Çağla Alemdar

Çağla Alemdar

Çocuk Gelişimi Uzmanı (Pedagog)

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 249.00 TL

Yapılan Seans 52
Danışan Sayısı 27
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuş ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Okan Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Özel Eğitim Uzman Öğretici ünvanına sahip olmuştur. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılarak ,gönüllü projelerde ve stajlarda yer almıştır. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde uzun yıllar çalışmış olup kreş ve anaokullarında gelişim takibi, gözlemi yaparak etkinlikler planlamıştır. Gelişim testleri, çocuk objektif testleri ve projektif testleri uygulayıcısıdır. Şu anda çocuk odaklı aile danışmanlığı yapmakta ve çocukların gelişimsel sürecini takip ve gerekli durumlarda erken müdahale programı yürüterek mesleğine devam etmektedir.
icon Eğitim
 • Hacettepe Üniversitesi'2011
 • Okan Üniversitesi Yüksek Lisans
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi Pedagojik Formasyon
icon Sertifikalar
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri
 • CAT (Çocuk Algı Testi)
 • Denver 2 Gelişimsel Tarama Testi
 • Filial Terapi
 • Frostig Görsel Algı Testi
 • Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi
 • Pedagojik Formasyon
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Sağlam Bebek Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Memeden Kesme
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Öfke Nöbetleri
Konuşmada Gecikme
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
icon

Çağla Hanım merhaba, 6 yaşında çocuğum her gün altini ıslatıyor. 1.5 yıl önce ara ara başladı zaman içerisinde neredeyse her gün ıslak uyanmakta. Bazen 2 kez gece ıslatıyor. Çocuk doktoru gördü, tetkikler yapıldı herhangi bir problem çıkmadı. Psikolojik destek almak çözüme kavuşturur mu? Bu tip problemi olan çocuk online seans ile tedavi olabilir mi? Yapılması gereken nedir?( Tüm gün okulda, gece de en az 2 kez lavaboya kaldırmak durumunda kaldığımız için hem bizim hem çocuğumuzun yaşam kalitesi çok düşüyor. )

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Çocuğunuzun tetkikleri yapıldığı ve hiç bir problem çıkmadığı için ayrıca yaşı gereği de mutlaka bir destek almanızı öneririm. Aile dinamiğinizi, hangi durumlardan sonra alt ıslatma meydana geldiğini öğrenebilmem ve bireysel öneriler verebilmem için panelimden online seans alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Merhaba, 23 aylık oğlum insanlara karşı çok çekingen. Çok kolay korkup ağlayabiliyor. Mesela geçen gün yürürken birine çarptı ve o kişi pardon dedi gitti ama oğlum dakikalarca içini çeke çeke ağladı. Bu gibi durumları hep yaşıyoruz. Nasıl davranmalıyım, neler yapabilirim?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Bu tarz durumlarda sizden aldığı tepkiler çok önemlidir. ‘Korkacak ne var, bişey yok, sana sadece bunu söyledi korkma’ vbsöylemlerden kaçınmalısınız. Bunlar yerine ‘Korktun ama biz senin yanındayız’ gibi cümlelerle korkusunun normal bir duygu olduğunu, yanında olduğunuzu hissetirmelisiniz. Ayrıca sembolik (evcilik gibi) oyunlarla da destekleyebilirsiz. Korkusu çok artıyor ve geçmiyorsa da bir uzmandan mutlaka görüş almanızı öneririm, panelim üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

icon

Hocam merhaba bazı şartlardan dolayı ve evde depremzede yakınlarımız var birde annesini kaybeden 6 yaşında bir yiğenimizle çok inatlaşıyor birbirlerine hırçınca davranıyor bazen birbirlerini itiyorlar ben ve eşim bu durumu görünce kızımızı kreşe yazdıralım dedim 5 ay süre ile kızım 18 nisanda 3 yaşına giricek.Kreş başladığında ilk üç gün iki saat daha sonra öğlen aldım sonra birkaç kere öğlen uykusuna kaldı.Okula sabah giderken uyuduğu için kaldırmak zor oluyor ve üstünü giydirmekte zorlanıyorum kendisine akşamdan soruyorum hangisini giymek istersin diye seçiyor ama sabah gel gör ki giymiyor benden akşamdan giydiriyorum doğrumu davranış?Okula giderken benden ayrılırken zorlanıyor gitmiycem şeklinde ama servise binince susuyor okulda mutlu idi sonra bir hafta hasta olunca okula göndermedik başa döndük şimdi daha zorlanıyorum okula gitmiycem diyerek zar zor aşağıya indiriyorum ben diyorum okula gitmek zorundasın orası senin okulun arkadaşların öğretmenin seni bekliyor oyunlar oynacaksın ben sen gelincede evde seni bekleyeceğim oyun oynayacağız diyorum bazen dinliyor bazen dinlemek istemiyor.Ağlayarak kreşe göndermek sizce doğrumu birde ben aslında biraz daha geç düşünüyordum ama evde çok huy değiştirdi ben ilgilenemiyorum ev kalabalık olduğundan en azından verimli vakit geçirmesini istiyorum bu konuda bana lütfen yardımcı olur musunuz gerekirse online görüşürüz o duruma kalırsa

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle geç cevap olduğu için kusura bakmayın lütfen. Ayrıca depremzede yakınlarınıza ve size geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Evin birden kalabalıklaşması çocuğunuz için farklı bir durum yarattığı için duygularında değişiklik olması normal kabul edeceğimiz bir durum olmakla birlikte bu durumun şiddeti, devamlılığı da önem arz eder. Bununla birlikte kreşe yazdırmanız eğer çekirdek ailenizle birlikteyken olsaydı alışması daha kolay olabilirdi ancak evde karşılaştığı kalabalık sonrasında olması zor olacaktır. Kıyafet seçiminde de sıkıntı yaşamanız ilginin üzerinde olmasını istediğinin göstergesi olabilir. Detaylı bir şekilde görüşüp aile dinamiğinizi ve sizin nasıl davranışlar sergilediğinizi öğrenerek bireysel danışmanlık vermek daha doğru olacaktır. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Merhaba ve eşim ve ailesi 2 yaşımdaki oğluma sürekli şunu yaparsan şeker veririm öpersen çikolata veririm vb. Gibi şeyler söylüyor uyarıyorum ama engel olamıyorum çocuğumu nasıl etkiler ne yapmalıyım yapma oğlum felan diyorum ama engel olamıyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Bu durumda çocuğa değil büyüklere uyarı yapmak çok daha doğru olacaktır. Çocuk onların yönlendirmesi ile şeker veya çikolatayı alıyor, güvendiği ve sevdiği insanlar olduğu için. Sorununuzu çevrenizdekilere açıklayarak çözmeniz daha uygun olacaktır. Dilerseniz daha detaylı dinleyerek size destek olabilirim. Panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Oğlum 3 yaşında premuture doğdu.anlamasi cok iyi fakat konuşmamızda gecikme var ve çok sinirli inat bağırıyor vuruyor ve yemek yemiyor ona nasıl davranmalı yım dil gelişimini nasıl gelistiririm

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle geç cevaplanmış bir soru olduğu için kusura bakmayın. Prematüre bebeklerin gelişimlerinin doğduğu haftadan itibaren hesaplanarak değerlendirilir. Ancak burdan bir yorum yapmak çok doğru olmayacaktır. Bir uzmana danışarak gelişim değerlendirmesi yaptırmalısınız. Kidolog uzmanları arasında bulunan çocuk gelişimi uzmanlarından destek alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

13 aylık bebeğim var. Yarım gün işe gidiyorum. Son bir haftadır ben giyinmeye başladığım an gideceğimi anlıyor peşimden ayrılmıyor. Kapıdan cıkarken de cok aglıyor. Sürekli anlatıyorum işe gidip geleceğim hazırlanıyorum diye. Ama fayda etmiyor. Uzmanlar gizlice cıkmayın vedalasın diyor ama o sekılde aglayarak bırakmak cok zor ona da zararı oluyor mu . Bu konuda aklım karısık. Gizlice çıkmak mı yoksa aglasa da vedalasmak mı saglıklı olan

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle kusura bakmayın, geç görülmüş bir soru oldu. Bu dönemde bebekler ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Eğer anne ile bebek arasında güvenli bağlanma olursa bu süreç daha kolay atlatılabilir. Siz lütfen bıkmadan ona anlatın, işe gidip geleceğinizi ve akşama bir plan belirleyin, seninle geldiğimde suyla oynayacağız gibi. Ayrıca saklambaç gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Kızım 10 yaşında hioertansiyon hastası ve Gilbert sendromu var dalak büyüme var migren rahatsızlığıda var doktor kontrolü altında ilk okula başladığında tırnak yeme tırnak eti yemesi vardı ama ara ara oluyordu son 2 3 yıldır bu aşırı şekilde fazlalaştı el parmakları sürekli ağzında bir türlü vazgeclremiyoruz nasıl bunu birakabiliriz

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Tırnak yeme davranışını çocuk ekolünde değerlendirmek önemlidir. Burada öncelikli amaç tırnak yeme davranışını ortadan kaldırmak değil, nedenine odaklanıp çözüme gitmek gerekir. Bu sebeple davranışa odak olarak tavsiyeler veremem, ancak elini ağzından çek, tırnaklarını yeme gibi pekiştireçler kullanmamanızı öneririm. Kidolog üzerinden Çocuk Gelişim uzmanlarından randevu talep edip, çocuğunuz özelinde değerlendirme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Merhaba 3.5 yaşında hareketli ve agresif bir erkek çocuğum var. Öfkesinin tam nedenini anlamamakla birlikte genelde istediği olmayınca, hayır cevabını alınca bizlere, arkadaşlarına vuruyor ve tükürüyor. Kreşte de evde de vurma davranışını söndüremedik.Ceza verilmeli mi nasıl davranmalıyız yaklaşımımız nasıl olmalı gerçekten şaşırdık artık. Bizlere yardımcı olursanız seviniriz.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle hangi durumlarda bu davranışları sergilediği ve verilen tepkileri bilmemiz gerekir. Bununla birlikte ceza veya ödül verilmemesi gereken dışsal kaynaklardır. Bunun yerine yapılan hareketi içselleştirerek yapmaması gerektiği öğretilmesi gerekir. Bunun için Kidolog üzerinden Çocuk Gelişim uzmanlarımızdan seans talep ederek bireysel program oluşturmalarını sağlayabilirsiniz. Sevgilerimle...

icon

Merhaba 13 aylık oğlum var anne sütünü sağarak veriyorum 2.5 ay oldu sütümde azalma var şuanda günde 30 ml geliyor sizce başka ne verebilirim mama vermek istemiyorum 30 ml ona yeterlimidir

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Ben çocuk gelişim uzmanıyım, doktorunuzdan veya beslenme uzmanından yardım alırsanız size daha sağlıklı bir bilgi verecektir. Sevgilerimle..

icon

Merhaba hocam, benim 3.5 yaşında bı oğlum var. Yaklaşık 5 ay önce tuvalet eğitimine başladık ama çocuk tuvalet yapmayı reddediyor. Ona hiç kızmadık olumsuz bir şey söylemedik. Hem çişini hemde kakasını acıdan kıvransa da tutuyor, kakasını 5-6 gün tutuyor, en son kivranmaktan ne o yatıyor ne biz, lavman yapıyoruz rahatlıyor ama yine başlıyor. Son 2 haftadır böyle. Ama tuvalet eğitimine başladığımızdan beri ara ara bu durumu yaşıyoruz. Kabız değil ama kendi istemiyor. Ne yapmalıyız acaba? Teşekkür ederim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Her çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanma süreci farklıdır. Öncelikle bu alışkanlığı kazandırmaya başlamadan önce çocuğunuzun hazırbulunuşluk durumuna bakmamız gerekir. Örneğin, bezi istemiyorsa, tuvaletini bezine saklanıp yapıyorsa, tuvalet ile ilgili oyunlar oynayıp somutlaştırıyorsa vb. durumlar çocuğun hazırbulunuşluğunu göstermektedir. Ayrıca tuvaletini yaptığında çok fazla ödül ceza yöntemi veriliyor mu bu da önemlidir bizim için. Tuvaletten korkuyor veya yaşadığı bir durum buna neden olmuş olabilir. Mutlaka Kidolog üzerinden çocuk gelişim uzmanlarımızdan online seans alarak, destek alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Merhaba 6 yasinda kardesim var ve bana cok bağlı. Okul icin sehir disina gitmem gerekiyor üzülür mu kendini yalniz hisseder mi diye cok düşünüyorum ne yapmam gerekir.Annem ev hanımı bu arada

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Ona yeterli açıklamayı yaparak ve telefonla görüşeceğinizi, arada geleceğinizi açıklayarak ilerleyebilirsiniz. Üzülmesinin de bir duygu olduğunu, üzülmemesini değil ama bu durumu kafasında somutlaştırarak açıklamalısınız. Sevgilerimle..

icon

Merhabalar. Bebegim 6 ay 15 gunluk. Oglan. Hala emekleyemiyor,desteksiz oturamiyor. Normal midir acaba?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Her bebeğin hazırbulunuşluk düzeyi ve bireysel farklılıkları vardır. Bazı çocuklar hiç emeklemeden yürümeye de geçebilirler. Oturma konusunda ise 6 aydan sonra oturmasını öneririz ancak çocuk doktorunuza danışarak ilerleme sağlarsanız daha sağlıklı olacaktır. Sevgilerimle..

icon

6 yaşında kızım var ama bana bazen öfke problemleri yaşıyoruz 1 gidiyordu şimdi 2 ye geçti ama öğretmenizin kanalıyla geçti 3.5 sene babanesi baktı ve şuan benim yanımda ama hayla babanesine anne diyor ve hiç ders yapmamak istiyor ve bunlar için bana yardımcı olabilir misiniZ

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Kızınızın öfke problemlerinin altında yatan nedenleri aile dinamiklerinizi ve öykünüzü alarak yorumlamamız çok daha doğru olacaktır. Bakım veren kişinin genel olarak babaannesi olması nedeniyle ona yakın olması normaldir fakat sizinle de etkili ve kaliteli zaman geçirmesini düzenlememiz gerekecek durumlar söz konusu olabilir. Dilerseniz kidolog üzerinden online randevu alabilir, önerilerimizi ve düzenlemeleri sizi dinledikten sonra bireysel olarak oluşturabiliriz. Sevgilerimle..

icon

Merhaba kızım 3.5 yaşında ve hala tam olarak konuşamıyor ne yapmamız gerekir konuşması için

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Mutlaka bir dil konuşma terapistine gitmenizi öneririm. Ayrıntılı değerlendirme ile gerekli yönlendirmeleri ve önerileri yapacaktır. Kidolog'ta bu alanda çalışan Dil ve Konuşma Terapistleri mevcuttur. Sevgilerimle..

icon

MERHABA KIZIM 28 AYLIK BEN 7. AYINA GİRİNCE İŞE BAŞLAMAK ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN SABAH ANNEME BIRAKIP AKŞAM ALDIM 10. AYINA KADAR HEP ANNEM BAKTI. AMA BU ZAMAN ZARFINDA BEN TÜM HERŞEYİ İLE KENDİM İLGİLENDİM GÜNLÜK GİYECEĞİ KIYAFETLERİ KENDİM HAZIRLADIM BANYOSUNU BEN YAPTIRDIM YEMESİ GEREKEN YİYECEKLERİ TZE OLARAK GÜNLÜK BEN YAPTIM VS. KIZIM 10 AYLIKKEN ANNEMİN AMELİYAT OLMASI GEREKDİ BABANNESİNE BIRAKTIK ŞUAN 28 AYLIK DEĞİŞMELİ OLARAK ANNEANNE VE BABAANNE BAKIYOR. KIZIM ÇOK AGRESİF ÇOK ÇABUK SİNİRLENİP AĞLIYOR. BENİM KENDİ İHTİYAÇLARIMI KARŞILAMAMA MÜSADE ETMİYOR. (YEMEK YEMEM ,TUVALET İHTİYACIM BANYO ETMEM GİBİ) TUVALETE GİRMEM GEREKTİĞİNDE BİLE BENİ BIRAKMIYOR BİRLİKTE GİRİYORUZ. ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR ŞEKİLDE ÇİZGİ FİLM TABLET TELEFON GİBİ ŞEYLERDEN UZAK TUTTUM ELİMDEN GELDİĞİNCE . BİRLİKTE VAKİT GEÇİRMEYE OYNAMAYA ÇALIŞIYORUM,ÇOK ÇABUK SIKILIYOR. EN UFAK BİR YÜKSEK SESTEN KORKUYOR AĞLIYOR. ÇOK ÜRKEK PARKA FALAN GİTTİĞİMİZDE Bİ ÇOCUK KOŞARAK YANINA GELSE KORKUP KAÇIYOR. KİMSE İLE OYUNCAKLARINI PAYLAŞMAK İSTEMİYOR. KIZIM TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE OLDU ONUNLA ALAKASI VARMIDIR BİLMİYORUM AMA BENDE ÜZERİNE ÇOK DÜŞÜYORUM KENDİME ENGEL OLAMIYORUM SÜREKLİ KIZIM DİKKAT ET KOŞMA DÜŞERSİN ORAYA ÇIKMA VS. BU TARZ CÜMLELER KURUYORUM SÜREKLİ PEŞİNDE DOLANIYORUM KENDİSİ ODASINA BİLE GİTMİYOR. SON OLARAK ŞUNU DA EKLEMEK İSTİYORUM; BEN İŞE GİDERKEN PEŞİMDEN ÇOK AĞLIYOR ANNE LÜTFEN GİTME BENİ BIRAKMA BEN ANNEANNEMİ İSTEMİYORUM DEDEMİ İSTEMİYORUM GİBİ CÜMLELER KURUYOR. KONUŞMASI CÜMLE KURMASI YAŞITLARINA GÖRE İYİ KENDİNİ ANLAŞILIR ŞEKİLDE İFADE EDİYOR. MÜMKÜN OLDUĞUNCA BİRLİKTE SOFRAYA OTURUYORUZ KENDİ YEMEKLERİNİ YİYOR.BENİM YEDİRDİĞİM ZAMANLARDA OLUYOR. NE YAPMAM KONUSUNDA NASIL DAVRANMAM GEREKTİĞİ KONUSUNDA ÇARESİZİM YARDIMLARINIZI RİCA EDİYORUM.

Uzmanın Yanıtı

Tuğba hanım tekrar merhaba. Sizin de dediğiniz gibi, sizin üzerine düşmeniz, fırsat tanımamanız kızınızın bu davranışları sergiliyor olmasına neden olabilir. Ağlamasının, ürkek davranışlar sergilemesinin, sizden ayrılmak istememesinin altında bir çok neden olabilir. Oynarken ne kadar ortamdasınız, isteyerek ve etkileşimli mi oynuyorsunuz, çocuğunuzun istediği oyunları mı tercih ediyorsunuz, bunlara bakmak gerekir. Bir önceki sorunuzda da belirttiğim gibi kızınızı değerlendirmeye almadan ve günlük rutinlerinizi, davranış şekillerinizi, aile dinamiklerinizi bilmeden sağlıklı bir cevap veremeyiz. Bunları konuştuktan ve değerlendirme yaptıktan sonra öneri vermek ve yönlendirme yapmamız daha doğru olacaktır. Panelimden "online seans al" butonu ile Seans oluşturabilir ve danışmanlık alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

emdr uyguluyor musunuz

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, ben EMDR uygulamıyorum, ancak Kidolog'ta bu alanda çalışan klinik psikologlarımız mevcuttur. Panellerdeki uzmanlık alanlarını kontrol sağlayarak randevu oluşturabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

merhaba, kızım 28 aylık ben çalışıyorum 7 aydan sonra belirli dönemlerde anneanne belirli dönemlerde babaanne baktı. fakat bensiz asla bir şey yapmıyor kendisi odasına bile gitmiyor. yemek yememi tuvalete gitmemi uyumamı asla istemiyor kendi temel ihtiyaçlarımı karşılayacağım zaman bile ağlıyor. sürekli ağlıyor mutlu edemiyorum bu durum da beni üzüyor. birlikte yarım saat bile oyun oynayamıyoruz. çok hareketli hemen sıkılıyor. gece uyku düzenimiz hiç. yok. işe gitmek zorunda olduğumu geri geleceğimi onu çok sevdiğimi sürekli göz teması kurarak anlatmaya çalışıyorum. ama sabah işe giderken bırakırken inanılmaz derece çok ağlıyor. bu arada şimdiye kadar çizgi film izletmedim telefon eline vermedim. gerçekten çok çaresizim ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle genel olarak söylemek gerekirse, kızınızla etkileşimli zaman geçirmeli, işten geldiğinizde mutlaka sevdiği oyunlardan oynamalı ve birlikte vakit geçirmelisiniz. Fakat durumu ayrıntılı olarak değerlendirmeye almak ve kızınızın gelişimini de değerlendirmemiz gerekir. Değerlendirmeye aldıktan sonra size özel programla takip etmek veya gerekli yönlendirmeleri yapmak daha doğru olacaktır. Sevgilerimle..

icon

Merhaba oyun terapisi veriyor musunuz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Şu an için oyun terapisi seansı yapmıyorum. Ama Kidolog üzerinde Oyun Terapisi yapan Çocuk Gelişimci arkadaşlarımın profillerindeki bilgilerden inceleyerek, seans alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Merhaba, benim. 2bucuk yaşında bir oğlum var. Babasına benden daha düşkün. Babayı daha çok seviyor. Ve ben bu duruma çok üzülüyorum. Nerede hata yaptım diye kendimi yesem de hatalarımı biliyorum sanırım: babası çok rahat, ben disiplinli, baba her dediğini yapıyor, hayatımı çocuğuma adadım etkinlik, kitap,oyun vs ama yetmiyor sanırım. Nasıl düzeltebilirim ne yapmalıyım bilemiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle, duygularınızın yoğunluğunu anladığımı ve sizi sevgiyle kucakladığımı belirtmek isterim. Annelik, çoğu zaman çocuğuna yetemediğini düşünmek ve hep en iyisi olsun istemektir. Bu duyguları zaman zaman çoğu anne hissediyor. Yapmanız gereken öncelikle, çocuğunuza etkileşimli ve kaliteli zaman ayırmak. Koyulan kurallar ve sınırlar çocuklar için gerekli ve hayatlarını düzenleyen durumlardır. 2,5 yaşında olan çocuğunuz, sizi ve babasını da çok seviyordur eminim. Unutmayın, siz onun annesisiniz ve onun hayatında en önemli yere sahipsiniz. Bu yaşadığınız duyguların önüne geçemiyor ve kendinizi kötü hissediyorsanız, KİDOLOG üzerinden randevu oluşturarak destek alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Benim bebeğim 5aylik ve yoğurt vermeye başladım acaba başka ne verebilirim biraz kilosu az

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Bu konuda doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışmanız daha doğru olacaktır. Sevgilerimle..

icon

Merhabalar, bebeğim 5 ay 15 günlük. Doktorumuzun tavsiyesiyle ek gıdaya başladık. 3 gün yoğurt verdim, 3 gün havuç verdim. Ama hem ağzını açmıyor hem de ola ki açarsa ve ben yemeği verebilirsem ağzından dışarı atıyor. Zorlamıyorum, ben kendim ağzıma yemekten alıp nasıl yediğimi gösteriyorum. Ama hiç yemek istemiyor. Zaten herhangi bi şekilde( biberonla, kaşıkla, alıştırma bardağıyla) mama ya da anne sütü de almıyor. Sadece emmek istiyor. Öneriniz var mıdır

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Ek gıdaya başlama dönemini genelde 6 ay olarak ele almaktayız. Bebeğinizin gelişim dönemine baktığımızda doktorunuzun tavsiyesiyle erken başlamışsınız. Ek gıda dönemi bebeklerin besinlere yeni alışma dönemidir ve besinleri tam olarak yemesini değil tatmasını ve alışmasını beklemekteyiz. Bu nedenle besinleri tadım zamanına uygun olarak, zorlamadan ve tatmasını sağlayarak verebilirsiniz. Zorlandığınız ve başa çıkamadığınız durumlarda Kidolog üzerinden beslenme uzmanından destek alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Merhaba Çağla hocam. Geçen sizden seans almıştım. Teşekkür ederim herşey için. Bi sorum var kızım okula başlayacak Eylül'de. Benim alfabe ile ilgili ya da diğer çalışmalar ile ilgili evde yapabileceğim onu okumaya hazırlayacak birşeyler var mıdır?

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Okula hazırlık çalışmaları kapsamında bir çok çalışma ve kitap bulunmakta. Kızınızın yaş ve gelişim düzeyine uygun olarak bulunan kitaplardan temin edebilirsiniz. Ancak harf öğretimi yapmanız doğru olmayacaktır, bunun yerine dikkat çalışmaları, ince motor çalışmaları (hamurla oynama, kalem tutma vb.), erken okuryazarlık becerileri kapsamındaki çalışmaları yapmanız okula hazırlık sürecinizde etkili olacaktır. Aklınıza takılan sorular olduğunda veya destek almak istediğinizde tekrar randevu oluşturabilirsiniz. Sevgilerimle :)

icon

19 aylık kıZımı meme den kesmek istiyorum ama onu üzmeden ve ağlarmadan bunu nasıl başarabilirim ??

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Öncelikle memeden kesme durumuna sizin de psikolojik olarak hazır olmanızı öneririm. Sonrasında aşamalı bir şekilde bir kaç aya yayarak yapmanız çocuğunuzu ve sizi yıpratmadan bıraktırmanın en iyi yoludur. Çocuğunuzun en yoğun meme emdiği zamanı en sona bırakabilirsiniz. ‘Memede şu an süt yok, ama meme burda ona dokunabilirsin, sevebilirsin.’ gibi cümleler kurarak, ona sarılarak bu süreci sürdürebilirsiniz. Çocuğunuz elbette bu süreçte ağlayabilir, farklı tepkiler geliştirebilir. Bu durumda onun tepkilerini anlayışla karşılamalı, ama aynı zamanda kararlı ve tutarlı şekilde devam etmelisiniz. Kesinlikle, acı şeyler sürme, bantlama gibi yöntemleri kullanmamalısınız. Çok zorlandığınız durumlarda KİDOLOG üzerinden Çocuk Gelişimcilerimizden destek alabilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

İştahsızlığı zorla yediriyorum peki ne yapmam lazım

Uzmanın Yanıtı

Yemek istememe sebepleri ne olabilir buna bakmak lazım. Yediği yiyeceğin tadı, kokusu, görüntüsü hoşuna gitmiyor olabilir. Ayrıca yemek saatlerinizi ve porsiyonları çocuğunuzu göre ayarlayabilirsiniz. Yemekle ödülü/ekranı kesinlikle bağdaştırmayın 'Bu yemeği bitirirsen sana şunu vereceğim.' gibi cümlelerden sakının. En önemlisi yemeği sadece yemek yemek için değil, keyifli hale getirerek, sofra oyunları oynayarak ve zorlamayarak çocuğunuzun ilgi ve ihtiyacına göre düzenleyebilirsiniz. Sevgilerimle..

icon

Yemek yediremiyorum iştahsısız pütürcüklü yemekleri verince kusuyor reflüsü var ne yapabilirim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, çocuğunuzun reflüsünün olması bir çocuk doktorunun görmesi ve yönlendirme yapması gerektiğini gösterir. Daha sonrasında çocuğunuzun yaşını bilerek değerlendirme yapmak en doğrusu olur. Lütfen öncelikle reflü probleminiz için bir çocuk doktoruna danışınız. Sevgilerimle…

icon

b*****

İyi bir baba olmaadığımı düşünmekten çıldırdığım zamanlarda Çağla Hocamla rastlaştık. Adım adım ilerleidğimiz seanslarda oğlumla iletişimim başka bir boyut aldı sağ olsun çok yardımcı oldu kendisi

icon

A*****

Oğlumun tablet bağımlılığına baş edemiyorduk. Dışarı bile çıkaramıyorduk. Ne yapsak söz dinlemiyordu ve tabletş elinden alındığında ağlaması durmuyordu. Bu sorun üzerine Çağla Hanım ile seans gerçekleştirdik ilk seantan sonra oğlumdaki değişim başlamıştı 4 seans bizim için yeterli geldi sağ olsun sorunumuzu çözdü

icon

A*****

tşkkrler gzl br seanstı 

icon

b*****

Online seansa ilk başta ön yargılıydım fakat ön yargıjm boşa çıkmış oldu derdimizi anlatabiliyoruz ve çözüm bulabiliyoruz tabi ki Çağla Hocam sayesinde. 

icon

e*****

Çalışan bir anneyim kızımı anneannesine bırakmak zorunda kalıyorum sürekli arkamdan ağlıyor bu sorunu çözmek için bir çocuk gelişimci arıyorduk çağla hocama denk geldik yönlendirmeleri çok iyiydi kısa sürede problemi çözdük teşekkür ederiz uzmanımıza 

icon

p*****

Oğlum 3 yaşında hala konuşma geriliğ yaşıyoruz sebebini öğrenmek için kidologtan seans aldım çağla hanımla tanışma fırsatı bulduk ilk seansımız gerçekleşti devamı gelecek inşallah oğlum bir an önce konuşur 

icon

m*****

Çağla Hanımla tanıştığıma çok memnun oldum sağ olsun çok destek oluyor 

icon

A*****

Çağla hanım çok iyi biri geçrketen işini çok özveri ile yapıyor teşekkürler 

icon

b*****

ÇAĞLA HANIM ÇOK ALANINDA GERÇEKTEN ÇOK YETKİN BİRİ BUNU İLK SEANSTA HİSSETTİRDİ TEŞEKKÜR EDERİZ DEVAM SEANLARIMIZ GEECEK 

icon

S*****

Çok sıcakkanlı çok samimi bir kadın hocamız 3. seansımızı alıyoruz gayet güzel gidiyor kızımda yaşadığımız sorunları yavaş yavaş çözüyoruz

icon

p*****

kardeş kıskançlığı yaşıyorjdk oğlum kardeşini kıskanıyordu bu nedenle seans aldık seansımız devm ediyor. Detaylı yorumu sonraki seanslarda vereceğim

icon

y*****

Çok güzeldi ilk görüşmemiz ikinci seansımızı oluşturduk. İlk etapta bağlantı sorunu yaşadık ama sonrasında sorun çözüldü 

icon

u*****

Çağla Hanım ile görüşmelerimiz çok keyifli geçiyor sağ olsun. Çocuk yetiştirme konusunda bize çok şey kattı 

icon

P*****

Cok güzel geçen bir seans oldu. Çok teşekkür ediyorum.

Uzmanın Yazıları