WhatsApp
Büşra Şen
Büşra Şen
Çocuk gelişimci

Hemen Görüşme İçin Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 189.00 TL

Yapılan Seans 56
Danışan Sayısı 30
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

icon Eğitim
 • Marmara Üniversitesi Pedagojik Formasyon
 • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi
icon Sertifikalar
 • ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ (AGTE)
 • BEİER CÜMLE TAMAMLAMA TESİ
 • BENDER GESTALT GÖRSEL MOTOR ALGI TESTİ
 • Çocuk ve Edebiyat İlişkisi
 • D2 DİKKAT TESTİ
 • Denver II
 • Doğru Ebeveyn Tutumları
 • EĞİTİM KOÇLUĞU
 • Filial Terapi
 • FRANKFURTER DİKKAT TESTİ
 • FROSTİG GELİŞİMSEL GÖRSEL ALGI TESTİ
 • GOODNOUGH-HARRİS BİR İNSAN ÇİZ TESTİ
 • LOUİSA DÜSS PSİKANALİTİK HİKAYELER
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Oyun Terapisi
 • PORTEUS LABİRENTLERİ TESTİ
 • Tematik Algı Testi (TAT)
 • Yaratıcı Drama

Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Uyku Eğitimi
Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Korku ve Kaygılar
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Öfke Nöbetleri
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Sınav Kaygısı
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı

icon
Bebek

Büşra hanım merhaba 11 aylık bebeğim var ve kas gelişim geriliği var bunun için destek de bulunabilir misiniz

Uzmanın Yanıtı

Merhaba çocuğunuzla ilgili durumdan kaygı duymanızı anlıyorum ancak sorunuzu sağlıklı yanıtlamak adına daha detaylı bilgi almam gerek. Dilerseniz randevu alarak size yardımcı olabilirim. Sevgilerle. Cevapla

icon
Bebek

Meraba hocam. Benim kizim şu 32 haftalık ve uyukudan 2 saat sonra uyanip emmek istiyor sabaha kadar böyle uyku düzeni oluşturamadik cok düzensiz ne yapabilirim.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sevgili anne çocuğunuzla ilgili durumda kaygı duymanız normal sizi anlıyorum. Çocuğunuz gelişimi dönemi olarak diş çıkardığı için sıkıntılı bir dönemdir ve uykularını olumsuz etkileyebilir. Sevgili ebeveyn bebeğiniz bir geçiş sürecinde ve bu sürecin geçeceğini unutmayın. Fakat size sunduğum bilgi yaşadığınız olayın sebeplerinden bir tanesi bu ve buna benzer birçok sebep çocuğunuzun bu durumda olmasına neden olabilir. Size daha faydalı olabilmem için detaylı bilgilere ihtiyacım olacak dilerseniz randevu talebinde bulunabilirsiniz. Sevgilerimle sağlıklı günler dilerim.

icon
Bebek

Merhabalar 30 aylık bir oğlum var 14 aylık birde kızım var ve oğlum kardeşine vuruyor itiyor vurma huyu edindi kendine kizmamaya çalışıyorum ama sakinde kalsam bu hareketi geçmiyor ne yapmalıyım ve oyuncaklarla zaman geçirmiyor hep biseyleri atiyo piriz kablo tornavida vs bu gibi şeylerle daha ilgili ama oyuncak olanindan aldım o gerçeklerini istiyor eline telefon alırsa oturuyor yoksa hiç oturmuyor telefondan ayırmak istiyorum ama bunu nasıl yapicam Bi çocuğum daha var 2siyle uğraşmak çok zor telefonu ve kardeşine vurmamamasini istiyorum artık bunu nasıl başaracağım teşekkür ederim.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sevgili anne çocuğunuzla ilgili durumda kaygı duymanız oldukça normal sizi anlıyorum. Oğlunuz bir başkasını ittiğinde ya da vurduğunda çabuk, dolaysız bir tepki göstermeniz çok önemlidir. Böyle durumlarda oğlunuza ne yapmaması gerektiğini, neden yapmaması gerektiğini ve bunu bir daha yapmasında ki sonuçlarını kısa ve basit belirtmelisiniz. Oğlunuzun yanlış davranışı konusunda gerekeni açıklamayı yaptıktan sonra, neden bu şekilde davrandığını bulmaya çalışın. Oğlunuz bu yaş döneminde çevresinde ki insanları taklit eder. Çocuğunuzla oynayabileceğiniz etkinlik yapabilirsiniz. Duygu kuklası oyunu evde kullanmadığınız açık renkli eldivenle keçeli kalemle mutlu, öfkeli, korkmuş, üzgün, uykulu gibi ifadeleri kullanabilirsiniz. Bu parçaların her birini parmaklarınıza takın ve bebeğinizle parmak kuklaları konuşturun. Kendinize göre bebeğinizi eğlendirecek komik hikayeler oluşturarak kuklaların neden mutlu, üzgün ya da kızgın olduğunu anlatın. Bu etkinlik bebeğinizin dil gelişimini ve sosyal etkileşimini destekleyecek ve ileride kendi duygularını kolayca ifade edebilmesini sağlayacaktır. Vermiş olduğum bilgiler tamamen sizin bana sunduğunuz bilgilerden yola çıkarak sorunuzu yanıtlıyorum. Konuyla alakalı daha detaylı bilgi ve gözleme ihtiyacım var. Sorununuz devam ederse lütfen randevu alarak benimle iletişime geçebilirsiniz.Sevgilerle..

icon
Bebek

Mrb hocam nasılsınız ya hocam benım oglum 2 yaşında ama yaşına göre gelısmemıs pek

Uzmanın Yanıtı

Merhaba sevgili anne iyiyim teşekkür ederim çocuğunuzla ilgili durumdan kaygı duymanızı anlıyorum ancak sorunuzu sağlıklı yanıtlamak adına daha detaylı bilgi almam gerek. Dilerseniz randevu alarak size yardımcı olabilirim. Sevgilerle.

icon
Bebek

Büşra hanım merhabalar iyi çalışmalar öncelikle 9 aylık bir kızım var dün doktor kontrolüne gittik geçen ay kilosu 7,500 dü bu ay 7,650 olmuş baş çevresi 43 cm boyu 70 cm kızım 2,800 doğdu şuanki kilosu malesef düşük sütümde çok yeterli değil bir çok devam sütü denedim ve bebeğim malesef kabul etmedi yemek konusundada çok iştahlı değil blw yöntemi çok denedim ama malesef çok başarılı olamadık yine eline bişey verdiğimde kendisi yemeye çalışıyo çiğneme refleksimiz gelişti ama kavaltısını karışım olarak yiyo tek tek kesinlikle yediremedim endişem şu yönde yaşına girdiği zaman zorlanırmıyım tek tek yemeği öğrenirmi birde hocam kilo alması için ne yapabilirim piskolojim bozuldu artık sütümde yeterli değil kızım sağlıklı gelişemez diye çok korkuyorum uyku problemide var malesef saat başı kalkıyor gece uyuyamıyo malesef lütfen yardımcı olun bana

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sevgili anne çocuğunuzla ilgili durumda kaygı duymanız oldukça normal sizi anlıyorum. Sevgili anne amacınız bebeğinizi yeni lezzetlere alıştırmak, beslenme rutinine çeşitlilik getirmek, onu yeni besleyici gıdalarla tanıştırmak. Anne sütü emmekte olan bir bebek bu düzen değişikliğine doğal olarak hemen ayak uyduramayacaktır. Yapmanız gereken en iyi şey bir öğün düzeni oluşturmak, kendi kendine yemesine izin vermek, sofraya birlikte oturup çocuğunuza örnek olmak ve az yedi diye zorlamayın inatçı ve ısrarcı değil sabırlı olun. Bebeğiniz ilk defa sunduğunuz katı bir gıdayı reddediyorsa bir süre için tadını unutmasını bekleyin ve sonra değişik şekilde çocuğunuzun hoşuna giden sunumlar yapın. Bebeğin daha önce denemediği yiyeceklere alışma süreci uzun sürebileceğini için sabırlı olmalısınız. Sevgili ebeveyn bebeğiniz bir geçiş sürecinde ve bu sürecin geçeceğini unutmayın. Size daha faydalı olabilmem için detaylı bilgilere ihtiyacım olacak dilerseniz randevu talebinde bulunabilirsiniz. Sevgilerimle sağlıklı günler dilerim.

icon
Bebek

Bebeğim 11 aylık ve ben doğru düzgün oyun kuramıyorum. Bazen çok yanlış olduğunu bildiğim halde bunaldığım zaman tv açıyorum daha sonra vicdanım rahat etmiyor. Fakat oyun kurmakta bu şekilde zaman geçirmekte zorlanıyorum. Önerebileceğiniz birşey var mı?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sevgili anne size önereceğim ilk etkinlik bebeğinize büyük ve az parçalı yapbozlar ile şekil yerleştirme oyuncakları alabilirsiniz. Bebeğinizle birlikte yapboz oynarken onun parçaları yerleştirmesine izin vererek, el kaslarının gelişmesine destek olabilirsiniz. İkinci etkinlik ise bebeğinizi uygun bir zeminin üzerine oturtun. Farklı büyüklükteki ve farklı renklerde olanı nesneleri önüne koyun. Dar ağızlı bir kabın içerisinden önce siz nesneleri atın. Ardından bebeğinizin atması için cesaretlendirin. Üçüncü etkinlik ise oyuncak müzik aletleri, çocuğunuzun dinleme ve taklit etme becerilerini geliştirir. Ksilofon, tef ve davul gibi müzik aletleri ile bebeğinizle hem eğlenceli hem de beceri geliştirici zamanlar geçirebilirsiniz.Sevgilerle

icon
Bebek

Merhaba. Benim 17 aylık bir oğlum var. Sürekli biseyler söylemeye calisuyor ama sürekli susmuyor. Fakat sadece anne baba dede mama attı haydi gibi kelimeleri söylüyor. Bu normal mi? Kakasını yapıyor bezine sonra bana kaka diyor almam için. Tuvalete götürmem gerekli mi? Yani 3rken olur mu? Ve en önemli sorum benim oğlum çok ama çok hareketli. Karsima alıp oturtamiyorum. Biseyler göstermek öğretmek istiyorum ama olmuyor durmuyor. Oyuncak ilgisi neredeyse hiç yok. Genellikle hep kablo şarj aleti vs. Gibi tuhaf şeylerle oynamak istiyor. Ben istiyorum getirden götürsen anlasın kulağı burnu nerde göstersin ama olmuyor lego koyuyorum üst üste o da yapsın diye gelip dağıtıyor. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama aynı aydaki birkaç tanıdığım xoxuk hepsini yapıyor. Benim oğlum sürekli koşmak oyun oynamak istiyor. Yorulduğunu hiç anlamıyor. Zekasında problem mi var acaba diyorum ama eee eee diyorum mesela girip yastığını alıp getiriyor bana kızdığımı anlıyor. Napacagimi şaşırdım nasıl olacak ne şekilde davranmam gerekecek bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sevgili anne çocuğunuzla ilgili durumda kaygı duymanız oldukça normal ama oğlunuzun artık iyi bir şekilde yürümeyi öğrenmiş olduğu için çok hareketlidir, oğlunuzun oldukça fazla enerjileri vardır, koşmak, atlamak zıplamak ister, bu nedenle evde oğlunuzla küpleri üst üste koyabilir sonrasında bir top yuvarlayarak devirmeye çalışabilirsiniz. Havaların iyi olduğu zamanlarda oğlunuzla dışarı çıkarmak, bir parka gitmek iyi olacaktır. Oğlunuzun dil gelişimi geliştirmek için gördüğü, dokunduğu, tattığı, kokladığı veya duyduğu birçok nesnenin ismi söylediğinizde kelime haznesi gelişebilir. Bunlara ek olarak oğlunuzun uyku saatinden önce okuma kitabındaki resimleri birlikte inceleyebilirsiniz. Size daha faydalı olabilmem için randevu alabilirsiniz. Sevgilerle.

icon
Bebek

mrblar oglum 5 yasina giricek konuşmasi gayet iyi anaokuluna gidiyor etkinlikleri iyi iletisimi gayet iyi okumayi biliyor fakat bazen oyle bir durum oluyorki sordugum sorulara cvb veremiyor anlayamiyor sanirim bazi seyleri idrak edemiyo gibi bu durum beni endiselendiriyor size normalmi boyle olmasi

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sevgili ebeveyn çocuğunuzla ilgili durumdan kaygı duymanız oldukça normal ancak sorunuzu sağlıklı yanıtlamak adına daha detaylı bilgi almam gerekiyor.Dilerseniz öngörüşme seçeneğinden faydalanabilirsiniz.Sevgilerimle.

icon
Bebek

Kızım 4 yaşında, oyuncak ayılarıyla oynarken onların üzerine çıkıyor benim ona bakmamı istemiyor kapıyı kapatıyor yalnızken oynamak istiyor, oyuncaklarıyla neden böyle bir oyun kurduğunu merak ediyorum. Diğer ayıcıklarını da aynı şekilde üst üste koyuyor ayılarını öpüyor sarılıyor ne yapmam gerekir? Oyununa tepki vermelimiyim? Yada ayılarını bir süreliğine kaldırmalı mıyım?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sevgili anne çocuğunuzun ayıcıklarıyla oynarken sizi oyuna dâhil etmek istediğinde oyuna katılabilirsiniz. Çocuğunuzun ayıcıklarını üst üstte koyduğunda uyarmak ya da azarlamayın o an dikkatini başka yöne çekin. Sorunuzu daha detaylı değerlendirmek için randevu alabilirsiniz. Sevgilerle.

icon
Bebek

Kızım ayıcık oyuncaklarıyla oynarken onların üzerine çıkıyor diğer oyuncaklarını da aynı şekilde üst üste koyuyor, bunu oynarken kapıyı kapamak istiyor benim onu görmemi bakmamı istemiyor. Ayısını öpüyor sarılıyor ve ne zaman görsem üzerine çıkıyor ne yapmalıyım????

Uzmanın Yanıtı

Merhaba sevgili anne, çocuğunuzla ilgili durumlarda kaygı duymanız oldukça normal ancak sorunuzu sağlıklı yanıtlamak adına öncelikle çocuğunuzun yaşını ve aile yapınızı öğrenmem gerekir.Dilerseniz randevu alarak daha iyi yardımcı olabilirim.Sevgilerimle.

icon
Bebek

Anne babasi ayrı çocuga yaklaşimla ilgili onerebileceginiz kitaplar nelerdir?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, ebeveyn için önereceğim kitaplar Çocukların Boşanma Süreci ile Başa Çıkmaları için Yaratıcı Müdahaleler Boşanma ve Ebeveynlik bu kitapları öneriyorum. Çocuğunuz için önereceğim kitaplar ise Çocuklar için Boşanma Süreci ve Sonrası(5ve6 yaş uygundur) Annem ve Babam Boşanıyor, Ebeveynleri Ayrılan Çocuklara Yardım(6-12 yaş) Annemle Babamın Boşanmasıyla Nasıl Baş etsem?”(9-12yaş) “Annem ve Babam Boşanıyor, Ebeveynleri Ayrılan Çocuklara Yardım(9-12 yaş) Annemle Babamın Boşanmasıyla Nasıl Baş etsem? (9-12 yaş) Kitabı çocuğunuza vermeden önce okumanızı özellikle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.

icon
Bebek

Merhaba hocam sizinle iletişime geçmek istiyorum onun için öncelikle biraz bahsetmek bilgi almak istedim kızım 19 aylık çok hareketli oyuncaklarla çok nadir oynuyor 10 dk Felan sürekli babası ve benimle oynamak istiyor bir ortama girdiğimizde akranları da olduğu halde hiç kimseyle oynamaz masaların üzerine çıkar kendi başına oynamak ister benim elimden tutup sürekli kaldırır arkadaşlarıma vuruyor arada bazen öfkeleniyor istediği bişey olmadığı zaman gelişimi için herşeyi yapıyorum kelime haznesi güzel aylık gelişimi nasıl neler yapmamız lazım iletişime geçmek istiyorum sizinle

Uzmanın Yanıtı

Merhaba sevgili anne, Bu dönemde çocukların korkuları olabilir. Korktuğu zamanlarda ebeveyn yanında ister siz çocuğunuzun korktuğunu hissettiğinizde yanında olduğunuzu ona hissettirmek, sakinleşmesi için beklemek ve güvende olduğunu hissettirmek oldukça önemlidir. Çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamak için kitaplar okunabilir ve kitaplardaki nesneler veya canlılar öğretilebilir. Bol görselli kitaplardan yararlanabilirsiniz. Bloklarla oynayabilirler ve kuleler yaparak devirebilirler. Süreci daha detaylı değerlendirmek size daha iyi faydalı olabilmek için randevu alabilirsiniz. Sevgilerle.

icon
Bebek

Yemek yemek istemiyor Yemek yemekten korktu zorla yedirmeye çalışıyorum ağzında verince yuvarlamadan yutmaya calsıyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, yemek yerken yanında her zaman biri olmalıdır. Çocuk yemeğini kendisi yiyor dahi olsa, yanında birini hissetmek, gerekli durumlarda ondan yardım almayı isteyecektir. Her öğünde çocuğun sevdiği en az bir yemeğin olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında yiyeceklerin çocuğun ilgisini çekecek şekilde yapılmış olması yeme isteğini arttıracaktır. Çocuğun sevdiği şekilli ve renkli tabaklar, masa örtüleri çocuğun yemek yemeye olan hevesini arttıracaktır. Ailelerin yapması gereken en önemli şey yemek konusunda öğün arasında çocuğu abur cubur başvurmamalıdır. Ayrıca çocukların bir kaç yemeğe odaklanmasını engellemek gerekir. Küçük bir parçada olsa her yemekten tatması sağlanmalıdır. Bu, yemekte zorlamak sayılmamaktadır çünkü bu ısrar sadece bir lokma için olacaktır. Bir lokma için ısrar edildiği takdirde çocuk en azından birer lokma şeklinde yemeğe zamanla alışacaklardır. Süreci daha detaylı değerlendirmek için randevu alabilirsiniz. Sevgilerle.

Uzmanın Yazıları