WhatsApp

icon Eğitim
 • Ege Üniversitesi- Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans
 • Ege Üniversitesi- Pedagojik Formasyon Eğitimi
 • İzmir Katip Çelebi Üniversitesi- Psikoloji
icon Sertifikalar
 • Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi- Kim Psikoloji
 • Çocuk ve Ergenlerle Cinsellik Üzerine İletişim- Rayka Kumru
 • Dinleme Saati Eğitimi- Şeniz Turan & Jonathan Fox
 • Filial Terapi- Psikoloji Eğitim Akademisi
 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi- Kim Psikoloji
 • Oyun Terapi Eğitimi- Yüksek Psikoloji Akademisi
 • Psikodrama Eğitimi- İzmir Psikodrama Derneği
 • Sanat Terapi Giriş Eğitimi- Sanat Psikoterapileri Derneği
 • Temel Travma Eğitimi- Türk Psikologlar Derneği
 • Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi- İyader

Anksiyete Bozukluğu
Anne Baba Tutumları
Bağımlılık
Baş Etme Becerileri
Bilişsel Davranışçı Terapi
Bireysel Psikoterapi
Boşanma Danışmanlığı
Çift Terapisi
Cinsel Kimlikler
Cinsel Yönelimler
Cinsellik
Çocuk Psikolojisi
Çocuk Psikolojisi
Çocuk ve Ergen
Çocuklarda Davranış Bozuklukları
Çözüm Odaklı Terapi
Davranış Problemleri
DenverII
Depresyon
Depresyon
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Dürtü Kontrol
Eğitim Danışmanlığı
Ergen Danışmanlığı
Ergen Psikolojisi
Ergenlik Dönemi Uyum Sorunları
Evlilik Öncesi Danışmanlık
Evlilik ve Aile Danışmanlığı
Floortime
Fobiler
Geç Konuşma
Gelişim Psikolojisi
İki Yaş Sendromu
İkili İlişkiler
İletişim Bozuklukları
İlişki Danışmanlığı
Kaygı Bozuklukları
Kimlik Keşfi
Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
Kişilik Bozuklukları
MMPI
Mutlu İlişkiler
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Öfke Kontrolü
Öfke Kontrolü
Okula Uyum
Oyun Terapisi
Özgüven Sorunu
Panik Atak
Psikolog/Psikolojik Danışman
Romantik İlişkiler
Sınav Kaygısı
Sosyal Fobi
Stres ile Başa Çıkma
Stres ve Kaygı Bozuklukları
Travma Sonrası Stres Bozuklukları
Tuvalet Eğitimi
Uyku Bozuklukları
Yeme Bozuklukları

icon
Bebek

Merhaba 2 kızım var biri 6 yaşında biride 5 yaşında. Malesef eşimle tartismalarimiz oluyordu onların yanında sonra ben 6 yaşındaki kızımda korku panik hallerini fark etmeye başladım. Mesela sesimizi yukseltince parmaklarını şitlatiyor, napcani bilmiyor. Panik ve korku içinde oluyor. Ve biz anne ve babası biz yaptik onu şuan 1 sınıfa başladı ve bu halleri derslerine yansıdı. Nasıl yapabilirim nasıl davranırım. Nasıl duzeltebilirim.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, zaman zaman eşler arasında tartışmalar olabiliyor. Elbetteki çocukların yanında ya da çocukların duyma ihtimalinin olduğu durumlarda ciddi tartışmalar yapılmamasını öneriyoruz. Ancak bazı sözel tartışmalar çocukların yanında olduğunda önemli olan yine çocukların yanında tartışmanın bir sonuca vardırılması ve problemin çözülmesidir. Çocukta ' Anne babalar ya da büyükler arada bir şeyden dolayı tartışabilirler ama konuşarak birbirlerini dinleyerek sorunu çözebilirler' düşüncesini oluşturmamız gerekmektedir. Diğer türlü çocuklar sadece tartışmalara maruz kalmakta ve problem çözme aşamasını hiç görememektedirler. Bu da onlarda kaygılarının artmasına sebebiyet verebilir. Sizler bundan sonra çocuğunuzun duyup görebileceği ortamlarda ve zamanlarda kavga etmemeye özen göstererek, bazı sözel tartışmalarınızı ise çocukların yanında yaptığınızda sonrasında mutlaka bir çözüme bağlayıp eşler olarak birbirinize sevginizi gösterir bir halde tartışmayı sonlandırmanız önemli olacaktır. Sizinle, eşinizle, çocuklarınızla ve aile dinamiğinizle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmadan maalesef daha fazla bir öneride bulunamam. Eğer bu konu için uzman desteği almak isterseniz benden ya da dilediğiniz bir psikologdan randevu oluşturabilirsiniz

icon
Bebek

1. Sınıf kızım İki gün üst üste okulda tuvalete gidip üzerini çıkartamadan tuvaletini yapmış yetişemediğini söylüyor tuvalet hijyeni ve oyun yüzünden erteleyip yetişemediğini düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyiz acaba

Uzmanın Yanıtı

Oyuna dalıp yetiştirememe çocuklarda çok fazla gözlemlediğimiz bir durum. Ancak burada sebebin bu olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz. İlk olarak çocuğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Evde, parkta, arkadaşlarıyla oyuna daldığı anlarda da tuvalete yetişemediği oluyor mu? Eğer sadece okulda oluyorsa okulda neler yaşıyor, rutin bir okul günü nasıl geçiyor, tuvaletini yetiştiremediği günlerde farklı olarak neler yapmış oluyor bunları araştırarak sebebin tam olarak ne olduğunu bulmak gerekir. Ancak bu bilgileri çocuktan almaya çalışırken üstüne gitmeden, sohbet ya da oyun aralarında aralara yedirerek bunları sormayı ve sebebini anlamayı deneyebilirsiniz. Eğer tek sebep oyun yüzünden ertelemesi ise bunun üzerine çalışabilirsiniz. Okulda arkadaşlarıyla neler oynuyor, bu oyunlar onun için ne ifade ediyor, oyunun arasında biri oyundan ayrılırsa ona ne yapıyorlar ne diyorlar? Bunları araştırıp oyundan ayrılmak onda bir kaygı uyandırıyor mu bunu araştırabilirsiniz. Öyle ise bu kaygıyı yenmesi için oyunlarında ona eşlik ederek 'Oyun anında tuvaleti gelen bir çocuğun hemen tuvalete gittiği ve rahatladığı, döndüğünde ise arkadaşlarının onu hemen yeniden oyuna aldığı' bir temada bol bol beraber kurgusal oyunlar oynayabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba oğlum 7 yasında 5yasında konustu busene 1. Sınıfa basladı psikologumuz var fakat yınede danışmak istedim ileri derecede davranış bozukluğu var okulla beraber arttı bu durum ve takıntı halıne getırdıgı bir durumu var ayağında çorap taktı sureklı aglıyor çorap ıpı çıktı kes ıpı gibi soyluyor ne yapabılırız tesk

Uzmanın Yanıtı

Okulla beraber bunların artması beklendik bir durumdur. Takıntıların ne zaman başladığı, nelerin etki etmiş olabileceği, şu an bu durumun devam etmesine nelerin etki edebileceği gibi konular üzerine çalışılabilir. Hali hazırda bir psikolog desteği aldığınızı söylemişsiniz. Psikoloğunuz ile konuşup bu süreçte nelerde zorlandığınızı, nelerin iyi geldiğini ama nelerin değişmesine de ihtiyacınız olduğunu kendisine anlatabilirsiniz.

icon
Bebek

eşimle sürekli kavga ediyoruz

Uzmanın Yanıtı

Anladığım kadarıyla bu durum sizi etkiliyor ve ne yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Nelerle ilgili kavga ediyorsunuz? Kavgalarınız benzer konularla ilgili mi oluyor yoksa farklı farklı konular mı gündem oluyor? Benzer konular etrafında dönüyorsanız bunlar ne zaman başladı? Neler bu durumu pekiştirdi? Eşinizle iletişiminiz nasıl? Problemleriniz üzerine kavga etmeden konuşabiliyor musunuz? Sen dili kullanmak yerine ben dili kullanmayı deneyebiliyor musunuz? Neyden rahatsız olduğunuzu net bir şekilde eşinize anlatıyor musunuz? Bunlar üzerine düşünmek belki zihninizde bir şeylerin oluşmasına destek olabilir. Eğer bu konu ile ilgili profesyonel destek almak isterseniz bireysel olarak ya da eşinizle beraber randevu oluşturabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba hocam, eşimin temizlik takıntısı var. Ama obsesif gibi. Evde sürekli bir temizlik yapma halinde. Artık öyle bir durumdaki, sohbet etmek istediğimde bile, tertemiz mutfak için burayı temizleyeyim sonra konuşalım diyor. Artık sıkılmaya başladım. Nasıl yenebiliriz bunu? Terapiye de ikna olmuyor.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bu süreçte eşinizin terapi alması gerecektir. Ancak terapiye ikna olmadığını söylemişsiniz. Belki bu konuda eşinize destek olabilirsiniz. Şu ana kadar ki yaklaşımınız nasıldı tabii ki bilemiyorum ancak destek almasının ona da ilişkinize de daha iyi geleceğini nazik ve şefkatli bir yerden kendisine söyleyebilirsiniz. ' Seninle eskisi gibi vakit geçirmeyi özledim. Beraber oturup uzun uzun sohbetler etmek, seni yanımda görmek istiyorum. Ancak bu temizlik bizim biraz aramıza giriyor. Gel bunu beraber nasıl çözebileceğimizi araştıralım. Ne yapılması gerekiyorsa yapalım ben her zaman senin yanındayım.' gibi bir yaklaşımla ikna etmeye çalışabilirsiniz. Çevrenizde herhangi bir konu için psikologdan destek alan kişiler varsa onların deneyimlerini dinleyebilirsiniz. Psikoloğa gitmenin normalleştirilmesi üzerine çalışabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba kız arkadaşım beni herkesten kıskanıyor. Bu önceleri çok sorun değildi fakat akrabalarımdan da kıskanmaya başladı ve bazen çevremdeki kadınlar hakkında çirkin şeyler söylüyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Sevdiğim için ayrılmak istemiyorum ama bu durum canımı çok sıkıyor. Ne yapmalıyım?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bu kıskançlık durumu en baştan beri var mıydı? Eğer sonradan başladı ise sizce neler tetiklemiş olabilir? Sizin kıskançlıkla ilişkiniz nasıl? Kız arkadaşınıza bu durumdan rahatsızlığınızı dile getirdiniz mi? Evet söyledim ama işe yaramadı diyorsanız, farklı yollarla söylemeyi denediniz mi? Bazen bu konuşmaları sadece kıskançlık anlarında ya da kavgalar esnasında dile getiririz ancak o anlarda iki taraf da gergin bir halde olduğu için fayda sağlamayabilir. Herhangi bir tartışmanın olmadığı bir ortamda kıskançlık üzerine konuşmak istediğinizi söyleyebilir ve kendinizi anlatabilirsiniz. Ancak burada kendinize, kendi duygularınıza odaklanmanız ve ben dili kullanmanız önemli olacaktır. ' Sen hep böyle yapıyorsun, sen beni çok kısıtlıyorsun...' gibi söylemler yerine 'kıskançlık anlarında kendimi değersiz güvenilmez biri gibi hissediyorum, çok üzülüyorum. Bazı şeylere dikkat ediyorum ama benden beklentin arttıkça bununla baş etmekte ve çözüm üretmekte zorlanıyorum... (tabii ki bunlar örnek, siz ne hissediyorsunuz ona odaklanarak buraları doldurmalısınız.) gibi bir yaklaşımla kendinizi anlatmanız önemli olacaktır. Ancak bunlara rağmen bu durumu değiştiremiyorsanız ve rahatsızlığınız devam ediyorsa profesyonel bir destek almayı deneyebilirsiniz.

icon
Bebek

4 yaşında oğlum var geçen sene parkta oynarken düştü. artık parka gitmek istemiyor. resmen parktaki oyuncaklardan korkuyor. düşmeden önce en sevdiği aktivite parka gitmekti. çocuğumda bir travma oluşmuş olabilir mi?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, direkt travma olarak adlandırmak zorunda değiliz. Ancak anlattıklarınızdan düşme olayının çocuğunuzu etkilediğini görebiliyoruz. Bir sene önce olan bir olayın etkisi ilk günkü gibi devam ediyor mu? Bu süreçte nasıl denemeler yaptınız? Neler faydalı oldu, neler süreci olumsuz etkiledi? Çocuğunuzun parka gitmemesi sizce onu ne kadar ve nasıl etkiliyor? Bu sorular üzerinde çalışmak faydalı olabilir. Bu konu ile ilgili profesyonel bir destek almak isterseniz randevu oluşturabilirsiniz.

icon
Bebek

merhaba çocuğum 5 yaş grubu 4 haftadır anaokuluna alıştıramadık. nasıl bir yol izlememiz konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Mustafa Bey, çocukların okula uyum sürecini etkileyen pek çok sebep olabilir. Okul ortamı, oryantasyon süreci, ailedeki yaklaşımlar, çocuğun hazır olunuşluğu, önceki tecrübeler... Çocuğunuzun ve sizin deneyimlerinizi ayrıntılı bir şekilde öğrenmeden bu soruya etkili bir yanıt vermem maalesef mümkün değil. Eğer bu konu üzerine çalışmak isterseniz randevu oluşturarak iletişime geçebilirsiniz. İş birliği içerisinde çalışarak bu süreci hem sizin hem de çocuğunuzun daha sağlıklı bir şekilde geçirmesini sağlayabiliriz.

icon

S*****

Büşra hanımdan ayrılık dönemi için yardım aldım benim için zor bir dönemdi bununla baş etmemi ve üstesinden daha sağlıklı gelmemi sağladı teşekkür  ederim.

icon

y*****

Benim bu sene üniversite sınavım vardı ve aşırı kaygı stres dolayısıyla büşra hocamla tanıştım kendisi bu yolda bana gerçek bir arkadaş gerçek bir destek oldu kendisinin benim üniversite başarımda büyük bir emeği vardır aslında bu sorunlarımda başa çıkmama ve daha rahat bir döneme adım atmamda büyük rolü var kendisini çok sevdiğimi ve harika bir destekçi olduğunu belirtmek isterim teşekküre ederim büşra hocam <3>

icon

l*****

büşra hanımla öfke kontrolü için iletişime geçtim kendisine teşekkür ederim. Benim öfke kontrolü problemim artık insan ilişkilerimde ve kendimde kötü sonuçlara yol açtığı için bunun desteğini almak istedim büşra hanım benimle bu konuda çok güzel bir iletişim kurdu ve bu sonumu halletmemde çok yardımcı oldu kendisine gerçekten iletişimi  ve profesyonel desteği için gerçekten teşekkür ederim.

icon

n*****

oğlum bizden habersiz gizli bir şekilde arkadaş çevresinde sigara kullanmaya başlamıştı. farkediyordum ama nasıl davranmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yoktu. daha kötü olmasından korkuyordum. büşra hocama ilk seanstan itibaren yönlendirici muazzam tavsiyeleri ve sorunun temellerine inen yaklaşımı için teşekkür ederim. bu sorunu büşra hocamla birlikte nihayete erdireceğime inanıyorum. sağolun hocam. teşekkürler kidolog

Uzmanın Yazıları