WhatsApp

icon Eğitim
 • Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi - Çocuk Gelişimi (Lisans)
 • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü - Çocuk Gelişimi (Yüksek Lisans)
icon Sertifikalar
 • Arzu Listesi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Beier Cümle Tamamlama (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Bilişsel Davranışçı Masal Terapisi Uygulayıcısı
 • Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi Uygulayıcısı
 • Burdon Dikkat Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Catell 2-A Zeka Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • D2 Dikkat Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Frankfurter Dikkat Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • GEÇDA
 • Louisa Duss Psikanalitik Hikâyeler Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • MBSR (Zümra Atalay)
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Moxo (Moxo Türkiye)
 • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Raven Progressive Matris Testi (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)
 • Sınav Kaygısı Ölçeği (Bilgelik Enstitüsü - Gizem Beydemir)

Yeme-Yedirme Sorunları
Tuvalet Eğitimi
Sınır Koyma-Kural Koyma
Sınav Kaygısı
Pozitif Ebeveynlik
Sağlam Bebek Takibi
Öfke Nöbetleri
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Memeden Kesme
Korku ve Kaygılar
Konuşmada Gecikme
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
İki Yaş Sendromu
Gelişimsel Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkileşimli Kitap Okuma
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Davranış Bozuklukları
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim Sorunları
Anne-Baba Ayrılığı
Aylık Gelişim Takibi
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Konuşmada Gecikme
Memeden Kesme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri

icon
Bebek

Kızım 23 buçuk aylık ve birde kardesi var 11 aylik bu ara 2 yas sendromu ile birlikte kıskançlık yaşıyor ve tabak barda ne bulursa kırıyor yaramazliklar yapıp kardeşine vuruyor çoğunlukla sinirlenmeden bağırmadan bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama üstüne biraz gidince daha kötü oluyor ne yapmam nasil davranmam lazim acaba

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Öncelikle 2 yaş dönemini 2 yaş sendromu olarak görme düşüncemizden vazgeçelim. Çocukların çeşitli yaşlarda girip çıktıkları sendromlar yoktur. Edinmeye başladıkları, öğrendikleri ve pekiştirdikleri davranışlar vardır. Bunlarla ilgili olarak, "Kardeş Kıskançlığı" ve "İki Yaş Sendromu Diye Bir Şey Var Mı?" adlı makalelerimi okumanızı öneririm. Sakin kalmak ve doğru model olabilmek önemli. Üstüne gitmeyin. Tabak fırlatma davranışının nasıl ortaya çıktığına bakın. Çocuğunuz neden kendini böyle ifade etmeyi seçiyor? Böyle durumlarda, şuan çok sinirli olduğunu onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Duygusunun farkında olmasını sağlayın ve güven veren bir tutum sergileyin. Yukarıda isimlerini yazdığım makalelerde de cevaplar bulacaksınız. Daha detaylı çalışmak isterseniz panelimden online seans al seçeneği ile randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon
Bebek

İclal Hanım merhaba, Liseye hazırlanan derslerinde başarılı bir kardeşim var. Fakat son günlerde fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmış olarak görüyorum. Ders çalışma hevesini kaybetmiş ve çok yorgun görünüyor. Onun için bir şeyler yapmak istiyorum. Hakkınızda kısmından uzmanlık alanlarınızdan sınav kaygısı konusuna rastladım. Konu ile ilgili olarak nasıl bir süreç izliyorsunuz? Biraz bilgi verebilir misiniz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Sınav süreci, yönetmesi zor bir süreç hâline gelebiliyor maalesef. Başlangıçta kaygı seviyesini "Sınav Kaygısı Ölçeği" ile ölçüyorum. Böylelikle ne seviyede bir stres ile karşı karşıya kaldığımızı somut olarak görüyoruz. Ders süreçlerine içsel motivasyon yerleştirmek, bu sıkıntıya başka bir şeylerin eşlik edip etmediğini görmek, başarının sadece sınav ve ders olmadığını anlamak, rahatlatıcı egzersizler yapmak gibi çeşitli faaliyetlerin, çalışmaların olduğu destekleyici bir süreç izliyoruz. Bu süreçte karamsarlığa sürüklenmemek, kardeşinizi dinlemek ve anlaşıldığını hissettirmek önemli. Her ne olursa olsun, desteklenmenin yanında, sırtını sıvazlayan birinin olması, büyük bir güven kaynağına dönüşüyor. Stresi yönetmeyi öğrenmek öncelikli hedefimiz oluyor. Sevgiler.

icon
Bebek

Merhaba, Kızım beş yaşında çok vidyo izlediği için konuşmasınıda gecikme var nasıl ilerletebilirim? Bir yıldır kreşe gidiyor kreşe gitmeye başladığından bu yana baya ilerleme var destek almam gerekir mi?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Kaç kelime kullanıyor nasıl cümleler kuruyor? Kreş tek başına bir destekleyici değil. Kesinlikle video izlemeyi azaltmanızı, yerini alternatiflerle doldurmanızı öneririm. Ekrana çok fazla maruz kalmak birçok gelişim alanını olumsuz etkiler fakat geç konuşmanın tek sebep bu olmayabilir. Mutlaka destek almanızı öneririm. Sevgiler.

icon
Bebek

Hocam merhaba 5.5 yaşında anaokulu öğrencisi oğlum var okulda konuşmamayı tercih ediyor tek kelime konuşmadı ama ailede evde gayet aktif sınıf arkadaşı evimize geldiğinde gayet aktif konuşuyorlar oynuyorlar . Pskologa gotrduk konuşma ver dil teraspistine yönlendirdi efektif mutizim dedi ama çocuğun konuşmasında problem yok sadece okulda öğretmeni ve arkadaşlarıyla konuşmuyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Hacer Hanım. Efektif mutizm, çocuğuzun yaşına uygun, normal bir dil gelişimi olduğu hâlde çeşitli ortamlarda konuşmayı reddetmesi durumudur. Konuşmada herhangi bir sorun görülmez. Konuşması beklenen ortamda bir sorun olduğunu gözlemleriz, tıpkı söylediğiniz gibi. Dilerseniz daha detaylı değerlendirme için randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon
Bebek

Büşra hanım merhabalar iyi çalışmalar öncelikle 9 aylık bir kızım var dün doktor kontrolüne gittik geçen ay kilosu 7,500 dü bu ay 7,650 olmuş baş çevresi 43 cm boyu 70 cm kızım 2,800 doğdu şuanki kilosu malesef düşük sütümde çok yeterli değil bir çok devam sütü denedim ve bebeğim malesef kabul etmedi yemek konusundada çok iştahlı değil blw yöntemi çok denedim ama malesef çok başarılı olamadık yine eline bişey verdiğimde kendisi yemeye çalışıyo çiğneme refleksimiz gelişti ama kavaltısını karışım olarak yiyo tek tek kesinlikle yediremedim endişem şu yönde yaşına girdiği zaman zorlanırmıyım tek tek yemeği öğrenirmi birde hocam kilo alması için ne yapabilirim piskolojim bozuldu artık sütümde yeterli değil kızım sağlıklı gelişemez diye çok korkuyorum uyku problemide var malesef saat başı kalkıyor gece uyuyamıyo malesef lütfen yardımcı olun bana

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Hayriye Hanım. İsmim Büşra değil, İclal :) Doktorunuzun ne söylediği çok önemli. Destekleyecek önerilerde bulundu mu? Her şeyin normal seyrinde olduğunu mu söyledi? Nasıl bir yol izlenmesini tavsiye etti? Öncelikle lütfen sakin olun. 9 aylık kız bir bebek için alt sınır 6,400 üst sınır 10,800 gram olarak belirtilmektedir. Ortalama kilo ise 8,600'dür. Bebeğiniz normal bir kilo aralığında görünüyor. Baş çevresi ve boyuda normal aralıkta görünüyor. Her çocuğun gelişimi belirli bir çerçevede, birbirinden farklı olarak ilerleyebilir. Tek yemek yemeyi tabii ki öğrenebilir. Alıştırmalar yapabilirsiniz. Her çocuk blw yöntemiyle yiyecek diye bir şey yok. Endişenizi çok iyi anlıyorum. Kaygılanmanız normal, en iyisini yapmak ve yeterli olmak için çabalıyorsunuz. Bebeğinizi kucağınıza alın, sarılın, sarmalayın. Öncelikle onun için yeterli olduğunuzu her gün kendinize söyleyin ve kendinizi sakinleştirin. Bebeğinizin gelişimini bir bütün olarak değerlendirmek önemli. Pek çok konu var. Sizin ve bebeğinizin hakkında bilmem gereken noktalarda var. Her çocuk biricik, her çocuğa sunabileceğim öneriler biricik. Detaylı çalışmak isterseniz, randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon
Bebek

Merhaba iclal hanım. İkizlerım (kız)var 4.5 yasındalar. 3 yaşlarında wc eğitimi vermeye başladım. Geç olsada biri oturtmaya başladı. Ama diğeri kakayı su yaşa kadar hicbir şekilde wc ye yapmadı. İlk başkadıgımda ne kadar inatcı ofkelı olmasına ragmen hıcbirsekılde çişini altına yapmadı. Kakasını yapamamıstk ama. Tutturamadık hıc hep altına yapıyordu. Ama zamana bırakaym ustune gitmeyım dedım krese gidiyorlar sırayla wc wgıtımı verdım. Wc bilincini aldı kakasını mutlaka yapacaktır dıye üstüne dusmedım. Ama hep takıpteydm. Hala ama hala yok yok. Hep altına yapıyor. Wc ye kaka yapma zamanı yaklastıgında gotürüyorm oturalım bekleyelım dıye. Oturuyor yok gelmedı dıyor kalkıyor. 2/3 dk sonra odada bı yerde altına yapıyor. Cok konusuyorm ıkna etmeye calısıyorm ama yok yıne soylemıyor. Wc egıtımının basında hamıleydım kardeslerı oldu bu süre zarfında. Artık cok yıpranıyorm. Dayanamıyorm. Kreşe gidiyorlar. Kreste tutuyor sanırm orda yapmıyor eve gelınce tv nın karsısında yapıyor. Yapabılecegımız bı kesın çozum varmıdıt. Seansa başlasak yardımcı olabılırmısınız

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Yasemin Hanım. Tuvalet bilinci oluşturma sürecinde pek çok değişiklik yaşanmış. Kardeş durumu, kreşe gidiş gibi. Sizi anlıyorum. Öncelikle sakin olmaya çalışın. Beraber bir yol haritası çıkartacağız ve sonuç almaya başlayacağız. Televizyon karşısında yapabiliyor olması rahatladığında, vücut sakin olduğunda yapabildiğini bize gösteriyor. Tabii ki çözümü var, her çocuk için yapılabilecekler var. Dilediğinizde seans oluşturabilirsiniz. Yardımcı olmak isterim. Sevgiler.

icon
Bebek

Merhabalar 14 aylik bebegimin davranis degisimleriyle alakali sizden destek alabilir miyiz ,bir de 1 hafta evvel dedemizi kaybettik bunun da sureci etkiledigi kanaatindeyim,istekleri karşılanmadığında surekli basini yere,duvara vuruyor ve aglamaya basliyor.Mama sandalyesindeyken kendisini geriye iterek kafasini arkaya vurması da bugunlerde baslanis bir baska davranis bozuklugu

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Begüm Hanım. Tabii ki destek alabilirsiniz. Size uygun gün ve saat aralığını bana iletirseniz zamanı beraber netleştirebiliriz. Takvimimi sizin için düzenleyebilirim. Davranış bozuklukları detaylı çalışılması gereken konulardan biridir. Bu davranışları sergilemesinin yanında neyin bu davranışların ortaya çıkmasına sebep olduğunu bulmak önemli. Söylediğiniz gibi bir kayıpta bu davranışları tetikliyor olabilir. Çeşitli sebepler olabilir. Dilediğinizde ulaşabilirsiniz. Müsaitlik talebi de oluşturabilirsiniz. Görüşmek üzere. Sevgiler.

icon
Bebek

Merhaba. Benim 17 aylık bir oğlum var. Sürekli biseyler söylemeye calisuyor ama sürekli susmuyor. Fakat sadece anne baba dede mama attı haydi gibi kelimeleri söylüyor. Bu normal mi? Kakasını yapıyor bezine sonra bana kaka diyor almam için. Tuvalete götürmem gerekli mi? Yani 3rken olur mu? Ve en önemli sorum benim oğlum çok ama çok hareketli. Karsima alıp oturtamiyorum. Biseyler göstermek öğretmek istiyorum ama olmuyor durmuyor. Oyuncak ilgisi neredeyse hiç yok. Genellikle hep kablo şarj aleti vs. Gibi tuhaf şeylerle oynamak istiyor. Ben istiyorum getirden götürsen anlasın kulağı burnu nerde göstersin ama olmuyor lego koyuyorum üst üste o da yapsın diye gelip dağıtıyor. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama aynı aydaki birkaç tanıdığım xoxuk hepsini yapıyor. Benim oğlum sürekli koşmak oyun oynamak istiyor. Yorulduğunu hiç anlamıyor. Zekasında problem mi var acaba diyorum ama eee eee diyorum mesela girip yastığını alıp getiriyor bana kızdığımı anlıyor. Napacagimi şaşırdım nasıl olacak ne şekilde davranmam gerekecek bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Hilal Hanım. 17 aylık bir bebek, 5-10 kelime kullanabilir. Yarım cümleler kurabilir, istediği şeyin adını söyleyebilir. Biraz daha anlaşılır bir şekilde konuşabilir ya da kendini ifade edebilir. Bu normaldir. Tuvalet bilinci oluşmak için ise hem sizin hem de çocuğunuzun hazır olması gerekir. Bununla ilgili "Tuvalet Bilinci Oluşturmak" adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. 18 ay - 3 yaş aralığı tuvalet bilinci oluşturmak için doğru aralık olarak kabul edilir fakat tabii ki her çocuk ve ihtiyacı biricik olduğu için bu dönem aralığı değişiklik gösterebilir. Çocuklar model alarak öğrenir; sizin elinizde, çevresinde sürekli kablolarla, şarj aletleriyle vakit geçiriliyorsa bunu model alarak ilgisini bu yöne çekmiş olabilir. Bebekler vücut bölümlerini yaklaşık 22 aylıkken söylemeye başlar, 17 aylık bir bebekten bu kadar fazla şey beklemek hem sizin için hem de çocuğunuz için çok yorucu. Çocuğunuz hareketli oyunlardan zevk alıyor olabilir, onun dilinden konuşarak yönlendirmek fayda sağlayabilir. Lütfen bir profesyonelin söyledikleri dışındakileri dikkate almayın ve çocuğunuzu gerçekten başka çocuklarla karşılaştırmayın. Her çocuk gerçekten biriciktir. Hiçbir çocuk bir başka çocuğun yaptıklarını tıpa tıp yapmakla görevli değildir. Her çocuğun ihtiyacı gerçekten anlaşıldığını hissetmek. Daha net ve çocuğunuza en uygun önerilerde bulunmam için sizin ve çocuğunuzun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmam gerekiyor. Birçok farklı alanda sorular var. Seans oluşturarak, daha detaylı görüşme sağlayabiliriz. Sevgiler.

icon
Bebek

Merhabalar hocam.cocugim 3 yasinda tuvalet eğitimine başladım fakat hic büyük tuvaletini yapmak istemiyor cok korkuyor.nekdr ikna etmeye çalışsamda tutuyo hic yapmiyo.daha once 2 lez bu yüzden egitimie ara verip tekrar başladım.kakasi geldiğinde bezlenmek istiyo yada en son care gece uyurken yapiyo bundanda cok etkileniyo.ne yapmam gerekiyor yardımci olursanız sevinirim...

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Pınar Hanım. Yaklaşık 18 ay - 3 yaş aralığı çocuklar için tuvalet bilinci oluşturma sürecidir fakat her çocuk bu yaş aralığında hazırbulunuşluk gerçekleştiremeyebilir. Tuvalet bilinci oluşturma sürecine çocuğunuzun hazır olması ve rutin hayatında değişim yaşanmaması çok önemli. Bu dönemde çocuklar dışkılarını kendilerinden bir parça olarak görüyorlar ve ayrılmakta zorluk yaşayabiliyorlar. Korkuların oluşması da burada başlayabiliyor. Bunun bir süreç olduğunu, doğru planlama ile hem sizin hem de çocuğunuzun bu süreci sağlıklı geçirebileceğini bilmenizi isterim. Her çocuğun ihtiyacı biricik, o çocuğa uygun desteği sağlamak ve gidiş yolunu oluşturmak gerekli. Detaylı çözüm yolları sunabilmem için çocuğunuz hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Bu birebir çalışılması gereken bir süreç, seans oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon

p*****

bu kadar güleryüzlü sakin tek tek açıklayarak konuşan bir uzaman çokl ama çok teşekkür ederim 2,5 yaş tuvalet eğitimi için görüştük inşallah seanslara devam edeceğiz

icon

ş*****

Buluğ çağında olan oğlumun dikkat eksikliği ve derslere uyumlanamama sorunu ile ilgili İclal Hanım'dan seans satın aldım. Hocamızın uygulamış olduğu birtakım testler seans sürecinin şeklini değiştirdi ve bizi oldukça bilinçlendirdi. Teşekkürler İclal Hanım

Uzmanın Yazıları