Yürüteç Kullanmak Neden Doğru Değildir?

Yürüteç Kullanmak Neden Doğru Değildir?

1. Yürüteç, bebeklerin motor gelişimini olumsuz etkileyen bir araçtır. 
2. Bebeğinizin erken yürümesini değil, tam tersine yanlış kasların kullanılmasını sağlayarak daha geç yürümesine sebep olur. 
3. Bebeğinizin omurga ve kalça sağlığına zarar verir. Henüz vücudu dik durmaya hazır olmayan bebeğiniz yürüteçte dik durmak zorunda kaldığı için omurga eğrikleri ve skolyoz gibi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur.
4. Yürüteçte olan bebeğiniz ayaklarıyla tam anlamda yere basmaz, kendini yürüteç ile beraber ittirerek hareket eder. Bu durum bebeğinizin parmak ucunda yürümesine sebep olur ve alışkanlığa dönüşerek  postürünün bozulmasını sağlar. 
5. Çok ciddi ev kazalarına sebep olur. Bebeklerde kafa tramvalarının en sık sebebi yürüteç kazalarıdır. 
Peki yürüteç yerine ne kullanabilirsiniz? ????
Öncelikle bebeğinizin erken yürümesini istiyorsanız, özgürce hareket etmesine izin vermelisiniz. Bir oyun çiti edinerek çocuğunuzun o alanda güvenle hareket etmesini sağlayabilirsiniz. 
İlk adım arabası kullanabilirsiniz.
Lütfen her çocuğun ve gelişiminin biricik olduğunu unutmayın. Bir bebek 13. ayında yürürken başka bir bebek 17. ayında yürüyebilir. İkisi de normaldir. Bireysel farklılıklarımız olduğunun bilincinde olmalıyız. 
Motor gelişimi daha sağlıklı çocuklar için yürüteç kullanmayın. 

Yayımlama Tarihi: 23 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022
Yayımlama Tarihi:
23 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
23 Şubat 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuştur. Üsküdar Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Gelişim testleri, çocuk objektif testleri ve projektif testleri uygulayıcısıdır. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılmıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle