Bahçeşehir Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuş ve beraberinde Hacettepe Üniversitesi’nde Pedogojik Formasyon eğitimini tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılarak ve yine lisans eğitimi sırasında birçok kurumda staj yaparak mesleki deneyim kazanmıştır. Mezun olduktan sonra özel eğitim rehabilitasyon merkezinde ve özel danışan alarak 0-18 yaşı kapsayan her alanda tecrübe kazanmıştır. Şuan Kidolog üzerinden online danışan kabul etmektedir.
icon Eğitim
  • Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi - Çocuk Gelişimi (Lisans)
  • Hacettepe Üniversitesi - Pedagojik Formasyon
icon Sertifikalar
  • Çocuk Gelişimi Testleri ( PsikoTerap-iST)
  • Çocuk Resimlerinin Psiko- Pedagojik Analizi (PsikoTerap-İST)
  • ETEÇOM 2 (Etkileşim Temelli Erken Çocuklukta Müdahale Programı) - Prof.Dr. İbrahim H. Diken
  • ETEÇOM(Etkileşim Temelli Erken Çocuklukta Müdahale Programı) - Prof.Dr. İbrahim H.Diken
  • GOBDÖ-2-TV ( Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği -2) - Prof.Dr. İbrahim H. Diken
  • IVO-ODS ( Otizm Spektrum Bozukluğu Kapsamlı Değerlendirme Seti ) - Prof.Dr İbrahim H. Diken
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Memeden Kesme
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Konuşmada Gecikme
Kekeleme, Artikülasyon Problemleri
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Doğa Pedagojisi- Doğa Etkinlikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Uyku Eğitimi
icon

Merhaba oğlum 22 aylık meme emiyor normalde hiçbir şey yemiyor yediremiyorum tatlı verirsem belki o şekilde ama başka türlü yemek yediremiyorum. Tahlil yaptırdık tahlillerde de bi sorun çıkmadı ne yapacağımı bilemiyorum nasıl yardımcı olabilirsinşz

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, öncelikle çocuğunuz anne sütü ile beslenmeye devam ettiği için yeterli doyumu sağlıyor olabilir. Karnı tok olduğu için ek gıda almak istemiyor olabilir. Bu yüzden anne sütünü bırakma sürecine girmeniz gerekiyor. Bu süreci bir uzmandan danışmanlık alarak başlamanızı öneririm. İsterseniz panelimden takvimimi kontrol edebilir size uygun bir saat dilimi için randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.Sevgiler.

icon

Merhaba 12 yaşındaki kızım son zamanlarda çok agresif davranmaya başladı ve sürekli çatışıyoruz.Sorumlukluklarını hiç bir şekilde yerine getirmiyor.Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, ergenliğin ilk zamanları çocuklar ve aileler için sancılı olabilmektedir. Çocuğunuz hormonal gelişimlerinin yoğun olduğu bu dönemde tutarsız davranış göstermelerini normal kabul ederiz. Bu dönemde önemli olan sizin bu süreci sabırlı ve sağlıklı şekilde geçirmenizdir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmanız için bir uzmandan danışmanlık almanızı öneririm. İsterseniz panelimden takvimimi kontrol edebilir size uygun bir saat dilimi için randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.Sevgiler.

icon

Merhaba 6 yaşında oğlum var ne yaptıysam renkli ve sulu yemekleri yemiyor. Zaten iştahlı bir çocukta değil. Takıntısı olabilirimi acaba çünkü bebekliktede takıntılı durumlar gözlemiştik yardımcı olursanız seviniim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, takıntılı bir durum olup olmadığı hakkında yorum yapabilmem için hikayeyi ayrıntılı öğrenmem gerekiyor. En kısa sürede bir uzmandan yardım almanızı öneririm. İsterseniz panelimden takvimimi kontrol edebilir size uygun bir saat dilimi için randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.Sevgiler.

icon

Merhaba bebeğim 27 günlük hiç uyumuyor gündüzleri sürekli ağlıyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, ağlama durumunun ortaya çıkış sebebini gözlemlemleyebilirsiniz. Karnı aç olabilir, gaz sancısı olabilir, uykusu gelmiş olabilir ya da bir sağlık problemi olabilir. Yeni doğan bir bebeğin gün içerisinde 1 ile 4 saat arası ağlamasını normal kabul ederiz. Eğer bu ağlamalar bu süreden uzun ve kriz halinde ise bir uzmana başvurmanızı öneririm. İsterseniz panelimden takvimimi kontrol edebilir size uygun bir saat dilimi için randevu oluşturabilirsiniz.Sağlıklı günler diliyorum.Sevgiler.

icon

4 yasinda oglum ihtiyac halinde konusuyor disardan 2.sahislarin sordugu sorulara cevap vermiyor.konusmak istemiyorum diyor Onu nasil yönlendirebilirim yardimci olursaniź sevinirim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bu çocuğunuz da yeni oluşan bir problem mi? Yoksa uzun süredir mi var? Öncelikle bunu öğrenmem gerekiyor. Bu tarz bir problem yaşandığı zaman aileler utanıyordur, çekiniyordur gibi düşüncelere kapılabiliyor fakat bu tarz durumlarda farklı problemlerlede karşılaşabiliyoruz. Size yardımcı olabilmem, daha sağlıklı bir yönlendirme yapabilmem için daha ayrıntılı bilgiye sahip olmam gerekiyor. Sizin için uygun ise panelimdeki takvimimi kontrol edebilir ve size uygun bir saat dilimi için randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

Merhabalar. Bebegim 6 ay 15 gunluk. Oglan. Hala emekleyemiyor,desteksiz oturamiyor. Normal midir acaba? Ne yapabilirim?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, normal gelişim gösteren bir bebeğin, destekli veya desteksiz oturabilmesi, emekleyebilmesi için bazı gelişim evrelerini tamamlayabilmesi gerekmektedir. Bazıları bu beceriyi erken kazanabiliyorken bazı bebekler bu beceriyi geç kazanabilmektedir. Unutulmamalıdır ki her bebeğin gelişimsel süreci farklılık gösterir ve biz her bebeği bireysel olarak değerlendiririz. İsterseniz bebeğinize gelişim değerlendirme testi yapabilir, bebeğinizin gelişimine uygun önerilerde bulunabilirim. Panelimden takvimimi kontrol edebilir size uygun bir saat dilimi için randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

Merhaba hayırlı günler bizim kızımız 3 yaşında kızımıza Williams tanısı kondu neler yapmamız gerekli

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, Williams sendromu genetik bir hastalıktır. 7. kromozomda ki gen silinmesiyle ortaya çıkabilmektedir. Genetik olarak bilinen bu durum anne babadan geçebileceği gibi kendiliğinden de ortaya çıkabilmektedir. Unutulmamalıdır ki her çocuk bireyseldir. Bu yüzden size öneride bulunabilmem, sağlıklı bir eğitim yöntemine yönlendirebilmem için öncelikle gelişimsel bir değerlendirme yapmam gerekir. İsterseniz takvimimi kontrol edebilir size uygun bir saat diliminde randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

Hocam kızım 4 yaşında ve 16.5 kilo.1 ay önce idrar yolu enfeksiyonu ve kanda crp 45 dolayında seyretti.10 gün boyunca yemek yememe ve halsizlik oluştu.toparlandı ve 3 gündür öksürmesi mevcut.cips, abur cubur gibi şeyleri yemekte fakat ana yemekleri ağzında tutup yutmamakta.Fikir verirseniz sevinirim.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, problemin başlangıcı enfeksiyon gibi gözüküyor olabilir fakat bu davranışı tetikleyen başka durumları da gözden geçirmemiz gerekmektedir. Yemek yeme problemleri çocukların çevresinde ya da hayatında yaşamış olduğu olumsuz bir duruma karşı vermiş olduğu tepkide olabilmektedir. Önemli olan bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetebilmektir.Size önerim bir uzmandan yardım almanızdır. Dilerseniz takvimimi kontrol edebilir. Size uygun bir saat dilimi için randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

Hocam ben 25 senedir depresyondayım hocam ben sıkıntı sorun korku yaşıyorum hocam ben zor ğünler yaşadım Hocam ben zor durumdayım Hocam ben bunallımdayım hocam ben sitrezse giriyorum hocam ben durmadan karamsar oluyorum Hocam hocam ben kafama her şeyi takıyorum hocam ben her şeyde takıntılı oluyorum hocam ben Ağlayaçak duruma geldim hocam ben berbat felaket şekilde canım sıkılıyor hocam ben hayatta küstüm duvarlar üstüme geliyor hocam ben ilaçta kullanıyorum hocam benim hayattım zindan oldu dağman duman oldu .

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, yaşamış olduğunuz durumlar için bir uzman yardımı almanızı öneririm. Kidolog'un ana sayfasındaki kategoriler kısmından “ Psikolog “ kategorisini seçerek, dilediğiniz bir uzmanımızdan online seans alabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

MERHABA KIZIM 28 AYLIK BEN 7. AYINA GİRİNCE İŞE BAŞLAMAK ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN SABAH ANNEME BIRAKIP AKŞAM ALDIM 10. AYINA KADAR HEP ANNEM BAKTI. AMA BU ZAMAN ZARFINDA BEN TÜM HERŞEYİ İLE KENDİM İLGİLENDİM GÜNLÜK GİYECEĞİ KIYAFETLERİ KENDİM HAZIRLADIM BANYOSUNU BEN YAPTIRDIM YEMESİ GEREKEN YİYECEKLERİ TZE OLARAK GÜNLÜK BEN YAPTIM VS. KIZIM 10 AYLIKKEN ANNEMİN AMELİYAT OLMASI GEREKDİ BABANNESİNE BIRAKTIK ŞUAN 28 AYLIK DEĞİŞMELİ OLARAK ANNEANNE VE BABAANNE BAKIYOR. KIZIM ÇOK AGRESİF ÇOK ÇABUK SİNİRLENİP AĞLIYOR. BENİM KENDİ İHTİYAÇLARIMI KARŞILAMAMA MÜSADE ETMİYOR. (YEMEK YEMEM ,TUVALET İHTİYACIM BANYO ETMEM GİBİ) TUVALETE GİRMEM GEREKTİĞİNDE BİLE BENİ BIRAKMIYOR BİRLİKTE GİRİYORUZ. ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR ŞEKİLDE ÇİZGİ FİLM TABLET TELEFON GİBİ ŞEYLERDEN UZAK TUTTUM ELİMDEN GELDİĞİNCE . BİRLİKTE VAKİT GEÇİRMEYE OYNAMAYA ÇALIŞIYORUM,ÇOK ÇABUK SIKILIYOR. EN UFAK BİR YÜKSEK SESTEN KORKUYOR AĞLIYOR. ÇOK ÜRKEK PARKA FALAN GİTTİĞİMİZDE Bİ ÇOCUK KOŞARAK YANINA GELSE KORKUP KAÇIYOR. KİMSE İLE OYUNCAKLARINI PAYLAŞMAK İSTEMİYOR. KIZIM TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE OLDU ONUNLA ALAKASI VARMIDIR BİLMİYORUM AMA BENDE ÜZERİNE ÇOK DÜŞÜYORUM KENDİME ENGEL OLAMIYORUM SÜREKLİ KIZIM DİKKAT ET KOŞMA DÜŞERSİN ORAYA ÇIKMA VS. BU TARZ CÜMLELER KURUYORUM SÜREKLİ PEŞİNDE DOLANIYORUM KENDİSİ ODASINA BİLE GİTMİYOR. SON OLARAK ŞUNU DA EKLEMEK İSTİYORUM; BEN İŞE GİDERKEN PEŞİMDEN ÇOK AĞLIYOR ANNE LÜTFEN GİTME BENİ BIRAKMA BEN ANNEANNEMİ İSTEMİYORUM DEDEMİ İSTEMİYORUM GİBİ CÜMLELER KURUYOR. KONUŞMASI CÜMLE KURMASI YAŞITLARINA GÖRE İYİ KENDİNİ ANLAŞILIR ŞEKİLDE İFADE EDİYOR. MÜMKÜN OLDUĞUNCA BİRLİKTE SOFRAYA OTURUYORUZ KENDİ YEMEKLERİNİ YİYOR.BENİM YEDİRDİĞİM ZAMANLARDA OLUYOR. NE YAPMAM KONUSUNDA NASIL DAVRANMAM GEREKTİĞİ KONUSUNDA ÇARESİZİM YARDIMLARINIZI RİCA EDİYORUM.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bebekler 18. aydan itibaren çocukluk evresine geçiş dönemine girerler. Bütün çocuklar gelişimleri sırasında bu süreçten geçmektedirler ve biz bunu normal kabul ederiz. Bu zamana kadar birincil bakıcıdan destek alan çocuk, gelişimsel süreci ile birlikte yürümeye, konuşmaya başlar ve bunun vermiş olduğu özerklik ile birlikte kendi davranışlarını fark etmeye başlar. Bireysel olarak hareket etmek ister . Bu süreçte sizin vermiş olduğunuz tepkiler çocuğunuzun yaşamı için büyük önem taşımaktadır. Diğer problemler ve sürecin sağlığı için size önerim bir uzmandan bu süreç için destek almanızdır. Eğer yardımcı olmamı isterseniz takvimim güncel size uygun bir gün ve saat için randevu oluşturabilir bu süreci birlikte sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

Size çok kısaca özet geçmek istiyorum ???? kızım Defne 20 aylık ve 1.5-2 aydir buyuk tuvaletini klozete yapıyordu. Ardından kuru kalkması, bez varken cisinide tuvalete yapmak istemesiyle bezi çıkarttık. Bir hafta hersy çok güzeldi. Kabız olduk ve korktuk. Bunun üzerine cic ve kaka tutmalar başladı. 5 gün sonunda hastanelk olduk. Bugün lavma vs yapıldı 1 saat içinde yapar kesinlkle denildi ve 8 saat snra yapti. Durumunuz epey sıkıntılı. Pedegoglardan seans fiyatları alıyorum maalesef rakamlar çok yüksek ve mümkün değil karşılayabilmem. Biz tuvalet konusunda hiçbir şekilde zorlamadk. Asla sürekli çiş,kaka varmı diye kimse tarafından sorulsun istemedik ve izin vermedik buna. Tuvaletimizde stickerlar oyuncaklae sevdiği herşey mevcut. Nasıl isterse o şekilde yaptık. Ama korkuyu asamiyoruz. Bize verebileceğiniz bir tavsiye var mı acaba :(

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, çocuklar tuvalet eğitimi sırasında tuvaletlerini uzun süre tutma eğilimi gösterebilir ve bu yüzden kabızlık gibi problemler yaşayabilmektedirler. Bu normal bir durumdur. Bu durumda önemli olan ailenin tutumu ve davranışıdır. Bu konuda en yakın zamanda bir uzman desteği almanız ve tuvalet eğitimine bir uzman desteğiyle devam etmeniz gerekmektedir. İsterseniz size uygun bir zaman için takvimime bakıp randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

4 yasindaki oglum kakasini tuvalet yapmiyor cisini wcye yapiyordu.altina tabi kulot bez giydiriyordum.kakasindan dolayi 2 gundur cisini de altina yapmaya basladi bubarada 2 yasinda da kizim var.gece yatmadan oncede ben bebek olucam falan dedi bizim bi yanlis davranisimiz mi acaba bu sekilde olmasinin nedeni?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, tuvalet eğitimi bir çocuğun hazırbulunuşluğu ile başlanılan bir süreçtir. Her çocuk bireysel farklılıklar gösterebilir. Farklı gelişim gösterebilen çocuklarda ya da doğru zamanda tuvalet eğitimine başlanılmamış olması, çocuğun hayatında herhangi bir değişiklik olması gibi birçok sebep bu gerilemeye sebebiyet verebilir. Doğru bir öneride bulunabilmek için hikayeyi ayrıntılı bilmem gerekiyor. İsterseniz takvimime bakıp uygun bir saat için randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

icon

Hangi şehirdesiniz , kayseride görüşebileceğimiz selektif mutizm hakkında tecrübeli çocuk gelişim uzmanı var mı

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, online olarak danışmanlık vermekteyiz. Randevu oluşturmak isterseniz takvimlerimiz güncel olmaktadır. Size uygun bir zaman diliminde randevu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim

icon

Eşimle boşanma kararı aldık ve bunu kızımız öğrendi. Kızımız 7 yaşında ve öğrendiğinden beri altını ıslatır oldu. Aslında çok dikkatli bir şekilde anlatmaya çalıştık ama olmadı. Altını ıslatınca da ağlamaya başlıyor. Nasıl bir yol izlememiz lazım bize bir yol gösterimisiniz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, öncelikle boşanma süreci ne kadar sorunsuz gerçekleşirse gerçekleşsin çocuklar açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ebeveynlerinin boşanmasına çocuklar değişik tepkiler verebilirler. Üzüntü, yalnızlık, gerileme, reddetme, uyku problemleri, okul başarısızlığı gibi sonuçlar ile karşılaşılmaktadır. Fakat boşanan ebeveynlerin çocukların bu tepkilerinin kalıcı problemlere dönüşmemesi için birlikte ve bilinçli hareket etmeleri ve aynı zamanda bir uzman desteği ile bu problemin çalışılması gerekmektedir. Dilerseniz randevu oluşturarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

icon

2015lü bir oğlum var ve disleksimiz var öğrenme güçlüğüekiyor 1.sınıfta çok zorlanıyor okumada nasıl bir yol izlemeliyim çok kaygılıyım

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, DEHB tanısı konulmuş çocukların, genellikle okuma becerilerini olumsuz etkilediklerini söyleyebiliriz. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuğun bilgiyi alması, bir araya getirmesi ve bilgiyi işlemesi gibi nörobilimsel temelli problemler yaşanmasından dolayı çocuklar okuma güçlükleri çekmekte ve zorlanmaktadırlar. Size önerim bir uzman yardımıyla okuma yazma eğitimini sürdürmenizi sağlamaktır. Dilerseniz randevu oluşturarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

icon

Oğlum bizi hiç dinlemiyor komutlara asla uymuyor otur gel yapma vb iki dk yerinde durmuyor Asla yorulmuyor sabır sevdiği oyuncak veya oyun yok yardıma ihtiyacımız var çok kaygılıyım

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, öncelikli olarak kaygınızı anlayabiliyorum ama lütfen sakin kalmaya ve çocuğunuza karşı hoşgörülü olmaya çalışın. Bu kadar hareketli olmasının altında birçok  sebep yatabilir. Size öneride bulunabilmek için ayrıntılı bilgiye sahip olmam gerekir. Size önerim en kısa sürede  bir uzmandan destek almanızdır. Dilerseniz randevu oluşturarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

icon

K*****

Çok ilgili. Her konuda yardımcı olmaya çalıştıgınız için teşekkür ederim tekrar görüşmek izere

icon

m*****

Biz çok memnun kaldık.İlgisi ve önerileri için teşekkür ediyoruz mutlu etti. Güler yüzlü,yapıcı ve empati sahibi,iletişimi akıcı. Sizi anlayan birileri tarafindan dinlenildigini hissetmek de birer ebeveyn olarak iyi bir his.bize de terapi oldu. Gene görüşmek üzere.Memnun kaldik.Tavsiye ederiz.

icon

a*****

Fazilet hoca ile yaklaşık 2 aydır çalışıyoruz ve çok memnunuz. Hocamız çok ilgili ve işini gerçekten ciddiye alan bir uzmandır. Olumlu gelişmelerimiz var. Hocamız hem çocuğumuzu hem bizi doğru yola yönlendiriyor. Onun desteğiyle durum yavaş yavaş düzeliyor. Ayrıca çocuğumuz seansları çok seviyor ve heyecanla bekliyor. Fazilet hoca ile çalışmanızı tavsiye ediyor ve kendisine çok teşekkür ediyoruz.

icon

d*****

Gelişimsel oyun konusunda internette bir sürü bilgi vardı. Neyi seçeceğimi bilmediğim için Fazilet hocamla görüştük. Alanda çok yetkin olduğu hissedliyor. Önerilerinizi hemen uygulamaya başlıyoruz hocam

icon

ö*****

İkizlerimin ergenliği ile ilgili destek alıyoruz çok güleç ve bilgili bir hanfendi memnunuz ailecek.

icon

z*****

Herseyden önce çözüm odaklı olması çok güzel. oğlum için destesk alıyoruz ikimzide çok memnunuz. Kendisinede çok teşekkür ediyoru

icon

r*****

Olaylara bakış açısı çok güzel. Sıcak kanlı ve çok güven veriyor..

icon

n*****

Alanında etkin ve yetkin olduğu hemen hissediliyor.. Kendisine tekrar tekrar teşekkür ederim.

Uzmanın Yazıları