WhatsApp

icon Eğitim
 • Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü
icon Sertifikalar
 • Ankara Gelişimsel Tarama Envanteri(AGTE)
 • Attentioner-DEHB (Dikkatimi Topluyorum)
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Denver Gelişimsel Tarama Testi II
 • Etkileşim Temelli Erken Çocukluk Müdahale Programı-2 (ETEÇOM-2)
 • Frostig Gelişimsel -Görsel Algı Testi
 • Good Enough-Harris Bir İnsan Çiz Testi
 • İletişim ve Sembolik Davranış Ölçeği-Gelişim Profili Bebek Çocuk Kontrol Listesi
 • M-CHAT Otizm Tarama Ölçeği
 • Marmara Okul Olgunluğu Testi
 • Metropolitan İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği
 • Öğrenci Koçluğu
 • Otizm Davranış Kontrol Listesi
 • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi

Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Aylık Gelişim Takibi
Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Etkileşimli Kitap Okuma
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Gelişim Bozuklukları
Gelişimsel Oyun Önerileri
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeşe Hazırlama
Konuşmada Gecikme
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Sağlam Bebek Takibi
Tuvalet Eğitimi
Yeme-Yedirme Sorunları

icon
Bebek

Asiri dikkat sorunu var cabuk skiliyo kendini kontrol edemiyo bunun onune nasil gecebilirim ozur dilemek oglum çin gururmu inatmi cozemedim yuz yuze görüşme mumkunmu yer nere sıkıntıların oune geçmemiz icin yardm destek istiyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba maalesef yüz yüze görüşmemiz pek mümkün değil fakat online bu platform üzerinden görüşme yapabiliriz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için bazı kriterler var. Çocuğunuzun yaşı çok önemli bu noktada. Daha sonra bu davranışlarını her ortamda sergileyip sergilemediğine bakılmalı ve ne kadar süredir bu davranışları sergilediğine. Bizler test ve görüşme yaparak dikkat eksikliğini tespit edebilsek de tıbbi tanıyı koyan psikiyatristler olduğu için psikiyatriste danışmanızı tavsiye ederim.

icon
Bebek

Merhaba, eşimle boşanma aşamasına girdik ve küçük bir kızımız var. Boşanmamız gerektiğini nasıl anlatabilirim? Çok duygusal olduğu için kötü etkilenecek diye korkuyorum

Uzmanın Yanıtı

Merhaba boşanma aşamasında çocuğunuza hiçbir şeyin değişmeyeceğini, hala onun annesi ve babası olduğunuzu sadece artık karı-koca olmayacağınızı anlatmanız gerekiyor. Eğer böyle bir imkanınız ve iletişiminiz bulunuyorsa çocuğunuzu alıp eskiden yaptığınız bir aktiviteyi yapabilirisiniz veya yeni bir aktivite oluşturabilirsiniz. Önemli olan çocuğun, hayatında bir şeyin değişmediğini, aile ortamının, kendisini mutlu ve güvende hissettiği ortamın devam edeceğini bilmesi. Eğer bunu yapamayacaksınız dışardan aile danışmanı, psikolog veya çocuk gelişim uzmanından destek almanızı öneririm.

icon
Bebek

3 yaşındaki çocuğum asosyal olduğu için doktora götürdüm, doktor otizm başlangıcı olabilir dedi ve bizi teste gönderdi. Daha önceki tahlil ve testlerde böyle bir şeyle karşılaşmamıştık. otizm sonradan gelişebilir mi eğer sonradan gelişebilen bir hastalıksa tedavisi var mıdır?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, otizm aslında bebeklikte de görülebilir fakat çok fazla tespit edilemediği ve gözle görülebilir, belirgin gelişimsel gerilikler görülmediği için fark edilemeyebilir. Ancak otizmde yaklaşık on sekiz aydan sonra regresyon yani sahip olduğu gelişimsel becerilerin kaybedilmesi (konuşma, oyun oynama) durumundan sonra aileler fark etmeye başlar. Ayrıca özellikle çocuk büyüdükçe ve okul ortamları gibi sosyal ortamlara girdikçe de aileler durumu fark edebiliyor. Eğitim konusunda gelirsek eğer çocuğunuzun otizm tipi ve derecesi çok önemli. Anladığım kadarıyla da sizin çocuğunuz pek ileri derece değil atipik olabilir görüşme yapmadan bunu belirlemek zor. Atipik otizm dediğimiz tipte genelde çocuklar tekrar sosyalleşip konuşmaya başlayabilir. Atipik otizmle ilgili floortime, etkileşim temelli erken çocukluk müdahaleleri (eteçom) gibi müdahale programlarını inceleyebilirsiniz. özellikle eteçom ailelere uygulanan bir program ve ailelere çocuklarıyla nasıl oyun oynayabilecekleri ve nasıl iletişim kurulması gerektiğini öğreten bir program. Bu eğitimin sertifikasına sahibim eğer isterseniz online bu programı ilerletebiliriz. İyi günler.

icon

z*****

Oğlum konuşurken sürekli kekelemeye benzer takılmalar yaşıyordu. Akranlarıyla iletişim kuramayınca içine kapanıyordu. Ayşe hocamla ilk seansımızda etkisini görmeye başladık. Devam edeceğz..

icon

p*****

Büyük oğlumun küçük kardeşini kıskanma konusunda çok problem yaşıyorduk. Instagram üzerinden destek aldık ama işe yaramayınca başka uzman aradık. Ayşe hocamla devam ediyoruz. Şu anda her şey güzel gidiyor. 

icon

ı*****

Çocuğum geceleri altına ıslatıyordu. Uzun uğraşlara rağmen çözememiştik. Arkadaşımın önüne düşen reklamda sizi görmüştüm. İlk seansımız çok güzel geçti. Ayşe hocama sevgiler.