WhatsApp

2018 yılında Aydın Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldum. 2 yıl özel bir danışmanlık merkezinde çocuklar ile çalıştım. Burada Zeka, gelişim, dikkat testleri gibi objektif testler ile çocuğun ruhsal durumunu yansıtan Projektif testlerin eğitim ve süpervizyonlarını tamamlayarak uygulama ve raporlama deneyimi kazandım. Çocuk merkezli oyun terapisi, aile danışmanlığı eğitim ve süpervizyon süreçlerini tamamladım. 2021 Ocak ayında Üsküdar Üniversitesi klinik psikoloji programını bitirdim. Burada aldığım süpervizyon dersinde kişiler arası terapi ekolü ile danışan aldım. 2018 yılından itibaren yetişkinlerde de Masterson yönelimli psikanalitik terapi eğitiminin süpervizyon sürecim devam etmektedir. Bununla beraber bilişsel davranışcı terapi eğitimim bulunmaktadır.
icon Eğitim
 • İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji
 • Üsküdar Üniversitesi klinik psikoloji
icon Sertifikalar
 • Aile danışmanlığı eğitimi
 • Bilişsel davranışcı terapi eğitimi
 • Çocuk merkezli oyun terapisi
 • Çocuk Projektif testleri( CAT, Louissa Düss, beier)
 • Denver-2 gelişim tarama testi
 • Kişiler arası ilişkiler terapisi eğitim
 • Masterson yönelimli psikanalitik terapi
 • Moxo dikkat testi
 • Wechler Zeka Ölçeği ( WİSC-4)

Anne Baba Tutumları
Anksiyete Bozukluğu
Baş Etme Becerileri
Bilişsel Davranışçı Terapi
Bireysel Psikoterapi
Çocuklarda Davranış Bozuklukları
Çocuk ve Ergen
DenverII
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Ergenlik Dönemi Uyum Sorunları
Ergen Psikolojisi
Ergen Danışmanlığı
Fobiler
Gelişim Psikolojisi
Geç Konuşma
İki Yaş Sendromu
Okula Uyum
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Oyun Terapisi
Özel Tanılı Çocuklar
Özgüven Sorunu
Panik Atak
Stres ve Kaygı Bozuklukları
Bağımlılık

icon

Hocam oğlum 25 aylık ne soru sorarsan sorayım cevap vermiyor ve tekrar ediyor. Mesela nasılsın diyorum oda nasılsın diye tekrar ediyor. Onun dışında herşey normal gibi ama çok da hırçın sendrom mu bilemedim. Beni endişelendiren tek şey sürekli beni tekrar etmesi sorularıma hiç cevap vermiyor. Mesela diyorum ki baban sana şeker aldı bana aynısını söylüyor. Kaka mi yaptın diye soruyorum sen kaka mi yaptın diyor cevap vermiyor lütfen yardımcı olur musunuz

Uzmanın Yanıtı

Öncelikle merhaba daha öncesinde oğlunuzun gelişim seviyesi ve durumunu değerlendirebilmek adına bir ölçek bir envanter uygulandı mı, bunun dışında oğlunuz anaokuluna başladı mı, dil gelişiminde ilk 30 aya kadar bazı zamanlar içerisinde cümle tekrarları görülebilmektedir fakat bu tekrarların giderek azalarak anlamlı cevapların da yer yer artması özellikle önemli olmaktadır, bununla beraber dil gelişiminin dışında alıcı dil dediğimiz verilen basit komutları yapabilmesi yani sizin verdiğiniz basit yönergeleri uygulayabilmesi şu durumda çok daha önemli olacaktır. Gelişime bir bütün olarak bakmamız gerektiği için ayakkabılarını, giysilerini terste olsa çıkarıp giyebilmesi, fermuar cıtcıt gibi şeyleri kapatabilmesi, iki cümlelik kelimeleri arada sırada olsa da kullanabilmesi, nerede sorusuna cevap verebilmesi kendi ismini söyleyebilmesi, 5-10 dk basit etkinlikleri sürdürebilmesi, basit ev işlerini taklit edip yapabilmesi, su doldurabilmesi, su içmesi, kaşık kullanarak dökse de yemek yiyebilmesi gibi bir çok gelişim alanını teker teker değerlendirip çocuğun ölçek icinde ki davranış ve tutumlarının da değerlendirilerek bir şey söylemek çok daha sağlıklı olacaktır. Dilerseniz Denver 2 gelişim tarama testini uygulayabilir ve bu doğrultuda size yardımcı olabilirim. Size yardımcı olabilmem için platform üzerinden online seans al seçeceğini tıklayarak randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler...

icon

Merhaba Hazal Ezgi Hanım; Sizinle görüşmek için müsait seans saatleriniz içinde mi randevu oluşturmam daha rahat olur yoksa tercih edeceğiniz farklı bir sistem var mıdır?

Uzmanın Yanıtı

Burdan online randevu alabilirsiniz yarın icin müsait olacak program isterseniz yarın icin ya da haftasonu size ne zaman uygun olursa seans planlayabiliriz.

icon

Merhaba ben randevu almak istiyorum ama yeriniz tam olarak neresi bilmiyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba online danışmanlık ve terapi hizmetleri yürütüyorum eğer dilerseniz online seans seçeneği ve panelim üzerinden randevu alabilirsiniz. Sevgiler..

icon

Merhaba benim 26 aylik kizim var nerdeyse bir yıldır sürekli vuruyor arkadaşlarına bize. Artik etrafindaki çocuklar ondan kaçıyor çok sinirli sinirlendiğinde ellerini yumruk yapip dişlerini sıkıyor. Artik sokağa çıkamıyorum herkes ondan kaçamaya başladı

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sanırım randevu almışsınız tüm bunları orda da konuşuruz ama 16-26 ay arası bakımverenden ayrılma ve yeniden yakınlaşma ve bağımsızlaşma süreçleri ile ilgili gelişimsel krizler yaşanmaya başlar bizim için önemli olan bebek iki kelimelik basit cümle kurmaya başladı mı belirli sözcükleri bilerek uygun şekilde kullanmaya başladı mı kendini ağlama ve bağırma dışında başka türlü ifade edebiliyor mu, etrafta öfke davranışlarında bulunan başka çocuklar ve ya yetişkinler var mı, hangi olay ve durumlar bu öfkeyi açığa daha çok çıkarıyor kural ve sınır konunca mı yoksa elinden bir şey alındığında mı bana randevu icinde detaylı anlatırsanız daha sağlıklı olur daha çok yardımcı olabilirim. Sevgiler..

icon

HOCAM İKİZ ÇOCUKLARIM ÇOK DIŞA DONUKTULER.BİRİSİ EVDEN ÇIKMAYAN KAYGILI BİR ÇOCUK OLMAYA BAŞLADI NEDENİ ANLAMIYORUZ

Uzmanın Yanıtı

Merhaba öncelikle ikiz çocuklarınız kaç yaşında çocukların yaşamında gözlemlediğiniz bir değişiklik oldu mu, çocuklar okul çocuğu mu bu sorular konuyu anlamamız icin oldukça önemli kaç gündür böyle olmaya başladı bu sorulara yanıt verirseniz belki daha sağlıklı olacak. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler..

icon

Merhaba 5 yas ocakta 6 yasina girecek bir oglum var.3,4 gundur asiri derecede korku ataklari geciriyor.Titreme ,aglama krizleri, ciglik atma , gece uyuyamama yasiyor.Herseyi kan ve olumle iliskilendiriyor , arabaya binsek kaza olucak , parkta kaydirak canavar , bazen anne ve babasini bile canavar hayal ediyor ve kontrol edemiyorum durduramiyorum diyor.3,4 gun oncesine kadar hic birsey yoktu birden bu noktaya geldi.Konusup sakinlestirmek ve hayallerinin gercek olmadigini anlatmaya calistik Ne yapacagimizi sasirdik.Yardimci olabilirmisiniz ne yapmaliyiz.

Uzmanın Yanıtı

Öncelikle merhaba, 4-6 yaş korkularının içerisinde genel olarak karanlık, hayalet, canavar, gök gürültüsü, kazalar, ölüm bedene alabileceği darbeler, hayal gücüne bağlı anne babayı da canavar hayal etme gibi durumlar gelişimsel süreç içerisinde görülse bile çocuğun hayatını ve diğer aktivitelerini yapma ve gününü değerlendirme sürecini bozuyorsa, sürekli bu düşüncelerin dışında başka şeyle uğraşmıyorsa, yeme ve uyku düzeni bozulmaya başlamışsa, öfke durumu kendine ve başkalarına zarar vermeye başladıysa ayrıntılı bir değerlendirme yaparak çocuğun ruhsal durumunu değerlendirecek ölçekleri kullanmamız faydalı ve önemli olacaktır. Arkasında yatan temel korkuyu ve neyin tetiklediğini ortaya cıkadığımız zaman süreç içinde seans planlayabiliriz. Sevgiler...

icon

Hocam meraba oğlum Eylül ayının sonunda 4 yaşına girecek 18 aylıkken tuvalet eğitimi vermiştim ilk başlarda büyük tuvaletini söylemişti ben çözdük bu durumu zannederken şuan hala soylemiyor iletişim konusunda da oldukça iyi aslında kendini anlatabiliyor birazda kilolu olduğu için üzerini kendi giyinip soyunmayi sürekli reddediyor sürekli benim yapmamı istiyor ama büyük tuvalet konusunda artık çok yoruldum ne yapacağımı şaşırdım okula göndermek istiyorum kendi de istiyor fakat bu durum yüzünden okulda problem çıkacak diye arada kalıyorum ne yapmalıyım nasıl bır yol izlemeliyim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, 18 aylıktan sonraki süreçte büyük ve ya küçük tuvaleti icin klozete ve ya lazımlıga doğru zamanda oturması oldu mu yani beceri o dönemde tam anlamı ile kazanılabildi mi özellikle küçük tuvaletini söyleme ve tuvalete gitme kazanımı gerçekleşti mi beceri o dönemde kazanılmış sonradan bir çevresel bir koşula bağlı mı kaybedildi bunu öğrenmek çok ama çok önemli. 3 yaşında gündüz çiş kontrolünü kazanmış olmak kritik bir dönüm noktası iken 4 yaşında hem gündüz hem gece icin kaka kontrolü sağlaması yine önemli olacaktır. Fakat 5 yaşına kadar ara sıra çis kaçırmalarının oyuna dalma gibi durumlara bağlı gelişebileceği de bilinmelidir. 5 yaşına gelen çocuğun idrar kontrolünde zorlanıp kaçırmanın devam ettiği durumlarda özellikle çocuk nefrolojisi servisine başvurmak, çocuğu nöroloji biriminin değerlendirmesi fiziksel ve nörolojik bir durumun olup olmadığı değerlendirildikten sonra eğer altında yatan fizyolojik bir durum yoksa psikolojik nedenlerinin araştırılması adına panelimdeki online seans al seçeneğinden istediğiniz bir saat icin randevu alabilirsiniz. Sevgilerle..

icon

Merhabalar benim 8 aylık ve 4 yaşında iki oğlum var sorum büyük oğlumla ilgili aslında çok kolay iletişim kuran arkadaşlık kuran bir çocuktu ama son zamanlarda hırçınlık, söylenenlere karşı gelme, çok çabuk sinirlenme, parkta küçük büyük çocuklara vurma, itme, yeme problemleri gibi sıkıntılar yaşıyoruz özellikle kardeşi doğduktan sonraki 8 aylık süreçte oldukça fazlalaştı bu problemler fakat kardeşi olduktan sonra kıskançlık vs olmasın diye ilginin azalmasını geçin çok fazla arttırdık ilgiyi alakayı fakat söylediklerim azalmak yerine artmaya devam ediyor bu durum karşısında sizce ne yapmalı nasıl yaklaşmalıyız. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba kardeşin olduğu dönemden önce hamilelikte kardeşin geleceği ne şekilde açıklanmıştı ya da açıklama ve hazırlık ne zaman yapılmaya başlanmıştı o süreçte olumlu ve ya olumsuz her türlü duygusunu ifade edebileceği güvenli bir alanı varmıydı yoksa olumsuz duyguları konuşup kabul edebileceği bir ortam oldu mu? Siz hazır ve keyifli olduğu bir zamanda öncelikle ya resimle ya oyun kurduğunuzda bebekler ile durumu tekrar tekrar canlandırın. Bu canlandırmaların içerisinde ona küçük sorumlulukları verin ki kardeşi ile olan ilişkisinde kendisini biraz daha aktif hissedebilsin siz ona önce oyunlarla yakınlasabilme ve ilişki kurabilme fırsatını tanıyın. O ortamları kurduktan sonra mesela bebeği beraber yıkayın, kardeşi ile alakalı ya da nereden geldiği ile alakalı sorularına kitaplar yardımı ile kısa ve anlaşılır cevaplar verebilirsiniz. Kardeşini sevmesi icin zorlamayın siz de sakin ve doğal olmaya çalışın. Çok ilgi de en az az ilgi kadar tehlikeli olabilir bu nedenle siz evde iş bölümü ile çocukları bölüştürüp bir anne bir baba olacak şekilde ilgiyi dağıtabilirsiniz. Bunun dışında kardeşinin ihtiyaçlarını anlatıp onun biraz daha büyüdüğünde oyun oynayabileceği, vakit geçirebileceği bir arkadaş olabileceği ama zamana ihtiyac oldugu aktarılmalıdır. İhtiyacınız dahilinde online seans al seçeceğinden panelimden seans alabilirsiniz. Sevgilerle

icon

Oğlum 5yasinda yapmaması gereken birşeyi yapma dediğimizde inadına yapmak istiyor. Güzellikle anlatsakta anlamak istemiyor. Devamlı çatışma yaşıyoruz. Artık basedemiyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba 5 yaş dönemi soru sorma, hareketlilik ve öfkenin en yüksek şekilde yaşanabileceği, inatlaşmaların tekrar başlayabildiği fakat gelişim için çok büyük kazanımların dönüm noktası olarak ele alınmalıdır. Bu dönemde karakter, değerler, kişilik yapılanması gibi çok önemli kavramların en son şekil alacağı bir dönüm noktası ortaya çıkmaktadır. Biyolojik olarak da hormonların değişimi ve etkisinin ortaya çıkması ile özellikle erkek çocuklarda hareket ve öfkenin bir miktar daha fazla görülmesinin normal olduğu 6 yaş civarında bu durumun dengelenmeye başlayabileceğini görmeye başlayacaksınız. Bu süreçte kurallarınızı çok net ve kısa şekilde söylemeniz, jest ve mimiklerinizi de devreye sokmanız, ev içinde sizinde örnek davranışları yaparak bunları ödüllendirmeniz, çok kısa şekilde davranışın neden yapılmaması gerektiğine yönelik neden sonuç bağlantısı kurmanız, cocuga herkesin kararlara katıldığı demokratik bir ortam sunulması, bazı yerlerde çocuğa seçme şansının sunulması, kendine zarar verdiği zaman güvenlik tedbirlerinin alınması, sizlere zarar verici davranışlarında sevdiği bir etkinliğin sunulmaması gibi yöntemlerle bu süreci kararla ve sabırla aşabilirsiniz. Gelişimin bir süreç olduğunu unutmayın ve bu süreçte daha fazla yardım sunabilmek adına panelimden online seans saatlerini seçerek randevu alabilirsiniz. Sevgiler

icon

20 aylık oğlum var sürekli vurma eylemi gösteriyor sevindiğinde sinirlenince üzülünce sürekli olarak, hatta bazen istediği bişey olmayınca kafasını yerler vuruyor ne yapsak çözemedik

Uzmanın Yanıtı

Merhaba gelişim dönemine baktığımızda 20 ay tam kişilik, benlik sürecinin oluşturulmaya başlandığı, keşif ve öğrenme süreci ile dokunsal dönemle öğrenmenin aktif olduğu, Benin oluşması ile beraber benmerkezci düşüncenin de geliştiği bir dönemdir. Bu dönemde sizinle olan ilişkisinde küçük engellenmelere dahi kusma, ısırma, tepinme gibi ağır tepkiler verebilmektedir. Engellemenin yerine yapabileceği alternatifleri belirleyip ona tehlikeli olanı değil hem faydalı olanı hem de yapabileceği şeyi sunmak, dikkatini başka bir şeye çekebilmek, sizin tavır ve tutum ve disiplininizde kararlı olarak duygularınızı kontrol altında tutabilmeniz özellikle bu madde çok önemli olacaktır. Çünkü ilk 6 yıl özellikle bu gelişime bağlı oluşan krizlerde sizinde öfke ile tepki vermeniz, inatlasmanız krizi daha da arttıracaktır. Önce çocuğun güvenliğini sağlayın sonra önce siz sakinliğinizi koruyun ve çocuğun keşfedebilecegi dokunup ısırabilecegi farklı alternatifleri oluşturun. Kural ve dısıplın anne ve baba tarafından aynı şekilde uygulansın ve çok net ve kısa yönergeler verin, olumsuz cümle tarzını kullanmadan anlatmaya çalışın ve en önemli şey rol model olmaya çalışın çünkü çocuklar sosyal olarak gözlemleyerek öğrenirler. Bu sürecin gelişimsel bir kriz olarak görün ve bu zamanlarda çocuğun duygusunu asaga çekmek için siz basını oksamak gibi yatıstırıcı şeyler yapın. Daha fazla bilgi almak isterseniz panelimden uygun zamanınız icin randevu alabilirsiniz. Sevgilerle..

icon

Hocam 5 yaşındaki oğlum anne babayı her an gözünün önünde olmasını istiyor. Parkta veya herhangi bir etkinlikte hala oradamıyız diye sürekli bizi kontrol etme gereği duyuyor. Bu bağımsız ilişkilerinin gelişmesini engelliyor, kreş v.b kurumlara bırakamadık bu yüzden. Başta bu olmak üzere, özgüven gelişimi gibi konular ilgilenebileceğini ve yardımcı olabileceğiniz konular mıdır?

Uzmanın Yanıtı

Bunun temelinde genelde ebeveynlerden ayrılmaya karşı gelişen kaygı ve korkular yatar burada anne ve çocuğun ilk dönemde kurdukları ilişki tarzı, annenin mizacı (annenin kendi getirdiği ayrılıkla ilgili kaygı ve korkular), erken çocukluk döneminde yaşanan uzun dönemli ayrılıklar, hastalık süreçleri ile ebeveynlerden ayrı kalma, annenin erken süreçlerde işe başlaması, birden fazla bakımverenin olması ve sürekli değişkenlik göstermesi gibi süreçlerin tamamı bu kaygıya zemin hazırlamaktadır. Özellikle ebeveynlerin tutum, jest, mimik ve bilinçaltı süreçlerinin de çok önemli olacağı görülmektedir. Kaygının birden fazla ortamda görülmesi, çok şiddetli olup çocuğun yaşamını bozacak düzeye gelmesi ve sosyalleşmesini engellemesi profesyonel bir destek almanızı belirleyebilecek faktörler olarak görülmelidir. Bu süreçleri beraber değerlendirip uygun davranış değişimleri ile bu süreci atlatmanızda yardımcı olabilirim. Panelimden uygun gün ve saatlerim dahilinde randevu alabilirsiniz. Sevgilerle

icon

Hangi üniversiteden mezunsun?

Uzmanın Yanıtı

lisansım İstanbul Aydın Üniversitesi yüksek lisansım Üsküdar Üniversitesi

icon

Lavobadan çıkınca sanki daha çok suçlandığı da ama basit yaptığı bir şeyi örneğin kardeşini kızdırdı kardeşi öfke patlaması yapıyor saldırıyor ablaya ında neden kızdırıyor sun diyorum ben bişey yapmadım diyor böylesi olaylardan sonra sanki artırıyor hocam

Uzmanın Yanıtı

Bir çok yönden değerlendirmek gerekirse de sanırım stresini arttırıcı etkenlerden bir tanesi de kardeş kıskançlığına yönelik bir durum olabilir bu nedenle ruhsal durumu da değerlendirelim kısa bir test ile sizinle detaylı görüşmemizden sonra isterseniz panelimden uygun bir zaman için randevu alabilirsiniz sevgilerle.

icon

Kızım çok uzun ellerini yıkıyor lavabonun altındaki paspas ıslanıyor resmen zor durumdayım yardım lütfen

Uzmanın Yanıtı

Merhaba kızınız kaç yaşında, özellikle ne zaman ve hangi olay ve durumlardan sonra el yıkama davranışı artıyor, hangi durumlarda daha azalıyor ya da azalma görülüyor mu, her ortamda mı yoksa belirli bir yerde mi yapıyor bunları detaylı olarak değerlendirelim isterseniz alabileceğiniz önlemleri ve ya davranışları bunlara göre düzenleyelim benden online seans alabilirsiniz takvimimin açık olduğu zamanlar icin sevgiler..

icon

Merhaba, 9 yaşındaki oğlum bir süredir kendisini korkutan görülmeyen (ayaksız, sadece gözleri olan siyah silüet) gördüğünü söylüyor. Her an korkuyor. Geceleri bir kaç kez uyanıyor. Bu sizinle çözüme kavuşturabileceğimiz bir konu mu?

Uzmanın Yanıtı

Tabiki çocukluk dönemi korkuları ile alakalı destek sunabilirim. İsterseniz randevu saati oluşturabiliriz konuyu detaylıca incelemek için

Uzmanın Yazıları