WhatsApp

icon Eğitim
  • Hümanistik terapi
  • Kısa süreli çözüm odaklı terapi
  • Kısa yoğun acil dinamik terapi
  • Varoluşçu terapi
icon Sertifikalar
  • Yükleniyor
  • Çocuk, Ergen ve Yetişkinlerde kullanılan 15 Psikoterapi Yöntemi, Atlas Psikoloji, 26 Aralık 2020
  • Filial Terapi Eğitimi, Balat Psikoloji, 4-5 Aralık 2020
  • Porno Kültüründe Çocuk Yetiştirmek, Dr. Gail Dines- Nilüfer Devecigil, Psikoloji İstanbul, 20 Nisan 2021
  • Projektif Çocuk Testleri Eğitimi- Balat Psikoloji 2 Aralık 2020

Anksiyete Bozukluğu
Anne Baba Tutumları
Bilişsel Davranışçı Terapi
Bireysel Psikoterapi
Çocuk Psikolojisi
Çocuk Psikolojisi
Çözüm Odaklı Terapi
Depresyon
Depresyon
Eğitim Danışmanlığı
Ergen Danışmanlığı
Ergen Psikolojisi
Ergenlik Dönemi Uyum Sorunları
Gelişim Psikolojisi
Kimlik Keşfi
Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
Mutlu İlişkiler
Öfke Kontrolü
Öfke Kontrolü
Okula Uyum
Özgüven Sorunu
Psikolog/Psikolojik Danışman
Sınav Kaygısı
Sosyal Fobi
Stres ile Başa Çıkma
Stres ve Kaygı Bozuklukları
Travma Sonrası Stres Bozuklukları

icon
Bebek

merhaba 13 yaşındaki oğlum 3. çocuğumuz olduğunda diğer kardeşine tepki aldı. Kendisiyle asla konuşmuyor odasına almıyor tüm iletişi kesti ve aşırı tepkili. Ayrıca intiharın kolay olduğundan ama müslüman olduğu için yapamayacağından bahsediyor. bu çocuklara yaklaşımınız nasıl? Neler yapabiliriz?

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar Kübra hanım. Öncelikle sorunuz için teşekkür ederim. Sorunuzu okuduğumda ilk dikkatimi çeken ikinci kardeşe verdiği tepki neydi? İkinciyi normal karşılayıp 3. Ye bu kadar tepki vermesinin nedeni konusunda düşündüm.sizinle olan ilişkisi nasıl ? Öfkeli mi yoksa normal mi devam ediyor ? İntihar konusunu ne kadar detaylı konuştunuz ? Tüm bu soruların cevabı olmadan bir şey demem çok doğru olmaz. Ancak çocuğunuzla kardeşinin olacağını önceden konuşmuş muydunuz yoksa bir anda mi haberi oldu? Kardeşlerinin cinsiyetleri neler ? Bu konuları önce sizinle sonra oğlunuzla konuşmam daha doğru olur. Dilerseniz seans oluşturabilirsiniz. Güzel günler ..

icon
Bebek

10 yaşındaki oğlumu cinsel içerikli video izlerken gördüm. Ama sadece izliyordu, masturbasyon eylemi yoktu. Acaba ergenliğe mi girdi? Nasıl yönlendireceğim bilemiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar. Cinsel gelişim 3 yaşından itibaren başlar ve çocuklar o yaştan itibaren önce kendi bedenlerini daha sonra başkaları hakkında merak duygusu içinde olurlar. Çocuğunuz büyüyor ve büyüdükçe de cinsel merakı artıyor. Burada size düşen görev çocuğunuzun sizinle konusabilmesi için ona guven vermeniz ve alan açmanız olacaktir. Çocuk hazır olunca sorar, o sormadan açıklama yapılırsa dinlemeyebilir, soru sorduğunda cevap verilmezse, endişelenilirse bu onda korku yaratır. Aileler çocuğa açıklama yapmanın merakını artıracağını ya da öğrendiklerini uygulayacağından korkarlar; ancak giderilmemiş merak farklı sorunlar yaratır. Yani size soru sorduğunda cinselliğin bir günah ayıp gibi etiketlemeden onu kaygilandirmadan ve suçlu hissettirmeden onunla konuşmanız onun sizinle bu konuda ilerde de rahatça konuşmasına olanak sağlar ve sizde bu sayede tehlikeli cinsel davranışlarda bulunma durumunda bilgi sahibi olursunuz. Umarım cevap yeterli olmuştur. Merak ettiğiniz başka şeyler varsa randevu oluşturabilirsiniz

icon
Bebek

Çocuğumuz bu sene okula başladı ve tüm huyları değişti resmen. Oyuncaklarını kırar oldu annesine bağırıyor sözümüzü pek dinlemiyor oyuncaklarını falan bize fırlatıyor istediği olmayınca. Ne yapmamız lazım sınıfındaki arkadaşlarından mı yoksa okula başladığı için mi anlayamadık. Onu okulda yalnız bırakıyoruz diye yapıyor olabilir mi?

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar. Öncelikle şu soruların cevabı çok önemli; çocuk covid döneminde nasıl bir süreç geçirdi ? Arkadaşlık ve sosyallik anlamında nasıl bir süreç gecirdi ? Evde covid atlatan oldu mu yani çocuk eğer covid atlattiysa ya da atlatan bir aile üyesi olduysa okula gittiğinde ölüm kaygısı ve korkusu hissediyor olabilir. Okula başladığı ilk gün davranışları nasıldı ? Ağladı mi , ayrılmak istemedi mi ? Siz nasıl tepki verdiniz ? Okula gitmeden önce okulla ilgili duyguları nasıldı kaygılı, endişeli miydi yoksa mutlu ve heyecanlı mi ? Onunla hiç oyun esnasında okul hakkında konuşma şansınız oldu mu ? Bu sorular şu açıdan önemli; çocuklar yetişkinler gibi duygularını sözlerle ifade etme konusunda gelişmiş değiller haliyle oyunlarla ve davranışlarla kendilerini ifade ederler. Çocuğunuzda fark ettiğiniz bu davranış değişimlerinin pek çok kaynağı olabilir detaylı bilgi almam ve doğru yönlendirebilmem için randevu oluşturabilirsiniz

icon
Bebek

Geçen sene eşimi kaybettik. Kızım 9 yaşında babasının öldüğünü asla kabullenmiyor. babasının ölümüne onu nasıl alıştırabilirim lütfen yardımcı olun

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar. Öncelikle kaybınız için sabır diliyorum. Öncelikle bu konuda kızınızla yaptığınız ilk konuşma nasıldı neler söylediniz bunları bilmeden bir şey demem çok zor. Yine de eğer konuşmalarda bu konuyu üstü kapalı konustuysanız ya da baban çok güzel bir yere gitti gibi soyut ifadeler kullandiysaniz kabullenmekte zorlanması çok doğal. Hiç birlikte mezar ziyareti yaptınız mı ? Yaptıysanız yapmadan önce onunla konuşup hazırladınız mi sürece ? Daha önce hiç bir yakınınızı kaybettiniz mi yani çocuk ölüm kavramına aşina mi ? Veya bir hayvanın ölümüne şahit oldu mu ? Eğer bunları hiç gozlemlemediyse çocuk için ölüm çok yeni bir kavram ve kabullenmekte zorlanması çok doğal. Bu konuda bilmem gereken çok detay var. Eğer cevabım yeterli gelmediyse randevu oluşturabilirsiniz

icon

e*****

Ön görüşmemiz bittiği gibi seans yaptık sanki hiç kesilmemiş gibi :) Arada hızlandırma için bir fiil yardımcı olan Kidolog ekibine teşekkürler :)

icon

u*****

Ergenlikteki kızımın ayrılıkla girdiği halinde, ne yapsam başaramadığım için Havva hocamdan seans aldım. En azından kızımı anlamaya başladım. İletişim kurabilmeye başladım. Yakında onun da toparlamasını sağlayacağımıza inanıyorum.

icon

e*****

Havva hocam, çok iyisiniz. Güler yüzünüz, yaklaşımınız, her şeyi halledebileceğine inandırıyor insanı. 

Uzmanın Yazıları