WhatsApp
Aslı Sena Alpalt

Aslı Sena Alpalt

Çocuk gelişimci

Meşgul

Seans Süresi 50 Dk
Seans Ücreti 349.00 TL

Yapılan Seans 46
Danışan Sayısı 21
Online Seans Al Uzmana Ücretsiz Soru Sor

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden 2019 yılında yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından 2020 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Pedogojik formasyon eğitimimi tamamlamıştır.2019 yılından beri çocuk gelişimi alanında çalışmalara devam etmektedir.
icon Eğitim
  • Hacettepe üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi çocuk gelişimi (Lisans)
icon Sertifikalar
  • Denver II gelişimsel tarama testi
  • İstanbul üniversitesi hasan ali yücel eğitim fakültesi-pedogojik formasyon
  • Yoga alliance international,yoga teacher for children

Tuvalet Eğitimi
Aylık Gelişim Takibi
Gelişimsel Oyun Önerileri
Aile Danışmanlığı
İki Yaş Sendromu
Pozitif Ebeveynlik
Korku ve Kaygılar
Duygusal Gelişim Gerilikleri
Aile İçi İletişim Sorunları
Gelişim Bozuklukları
Altını Islatma Problemi, Kaka Kaçırma
Davranış Bozuklukları
Yeme-Yedirme Sorunları
Okula Başlama İle İlgili Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Sınır Koyma-Kural Koyma
Anne-Baba Ayrılığı
Dudak Emme,Parmak Yeme, Parmak Emme, Tırnak Yeme
Bağlanma Sorunları ve Güvenli Bağlanma
Etkileşimli Kitap Okuma
Okula Hazırlık-Uyum-Oryantasyon
Doğa Pedagojisi- Doğa Etkinlikleri
Ebeveyn Katılımlı Oyun Planlama
Gelişim Alanlarını Destekleyici Oyun Önerileri
Etkili Medya - Teknoloji Kullanımı

icon

Merhabalar. Bebegim 6 ay 15 gunluk. Oglan. Hala emekleyemiyor,desteksiz oturamiyor. Normal midir acaba?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba 6.ay civarında destekle oturmayı gözlemleriz. Bireysel farklılıklarla emekleme oturma becerileri faklılık gösterebilir. Endişeleriniz varsa gelişim değerlendirmesi yapabiliriz, doktor kontroluyle büyümeyi takip edebilirsiniz. Dilerseniz panelimden randevu oluşturabilirsiniz.

icon

Merhaba 10 yaşında oğlum var birde 10 aylik oğlum var 11 yaşındaki oğlum beni ve babasını asla dinlemiyor sürekli karşılık veriyor ne yapsam çözüm bulamadım bir lafı belkide 4 kere söyleyince yapıyor veya hiç duymuyor sonradan duyuyor duyduğu lafı da yanlış anlıyor bağırıyor sürekli babannesi ne derse onu yapar onu dinler ama artık onuda dinlemez oldu babannesi sadece beni dinlesin anne babayı dinlemesin diye uğraşıyo sonra kendi baş edemediği zaman çocuğa terbiye verin diyo ve ben artık kafayı yemek üzereyim bana akıl verin ne olur

Uzmanın Yanıtı

Merhaba,11 yaş grubu ergenlik çağına denk gelmektedir.Bu dönemde bazı çocuklar ebeyvnlerle iletişim kurmak,sözlerini önemsemek gibi konulardan uzaklaşabiliyorlar.Çocukların içinde bulundu psikolojik durumların yanı sıra size karşı olan tavır ve davranışlarını çevresel faktörler de etkilemektedir.Birlikte geçirdiğiniz zaman dilimi ve aktivitelerin artması ve bu yönde planlanması iletişiminizi güçlendirebilir.Piknik,sinema saati ve birlikte geçirilecek zamanlar ergenlik dönemindeki çocuk ve ebeveyn ilişkisinde etkilidir.Baba-çocuk anne-çocuk saatleri planlayabileceğiniz gibi hep birlikte planlar da yapabilirsiniz.Ev içi rutininizde görev ve sorumluluk verebilirsiniz daha detaylı bi görüşme sağlamak adına seans oluşturabilirsiniz.Sevgiler..

icon

12 yaşında sürekli internet ve telefonda sohbet edemiyorum kendisiyle

Uzmanın Yanıtı

merhaba 12 ergenlik çağına denk gelmektedir bu dönemde çocukların ilgi ve tercihleri daha bireysel olabilmektedir. İnternet kullanımı yararlı olabildiği gibi ekran süresinin düzenlenmesi önem taşımaktadır. Bu noktada ekran süresini yaş grubuna göre düzenleyebilirsiniz. Sosyal faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Görev ve sorumlulukları tamamlaması sonrasında internet ve telefon kullanımına geçiş sağlayabilir. Birlikte sinema, tiyatro gibi aktiviteler düzenleyebilirsiniz. Daha detaylı bir görüşme için seans oluşturabilirsiniz. Sevgiler..

icon

merhaba, kızım 28 aylık ben çalışıyorum 7 aydan sonra belirli dönemlerde anneanne belirli dönemlerde babaanne baktı. fakat bensiz asla bir şey yapmıyor kendisi odasına bile gitmiyor. yemek yememi tuvalete gitmemi uyumamı asla istemiyor kendi temel ihtiyaçlarımı karşılayacağım zaman bile ağlıyor. sürekli ağlıyor mutlu edemiyorum bu durum da beni üzüyor. birlikte yarım saat bile oyun oynayamıyoruz. çok hareketli hemen sıkılıyor. gece uyku düzenimiz hiç. yok. işe gitmek zorunda olduğumu geri geleceğimi onu çok sevdiğimi sürekli göz teması kurarak anlatmaya çalışıyorum. ama sabah işe giderken bırakırken inanılmaz derece çok ağlıyor. bu arada şimdiye kadar çizgi film izletmedim telefon eline vermedim. gerçekten çok çaresizim ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilmiyorum.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, çocuklar genellikle 0-3 yaş grubu aralığında ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Bu ayrılık kaygısı anneden, bakım veren kişiden kısa süreliğine bile olsa ayrı kalma durumlarında görülebilir. Yaş grubunun içinde bakım veren kişilerin değişkenlik göstermesi davranışlarının tetiklenmesine ve kaygının artmasına neden olabilir. İşe gittiğinizde size ait kişisel bir eşyayı saklaması ve işten gelince sizin için koruyup geri vermesini isteyebilirsiniz. Birlikte bir planlamayla yaşadığınız rutini düzenlemeye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Detaylı bir görüşme için panelden seans oluşturabilirsiniz. Sevgiler..

icon

Merhaba, oğlum 3 yaşında ve 1,5-2 yaşından beridir alfabelere ve sayılara çok düşkün. İngilizce ve Türkçe olarak hepsini biliyor. Hayvanları da keza öyle. Şuan onlardan bir tık uzaklaştı. Sadece gezenlerle ilgileniyor. Oyunlarla fazla ilgilisi yok oturup 10 dakika bile tek başına oynamıyor. Benimle yada babasıyla birlikte oynadığında yarım saati geçiyor ve tabi arkadaslariyla. Ayrıca göz teması fazla yok seslendigimde cevap veriyor ama 1 2 saniye göz teması anca oluyor. Normal mi yoksa özel egitimi gerekiyor mu?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, 3 yaş grubunda oyun tercihleri ilgi ve istekler değişiklik gösterebilir. İlgisini çeken sesli ve görsel uyaranların yoğun olduğu bir alanı tercih etmesi görülebilir. Hareket ihtiyacı yoğun olan çocuklar tek başına maşa başı etkinlikler yerine daha hareketli ve grup oyunlarını oynamaya isteklilik gösterebilirler. Göz teması süresinin arttırılması adına birlikle oynadığınız oyunlar sırasında sözel pekiştireçler kullanıp 'harikaydın, tebrik ederim' gibi sözlerin yanında ilgisini çekecek oyunları tercih edip 'şimdi gözlerimiz buluşsun üçten geriye sayalım ve şimdi sıra gezegenler dansında' gibi geri dönüşler sağlayabilirsiniz. Değerlendirme yapılması ve sonrasında ihtiyaçlarının belirlenmesi eğitim alanının bu şekilde düzenlenmesi önemlidir. Bu noktada bir uzmandan destek alabilirsiniz.. Sevgilerimle..

icon

16 ayını yeni bitirmiş bir kızım var gun içerisinde asla bensiz bir odada bile tek durmuyor surekli yapışık ikiz gibiyiz. Gunduzleri parka falan götürüyorum yoruyorum ama geceleri uykuya gectıkten sonra sabaha kadar yarım saatte bir uyanıyor yatırıyorum hemen cok yorucu olmaya basladı deliksiz hiç uyumadı ne yapmam lazım.

Uzmanın Yanıtı

Merhaba , bu dönemde bebekler duygusal bağa oldukça ihtiyaç duyarlar. Bu bağ koşulsuz sevgiyi ve ihtiyaçlarına anında cevap verilmesini de içerir. İstek ve ihtiyaçları anında anneyi yanında hissetmesi ve güvende olduğunun hissi bu dönem için önemlidir. Ayrılık kaygısı 18 ay civarında gözlemlenebilir. Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde gece uyanmaları sıklaşabilir. Anne sütüne devam edildiği dönemlerde de aynı şekilde. Gece uyanmalarında yanında olduğunuzu hissetmesi güvende olduğunun da bilgisini içerir. Gündüz uykusunun süresi periyodunun düzeni önemlidir bunun esnekliği görüldüğünde gece uyanmalarında sıklaşma görülebilir. Daha detaylı bir görüşme talep ederseniz seans oluşturabilirsiniz. Sevgiler..

icon

Merhaba benim 3 yaşında oğlum var. 2aydir acayip aksilesti. Öpmek istediginde vuruyor ablası var 8 yasinda ona bile dövüyor saçını çekiyor ısırıyor. Arkadaşlarla bişey paylaşmak istemiyor. Çok kıskanç ne yapmam lazım sakinleştirmek için çok yoruldum. Yardımcı olursanız sevinirim ne yapmam lazım nasıl davranmalı yim bilgi verirseniz sevinirim

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, oğlunuz kendi ay aralığında işlem öncesi dönem olarak adlandırılan bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi içerisindedir. Bu dönemde çocuklar basit sorunları yardım isteyerek veya önceki deneyimleriyle çözmeye çalışabilirler.3 yaş grubu kendi istek ve ihtiyaçlarını kendi kararıyla ifade edebilir. 'Ben yapacağım, ben giyineceğim, bu benim oyuncağın vermem.' gibi ifadelerle karşılaşmamız olağandır. Sakinleşmesi noktasında kendisini nasıl ifade ettiği önem taşır. Ağlayarak mı ,yüksek sesler çıkararak veya elindeki oyuncağı atma, cisimlere sertçe dokunma gidi davranışlarla mı ifade ediyor? yanında olduğunuzu bilmesi ve kendini güvende hissetmesi önemlidir. Dilerseniz randevu oluşturarak iletişime geçebilirsiniz. Sevgiler..

icon

Merhabalar,13aylik bebeğim bazı insanlardan rahatsız olup bazılarını çok seviyor.Goz teması kuruyor.cee,,çiş, bıcı bıcı,pisi pisi,gel,cik cik,nerde...gibi kelimeler söylüyor.fakat anne baba demiyor.İsmine önceleri aninda tepki veriyordu şimdi bazen ilk seferde bazen ısrarla ismini söyleyince bakıyor.ozellikle son bir ayda Cok fazla TV maruz kaldı.Esim hiçbir gerekçe olmaksızın otistik olduğunu söylüyor.Ne yapmam ne düşünmem gerek yardımcı olabilir misiniz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba, çocuklarda bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak içinde bulunduğu yaş grubunda eylemleri isimlendirmesi ve seslendirmesi sonrasında nesneleri isimlendirmesi görülebilir. Otizmin sıklıkla gözlemlenen belirtilerinde göz teması kurmama, etkileşim başlatma ve sürdürme noktasında zorluklar yaşama gözlemlenebilir. Bunun gibi bir tanı için gerekli değerlendirmeler yapılmalı ve değerlendirmelerin sonucuna göre hareket edilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Günlük rutininizle ilgili paylaşımlarınızla daha detaylı iletişim kurabileceğimize inanıyorum. İsterseniz seans oluşturabilirsiniz. Sevgiler..

icon

Merhaba oyun terapisi veriyor musunuz?

Uzmanın Yanıtı

Merhaba oyun terapisi eğitimini almadığım için yetkinliğini bulunan meslektaşlarıma danışmanızı tavsiye ediyorum.