WhatsApp

icon Eğitim
  • Doktora- Hacettepe Üniversitesi (2021-...)
  • Lisans- Hacettepe Üniversitesi (2015-2019)
  • Yüksek Lisans- Hacettepe Üniversitesi (2019-2021)
icon Sertifikalar
  • Denver II Gelişimsel Tarama Testi
  • Filial Oyun terapisi
  • Montessori Eğitimi
  • Oyun Terapisi
  • Resim Analizi

Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim Sorunları
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Anne-Baba Ayrılığı
Aylık Gelişim Takibi
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı
Davranış Bozuklukları
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Etkileşimli Kitap Okuma
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Konuşmada Gecikme
Korku ve Kaygılar
Memeden Kesme
Memeden Kesme
Öfke Nöbetleri
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Sağlam Bebek Takibi
Sınır Koyma-Kural Koyma
Tuvalet Eğitimi
Yeme-Yedirme Sorunları

icon
Bebek

Oglumun yeni bir lardesi oldu ve butun huylari degisti cok fazla soz dinlemeyen aglayan ve hep onunla birinin vakit gecirmesinu istiyor Normalde cok soz dinleyen anlasabildigimiz bir cocuktu kardesten sonra degisti Normal olarak bende eskisi gibu ilgilenemiyirum ve bida oglymda farkli sonuclar doguruyor Ogluma karsi yanlis birsey yapmamak ve kalici bir hasar kalp kirikligi olmamasi icin ne yapmaliyim yada neyi yanlis yapiyorum aceba

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, öncelikle oğlumuzun duygusunu kabullenmek ile işe başlayabiliriz. Çünkü aslında kıskançlık da çocuğumuzun diğer duyguları gibi. Bu süreci sayfama eklediğim makaleler bölümünde ayrıntılı bir şekilde açıkladım. Kafanıza takılan bir durum olursa bir seans oluşturabiliriz. Sevgiler.

icon
Bebek

33 aylık kızım. Çok şükür çok güzel anlıyor ve konuşuyor. Herşey i anladığı gibi duyguları çok yoğun ve yorumluyor sevgi ilgi çok önemli.Son zamanlarda ev ortamı problem leri çok yaşadık. Bizim tartışmalarımıza ve öfkemiz şahit oldu. Normal bir şekilde bile sesimiz yükselse susturuyor. bir şeyler atıyor vuruyor. Tartışma olunca korkup anne diye ağlıyor. çok az otoriter bir sesle bir yapmaması gereken bir şey i desem. Ağlayarak anne özür dilerim diyor. hemen sarılıyorum kızmadığımı söylüyorum. Anne gül diyor. Babadan uzaklaştı küstü sanki, abi geldi eve onun etkisinden bu yüzden benden bir dakika ayrılmak istemiyor. Utangıç ve çekingen olmaya başladı. Dışarda rahat olmasını söylüyorum onunla danslar yapıyor parklarda oynuyorum. Ama bazen çok çekingen oluyor. ben kızımın kendine güvenmesini ç, istiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, bahsettiğiniz durumda bir çok iç içe geçmiş durum bulunmakta, ayrıntılı bir değerlendirme ve aile öyküsü alınıp sizlere öyle yorumlar yapılmalı. Şunu söyleyebilirim ki birlikte ailece yapacağınız her aktivite kızınızın yararına olacaktır. Sevgiler

icon
Bebek

Hocam merabalar kizim suan 2 yaşında cok guzel konuşuyordu lakin birden kekelemeye basladi ve suan iyice artmış durumda 2 kelimeyi bir araya getirip konuşamamaya basladi ve bir diger dikkat ettiğim konu ise seslere karşı cok duyarlı herşeyden cok korkar oldu ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim tesekkurler

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, bir çocuk gelişimi uzmanı tarafından ayrıntılı bir değerlendirme alınmalı, sonrasında değerlendirmeye göre dil ve konuşma terapisti ve duyu bütünleme uzmanına yönlendirme yapabilir. Sevgiler.

icon
Bebek

Merhabalar oğlum 39 aylık 1 seneye yakın süredir tırnaklarını eliyle koparıyor konuşuyorum, yaptigini gördüğüm anda dikkatini dağıtıyorum, kızıyorum, ceza veriyorum, daha fazla ilgileniyorum, tepkisiz kalıyorum her yolu denedim ama yok vazgeciremiyorum artık bu konuya birinin tarafsız bakması gerektiğini düşünüyorum ama bi pedagog mu çocuk gelişimci mi psikolog mu kime götürmem gerektiği konusunda emin olamadım yardımcı olursanız sevinirim

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, bu gibi davranışlarda uyarı da bulunmak davranışı daha çok pekiştirebilir. Ayrıntılı bir gelişimsel değerlendirme ve aile görüşmesi yapılması bu davranışın sıklıkları, zamanlamaları saptanmalı. İlinizde bulunan devlet hastanesinde bir çocuk gelişimi uzmanı varsa meslektaşım seve seve yardımcı olur. Sevgiler.

icon
Bebek

Hangi şehirdesiniz , kayseride görüşebileceğimiz selektif mutizm hakkında tecrübeli çocuk gelişim uzmanı var mı

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, Ankara'da oturuyorum. İlinizde bulunan devlet hastanesinde çocuk gelişim uzmanı olmalı. Gelişimsel değerlendirme için ondan destek alabilirsiniz. Meslektaşım size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

icon
Bebek

1. Sınıf kızım iki gün üst üste okulda tuvalete gidip üzerini çıkartamadan tuvaletini yapmış öğretmen sınıfa götürmüş o halde:( tuvalet hijyeni ve oyun yüzünden geciktirdiğini düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyiz acaba

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, evet o dönem çocukları oyun oynarken tuvaletin farkına varmayabiliyor, döndüklerinde oyunun aynı heyecanının kalmayacağını düşünebiliyorlar. Bu sebeple istenmeyen kazalar yaşanabiliyor. Evde tuvalete geç gitmenin zararlarından bahsedebilir, döndüğünde oyunda daha sağlıklı düşünebileceğini belirtebilirsiniz. Evdeki oyunlarda da bu gibi durumlara hazırlıklar yapabilirsiniz. Sevgiler.

icon
Bebek

Çocuğumuz cinsellikle ilgili sorular sormaya başladı. Annesine değil de bana soruyor genelde ve nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum. Daha 13 yaşında yani bu yaşta bu konuda konuşması normal mi? ona bu yaşta eğitim vermeye başlamalı mıyız eğer evet ise nasıl bir eğitim vermeliyiz

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, çocuklar kendilerine yakın hissettikleri ebeveynlerine bu soruları sormayı tercih ederler. Ergenlik dönemine girmesiyle birlikte cinsellikle ilgili sorular sorması oldukça doğal. Vereceğiniz eğitim sorunun içeriğine göre farklılık gösterebilmekle birlikte sorularını cevaplandırırken doğal bir ses tonuyla konuşmanız, ayıp bir şeyden bahseder gibi tutumlar sergilememeniz ve sorusuna onun anlayacağı döneme uygun bilgiler vermeniz, bilmediğiniz konularda açık yüreklilikle bunu bende bilmiyorum ama senin için araştırabilirim deyip, araştırıp ona açıklamanız oldukça önemli. Sevgiler.

icon

A*****

Iletisimi olumlu

icon

m*****

Güvenli bağlanma konusunu televizyondan duyduktan sonra konuyla ilgili araştırmaya başladık. Ama farklı bilgiler kafamızı karıştırdı. Hocam sağolsun, tek seansta çok iyi bilgilendirdi. 

icon

b*****

Çocuğumun konuşma gecikmesi vardı Bedriye hocamla görüştük. Çok güzel başladık böyle ilerlemesini umuyorum. Sevgiler hocam.

icon

v*****

Bedriye hocam desteğiniz ve yardımınız için çok teşekkür ederim. Çocuklu bütün arkadaşlarıma bahsettim. Yakında benim adımı vererek size ulaşırlar :)

Uzmanın Yazıları