösteriyor? Çevresinde bu davranışları yapan model aldığı biri mi var? Cevabını bulmamız gereken çeşitli sorular var. Aileye kardeş katıldığında ilgiyi aşırı derece de arttırmak yerine dengeyi bulmak ve dengeli davranmak önemli. Bu davranışların artmasında kardeş faktörü etkili olmuş olabilir fakat davranışın çıkış noktası kardeşin doğumu değil. Bu davranışların sıklığı, süresi, hangi durumlarda ortaya çıktığını anlamamız gerek. Sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için birebir çalışmalar yapmak gerekir. Dilerseniz detaylı görüşme için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba ,kızım4 yaşında 16 kilo bundam 1 ay önce idrar yolu enfeksiyonu ve kanda enfeksiyon oluştu.10 gün boyunca yemek yememe iştah kaybı söz konu oldu. Bir müddet düzeldikten sonra 4 gündür öksürük başladı ve yemek yemeyi bırakmış durumda.cips abur cubur gibi şeyleri yemekte fakat ana yemekleri yememektedir.Nasıl bir yol önerebilirsiniz? Yardımcı olursanız minettar kalırım.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, Öncelikle çok geçmiş olsun. Doktorunuzun süreçle ilgili söyledikleri önemli. Çocuğunuz zorlu bir süreçten geçtiği için sadece keyif aldığı paketli gıdaları tüketmeyi tercih ediyor olabilir. Yemek sürecini dikkat çekici hale getirmek, beraber yemekler ve eğlenceli tabaklar hazırlamak, beraber yemek yemek süreci kolaylaştırabilir. Bunların hepsinden daha önemli olan çocuğunuzun gerçekten neye ihtiyacı olduğunu bulmak. Yemek sürecini tramvatik değil; şefkat ile iyileştirici bir hâle getirebilmek kritik nokta. Sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için birebir çalışmalar gerçekleştirmemiz gerekir. Dilerseniz detaylı görüşmek için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba hocam, iyi geceler diliyorum öncelikle. Ben hayatım boyunca hiç aşık olmadım. Bir erkeği hayatıma almadım. Bunlar benim tercihimdi. Kimseyi hayatımda istemedim. Fakat bundan birkaç ay önce abi olarak gördüğüm biri bir anda sadece sarıldı ve ben o sarılması hoşuma gitti. Yani çok kötü bir gün geçirmiştim saatlerce ağlamanın arkasından o sarılmaya ihtiyacım vardı ama dediğim gibi ben abi olarak gördüğüm için bunu normal karşıladım taa ki kendisi bunu ifade edene kadar. Daha sonra aylar geçti ve bu süreç de asla eskisi gibi olamadık. Ve bu durum beni ciddi anlamda çok incitmisti. Bir gün buluştuk ve o gün sarılmasına izin verdim. Çünkü o sarılma bana güven veriyordu. Bir de saçımdan öptü vs. Bunların yanı sıra hayatında biri var. Ve ben kendimi kullanılmış peçete gibi hissediyorum. Aşık değilim. Kızgın değilim. Ve ben bu şekil bir soğukluğu kaldıramıyorum. Alışık olmadığım bir durum. Ne yapmam gerekiyor? Ya da nasıl davranmam gerekiyor? Gerçekten sevdiğini ya da sevmediğini nereden anlayabilirim bilemiyorum. Kafam karmakarışık. Duygularım da aynı zamanda öyle. Sanırım ben iyi değilim. Boşluğa düşmüş gibi hissediyorum bir anda.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Alanım dışında bir soru olduğu için maalesef cevaplandıramayacağım. Dilerseniz psikolog olan çalışma arkadaşlarıma sorabilirsiniz. Umarım ihtiyacınız olan cevabı bulursunuz. Sevgiler.

icon

merhaba, kızım 28 aylık ben çalışıyorum 7 aydan sonra belirli dönemlerde anneanne belirli dönemlerde babaanne baktı. fakat bensiz asla bir şey yapmıyor kendisi odasına bile gitmiyor. yemek yememi tuvalete gitmemi uyumamı asla istemiyor kendi temel ihtiyaçlarımı karşılayacağım zaman bile ağlıyor. sürekli ağlıyor mutlu edemiyorum bu durum da beni üzüyor. birlikte yarım saat bile oyun oynayamıyoruz. çok hareketli hemen sıkılıyor. gece uyku düzenimiz hiç. yok. işe gitmek zorunda olduğumu geri geleceğimi onu çok sevdiğimi sürekli göz teması kurarak anlatmaya çalışıyorum. ama sabah işe giderken bırakırken inanılmaz derece çok ağlıyor. bu arada şimdiye kadar çizgi film izletmedim telefon eline vermedim. gerçekten çok çaresizim ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Tuğba Hanım, öncelikle sakin olmaya çalışın. Siz elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Çocuğunuzun özellikle bu yaş döneminde ayrılık kaygısı duyması normaldir. Aynı zamanda sizin kaygı seviyenizin yüksek olması çocuğunuza da yansır ve kontrol altına alınamayan bir kaygı döngüsü oluşmaya başlar. Sizi gördüğünde daha fazla yanınızda olabilmek ve daha fazla farklı faaliyet yapabilmek için bu davranışlarda bulunuyor olabilir. Hiçbir şeyin suçlusu değilsiniz. Bu süreç yavaş yavaş kontrol altına alınabilir. Anneanne ve babaannenin tutumunun nasıl olduğu, çocuğunuzun bulunduğu davranışın çıkış noktası, sürekliliği, bu davranışlarda bulunmasını tetikleyen etkenler olup olmadığı, nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için birebir çalışmalar gerçekleştirmek gerekir. Dilersiniz daha detaylı görüşme için panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba 2 yaşında kızım var üzerine hangi kıyafeti giyerse çıkarmak istemiyor saatlerce ağlıyor o şekilde giyiyor nedeni ne olabilir

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Çocukların 2 yaş döneminde bu ve buna benzer davranışlarda bulunması normaldir. Yaşının ve içerisinde bulunduğu gelişim döneminin getirdiği bir davranış. Çocuğu zorlamamak, elinden zorla kıyafeti almamak, "Bu kıyafeti çok sevdiğini biliyorum. Benimde çok sevdiğim kıyafetlerim var." gibi cümleler kurarak empatiyle yaklaşmak, dinlemek, sabır göstermek önemlidir. Çocuğunuz şuan, bağımsızlaştığı bir dönemin içerisinde. Ona seçenekler sunabilirsiniz. "Bugün bunu mu giymek istersin yoksa bunu mu?" gibi alternatif sorular sorabilirsiniz. Kıyafetlerle ilgili oyunlar kurabilirsiniz. Çocuğunuzla inatlaşmamak, üstüne gitmemek ve kendi alanını yaratmasına fırsat tanımak önemli. Daha detaylı görüşmek isterseniz panelimden seans oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba..3.5 yaşındaki oğlum yaklaşık 2aydır sayılarla çok ilgilenmeye başladı..başlangıçta netflix çizgi film serisi olan numberblocks izlemeye başladı..yavaş yavaş 4işlem yapmaya ve evdeki blok oyuncaklarıyla sayıları daha fazla keşfetmeye başladı..bizdende talebi doğrultusunda yaşına uygun olabileceğini düşündüğümüz kadarıyla öğretmeye başladık.fakat bir süre sonra kendisi 13er 14er ve 19ar saymaya başladı..şu anda günlük rutinlerini aksatmamakla beraber,kendisine sorulan soruları ve yapmasını istediğimiz şeyleri yoksaymadan belli bir sayıya (bu genelde 1000 oluyor) gelene kadar sözel olarak iletişime geçmiyor..ama aklındaki sayıya ulaştıktan sonra normal iletişime geçiyor..teşfikte bulunmadan,ilgisini başka yöne çekerek biraz sayılardan uzaklaşmasını sağlamak istiyoruz..profesyonel bir bakış açısı bu durumu nasıl açıklar merak ediyoruz..okuldaki psikolog ve öğretmenler obsesif bir durum olmadığını ama kontrol altında olması gerektiğini söylediler..aynı zamanda sosyal olarakta yaşıtlarıyla kolay iletişime geçen bir çocuktur..konu hakkında görüşlerinizi rica ederim..teşekkürler

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Sayılara ilgili ve sayılarla daha kolay öğrenen bir çocuğunuz var. Bu durumu özel olarak değerlendirmek gerekir çünkü yaşının oldukça üzerinde bir beceriye sahip. Dikkatini dağıtmak ve teşvikte bulunmamak şu aşamada çözüm olmayacaktır çünkü bu beslenmiş bir süreç. Sayıları daha kolay özümseyebildiği için günlük yaşantısına da bunu dahil etmek ve kullanmak istiyor olabilir. Sayıları oyuna çevirerek bir sınır çizmek, doğru iletişim kurmak, neden böyle bir davranışı (belli bir sayıya gelince cevap vermek) tercih ettiğini bulmak önemli. Birebir yürütülmesi gereken bir süreç. Dilerseniz daha detaylı değerlendirme için panelimden online randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba. Oğlum 75 aylık, ilkokula başlaması gerekiyor. Hazır olup olmadığına dair yapılan testleri, kaç seans süreceğini ve ne zaman sonuçlanacağını merak ediyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi günler.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Görüşmemizde soruların cevaplarını detaylı olarak konuştuk. Sorularınız olursa tekrar sorabilirsiniz. Görüşmek üzere. Sevgiler.

icon

Kızım 23 buçuk aylık ve birde kardesi var 11 aylik bu ara 2 yas sendromu ile birlikte kıskançlık yaşıyor ve tabak barda ne bulursa kırıyor yaramazliklar yapıp kardeşine vuruyor çoğunlukla sinirlenmeden bağırmadan bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama üstüne biraz gidince daha kötü oluyor ne yapmam nasil davranmam lazim acaba

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Öncelikle 2 yaş dönemini 2 yaş sendromu olarak görme düşüncemizden vazgeçelim. Çocukların çeşitli yaşlarda girip çıktıkları sendromlar yoktur. Edinmeye başladıkları, öğrendikleri ve pekiştirdikleri davranışlar vardır. Bunlarla ilgili olarak, "Kardeş Kıskançlığı" ve "İki Yaş Sendromu Diye Bir Şey Var Mı?" adlı makalelerimi okumanızı öneririm. Sakin kalmak ve doğru model olabilmek önemli. Üstüne gitmeyin. Tabak fırlatma davranışının nasıl ortaya çıktığına bakın. Çocuğunuz neden kendini böyle ifade etmeyi seçiyor? Böyle durumlarda, şuan çok sinirli olduğunu onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Duygusunun farkında olmasını sağlayın ve güven veren bir tutum sergileyin. Yukarıda isimlerini yazdığım makalelerde de cevaplar bulacaksınız. Daha detaylı çalışmak isterseniz panelimden online seans al seçeneği ile randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

İclal Hanım merhaba, Liseye hazırlanan derslerinde başarılı bir kardeşim var. Fakat son günlerde fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmış olarak görüyorum. Ders çalışma hevesini kaybetmiş ve çok yorgun görünüyor. Onun için bir şeyler yapmak istiyorum. Hakkınızda kısmından uzmanlık alanlarınızdan sınav kaygısı konusuna rastladım. Konu ile ilgili olarak nasıl bir süreç izliyorsunuz? Biraz bilgi verebilir misiniz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Sınav süreci, yönetmesi zor bir süreç hâline gelebiliyor maalesef. Başlangıçta kaygı seviyesini "Sınav Kaygısı Ölçeği" ile ölçüyorum. Böylelikle ne seviyede bir stres ile karşı karşıya kaldığımızı somut olarak görüyoruz. Ders süreçlerine içsel motivasyon yerleştirmek, bu sıkıntıya başka bir şeylerin eşlik edip etmediğini görmek, başarının sadece sınav ve ders olmadığını anlamak, rahatlatıcı egzersizler yapmak gibi çeşitli faaliyetlerin, çalışmaların olduğu destekleyici bir süreç izliyoruz. Bu süreçte karamsarlığa sürüklenmemek, kardeşinizi dinlemek ve anlaşıldığını hissettirmek önemli. Her ne olursa olsun, desteklenmenin yanında, sırtını sıvazlayan birinin olması, büyük bir güven kaynağına dönüşüyor. Stresi yönetmeyi öğrenmek öncelikli hedefimiz oluyor. Sevgiler.

icon

Merhaba, Kızım beş yaşında çok vidyo izlediği için konuşmasınıda gecikme var nasıl ilerletebilirim? Bir yıldır kreşe gidiyor kreşe gitmeye başladığından bu yana baya ilerleme var destek almam gerekir mi?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Kaç kelime kullanıyor nasıl cümleler kuruyor? Kreş tek başına bir destekleyici değil. Kesinlikle video izlemeyi azaltmanızı, yerini alternatiflerle doldurmanızı öneririm. Ekrana çok fazla maruz kalmak birçok gelişim alanını olumsuz etkiler fakat geç konuşmanın tek sebep bu olmayabilir. Mutlaka destek almanızı öneririm. Sevgiler.

icon

Hocam merhaba 5.5 yaşında anaokulu öğrencisi oğlum var okulda konuşmamayı tercih ediyor tek kelime konuşmadı ama ailede evde gayet aktif sınıf arkadaşı evimize geldiğinde gayet aktif konuşuyorlar oynuyorlar . Pskologa gotrduk konuşma ver dil teraspistine yönlendirdi efektif mutizim dedi ama çocuğun konuşmasında problem yok sadece okulda öğretmeni ve arkadaşlarıyla konuşmuyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Hacer Hanım. Efektif mutizm, çocuğuzun yaşına uygun, normal bir dil gelişimi olduğu hâlde çeşitli ortamlarda konuşmayı reddetmesi durumudur. Konuşmada herhangi bir sorun görülmez. Konuşması beklenen ortamda bir sorun olduğunu gözlemleriz, tıpkı söylediğiniz gibi. Dilerseniz daha detaylı değerlendirme için randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Büşra hanım merhabalar iyi çalışmalar öncelikle 9 aylık bir kızım var dün doktor kontrolüne gittik geçen ay kilosu 7,500 dü bu ay 7,650 olmuş baş çevresi 43 cm boyu 70 cm kızım 2,800 doğdu şuanki kilosu malesef düşük sütümde çok yeterli değil bir çok devam sütü denedim ve bebeğim malesef kabul etmedi yemek konusundada çok iştahlı değil blw yöntemi çok denedim ama malesef çok başarılı olamadık yine eline bişey verdiğimde kendisi yemeye çalışıyo çiğneme refleksimiz gelişti ama kavaltısını karışım olarak yiyo tek tek kesinlikle yediremedim endişem şu yönde yaşına girdiği zaman zorlanırmıyım tek tek yemeği öğrenirmi birde hocam kilo alması için ne yapabilirim piskolojim bozuldu artık sütümde yeterli değil kızım sağlıklı gelişemez diye çok korkuyorum uyku problemide var malesef saat başı kalkıyor gece uyuyamıyo malesef lütfen yardımcı olun bana

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Hayriye Hanım. İsmim Büşra değil, İclal :) Doktorunuzun ne söylediği çok önemli. Destekleyecek önerilerde bulundu mu? Her şeyin normal seyrinde olduğunu mu söyledi? Nasıl bir yol izlenmesini tavsiye etti? Öncelikle lütfen sakin olun. 9 aylık kız bir bebek için alt sınır 6,400 üst sınır 10,800 gram olarak belirtilmektedir. Ortalama kilo ise 8,600'dür. Bebeğiniz normal bir kilo aralığında görünüyor. Baş çevresi ve boyuda normal aralıkta görünüyor. Her çocuğun gelişimi belirli bir çerçevede, birbirinden farklı olarak ilerleyebilir. Tek yemek yemeyi tabii ki öğrenebilir. Alıştırmalar yapabilirsiniz. Her çocuk blw yöntemiyle yiyecek diye bir şey yok. Endişenizi çok iyi anlıyorum. Kaygılanmanız normal, en iyisini yapmak ve yeterli olmak için çabalıyorsunuz. Bebeğinizi kucağınıza alın, sarılın, sarmalayın. Öncelikle onun için yeterli olduğunuzu her gün kendinize söyleyin ve kendinizi sakinleştirin. Bebeğinizin gelişimini bir bütün olarak değerlendirmek önemli. Pek çok konu var. Sizin ve bebeğinizin hakkında bilmem gereken noktalarda var. Her çocuk biricik, her çocuğa sunabileceğim öneriler biricik. Detaylı çalışmak isterseniz, randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

Merhaba iclal hanım. İkizlerım (kız)var 4.5 yasındalar. 3 yaşlarında wc eğitimi vermeye başladım. Geç olsada biri oturtmaya başladı. Ama diğeri kakayı su yaşa kadar hicbir şekilde wc ye yapmadı. İlk başkadıgımda ne kadar inatcı ofkelı olmasına ragmen hıcbirsekılde çişini altına yapmadı. Kakasını yapamamıstk ama. Tutturamadık hıc hep altına yapıyordu. Ama zamana bırakaym ustune gitmeyım dedım krese gidiyorlar sırayla wc wgıtımı verdım. Wc bilincini aldı kakasını mutlaka yapacaktır dıye üstüne dusmedım. Ama hep takıpteydm. Hala ama hala yok yok. Hep altına yapıyor. Wc ye kaka yapma zamanı yaklastıgında gotürüyorm oturalım bekleyelım dıye. Oturuyor yok gelmedı dıyor kalkıyor. 2/3 dk sonra odada bı yerde altına yapıyor. Cok konusuyorm ıkna etmeye calısıyorm ama yok yıne soylemıyor. Wc egıtımının basında hamıleydım kardeslerı oldu bu süre zarfında. Artık cok yıpranıyorm. Dayanamıyorm. Kreşe gidiyorlar. Kreste tutuyor sanırm orda yapmıyor eve gelınce tv nın karsısında yapıyor. Yapabılecegımız bı kesın çozum varmıdıt. Seansa başlasak yardımcı olabılırmısınız

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Yasemin Hanım. Tuvalet bilinci oluşturma sürecinde pek çok değişiklik yaşanmış. Kardeş durumu, kreşe gidiş gibi. Sizi anlıyorum. Öncelikle sakin olmaya çalışın. Beraber bir yol haritası çıkartacağız ve sonuç almaya başlayacağız. Televizyon karşısında yapabiliyor olması rahatladığında, vücut sakin olduğunda yapabildiğini bize gösteriyor. Tabii ki çözümü var, her çocuk için yapılabilecekler var. Dilediğinizde seans oluşturabilirsiniz. Yardımcı olmak isterim. Sevgiler.

icon

Merhabalar 14 aylik bebegimin davranis degisimleriyle alakali sizden destek alabilir miyiz ,bir de 1 hafta evvel dedemizi kaybettik bunun da sureci etkiledigi kanaatindeyim,istekleri karşılanmadığında surekli basini yere,duvara vuruyor ve aglamaya basliyor.Mama sandalyesindeyken kendisini geriye iterek kafasini arkaya vurması da bugunlerde baslanis bir baska davranis bozuklugu

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Begüm Hanım. Tabii ki destek alabilirsiniz. Size uygun gün ve saat aralığını bana iletirseniz zamanı beraber netleştirebiliriz. Takvimimi sizin için düzenleyebilirim. Davranış bozuklukları detaylı çalışılması gereken konulardan biridir. Bu davranışları sergilemesinin yanında neyin bu davranışların ortaya çıkmasına sebep olduğunu bulmak önemli. Söylediğiniz gibi bir kayıpta bu davranışları tetikliyor olabilir. Çeşitli sebepler olabilir. Dilediğinizde ulaşabilirsiniz. Müsaitlik talebi de oluşturabilirsiniz. Görüşmek üzere. Sevgiler.

icon

Merhaba. Benim 17 aylık bir oğlum var. Sürekli biseyler söylemeye calisuyor ama sürekli susmuyor. Fakat sadece anne baba dede mama attı haydi gibi kelimeleri söylüyor. Bu normal mi? Kakasını yapıyor bezine sonra bana kaka diyor almam için. Tuvalete götürmem gerekli mi? Yani 3rken olur mu? Ve en önemli sorum benim oğlum çok ama çok hareketli. Karsima alıp oturtamiyorum. Biseyler göstermek öğretmek istiyorum ama olmuyor durmuyor. Oyuncak ilgisi neredeyse hiç yok. Genellikle hep kablo şarj aleti vs. Gibi tuhaf şeylerle oynamak istiyor. Ben istiyorum getirden götürsen anlasın kulağı burnu nerde göstersin ama olmuyor lego koyuyorum üst üste o da yapsın diye gelip dağıtıyor. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama aynı aydaki birkaç tanıdığım xoxuk hepsini yapıyor. Benim oğlum sürekli koşmak oyun oynamak istiyor. Yorulduğunu hiç anlamıyor. Zekasında problem mi var acaba diyorum ama eee eee diyorum mesela girip yastığını alıp getiriyor bana kızdığımı anlıyor. Napacagimi şaşırdım nasıl olacak ne şekilde davranmam gerekecek bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Hilal Hanım. 17 aylık bir bebek, 5-10 kelime kullanabilir. Yarım cümleler kurabilir, istediği şeyin adını söyleyebilir. Biraz daha anlaşılır bir şekilde konuşabilir ya da kendini ifade edebilir. Bu normaldir. Tuvalet bilinci oluşmak için ise hem sizin hem de çocuğunuzun hazır olması gerekir. Bununla ilgili "Tuvalet Bilinci Oluşturmak" adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. 18 ay - 3 yaş aralığı tuvalet bilinci oluşturmak için doğru aralık olarak kabul edilir fakat tabii ki her çocuk ve ihtiyacı biricik olduğu için bu dönem aralığı değişiklik gösterebilir. Çocuklar model alarak öğrenir; sizin elinizde, çevresinde sürekli kablolarla, şarj aletleriyle vakit geçiriliyorsa bunu model alarak ilgisini bu yöne çekmiş olabilir. Bebekler vücut bölümlerini yaklaşık 22 aylıkken söylemeye başlar, 17 aylık bir bebekten bu kadar fazla şey beklemek hem sizin için hem de çocuğunuz için çok yorucu. Çocuğunuz hareketli oyunlardan zevk alıyor olabilir, onun dilinden konuşarak yönlendirmek fayda sağlayabilir. Lütfen bir profesyonelin söyledikleri dışındakileri dikkate almayın ve çocuğunuzu gerçekten başka çocuklarla karşılaştırmayın. Her çocuk gerçekten biriciktir. Hiçbir çocuk bir başka çocuğun yaptıklarını tıpa tıp yapmakla görevli değildir. Her çocuğun ihtiyacı gerçekten anlaşıldığını hissetmek. Daha net ve çocuğunuza en uygun önerilerde bulunmam için sizin ve çocuğunuzun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmam gerekiyor. Birçok farklı alanda sorular var. Seans oluşturarak, daha detaylı görüşme sağlayabiliriz. Sevgiler.

icon

Merhabalar hocam.cocugim 3 yasinda tuvalet eğitimine başladım fakat hic büyük tuvaletini yapmak istemiyor cok korkuyor.nekdr ikna etmeye çalışsamda tutuyo hic yapmiyo.daha once 2 lez bu yüzden egitimie ara verip tekrar başladım.kakasi geldiğinde bezlenmek istiyo yada en son care gece uyurken yapiyo bundanda cok etkileniyo.ne yapmam gerekiyor yardımci olursanız sevinirim...

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Pınar Hanım. Yaklaşık 18 ay - 3 yaş aralığı çocuklar için tuvalet bilinci oluşturma sürecidir fakat her çocuk bu yaş aralığında hazırbulunuşluk gerçekleştiremeyebilir. Tuvalet bilinci oluşturma sürecine çocuğunuzun hazır olması ve rutin hayatında değişim yaşanmaması çok önemli. Bu dönemde çocuklar dışkılarını kendilerinden bir parça olarak görüyorlar ve ayrılmakta zorluk yaşayabiliyorlar. Korkuların oluşması da burada başlayabiliyor. Bunun bir süreç olduğunu, doğru planlama ile hem sizin hem de çocuğunuzun bu süreci sağlıklı geçirebileceğini bilmenizi isterim. Her çocuğun ihtiyacı biricik, o çocuğa uygun desteği sağlamak ve gidiş yolunu oluşturmak gerekli. Detaylı çözüm yolları sunabilmem için çocuğunuz hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Bu birebir çalışılması gereken bir süreç, seans oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

G*****

Merhabalar, o kadar tatlısınız ki suan çok daha rahatım. Sadece teşekkür etmek istedim çok sağolun Harika bir uzmansınız.

icon

d*****

çok güzel bir seans geçirdim. Kendimi daha iyi hissediyorum.Çok teşekkür ederim İclal hanım .Tekrar görüşmek dileği ile

icon

b*****

Pozitif enerjisiyle,cıvıl cıvıl tavrıyla ,naif yaklaşımıyla insanı içinde bulunduğu ruh halinden bambaşka bir auraya davet eden sevgili İclal Polili,her seansta daha da tamamlanmış hissederek ayrılıyorum platformdan.Kendimi daha çok seviyor,hakettiğim şeyleri daha net görebiliyorum.Çok teşekkür ederim görüşmelerimizin her saniyesi çok değerli

icon

b*****

Pozitif enerjisiyle,cıvıl cıvıl tavrıyla ,naif yaklaşımıyla insanı içinde bulunduğu ruh halinden bambaşka bir auraya davet eden sevgili İclal Polili,her seansta daha da tamamlanmış hissederek ayrılıyorum platformdan.Kendimi daha çok seviyor,hakettiğim şeyleri daha net görebiliyorum.Çok teşekkür ederim görüşmelerimizin her saniyesi çok değerli

icon

D*****

ilk seansta bu kadar ilerleme yaşamak beni çok mutlu etti..güler yüzlü ve yardımsever tavrı olan iclal hanımla çocuğumun gelişimi üzerine çalışmaya zevkle devam edeceğim..

icon

p*****

bu kadar güleryüzlü sakin tek tek açıklayarak konuşan bir uzaman çokl ama çok teşekkür ederim 2,5 yaş tuvalet eğitimi için görüştük inşallah seanslara devam edeceğiz

icon

ş*****

Buluğ çağında olan oğlumun dikkat eksikliği ve derslere uyumlanamama sorunu ile ilgili İclal Hanım'dan seans satın aldım. Hocamızın uygulamış olduğu birtakım testler seans sürecinin şeklini değiştirdi ve bizi oldukça bilinçlendirdi. Teşekkürler İclal Hanım

Uzmanın Yazıları