WhatsApp

icon Eğitim
  • Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi
icon Sertifikalar
  • Yükleniyor

Diyetisyen
Obezite Beslenme Danışmanlığı

icon
Bebek

Merhaba hocam, Şekeri bırakmaya çalışıyorum fakat mesela çayı şekersiz içmeye çalıştığımda öğürme refleksi oluşuyor. Sadece şekerli içebiliyorum. Nasıl bırakacağım?

Uzmanın Yanıtı

Öncelikle Şekeri azaltarak başlayın bir anda bırakamazsınız bir küp yarım küp şeklinde daha sonra hiç şekersiz açık olarak 1-2 bardak olarak başlayabilirsiniz devam eden günlerde ise hala şekersiz içemiyorum diyorsanız çayınıza karanfil veya tarçın veya defne yaprağı ekleyerek şekersiz buruk tadın önüne geçebilirsiniz

icon
Bebek

Ben çalışan biriyim ve yalnız yaşıyorum. Eşim yada sevgilim yok. Yemek yapmaya zamanım da yok ve zaten pek beceremiyorum. Bu yüzden hep dışarıdan yiyorum diyebilirim. Yaşım ilerlediği için artık hızlı kilo alır oldum. Spor yapmaya da pek zamanım olmadığı için dikkatli beslenmem gerekiyor. Bana bir öneride bulunabilir misiniz?

Uzmanın Yanıtı

Öncelikle merhabalar günümüz şartları hızlı yaşam hızlı tüketme hızlı kilo almayı beraberinde getiriyor evet haklısınız zamanımız hiç bize kalmıyor o nedenle zamanı iyi planlamayı yönetmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor spor için yapamıyorum diyorsanız iş yerinize 15 dakika önce gidiniz 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bırakınız ve iş yerinizden sonra yine bir 15 dakika daha yürüyüş yapınız akşamdan ertesi günü yemeğini hazırlayabilirsiniz eğer ben yemek hazırlayamıyorum diyorsanız dışardan ton balığı konservesi olabilir artık hindi eti çeşidi konserveleri var onlardan olabilir balık konserveleri var çeşitlendirilmiş bir biçimde oda olabilir dışardan lokantadan söylerseniz salata çeşitlerinden bir tanesi olabilir ya da çorba artı yoğurt olabilir veya ızgara et çeşitlerinden bir tanesi ve yanında yine salata olabilir

icon

ç*****

Oğlumun obez olmasından korktuğum için Ayşe hocamla seansa başladık. Yeni başlamamıza rağmen yemek düzenini sağladık. Seanslara devam edeceğiz, ama şimdiden teşekkür etmek istedim :)

icon

b*****

Spora başladığımdan beri kilo almak için uğraşıyordum. Ne bulsam yer vaziyetteydim ve yine de kilo alamıyordum. Bir de açık söylemek gerekirse böyle seanslarda uzmanlar genelde seans sayısını uzatmaya çalışır diye düşünüyordum. Ayşe hocam hızlıca yeme içmemi düzenleyerek ihtiyaç duyarsam gelmem gerektiğini söyledi. 57 kilodan 68 kiloya spor yaparken çıktım. Teşekkür ederim.

icon

s*****

İnternette daha önce bir kaç diyetisyene gitmiştim. Hiç bir etki göremediğim için, tereddütle son bir kez daha denemek istedim. Öncelikle çok teşekkür ederim Ayşe Hocam. Hamilelik sonrası 76 kiloydum. Çocuğum 1 yaşına girmişti sadece 2 kilo verebilmiştim. Seanslar başladığından beri 1 yılda zar zor verdiğim kiloyu 2 haftada verdim. Tekrar teşekkür ederim hocam :)