Elif Rabia Öztürk

Elif Rabia Öztürk

Çocuk Gelişimci (Pedagog)

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 249.00 TL

Yapılan Seans 65
Danışan Sayısı 29
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

Lise, Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerini Çocuk Gelişimi alanında tamamlamıştır. Üsküdar Üniversitesindeki lisans eğitiminden Yüksek Onur Öğrencisi olarak mezun olmuştur. Şuan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Gelişimi Anabilim Dalında eğitimini 4.00/4.00 ile tamamlayarak tez çalışmasını yürütmektedir. Marmara Üniversitesinden Pedagojik Formasyon eğitimini 2018 yılında tamamlamıştır. Ankara Çocuk Nörolojisi Derneğinden Denver II Gelişimsel Tarama Testi Uygulayıcı sertifikası gibi alanında pek çok eğitim sertifikasına sahiptir. 2yıl MEB'na bağlı lise çocuk gelişimi öğrencileri ile , 3 yıl kadar da MEB’na bağlı olan kurumda okul öncesi yaş grubu ile çalışarak mesleki deneyim kazanmıştır. Şu an özel bir okul öncesi kurumda Çocuk Gelişimi Uzmanı olarak kurum velilerine danışmanlık hizmeti vererek çocukların gelişimsel süreçlerini takip etmektedir. Bir yandan da 4 yıla yakındır hem yurtiçi hem yurtdışı online okul öncesi, ortaokul, lise ve üniversite düzeyindeki bireylere aktif gelişimsel takip ve danışmanlık hizmeti sunarak mesleğine devam etmektedir.
icon Eğitim
  • Marmara Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi
  • Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Gelişimi Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı
  • Tuzla İMKB Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Lisans Programı (Burslu)
icon Sertifikalar
  • Çocuk Resimleri Analizi
  • DENVER II Gelişimsel Tarama Testi
  • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Anne-Baba Ayrılığı
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Davranış Bozuklukları
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Gelişim Bozuklukları
Korku ve Kaygılar
Sağlam Bebek Takibi
Uyku Eğitimi
Yeme-Yedirme Sorunları
icon

Mrb kızım 2.bçk yaşında boyu 80 cm kilosu 12.5 sizce yterlimi

Uzmanın Yanıtı

Merhaba sevgili danışmanım. Kızınızın kilosu ortalamaya yakın büyüme değerlerinde olsa da boyu ortalamanın biraz altında seyretmektedir. Buradan ailenin boy örüntüsü , kızınızın beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktör incelenmelidir. Büyüme sağlıklı gelişimin bir göstergesidir ve anne karnında en hızlı olmakla birlikte doğumdan sonraki ilk 2 yılda da çok hızlı seyir göstermektedir. Bununla birlikte 2 yaş sonrası büyümede hormonlar devreye girmektedir. (Growth, troid vs.) Büyümenin takip edilmesi için bebeğin doğumla birlikte belirli periyotlarla takibinin yapılmasını tavsiye ederim. Detaylı bilgi ve gelişimsel testler ile ilgili profilimden seans oluşturabilirsiniz. Sevgiyle kalın…

icon

MERHABA KIZIM 28 AYLIK BEN 7. AYINA GİRİNCE İŞE BAŞLAMAK ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN SABAH ANNEME BIRAKIP AKŞAM ALDIM 10. AYINA KADAR HEP ANNEM BAKTI. AMA BU ZAMAN ZARFINDA BEN TÜM HERŞEYİ İLE KENDİM İLGİLENDİM GÜNLÜK GİYECEĞİ KIYAFETLERİ KENDİM HAZIRLADIM BANYOSUNU BEN YAPTIRDIM YEMESİ GEREKEN YİYECEKLERİ TZE OLARAK GÜNLÜK BEN YAPTIM VS. KIZIM 10 AYLIKKEN ANNEMİN AMELİYAT OLMASI GEREKDİ BABANNESİNE BIRAKTIK ŞUAN 28 AYLIK DEĞİŞMELİ OLARAK ANNEANNE VE BABAANNE BAKIYOR. KIZIM ÇOK AGRESİF ÇOK ÇABUK SİNİRLENİP AĞLIYOR. BENİM KENDİ İHTİYAÇLARIMI KARŞILAMAMA MÜSADE ETMİYOR. (YEMEK YEMEM ,TUVALET İHTİYACIM BANYO ETMEM GİBİ) TUVALETE GİRMEM GEREKTİĞİNDE BİLE BENİ BIRAKMIYOR BİRLİKTE GİRİYORUZ. ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR ŞEKİLDE ÇİZGİ FİLM TABLET TELEFON GİBİ ŞEYLERDEN UZAK TUTTUM ELİMDEN GELDİĞİNCE . BİRLİKTE VAKİT GEÇİRMEYE OYNAMAYA ÇALIŞIYORUM,ÇOK ÇABUK SIKILIYOR. EN UFAK BİR YÜKSEK SESTEN KORKUYOR AĞLIYOR. ÇOK ÜRKEK PARKA FALAN GİTTİĞİMİZDE Bİ ÇOCUK KOŞARAK YANINA GELSE KORKUP KAÇIYOR. KİMSE İLE OYUNCAKLARINI PAYLAŞMAK İSTEMİYOR. KIZIM TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE OLDU ONUNLA ALAKASI VARMIDIR BİLMİYORUM AMA BENDE ÜZERİNE ÇOK DÜŞÜYORUM KENDİME ENGEL OLAMIYORUM SÜREKLİ KIZIM DİKKAT ET KOŞMA DÜŞERSİN ORAYA ÇIKMA VS. BU TARZ CÜMLELER KURUYORUM SÜREKLİ PEŞİNDE DOLANIYORUM KENDİSİ ODASINA BİLE GİTMİYOR. SON OLARAK ŞUNU DA EKLEMEK İSTİYORUM; BEN İŞE GİDERKEN PEŞİMDEN ÇOK AĞLIYOR ANNE LÜTFEN GİTME BENİ BIRAKMA BEN ANNEANNEMİ İSTEMİYORUM DEDEMİ İSTEMİYORUM GİBİ CÜMLELER KURUYOR. KONUŞMASI CÜMLE KURMASI YAŞITLARINA GÖRE İYİ KENDİNİ ANLAŞILIR ŞEKİLDE İFADE EDİYOR. MÜMKÜN OLDUĞUNCA BİRLİKTE SOFRAYA OTURUYORUZ KENDİ YEMEKLERİNİ YİYOR.BENİM YEDİRDİĞİM ZAMANLARDA OLUYOR. NE YAPMAM KONUSUNDA NASIL DAVRANMAM GEREKTİĞİ KONUSUNDA ÇARESİZİM YARDIMLARINIZI RİCA EDİYORUM.

Uzmanın Yanıtı

Kıymetli danışanım merhaba. Her şeyden önce kızınızın kendine özgü nitelikleri olan bağımsız bir birey olduğunu unutmamalısınız. Kızınız yaşı itibariyle bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi olan ve bir takım sorunların yaşandığı özel bir dönemdir. Bu dönemdeki tutum ve davranışlarınız ilerleyen yaşlarında size meyvelerini verecektir. Gelişim bir bütündür ve sizin bugün çocuğunuzu büyütürken edindiğiniz yanlış bir tutum sosyal gelişimini o da dolaylı yoldan duygusal, dil, motor gibi diğer gelişim alanlarına etki edebilmektedir. Oyun oynarken nasıl bir tutum izlemeniz gerektiği, ayrılık sürelerinde kullanabileceğiniz yöntem ve taktikleri, kızınızın özgüvenli ve girişken bir birey olması için yapmanız gerekenleri, kızınızla aranızda güvenli bağ kurma yollarını vb. sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Bir seans oluşturarak bu konularda detaylı bir görüşme sağlayabiliriz. Sevgiyle kalın..

icon

Merhaba ben 19 yaşında üni sınavına hazırlanan bir kızım. Kardeşim 1. Sınıfa gidiyor. Okula başlayana kadar gayet sosyal kolay arkadaşlık kurabilen bir çocukken şuan hiç arkadaşı yok. Küçükken dışarı çıkar oynardı. Şimdi parka gitmek istemiyor. Babamla bile gitmek istemiyor. Sürekli sarılma huyu vardı okuldaki arkadaşları çok rahatsız olmuş ve uzaklaşmış kardeşimden. Parktada geçen yaz 2-3 çocuk kardeşime zorbalık yapmış. O yüzden kendini resmen eve kilitledi. Ve hiperaktif olduğu için yerinde asla durmuyor komşular şikayete geliyor. Evde sinir krizleri geçiriyor. Benim çalışmama mani oluyor ve gerçekten bizi bıktırıyor. Parka gidip arkadaş edinse her şey düzelecek gibi ama asla gitmiyor konusu geçince morali bozuluyor. Ne yapmamızı önerirsiniz

Uzmanın Yanıtı

Kıymetli danışanım merhaba. Öncelikle aile bireylerinizle kurduğunuz bilinçli bağınız ve emeğiniz için sizi gönülden tebrik ederim. Arkadaşlık ilişkileri kaçınılmaz olarak karşılıklı uzlaşmayı içerir. Kardeşinin temelde hangi konularda arkadaşlarıyla uzlaşmada sorun yaşadığını iyi gözlemlemen gerekmektedir. Kardeşinle eğlenceli bir anlatımla küçük tiyatro canlandırmaları yaparak arkadaşlarına nasıl davranması gerektiği konusunda yalnız kaldığınız bir ortamda iletişim kurmayı denemelisin. Emin ol ne yapması gerektiği konusunda birinin yol göstermesine çok ihtiyacı var. Okula başlama süreci çocuklar için zorlu bir dönemdir. Bazen akran zorbalığı bazen ise başarısız ve yetersiz hisseden bazı çocuklar içine kapanıyor, bazılarının ise öfkesi artabiliyor. Kardeşinin içinde bulunduğu durumdan çıkması özgüveni, kişilik ve sosyal duygusal gelişimi gibi pek çok durum açısından önem arz etmektedir. Bu konuda online bir seans oluşturarak destek almanızı tavsiye ederim.

icon

Hocam Merhabalar :) Kiyafet giyme problemini nasil cozebiliriz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba kıymetli danışanım. Biraz daha detaylı bir soru yönlendirmesi olsaydı daha uygun dönüş sağlamak isterdim. Okul öncesi dönemde genellikle yaşanan bu sorunun temelinde çocukların normal gelişim süreçlerinden biri olan egosantrik dediğimiz ben merkezci bir tutum içinde olmalarından kaynaklanır. Bu dönem her şeyi kendilerine dayandırarak bağımsız bir birey olduklarını çevresindekilere ikna çabaları olabilmektedir. Çocuklarınızla kıyafet giymedeki yaşadığınız problemleri çözüme doğru ulaştıramadığınız durumlarda; özgüven eksikliği, çekingenlik, içe kapanıklık, kararsızlık ve hep yönlendirilmeyi bekleme gibi kişilik problemleri ortaya çıkabilmektedir. İzlemeniz gereken yolları ve bu konudaki uygun taktikleri sizinle paylaşmak için online bir seans almanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın..

icon

Merhaba, bizim çocuğumuz 7 yaşında ve halen zaman zaman altına kaçırıyor. Çok sert olmayacak şekilde uyararak anlatmaya çalıştık ama elimde değil birden oluyor dedi. Sağlık problemi mi var diye düşünmeye başladık. Ne önerirsiniz?

Uzmanın Yanıtı

Kıymetli danışanım merhaba. Alt ıslatmanın temelinde yatan bir ya da birden fazla faktör olabilir. Öncelikli olarak tıbbi muayenesini yaptırarak fizyolojik olarak bir sorun (idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı vb.) olmadığından emin olmalısınız. Sonraki basamakta uzman desteği alarak ayrıntılı yaşam öyküsü beraberinde bizi altta yatan nedene götürecektir ki bu noktada problem duruma yönelik alternatifli tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Durumun ihmal edilmesi çocuğunuzun sosyal gelişimini olumsuz etkileyebileceğinden gerekli yol haritasının bir an önce oluşturulmasını ve destek alınmasını tavsiye ederim.

icon

v*****

Seans gayet güzeldi. Haftaya görşmek üzere hocam. Saygılar,

icon

t*****

Elif hanım'la özellikle gece çocuğumu uyuttuktan sonra görüşebiliyor olmamız çok iyi oluyor. Günün her saati aynı enerjiyle karşılaması ve güler yüzünden dolayı teşrkkür ediyorum.

icon

u*****

Çocuğumun ekran bağımlılığı için elif hocamla görüşçyoruz. Yönlendirmeleri hemen etki göstrmeye başladı. Ekran süresini azaltmaya başaladık. 

icon

F*****

kardeş kıskançlığı uzun zamandır uğraştığım bir konuydu ve bir türlü çözemiyorduk. hocamızla çok güzel bir başlangıç gerçekleştirdik. devamı gelecek. ev rahatlığında gecenin herhangi bir saatinde bu hizmeti alabilmek paha biçilemez