WhatsApp

icon Eğitim
  • Doktora- Hacettepe Üniversitesi (2021-...)
  • Lisans- Hacettepe Üniversitesi (2015-2019)
  • Yüksek Lisans- Hacettepe Üniversitesi (2019-2021)
icon Sertifikalar
  • Denver II Gelişimsel Tarama Testi
  • Filial Oyun terapisi
  • Montessori Eğitimi
  • Oyun Terapisi
  • Resim Analizi

Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim Sorunları
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Anne-Baba Ayrılığı
Aylık Gelişim Takibi
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı
Davranış Bozuklukları
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Ergenlik Dönemi İletişim Sorunları
Etkileşimli Kitap Okuma
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişimsel Oyun Önerileri
İki Yaş Sendromu
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Konuşmada Gecikme
Korku ve Kaygılar
Memeden Kesme
Memeden Kesme
Öfke Nöbetleri
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Sağlam Bebek Takibi
Sınır Koyma-Kural Koyma
Tuvalet Eğitimi
Yeme-Yedirme Sorunları

icon
Bebek

1. Sınıf kızım iki gün üst üste okulda tuvalete gidip üzerini çıkartamadan tuvaletini yapmış öğretmen sınıfa götürmüş o halde:( tuvalet hijyeni ve oyun yüzünden geciktirdiğini düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyiz acaba

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, evet o dönem çocukları oyun oynarken tuvaletin farkına varmayabiliyor, döndüklerinde oyunun aynı heyecanının kalmayacağını düşünebiliyorlar. Bu sebeple istenmeyen kazalar yaşanabiliyor. Evde tuvalete geç gitmenin zararlarından bahsedebilir, döndüğünde oyunda daha sağlıklı düşünebileceğini belirtebilirsiniz. Evdeki oyunlarda da bu gibi durumlara hazırlıklar yapabilirsiniz. Sevgiler.

icon
Bebek

Oğlum marketteyken, bir şey istediğinde evde var dememe rağmen bağırıp kendini yere atıyor. Evde var gidince yersin dediğimde bağırarak vuruyor. Markete götürmeye çekiniyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar. Bu gibi konularda öncelikle evdeki tutumlarımızı incelemeliyiz. Evdeki kurallara uyuluyor mu, çocuk ağlayarak istediğini elde edebileceğini biliyor mu vb. Tutumlarımızdaki tutarlılık bizim için oldukça önemli. Daha sonra markete gitmeden önce anlaşmalar yapılabilir. Örneğin evde çikolatamız olduğu için bu gün marketten çikolata almayacağız ya da bu gün marketten sadece bir bisküvi alacağız gibi. Ve bu anlaşmalara hem almak hem de almamak konusunda sadık kalınmalı. Önceleri sizlerin direncini kırmak için ağlamaya devam edecektir ancak anlaşmaların geçerliliğini gördükçe o da anlaşmaya sadık kalmaya başlayacaktır.

icon
Bebek

Çocuğumuz cinsellikle ilgili sorular sormaya başladı. Annesine değil de bana soruyor genelde ve nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum. Daha 13 yaşında yani bu yaşta bu konuda konuşması normal mi? ona bu yaşta eğitim vermeye başlamalı mıyız eğer evet ise nasıl bir eğitim vermeliyiz

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, çocuklar kendilerine yakın hissettikleri ebeveynlerine bu soruları sormayı tercih ederler. Ergenlik dönemine girmesiyle birlikte cinsellikle ilgili sorular sorması oldukça doğal. Vereceğiniz eğitim sorunun içeriğine göre farklılık gösterebilmekle birlikte sorularını cevaplandırırken doğal bir ses tonuyla konuşmanız, ayıp bir şeyden bahseder gibi tutumlar sergilememeniz ve sorusuna onun anlayacağı döneme uygun bilgiler vermeniz, bilmediğiniz konularda açık yüreklilikle bunu bende bilmiyorum ama senin için araştırabilirim deyip, araştırıp ona açıklamanız oldukça önemli. Sevgiler.

icon
Bebek

Çocuğum benden izin alamadığı şeylerde babasından izin almaya çalışıyor. Babası ona kıyamadığı için genel olarak benim izin vermediğim şeylere izin veriyor. Bu nedenle oğlum babasını daha çok seviyor ve onu daha çok dinliyor bu durumda ne yapmam lazım.

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar, aile tutumlarımızda birlikte karar verip hareket etmek oldukça önemli. Aksi takdirde çocuk bir ebeveyni diğerine karşı kullanabilir. Evet çocuğunuza kıyamamak oldukça doğal bir durum ancak diğer türlü birinizin evet dediğine diğeriniz hayır dediğinde çocuğun kafası karışacak ve asıl o zaman ona daha büyük bir kötülük yapmış olabiliriz. Bu sebeple eşinizle ortak kararlar alıp uygulamak oldukça önemli. Eşinize bunlardan bahsedebilir ve davranış değiştirmeye buradan başlayabiliriz. Sevgiler.

icon

m*****

Güvenli bağlanma konusunu televizyondan duyduktan sonra konuyla ilgili araştırmaya başladık. Ama farklı bilgiler kafamızı karıştırdı. Hocam sağolsun, tek seansta çok iyi bilgilendirdi. 

icon

b*****

Çocuğumun konuşma gecikmesi vardı Bedriye hocamla görüştük. Çok güzel başladık böyle ilerlemesini umuyorum. Sevgiler hocam.

icon

v*****

Bedriye hocam desteğiniz ve yardımınız için çok teşekkür ederim. Çocuklu bütün arkadaşlarıma bahsettim. Yakında benim adımı vererek size ulaşırlar :)