WhatsApp
Ayşegül Kır

Ayşegül Kır

Ergoterapist

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 349.00 TL

Yapılan Seans 47
Danışan Sayısı 21
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

icon Eğitim
  • Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi 2019
icon Sertifikalar
  • 2017 - Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Sempozyumu
  • 2017 - Ergoterapi Sempozyumu
  • 2018 - 1.Uluslararası Otizme Duyusal Bakış Duyu Bütünleme Sempozyumu
  • 2018 - Duyu Bütünleme Terapisi Nörobiyolojik Temeli ve Klinik Kökleri Eğitimi
  • 2018 - Öğrenme Güçlüğüne Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu
  • 2018 - Prof. Dr. Hıfzı Özcan Uluslararası Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi
  • 2019 – DIR-Floortime (101) Başlangıç Düzeyi Eğitimi
  • 2020 –Prof. Dr. Hıfzı Özcan 8.Uluslarası Katılımlı Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Mental Motor Retardasyon
Yazı Yazma ve ince Motor Beceri Sorunları
Down Sendromu, Çeşitli Genetik Bozukluklar
Gelişimsel Koordinasyon Bozuklukları
Duyu Bütünleme

icon

Danışanlarınızda yaş sınırı nedir

Uzmanın Yanıtı

Ben 10 yaşa kadar ilgileniyorum. Panelimden "online seans al" butonu ile randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler,

icon

Merhaba, 3,5 yaşındaki oğlum banyo yapmaktan nefret ediyor banyo saatlerimiz bazen çok ciddi bir krize dönüşüyor. Bunun bir duyu bütünleme sorunu olabileceğine dair bir yazıya denk geldim ancak başka bir belirtisi de yok. Algısı çok açık bir çocuk, 3,5 yaşında kendi kendine okumayı öğrendi, atlama zıplama sıçrama gibi her türlü bedensel aktiviteyi de yapabiliyor. Yine de duyu büyünleme ile ilgili bir sorunu olabilir mi sizce? Ek bilgi: Genel olarak çok inatçı ve istediği olmadığında da ciddi ağlama krizleri yaşayabiliyoruz. Kolik bir bebekti, ağlama krizi zaman zaman yokluyor hala.

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar öncelikle gecikem için kusura bakmayın. Duyu bütünleme problemleri nörolojik bir problem olduğundan zekayla ilgili bir problem değildir. Saçlı derinin duyusal olarak ekstra hassas olduğunu biliyoruz bu yüzden banyonun zorlaşması duyusal bir sebebe bağlı olabilir. Var olan duyusal hasdasiyeti şu an da günlük yaşantısını şu an da etkilemeyebilir fakat yaşı ilerledikçe yaşının getirdiği beceriler arttıkça zorlanmalar görülebilri. Ağlama krizleri olarak bahsettiğiniz durumlar ise yine duyusal modülasyon problemine bağlı olarak ya da davranış problemlerine bağlı olarak gerçekleşebilir. Tüm bunların anlaşılabilmesi için bir ergoterapi değerlendirmesi almanızı öneririm. İyi günler.

icon

Eşimden ayrıldım bir oğlum bir kızım var tekrar evlilik yaptım eşimin iki kızı var 5 yıldır birlikteyiz aynı evde yaşıyoruz ama eşimin iki kızı 5 ay oldu yanımıza geleli ve bugün ben oğlum ve eşimin kızını bir birlerine yakinlasirken gördüm çok büyük bir tepki verdim ve eşimin haberi yok yalvarırım bana yardım edin lütfen ne yapacağımı bilmiyorum oğlum 12 eşimin kızı 11 yaşında

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar hassasiyetinizi anlıyorum fakat bu durumu bir psikolog ile görüşmeniz siz ve çocuklarınız için daha yararlı olacaktır. İyi akşamlar.

icon

Hocam merhabalar benim oğlum 8yasinda sigaraya başlamış arkadaş kurbanı ne yapabilirim çok kötü bir haldeyim ağlıyorum bana yardım edin lütfen

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar öncelikle bu konuda sabrınızı ve sevginizi korumanızı öneririm. Maalesef çağımızda sigara kullanımı küçük yaşlara düşmüş durumda. Bunun için bir psikologla görüşebilirsiniz. Ergoterapist olarak önerim ise oğlunuzun seveceği bir spor veya sanat dalına yönlendirmenizi, gün içerisinde var olan sorumlulukları dışında ona enerjisini kendini geliştirmeye harcayacak bir uğraş bulmanız çok faydalı olacaktır. Gün içerisinde ilgilendiği, eğlendiği aktiviteleri arttıkça ona zarar veren arkadaşlarıyla geçirdği vakit azalacaktır. Bu durumda sizin de davranışlarınızla onu bu durumdan kurtulması için çabaladığınızı, desteklediğinizi görmesi gerekir. Bol bol aile olarak vakit geçirmeli, akşam saatlerindse yemek çay rutinlerini birlikte yapmalısınız.

icon

İyi günler hocam 4 yaşındaki kızım el tırnaklarını yoluyordu sürekli yapma etme diyorum dinlemiyor su sıralar da ağzına almaya başladı kışın çorap giydiremiyorum sürekli atıyor hep öyleydi çorap konusu çocuğuma nasıl bir yol izlemeliyim yeni kardesi oldu çok değil ama bazen kıskançlık oluyor ne yapmalıyım

Uzmanın Yanıtı

Merhabalar Ebru hanım tırnak yeme veya çorap çıkarma, giymeyi reddetme davranışları duyusal veya davranışsal olabilir. Bu anlamda çocuğunuzu öncelikle şu şekilde izleyebilirsiniz. Hareket etmeyi sever mi? Dokunmaktan kaçındığı herhangi bir nesne var mı? yemek seçer belirli tatları yiyip bazılarını hiç denemedi mi? Günlük yaşamda yaşına göre zorlandığı aktiviteler var mı? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar sorunu anlamada yardımcı olacaktır. Kardeş kıskançlığı hususunda ise bahsettiğiniz tırnak davranışı bu duygunun arttığı bir dönemde mi oluyor bunu da sorgulamak gerekir. Kardeş kıskançlığı ile baş etmede çocuğunuzla iletişimi kuvvetlendirmek büyük önem arz ediyor bunun bir süreç olduğunu kardeşi büyüdüğü zaman ikisinin çok güzel oyunlar oynayacağını ve güzel büyümesi için ona yardım etmeniz gerektiğini ve ablasının da size yardımcı olabileceğini anlatabilir gün içerisinde yaşadığınız stresi ve yorgunluğu ona çok hissettirmemelisiniz. Benimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederim. İyi günler :)