WhatsApp
Burçin Özer
Burçin Özer
Uyku Danışmanı / Psikolog

Hemen Görüşme İçin Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 189.00 TL

Yapılan Seans 81
Danışan Sayısı 35
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

icon Eğitim
  • İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji
icon Sertifikalar
  • Aile Danışmanlığı Eğitimi- Boğaziçi Enstitüsü
  • Çocuk Resim Analizi ve Çocuk Çizim Teknikleri Uygulayıcı Eğitimi-Psikoloji Akademisi
  • Çocuk Testleri Uygulayıcı Eğitimi-Kim Psikoloji
  • Çocuk ve Ergende Bilişsel Davranışçı Terapi- Marmara Psikoloji
  • Çocuk ve Okul Odaklı Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi-Psikoloji Akademisi
  • Çocuklarda Görülen Uyum-Davranış Bozuklukları ve Çocukla Görüşme Teknikleri Uygulayıcı Eğitimi- Psikoloji Akademisi
  • Masal Terapisi- Altınbaş Üniversitesi
  • Oyun Terapisi- Kim Psikoloji
  • Uyku Danışmanlığı Eğitimi- İstanbul Gedik Üniversitesi

icon
Bebek

Merhaba kızım 11 aylık hamileyim ve kızımı emdirmeyi bıraktırmak zorundaydım 3 gündür vermiyorum kızmı annem uyutmaya çalışıyor ama çok ağlıyor ne yapmam gerekiyor emzik ve biberon asla kullanmak istemiyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Bebeğinizin tepki göstermesi çok normal. Maalesef emme desteğini bırakırken aşamalı bir geçiş çok zor. Yatağında bolca severek, okşayarak destek olabilirsiniz. Bu konuda memeden güvenle ayrılma süreci, uyku rutinleri adına destek almak isterseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler,

icon
Bebek

Oğlum 6 aylık ve aşırı zor uykuya geçiyor sürekli destekle uyuyor ya illa ağzında mama olması gerekşyor gündüzleri çok uyuyor geceleri çok sık uyanıyor gündüzleri uyutmamaya çalışıyorum ama olmuyor. Uyuma saatleri gece 12-1 e kadar sarkıyor çok inatçı

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Begüm hanım. Bebeğiniz uykuya desteksiz geçerse ve uyku aralıklarına dikkat ederseniz uykuları düzene girecektir. Ancak daha detaylı bilgi verebilmem için bebeğiniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmam gerekir.?

icon
Bebek

Kızım 19 aylık uyku eğitimi vermek istiyorum ve gece beslenmesini bırakmasını istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim ?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba sorunuza cevap verebilmem için bebeğinizin uyku düzeni hakkında daha fazla bilgiye sahip olmam gerekiyor. Gece beslenmesini doktorunuz aksini önermiyorsa bırakabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba, 5 aylık bebek uyku düzeni oturtmaya çalışıyorum yatakta pış pış pat pat a alıştık fakat kısa uyku yaptığımız için kısır döngü yaşıyoruz gün içinde uyku sayısı artıyor . Düzen oturtmak için uyku aralığına bakmadan 3 uyku saati belirleyip alışana kadar o saatlerde mi yatırmalıyım aksi halde düzen olmuyor gün içinde çok uyku yapıyoruz. Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Selin hanım. Uykuları uzatmak için verdiğiniz pış pış desteğini azaltabilirsiniz. 3 saat uyanık kalması için uzun bir süre aksi takdirde yorgun yatış yapmış olur.

icon
Bebek

4 buçuk aylık bebeğim ayakta sallanmaya alıştı gündüz uykuları desteksiz olmuyor ayaktan bıraktığım an uyanıyor ne yapılabilir

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Uyku saatlerine dikkat ederek salla-dur yöntemini uygulayabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba kızım 17 martta 1 yaşına girdi. Gündüzleri tek uykuya düştü. Akşam 21.30 gibi uyuyor sallamadan. Sabah 9 gibi uyanıyor öğlen 12.00 veya 13.00 gibi öğle uykusu yapıyor ortalama 2 saat falan uyuyor daha sonra uyumuyor. Fakat akşamları sallamadan uyuyan kızım öğle uykusunda genelde sallanmak istiyor ne yapabilirim. Sizce uyku düzeni normal mi ? Gece beslenmemiz yok sadece çok nadir emziği düşünce uyanıyor o da her seferinde değil.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Büşra hanım. Tek uykuya düşmesi için henüz erken. Gece ve gündüz nasıl uykuya geçtiklerini ayırt edebiliyor bebekler. Gündüz salla-dur yöntemi ile sallanmayı bırakabilirsiniz.

icon
Bebek

Rüya öğünü şeklinde nasıl oluyor acaba sürekli ağzı memede uyumak istiyir her gün aynı saatte

Uzmanın Yanıtı

Memede uyumasına izin vermeyip, emme uyku bağlantısını kesmeniz gerekir. Gece beslenmesini de 23:00-03:00 saatlerinde uyurken emzirip yatağına bırakabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhabalar oğlum 6.ayını doldurdu bir uyku eğitimi sürecinden geçtik fakat emzikle olan bağımı bir türlü normalleştiremedik. Çoğu konuyu hallettik farket emzik düşünce benim vermemi istiyor yatağın yanına bir sürü emzik koydum fakat henüz her defasında kendisi alacak hale gelemedi sizce zaman tanımam yeterli olacak mı kendisi emziği almaya başlarsa bu durum ortadan kalkar mı ? Biz çözüm sunarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler ?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Genelde 7. aydan sonra bu beceri gelişir. Biraz daha zaman tanıyabilirsiniz. Eğer buna rağmen devam ederse emziği bırakmanız gerekir.

icon
Bebek

Benim 7 aylık ikiz bebeklerim var çift yumurta huyları çok farklı Şimdiye kadar ayrı odalarda yatırdım Biri kendi kendi uyumayı bazen biliyor Diğeri asla sallamadan uyumaz sallamadan uyumayan gün içinde hep kucağımda durmak istiyor sürekli ağlar bağırır ve gittikçe daha arttıyor Bende onu kucğıma almamaya ve sallamadan uyutmayı çok denedim ama bi turlu olmadı Bi ay önce ikisi aynı odada yatırmayı denedim o da olmadı çünkü birbirini sesinden korktular Siz bu konu hakkında eğitim veriyor musunuz ? ne yapmamı önerirsiniz ?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba aynı odada bir süre sonra birbirlerinin seslerine alışırlar. Sallama desteğini aşamalı olarak bırakarak yatağında uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz. Evet eğitim veriyorum?

icon
Bebek

Tugce hanım merhaba ben sibel sizinle kızımın uyku problemiyle ilgili görüşmüştük yavaştan gece uyumaya başladık henüz saatlerimiz tam oturmasa da bi düzen oluşmaya başlıyor benim sormak istediğim emmesiyle alakalı belirli bi saate her gün aynı saatlerde yanımda emerek uyuyor 15 dakika uyuyup tekrar emip uyanana kadar bu şekilde yapıyor ne yapabilirim acaba

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Sibel hanım. Çok sevindim uykularınızın düzene girmeye başlamasına. Uyku aralıklarına dikkat ederek uyutmalı ve rutinlerinizi yaptıktan sonra yatağına koyup pışpış, ninni ile severek, okşayarak uykuya geçmesini sağlamalısınız. Gece beslenmelerini rüya öğünü şeklinde yapmanız gerekir.

icon
Bebek

Merhaba, 4 ay 10 günlük kızım gündüzleri 3 uyku yapıyor. 1. Uykusunu ben uyandırmazsam 3 saat yapıyor. 2. Uykusu genelde 1.30 saat sürüyor. 3. Uykusunu ise 1 saat yapıyor. Bu süreler çok mu uzun? Uyandırmam gerekir mi? Uyandırmazsam ne gibi sonuçları olur?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. 4 aylık bebeğinizin gündüz uyku süresi 4-5 saat kadardır. Sabaha karşı erken uyanmalar başlarsa, ya da gecenin bir yarısı uyanıp uykuya direnme yaşarsanız bu süreyi biraz kısaltabilirsiniz.

icon
Bebek

Burçin hanım sizi ve paylaşımlarınızı hep takip ediyorum hep mayışık ama tam dalmadan yatağa koyun diyorsunuz ancak bunu hangi mayışıklık aşamasında yaparsam yapayım gözleri direkt açılıyor ve şiddetli ağlamaya başlıyor, ne yapmalıyım

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Elif hanım. Bebeğinizin tepki göstermesi çok normal. Çünkü aylarca alıştığı alışkanlıkları değiştirmeye çalışıyoruz. Öncelikle yatağında severek, okşayarak, pışpış ya da ninni ile sakinleştirmeye çalışmalısınız. Eğer sakinleşmezse kucağınızda sakinleştirip sonra tekrar yatağında destek olmaya devam edebilirsiniz. Bu uygulamaya başlamadan önce rahatlatıcı uyku rutinlerini her gün yapmalı ve bebeğinizin ayına göre uyku saatlerini iyi ayarlamalısınız.

icon
Bebek

Mrb Burçin hanım, oğlum 3 ay 22 günlük kolik bir bebek bu yüzden uyuyamıyor ve bir uyku düzenimiz yok, sürekli uykusu var ve ben artık ne yapacagimi bilemiyorum ,uyku ve uyanıklık sürelerini nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum, koliğin bitmesini mi beklemem gerekiyor acaba? Emziriyorum, hem ayakta hem kucakta sallıyorum ama uyumuyor ,olaki uyursa da çok çabuk kalkıyor, bu konuda ne yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim ? Teşekkür ederim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Ayşe hanım. Uykuların düzene girmesi için kolik durumun bitmesini beklemelisiniz. Henüz uykuların düzene girmesi için bebeğiniz çok küçük.

icon
Bebek

Merhaba, bazı pedagoglar uyku eğitiminin bebekle bağı zedeleyeceğini söylüyorlar. Siz bir psikolog olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir de memede uyuyan bebek için hangi uyku eğitim metodu en yumuşak ve etkili olanı olur?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Ferber yöntemi gibi bebeğinizi odada yalnız bırakarak eğitim verirseniz aranızda ki bağ zedelenir. Bu tarz katı yöntemleri ben de asla onaylamıyorum. Ancak bebeğinize güven vererek, yanında olarak yatağında uyumayı öğretirseniz bunun hiçbir sakıncası olmaz. Çünkü uyku bebeklere öğretilmesi gereken bir beceridir. Uyumayı öğrenirken de bebeklerin anne ve babasının desteğine ihtiyacı vardır. Yürümeyi öğrenirken bebeğinize nasıl destek oluyorsanız, desteksiz uyumayı öğretmenin de hiçbir farkı yoktur. Bebeğinizin emerek uykuya geçmesine izin vermeden hafif mayışık bir şekilde yatağına koyup ninni ile okşayarak bolca destek olarak yatağında uyumasını sağlayabilirsiniz.

icon
Bebek

Hocam merhabalar 2 yaşındaki oğlumu kaç saatte bir yatmasi gerek geceleride 3 kere uyanıyor uyanmamasi için ne yapmam lazim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Bebeğinizin uyanık kalma aralığı bu yaşta 6 saat kadardır. Uykuya nasıl geçtiği önemli, sabah uyanma ve akşam yatma saatini de gözden geçirebilirsiniz.

icon
Bebek

Mrb, bebeğim 3 ay 14 günlük, iki gündür gündüz uykularında sorun oluyor, normalde kolik gaz sancısı var yine muhteşem uyumuyordu ama 2 gündür daha da kötü, sebebi ne olabilir acaba ? Teşekkürler

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Ayşe hanım. Bu soruya cevap verebilmek için çok daha detaylı bilgiye sahip olmam gerekir bebeğinizle ve uyku düzeninizle ilgili. Ancak dönem dönem uykularda gerilemeler görülebilir.

icon
Bebek

3 ay 14 günlük bebeğim memede uyuyor. 5 aylık olunca uyku eğitimine başlamak istiyorum (rahat etmek için) ama bir yandan da bebeklerin annelerine yakın olmaya ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum ve bebeğimden bunu esirgememek istiyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Uyku eğitimi vermesem de memede uyutsam 8. Ay civarı uyku eğitimi versem ne gibi olumsuz yanları olur?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Feyza hanım. Bebeğiniz emerek uyuyup sabaha kadar bir kaç kez uyanıyorsa uyku eğitimi vermenize hiç gerek yok. Bu durum hayat kalitenizi düşürüyorsa, gece defalarca uyanırsa ve gündüz uykuları kısaysa uyku eğitimini düşünebilirsiniz ilerleyen aylarda. Eğitimde yalnızca emme-uyku bağlantısını ortadan kaldırıyoruz. Emzirmeye ve bol bol temasa devam ediyorsunuz.? İlerleyen aylarda eğitim verebilirsiniz olumsuz bir yanı olmaz.

icon
Bebek

Slm OGLUM bes aylık ve gece gündüz uyumuyo ve uyuturken uykusunda cok sıçrıyo korkuyo uykusunda neden acaba simdikten verdiginiz bilgi için teşekkürler

Uzmanın Yanıtı

Merhaba bebekler gaz, açlık ya da uykuya dalamama gibi durumlarda sıçrayabilir ve ağlayarak uyanabilir. Bu durumları gözden geçirebilirsiniz. Gece ve gündüz uyumama konusuna cevap verebilmek için bebeğizle ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmam gerekir.

icon
Bebek

Bebeğim 1 yaşına girdi on gün önce. Uyku gerilemesi, diş dönemi birde atak haftaları üstüne de ayrılık kaygısı tavan yapmış durumda. Ve artık ne yapacağımı bilmiyorum. Uykular allak bullak oldu. Saat aralıklarına her zaman dikkat etsem de artık hiçbiri ise yaramıyor. Tek uyku için çok erken biliyorum ama bu şekilde uyuması akşam 22.00 23.00 ı buluyor daha önce hiç bu saatlerde uyumamıştı. Uyandıktan sonra ilk uykusuna 3 saat sonra yatırmaya çalışıyorum ancak o kadar direniyor ki iki saat uyumuyor. Odada bile durmak istemiyor. Dün ilk defa ikinci uykusuna yatirmadım. Sekiz buçukta uyudu. Ama bugün yine aynı. İlk uykusundan 2 de uyandı ve ikinci uykusuna şuan 18.15 de yenik düştü. Şimdi bu çocuk kalkacak gece yine onbirden aşağı uyumayacak. Ben nasıl bir yol almalıyım hocam. Bu süreçte iki uyku konusunda diretmekten vazgecmeliyim. Nasıl koruyacağım bu süreci

Uzmanın Yanıtı

Atak, uyku gerilemesi, diş dönemi hepsi uykularınızı etkilemiştir. Bu dönemde çıkan dişler diğer dönemlere göre daha ağrılı olabiliyor. Tek uyku için henüz çok erken. Bu dönemde tek uyku uyuduğu günler erken yatış yapabilirsiniz en erken 18:30 olacak şekilde. Uykular düzenli olmasa bile sabah güne başlama saatiniz en geç 07:30 olmalı. Tavsiyem bu dönemi atlattıktan sonra uyku eğitimi verebilirsiniz bebeğinize.

icon
Bebek

Merhaba bebeğim 4aylik. Uyku düzeni için daha ne kadar beklemeliyim ve nasıl başlamalıyım?

Uzmanın Yanıtı

4. ayda uyku gerilemesiyle karşılaşabilirsiniz. 4. aydan sonra uykularını düzenleyebilirsiniz. Rutinler oluşturup, ayına göre uyanıklık sürelerine dikkat edip, desteksiz uyumayı öğretebilirsiniz bebeğinize.

icon
Bebek

Burçin hanım 8 aylık olucak bebeğim eğitim almak istiyorum sizden acaba tahmini bir eğitim süreniz var mı ve sizce 8 ay uyku eğitimi için ideal bir zaman mı bebeğimi bir şekilde uyutuyorum ama çok ağlıyor her seferinde desteksiz uyuyamıyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Büşranur hanım. 8. ay uyku eğitimine başlamak için gayet güzel bir dönem.

icon
Bebek

Merhaba, bebeğim 3 ay 21 günlük. Bebeğim sallanmadan uyumuyor beşiğinden elimi çektiğimde hemen ses çıkarmaya kendini uyandırmaya çalışıyor normal uyku düzenine ne zaman geçeriz ve bu sallanma alışkanlığını nasıl bırakabiliriz konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba. Yenidoğan döneminde uyku düzeninden bahsetmemiz çok zor. 4. aydan sonra uyku düzeni oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sallama desteğini aşamalı olarak kesmenizi tavsiye ederim. Salla-Dur yöntemini uygulayabilirsiniz. 1.2.3 gün ve geceler sallama hızını düşürüp uyumaya yakın iyice yavaşlamalısınız. 4.5.6. geceler hem sallama hızınızı hem de sallama şiddetini azaltmalısınız. 30 saniye salla 15 saniye dur şeklinde. 7.8.9. geceler artık hiç sallamadan kucağınızda ninni ile (sallamadan) mayışmasını sağlayıp yatağına yatırabilirsiniz.

icon
Bebek

Merhaba kızım 7 yaşında halen gece yanımızda uyuyor kendi yatağında uyumuyor ne yapmalıyım

Uzmanın Yanıtı

Merhaba öncelikle süreci çok sabırlı ve kararlı bir şekilde yürütmelisiniz. Bu yaştaki alışkanlıklar çabuk sönmez. Çocuğunuzun odasında bol bol vakit geçirip aktiviteler yapmalısınız. Odasına birlikte eşya, aksesuar alabilirsiniz mesela. Bu şekilde odasına daha ait hisseder ve seçimlerini önemsemeniz süreci destekler. Alışması kolay olmayacağı için ilk bir kaç gün siz de odasında ama yanında değil gerekirse bir yer yatağında yatabilirsiniz. Uykudan önce ritüelleriniz yoksa uyku öncesi ritüeller belirleyip yapmamızı tavsiye ederim. Bu söylediklerim süreci kolaylaştırır ama en başta da dediğim gibi sizin sabırlı ve tutarlı olmanız çok önemli.

icon
Bebek

Bebeğim 9 ay 10 günlük gece 4 5 sefer uyanıyor geri uykuya dalması ya emerek ya da ayakta sallayarak oluyor, yoksa ağlaması durmuyor, gece beslenmesini nasıl kesebilirim? Kesintisiz uyku için ne yapmalıyım, uyku eğitimi denedim ama çok aplayıp sakinleşmiyor

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Sema hanım. Öncelikle gece beslenmesini kesmek için mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız. Rüya öğünü şeklinde gecede 1 beslenme yapabilirsiniz. Kesintisiz uyku için hem sallanma hem de emerek uykuya geçme desteğini kesmelisiniz. Bu da uyku eğitimiyle mümkün. Eğitimden önce aşamalı olarak azaltmayı denerseniz eğitimde daha az protesto ile karşılaşırsınız??

icon
Bebek

Merhaba bebeğim 11 aylık kendi verdiği sinyaller doğrultusunda uyku rutinimizi oluşturduk her uykudan önce yatağa geçip yanımda mama yiyor emziğini alıyor ve uyuyor. Uyuduktan bir süre sonra emziği düşüyor ağlamıyor eğer isterse kendisi alıyor. Doğru bir yöntem mi sizce. Ve ben oyun kuramıyorum neler yapmam gerekiyor bilmiyorum. Bazen çok yanlışta olsa bunaldığım zaman tv açıyorum vicdanım rahat etmiyor sonra. Bu aylar da ki bir bebekle ne tür oyunlar oynanır neler yapılır. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba Büşra hanım. Emzik uykuya geçerken rahatlatıcıdır. Eğer düştüğünde ağlamıyorsa hiç sorun yok. Öyle bir problemle karşılaşırsanız yatağa bir kaç emzik bırakmayı deneyebilirsiniz. Bu dönemde motor becerilerini geliştirecek etkinlikler yapabilirsiniz. Bunun için çocuk gelişim uzmanları size mutlaka daha detaylı bilgi sunar. Etkinlik konusunda yardım alabilirsiniz???

icon

ş*****

Sevgili Burçin hocam, desteğiniz için çok teşekkür ederiz. Görüşmek dileğiyle...

icon

h*****

Gayet iyiydi. Sonraki yorumlarımda süreçle ilgili tekrar yazacağkm.

icon

o*****

Çocuğun uyku düzeni gerçekten mutluluğun temel anahtarıymış :) Sağoln ghocam

icon

ö*****

Gayet gğzel bir seanstı

icon

A*****

Başlarda benim internetimden kopukluk oldu ama sonra düzelince hocam telafi etti. Teşekür ediyorm.

icon

t*****

Güleryüzlü ve profesyonelliği çok rahatlatıytor hocamın

icon

v*****

Çocuğumun sürekli uykuya dalamama ve çok kısa süre sonra uyanması problemiyle ilgili görüşüyoruz. 2 seansımız henüz bitti ama ilerlemeden çok memnunuz :)

icon

A*****

Burçin Hocamızdan uyku eğitimi aldık. bebeğim asla uyumaz hep ağlardı. çileye dönmüştü artık bu uyku sorunu. burçin hocamdan randevu aldım. ilk seans sonrası bile etkisini gördüm. şaşkın ve mutluyum sağolun hocam.