WhatsApp

icon Eğitim
 • Ege Üniversitesi- Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans
 • Ege Üniversitesi- Pedagojik Formasyon Eğitimi
 • İzmir Katip Çelebi Üniversitesi- Psikoloji
icon Sertifikalar
 • Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi- Kim Psikoloji
 • Çocuk ve Ergenlerle Cinsellik Üzerine İletişim- Rayka Kumru
 • Dinleme Saati Eğitimi- Şeniz Turan & Jonathan Fox
 • Filial Terapi- Psikoloji Eğitim Akademisi
 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi- Kim Psikoloji
 • Oyun Terapi Eğitimi- Yüksek Psikoloji Akademisi
 • Psikodrama Eğitimi- İzmir Psikodrama Derneği
 • Sanat Terapi Giriş Eğitimi- Sanat Psikoterapileri Derneği
 • Temel Travma Eğitimi- Türk Psikologlar Derneği
 • Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi- İyader

Psikolog

icon
Bebek

Anne babası ayrı cocuga yaklaşimla ilgili önerebileceginiz kitaplar, yayınlar nelerdir?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, Dr. Damla Til Öğüt'ün Boşanma ve Ebeveynlik ve Elissa P. Benedek Boşanma ve Çocuğunuz Kitaplarını önerebilirim. Çocuklar için de : Çocuklardan Boşanılmaz, Boşanmak Ne Demek?, Annemle Babamın Boşanmasıyla Nasıl Baş Etsem?, Babasının Başka Evi Var. Kitaplarını öneririm. Ancak boşanma sürecinin üzerinden zaman geçtiği durumlarda çocuklar için önerdiğim kitapların içeriğinin incelenip ihtiyaç durumuna göre temin edilmesini öneririm. Sevgiler.

icon
Bebek

5 senelik evliyim bende erken eriksiyon var eşimi hiç mutlu edemiyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, cinsel fonkiyonlar ile ilgili hem erkekler hem de kadınlar dönem dönem ya da uzun süreli problemler yaşayabilirler. Bu problemi yaşamalarının altında neler var bunları bulmak gerekir. Eğer fizyolojik olarak bir problem yoksa psikolojik olarak bir sebebi ya da sebepleri olduğunu düşünürüz. Bu konu için bir psikologdan randevu almanızı öneririm. Benden randevu almak isterseniz takvimim güncel, kendinize uygun bir zaman için randevu alabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba ben üniversite 3 öğrencisiyim. Çocukken aile hayatımda çok kavga gördüm hep annem babamın arasını düzeltmeye çalışırdım katı bir annem ona nazaran daha şefkatli bir babam var ailemin yanından ayrılmadan bunlar sorun değildi gündüz çok neşeli neşe saçan hiçbir şeyi kafaya takmayan bir insanken geceleri yatağımda düşünüp düşünüp ağlardım annen arkadaşımla dışarı çıkmama bile izin vermezdi özgürlüğüm hiç yoktu. Üniversiteye başladım ve ailemden uzakta okuyorum burda kendimi buldum özgür oldum arkadaşlarımla çok mutluydum tabiki ailemi de çok özledim cidden asla vefasız değilim. Aslında annemin bana dayattığı kız değil de benim gerçekte olmak istediğim kıza büründüm diyebilirim. Ama pandemide okul kapandı ve eve döndüm annem her yaptığım hareketi her şeyimi sen üniye gittin havalara girdin olarak yorumladı özgürleşme birey olma kendim için karar verme çabamı da sana özgüven gelmiş diye küçümsedi. Ben şu an tekrar üniversitedeyim ama son 2 sene beni öyle yıprattı ki sürekli ağlayasım geliyor agresif davranıyorum yaptığım her şeyde babamı düşünüyorum o da beni arayıp annemden dert yanıyor arkadaşlarımın huzurlu ailelerini görünce neden benim böyle kardeşlerim neden böyle olacak diye düşünüp sıkıntı ediniyorum. Ne yapacağım bilmiyorum eski neşeli salak salak her şeye gülen umursamaz halime dönmeyi çok istiyorum ve gün geçtikçe anneme benzediğimi düşünüyorum bu beni en çok korkutan şey asla onun gibi olmak istemiyorum bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz acaba benimki cidden sorun mu yoksa saçma saçma kafaya taktığım şeyler mi çok teşekkür ederim uzattım biraz kusura bakmayın

Uzmanın Yanıtı

Estağfirullah uzatmanız bir sorun değil aksine kendinizi açtığınız için teşekkür ederim. Sosyal varlıklar olarak hayatımız boyunca pek çok ilişki kuruyoruz. Bu genellikle anne babamızla başlayan sonra belki kardeş, sonra arkadaşlar, partnerler, iş arkadaşları diye giden bir süreç. Zaman içerisinde uzun ya da kısa sürelerde zorlu ya da daha az yorucu ilişkiler deneyimleyebiliriz. Bu bazen hayatımızdan birden çıkarabileceğimiz kadar önemsiz biri olurken bazen anne baba partner gibi çok yakınlarımız da olabilir. Size uzun uzun bunu yazdıran ve sizi hem duygusal hem de ruhsal olarak etkileyen bir ilişki sorununu 'saçma saçma kafaya taktığını şeyler' olarak nitelendiremeyiz. Bu size, yaşadıklarınıza, duygularınıza haksızlık olur... Bu nedenle eğer bu konular üzerine çalışmak isterseniz benden ya da istediğiniz başka bir psikologdan randevu almanızı tavsiye ederim. Psikologla ne yapabiliriz derseniz kendi açımdan cevaplayacak olursam, annenizle olan ilişkiniz üzerine bu ilişkinin dinamiği üzerine konuşacağız sizi rahatsız eden şeyleri değiştirmek ya da dönüştürmek için çalışacağız. Kendi var oluşunuzu ifade ederken kendinizi ve kaynaklarınızı nasıl güçlendirebilirsiniz, eski neşeli günlerinize nasıl geri dönebilirsiniz bunlar üzerine çalışacağız. İyi günler dilerim, sevgiler.

icon
Bebek

Yaklaşık bir yıl önce panikatak tedavisi gördüm 2 haftadır ufak tefek bu durumu tekrar yaşadım ama dün gece ilk defa bu kadar şiddetliydi ve ilk defa kendimi öldürmek istedim sakinleşebilmek için arkadaşımı çağırdım sakinleştikten sonra uyudum bir kabusla uyandım rüyamda en son bir yerden düştüğümü hatırlıyorum çok korktum sabah uyandığımda kalçamın altında morluklar vardı nasıl oldu bilmiyorum neden tedavi olduğum halde tekrarladı bilmiyorum herşey yolundayken neden oluyor ve neden kendime zarar vermek istedim kendimden korkuyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, panik atak tedavinizin içeriği nasıldı? Sadece psikiyatri ile mi ilerlediniz (yani ilaç tedavi) yoksa bir psikologla da çalıştınız mı? ( yani terapi aldınız mı?) Panik atak tedavisinde durumu göre ilaç tedaviyi öneriyoruz ancak bir psikologla çalışmak olmazsa olmaz diyebiliriz. Tabii ki psikologla çalıştıktan sonra da hayatımızın bazı dönemlerinde tekrarlayabilir. Bu sefer neler nüks etmesine sebep oldu bunun üstesinden nasıl gelebilirsiniz bunlara bakmamız gerekir. Size her şey yolunda gibi görünüyor olabilir ancak fark etmediğiniz bir stres durumu hayatınızı etkiliyor olabilir. Ayrıca panik atak anlarında kişiler başlarına bir şey geleceğini ya da kendilerine zarar verebileceklerini düşünebiliyorlar bu çok sık görülen bir durum. Çünkü birden tüm duyguları çok yüksek yaşıyorlar. Size önerebileceğim bir psikologdan destek almanız. Neden tekrar ettiği ve neler yapabileceğiniz üzerine çözüme ulaşabilirsiniz. Benden randevu almak isterseniz online seans al sekmesinden kendinize uygun bir gün ve saate randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

icon
Bebek

Merhaba Büşra hanım, kızım için danışmak istiyorum, ön görüşme yapabilir miyiz bir müsaitlikte ? Teşekkürler kolaylıklar sevgiler

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, 10 dk lık ön görüşme sistemimiz platform tarafından kaldırıldı. Daha uzun ve ayrıntılı bir şekilde konuşabilmemiz için direkt randevular üzerinden ilerlemenin daha sağlıklı olduğu görüşüne varıldı. Kızınızla ilgili danışmak için randevu bölümünden kendinize uygun bir zaman için randevu oluşturabilirsiniz. Randevu takvimim güncel. Görüşmek üzere, iyi günler dilerim.

icon
Bebek

Ne tur tedavı yontemınız var sınr bozuklugu uykuzuzluk yorgunluk var ustumde

Uzmanın Yanıtı

Merhaba öncelikle sinir bozukluğu, uykusuzluk, yorgunluk gibi belirtilerinizi ne zamandan beri ne sıklıkla yaşıyorsunuz bunları araştıracağız. Neler bunları tetikliyor ve sürdürüyor öğreneceğiz. Ardından ulaştığımız probleme göre nasıl ilerleyeceğimizi belirleyeceğiz. Psikologlar ilaç tedavisi yapmazlar, seanslar temelde konuşarak ilerler ancak bazı durumlar için nefes egzersizi, kasma-gevşeme egzersizi gibi sorunun ihtiyacına yönelik farklı çalışmalara da yer verilebilir. Belirtilerinizin nelerden kaynaklanıyor olabileceğini öğrenmek ve değiştirmek için neler yapmanız gerektiği konusunda destek almak isterseniz randevu oluşturabilirsiniz. İyi günler.

icon
Bebek

Kızım 2 yaşında kendize zarar vermek çok ağlıyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sanırım sorunuzu yazarken bir problem oluştu ve yarıda kaldı. Kendine zarar verme davranışlarının neler olduğunu, ne zaman bu davranışları yaptığını öğrenmem gerekiyor. Hangi durumlarda ne kadar süre ağlıyor, kendine zarar verme ile ilişkili mi? Bunların hepsi konuşmamız benim bilgi sahibi olmam gereken noktalar. Ardından bu durumlarla ilgili neler yapabileceğinize dair ebeveyn danışmanlığı yapabilirim. Dilerseniz randevu oluşturup görüşme sağlayabilirsiniz. İyi günler.

icon
Bebek

Merhaba çocuğum 2. Sınıf Türkçe derslerinde başarılı ama matematik derslerin de eldeli toplama işlemlerini yapamıyor ogretmenimiz dikkat dağınıklığı olduğunu söylüyor bize yardımcı olabilirmisiniz ?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, sadece eldeli toplama yapamadığı için dikkat dağınıklığı olduğu düşünülemez. Öğretmeninden daha ayrıntılı bilgi edinmek gerekir. Okulda neler gözlemliyor, diğer çocuklardan farklılaşıyorsa hangi noktalarda farklılaşıyor bunları öğrenmek gerekir. Ardından sizinle de görüşüp sizden ayrıntılı bir şekilde bilgi almalıyım çocuğunuzla ve ailenizle ilgili ancak bu şekilde dikkat dağınıklığı var mı yok mu anlayabiliriz ve ona göre nasıl ilerleyeceğimize bakabiliriz.

icon
Bebek

Merhabalar 8 yaşında bir oglum var.2.sinifa gidiyor.bizim sorunumuz arkadslarinla oyun oynarken vuruyor bunu okuldada yapiyor arkadaşlarına hep ogretmene sikayet ediyorlar.buseferde ogretmnimiz beni ariyor kuralra uymuyor diye ben cok uzuluyorum bu duruma.uyariyorum yapma diyorum tamam anne diyorr yine yapiyor unutum diyor.bizim evimizde kimse yuksek sesle konusmaz birbirine neden boyle diye kendime soruyorum nerde yanlis yptim ben.benim baska bir sikayetim yok derslerinde cok basarili.nolur bana yardimci olunn.simdiden tesekkurler.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bu durumun ne zaman başladığını ve nelerin tetikleyici olduğunu araştırmak gerekiyor aynı zamanda şu an bu davranışın sürdürücüleri neler olabilir bunları bulmak gerekiyor. 8 yaş karşılıklı konuşarak da iletişim kurabileceğiniz bir yaş ancak yine de o henüz bir çocuk ve sözel iletişimle bunu konuşmanız yeterli olmayacaktır. Size yardımcı olmam için çocuğunuzla ve ailenizle ilgili daha ayrıntılı bilgilere sahip olmam gerekiyor. Çünkü her aile biricik bu yüzden maalesef genel geçer bilgiler vermek mümkün değil. Eğer bu konuda destek almak isterseniz , randevu oluşturabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba 2 kızım var biri 6 yaşında biride 5 yaşında. Malesef eşimle tartismalarimiz oluyordu onların yanında sonra ben 6 yaşındaki kızımda korku panik hallerini fark etmeye başladım. Mesela sesimizi yukseltince parmaklarını şitlatiyor, napcani bilmiyor. Panik ve korku içinde oluyor. Ve biz anne ve babası biz yaptik onu şuan 1 sınıfa başladı ve bu halleri derslerine yansıdı. Nasıl yapabilirim nasıl davranırım. Nasıl duzeltebilirim.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, zaman zaman eşler arasında tartışmalar olabiliyor. Elbetteki çocukların yanında ya da çocukların duyma ihtimalinin olduğu durumlarda ciddi tartışmalar yapılmamasını öneriyoruz. Ancak bazı sözel tartışmalar çocukların yanında olduğunda önemli olan yine çocukların yanında tartışmanın bir sonuca vardırılması ve problemin çözülmesidir. Çocukta ' Anne babalar ya da büyükler arada bir şeyden dolayı tartışabilirler ama konuşarak birbirlerini dinleyerek sorunu çözebilirler' düşüncesini oluşturmamız gerekmektedir. Diğer türlü çocuklar sadece tartışmalara maruz kalmakta ve problem çözme aşamasını hiç görememektedirler. Bu da onlarda kaygılarının artmasına sebebiyet verebilir. Sizler bundan sonra çocuğunuzun duyup görebileceği ortamlarda ve zamanlarda kavga etmemeye özen göstererek, bazı sözel tartışmalarınızı ise çocukların yanında yaptığınızda sonrasında mutlaka bir çözüme bağlayıp eşler olarak birbirinize sevginizi gösterir bir halde tartışmayı sonlandırmanız önemli olacaktır. Sizinle, eşinizle, çocuklarınızla ve aile dinamiğinizle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmadan maalesef daha fazla bir öneride bulunamam. Eğer bu konu için uzman desteği almak isterseniz benden ya da dilediğiniz bir psikologdan randevu oluşturabilirsiniz

icon
Bebek

1. Sınıf kızım İki gün üst üste okulda tuvalete gidip üzerini çıkartamadan tuvaletini yapmış yetişemediğini söylüyor tuvalet hijyeni ve oyun yüzünden erteleyip yetişemediğini düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyiz acaba

Uzmanın Yanıtı

Oyuna dalıp yetiştirememe çocuklarda çok fazla gözlemlediğimiz bir durum. Ancak burada sebebin bu olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz. İlk olarak çocuğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Evde, parkta, arkadaşlarıyla oyuna daldığı anlarda da tuvalete yetişemediği oluyor mu? Eğer sadece okulda oluyorsa okulda neler yaşıyor, rutin bir okul günü nasıl geçiyor, tuvaletini yetiştiremediği günlerde farklı olarak neler yapmış oluyor bunları araştırarak sebebin tam olarak ne olduğunu bulmak gerekir. Ancak bu bilgileri çocuktan almaya çalışırken üstüne gitmeden, sohbet ya da oyun aralarında aralara yedirerek bunları sormayı ve sebebini anlamayı deneyebilirsiniz. Eğer tek sebep oyun yüzünden ertelemesi ise bunun üzerine çalışabilirsiniz. Okulda arkadaşlarıyla neler oynuyor, bu oyunlar onun için ne ifade ediyor, oyunun arasında biri oyundan ayrılırsa ona ne yapıyorlar ne diyorlar? Bunları araştırıp oyundan ayrılmak onda bir kaygı uyandırıyor mu bunu araştırabilirsiniz. Öyle ise bu kaygıyı yenmesi için oyunlarında ona eşlik ederek 'Oyun anında tuvaleti gelen bir çocuğun hemen tuvalete gittiği ve rahatladığı, döndüğünde ise arkadaşlarının onu hemen yeniden oyuna aldığı' bir temada bol bol beraber kurgusal oyunlar oynayabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba oğlum 7 yasında 5yasında konustu busene 1. Sınıfa basladı psikologumuz var fakat yınede danışmak istedim ileri derecede davranış bozukluğu var okulla beraber arttı bu durum ve takıntı halıne getırdıgı bir durumu var ayağında çorap taktı sureklı aglıyor çorap ıpı çıktı kes ıpı gibi soyluyor ne yapabılırız tesk

Uzmanın Yanıtı

Okulla beraber bunların artması beklendik bir durumdur. Takıntıların ne zaman başladığı, nelerin etki etmiş olabileceği, şu an bu durumun devam etmesine nelerin etki edebileceği gibi konular üzerine çalışılabilir. Hali hazırda bir psikolog desteği aldığınızı söylemişsiniz. Psikoloğunuz ile konuşup bu süreçte nelerde zorlandığınızı, nelerin iyi geldiğini ama nelerin değişmesine de ihtiyacınız olduğunu kendisine anlatabilirsiniz.

icon
Bebek

eşimle sürekli kavga ediyoruz

Uzmanın Yanıtı

Anladığım kadarıyla bu durum sizi etkiliyor ve ne yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Nelerle ilgili kavga ediyorsunuz? Kavgalarınız benzer konularla ilgili mi oluyor yoksa farklı farklı konular mı gündem oluyor? Benzer konular etrafında dönüyorsanız bunlar ne zaman başladı? Neler bu durumu pekiştirdi? Eşinizle iletişiminiz nasıl? Problemleriniz üzerine kavga etmeden konuşabiliyor musunuz? Sen dili kullanmak yerine ben dili kullanmayı deneyebiliyor musunuz? Neyden rahatsız olduğunuzu net bir şekilde eşinize anlatıyor musunuz? Bunlar üzerine düşünmek belki zihninizde bir şeylerin oluşmasına destek olabilir. Eğer bu konu ile ilgili profesyonel destek almak isterseniz bireysel olarak ya da eşinizle beraber randevu oluşturabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba kız arkadaşım beni herkesten kıskanıyor. Bu önceleri çok sorun değildi fakat akrabalarımdan da kıskanmaya başladı ve bazen çevremdeki kadınlar hakkında çirkin şeyler söylüyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Sevdiğim için ayrılmak istemiyorum ama bu durum canımı çok sıkıyor. Ne yapmalıyım?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bu kıskançlık durumu en baştan beri var mıydı? Eğer sonradan başladı ise sizce neler tetiklemiş olabilir? Sizin kıskançlıkla ilişkiniz nasıl? Kız arkadaşınıza bu durumdan rahatsızlığınızı dile getirdiniz mi? Evet söyledim ama işe yaramadı diyorsanız, farklı yollarla söylemeyi denediniz mi? Bazen bu konuşmaları sadece kıskançlık anlarında ya da kavgalar esnasında dile getiririz ancak o anlarda iki taraf da gergin bir halde olduğu için fayda sağlamayabilir. Herhangi bir tartışmanın olmadığı bir ortamda kıskançlık üzerine konuşmak istediğinizi söyleyebilir ve kendinizi anlatabilirsiniz. Ancak burada kendinize, kendi duygularınıza odaklanmanız ve ben dili kullanmanız önemli olacaktır. ' Sen hep böyle yapıyorsun, sen beni çok kısıtlıyorsun...' gibi söylemler yerine 'kıskançlık anlarında kendimi değersiz güvenilmez biri gibi hissediyorum, çok üzülüyorum. Bazı şeylere dikkat ediyorum ama benden beklentin arttıkça bununla baş etmekte ve çözüm üretmekte zorlanıyorum... (tabii ki bunlar örnek, siz ne hissediyorsunuz ona odaklanarak buraları doldurmalısınız.) gibi bir yaklaşımla kendinizi anlatmanız önemli olacaktır. Ancak bunlara rağmen bu durumu değiştiremiyorsanız ve rahatsızlığınız devam ediyorsa profesyonel bir destek almayı deneyebilirsiniz.

icon
Bebek

merhaba çocuğum 5 yaş grubu 4 haftadır anaokuluna alıştıramadık. nasıl bir yol izlememiz konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Mustafa Bey, çocukların okula uyum sürecini etkileyen pek çok sebep olabilir. Okul ortamı, oryantasyon süreci, ailedeki yaklaşımlar, çocuğun hazır olunuşluğu, önceki tecrübeler... Çocuğunuzun ve sizin deneyimlerinizi ayrıntılı bir şekilde öğrenmeden bu soruya etkili bir yanıt vermem maalesef mümkün değil. Eğer bu konu üzerine çalışmak isterseniz randevu oluşturarak iletişime geçebilirsiniz. İş birliği içerisinde çalışarak bu süreci hem sizin hem de çocuğunuzun daha sağlıklı bir şekilde geçirmesini sağlayabiliriz.

icon

a*****

Büşra Hoca çok ilgili ve professionel bir uzmanıdır. Bize çok yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor. Çocuğumuz da seansları çok seviyor ve çok olumlu gelişmelerimiz var. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

icon

S*****

Büşra hanımdan ayrılık dönemi için yardım aldım benim için zor bir dönemdi bununla baş etmemi ve üstesinden daha sağlıklı gelmemi sağladı teşekkür  ederim.

icon

y*****

Benim bu sene üniversite sınavım vardı ve aşırı kaygı stres dolayısıyla büşra hocamla tanıştım kendisi bu yolda bana gerçek bir arkadaş gerçek bir destek oldu kendisinin benim üniversite başarımda büyük bir emeği vardır aslında bu sorunlarımda başa çıkmama ve daha rahat bir döneme adım atmamda büyük rolü var kendisini çok sevdiğimi ve harika bir destekçi olduğunu belirtmek isterim teşekküre ederim büşra hocam <3>

icon

l*****

büşra hanımla öfke kontrolü için iletişime geçtim kendisine teşekkür ederim. Benim öfke kontrolü problemim artık insan ilişkilerimde ve kendimde kötü sonuçlara yol açtığı için bunun desteğini almak istedim büşra hanım benimle bu konuda çok güzel bir iletişim kurdu ve bu sonumu halletmemde çok yardımcı oldu kendisine gerçekten iletişimi  ve profesyonel desteği için gerçekten teşekkür ederim.

icon

n*****

oğlum bizden habersiz gizli bir şekilde arkadaş çevresinde sigara kullanmaya başlamıştı. farkediyordum ama nasıl davranmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yoktu. daha kötü olmasından korkuyordum. büşra hocama ilk seanstan itibaren yönlendirici muazzam tavsiyeleri ve sorunun temellerine inen yaklaşımı için teşekkür ederim. bu sorunu büşra hocamla birlikte nihayete erdireceğime inanıyorum. sağolun hocam. teşekkürler kidolog

Uzmanın Yazıları