Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu  

Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu  

İnsanlar bazen hastalanabilmektedir. Ve hastalık insanların fiziksel olarak Veya ruhsal olarak hastalanması olabilmektedir.  Ruhsal birçok hastalık bulunmakla beraber başlıcası depresyondur. Depresyon 300 milyon üzerinde insanın yaşamış olduğu bir ruhsal bozukluktur. Kadınlarda daha sık olarak görülmekte olan depresyon bireyin derin bir üzüntü hali, kendini iyi hissetmeme durumu olarak nitelendirilebilmekte ve bazen ilaç tedavisi gerektirebilmekte olan bir hastalık olup sık olarak tekrarlanabilmekte olan bir hastalıktır. İntihar meyli olan bireylerde dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Bazı zamanlarda ciddi terapi ve tedavi gerektirebilen bir durum olduğu gözden kaçmamalıdır. 
 

Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu Hastalıkları 

Bireylerde görülebilen zihinsel ve ruhsal davranış bozukluğu ile ilgili hastalıkları şu şekilde sıralayabilmek mümkündür.  

  • Anksiyete

Bireyin kendini huzursuz hissetme durumu olarak nitelendirilebilir. Tedavi edilebilir bir hastalık olmasına karşın bireylerin çoğu tedaviye başvurmamaktadır. Kişinin yaşam kalitesini yüksek oranda olumsuz etkilemesine karşın genetik yapısı ve bireyin yaşamış olduğu rutin sorunlar hastalığı tetiklemektedir. Gelecek kaygısı, endişe ise hastalığı tetikleyen başlıca durumlardandır. Çoğu zaman terapi desteği ve ilaç desteği alınması gereken bir hastalıktır.

  • Bipolar Kişilik Bozukluğu 

Halk diliyle çift kişilik olarak bilinmekte olan bir hastalıktır. Yaklaşık olarak 60 milyon  insanın bu hastalıkla mücadele ettiği bilinmektedir. Manik ve depresif olmak üzere iki dönemi bunuyor. Kesinlikle terapi desteği ve ilaç desteği alınması gereken bir hastalıktır. Nedeninin Genetik ve çevresel yapıyla alakalı olduğu tahmin edilmekte ve hastanın depresif dönemlerinde aşırı huzursuz, hüzünlü, çift başlı hareketler meydana getirdiği bilinmektedir. 

  • Şizofreni

Çağımızın en ruhsal hastalıklarından biri olan şizofreni aynı zamanda en tehlikeli ve iyileşmesi de bir o kadar zor olan ruhsal hastalıklardan biridir. Hastalık toplumda farklı algıya sahip olması nedeniyle bireyler çoğu zaman tedaviden kaçmaktadır. Çoğu zaman halisülasyon görme durumu yaşanabilmekte olan bu hastalık kesinlikle ilaç tedavisi ve psikolojik terapi alınması gereken bir hastalıktır. Bireyin aslında var olmayan insanlara konuşması sık rastlanılan halisünojenik bir durumdur. Aynı zamanda insanların kendilerine zarar verme korkusu çok sık rastlanılan bir belirtidir. Şizofreni hastalarından korkulmamalı topluma kazandırılmaları için el birliğiyle çalışılmadır. Bu bireylerin hastalıkları tam olarak tedavi edilmemekle beraber ilaç ve psikolojik tedaviyle kontrol altına alınabilir.

  • Obsesif Kompülsif Bozukluk 

Bir ruhsal bozukluk olan OKB bireyin istemsiz olarak sürekli olarak istemediği düşüncelerin aklına gelmesiyle karakterize olan bu hastalık sürekli olarak aynı şeyleri yapmasına yol açmaktadır. Biyolojik ve çevresel faktörler hastalığı etkilemektedir. Bu hastalarda genel olarak takıntılı olma durumu söz konusudur. Kesinlikle ilaç tedavisi alınması gereken bir hastalık olmasına karşın psikolojik terapi de gerekebilmektedir. 
 

Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu Hastalıkları Tedavisi

Ruhsal hastalıklar bozukluklar insanların yüzyıllardır uğraştığı hastalıklardır. Çoğu zaman bireyler utanma veya dışlanma korkusuyla doktora başvurmamaktadır. Unutulmamalıdır ki bu bozukluklar kontrol altına olabilmekte hastalarda ciddi düzeylerde iyileşme görülebilmektedir. Bu yüzden kesinlikle bir psikiyatri doktoruna başvurulmalı ve tıbbi destek alınmalıdır. 

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 3 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
3 Haziran 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle