Yoga ve Çocuk

Yoga ve Çocuk

Amerika Birleşik Devletleri'nde yakın zamanda yapılan bir araştırma, çocukların ortalama olarak hayatlarının 12 ila 15 yılını okulda geçirdiklerini ortaya koydu. Çocukların akran rekabeti ile birlikte okulda çalışmak ve performans göstermek için çok fazla baskıya maruz kaldığı günümüz çağında, yoga uygulaması çocukların stresle başa çıkmasına yardımcı olmakla birlikte okul çağından itibaren çocuklar için yoga egzersizlerinin öğrenilmesi, çocuğun fiziksel ve duygusal iyiliğini beslemeye yardımcı olmaktadır.

Yoga ve Çocuklarda Etkisi

Yıllar geçtikçe, çocukların “toplumsal olarak uygun” davranışlarla mükemmel çocuklar olmaya çalışırken genellikle sorunlarını ebeveynlerinden sakladıkları gözlemlenmiştir. Bu, bastırılmış duygular, depresyonun ve diğer sorunların başlangıcına yol açabilmektedir. Çocuğun sağlıklı fiziksel ve duygusal gelişimi amacıyla yoga , çocukta rahatlamayı, meditasyon yapmayı, eğlenmeyi ve her gün karşılaştığı küçük zorluklar üzerinde düşünmeyi öğrenebileceği bir yol göstericidir. Buna paralel olarak çocuklara basit ama besleyici bir diyet listesi önerilir. Bu liste, doğal olarak bulunabilen tam tahıllı gıdalar, meyve ve sebzeler gibi organik yiyecekleri içerir. Çocuk yoga dersleri, yetişkinler için geleneksel yoga derslerinden farklıdır. Burada, eğlenceyi öne çıkararak çocuklara uygun yoga asanalarını tanıtmak merkezi konumdadır.

Yoga okul çağındaki çocuklarda (6 ila 12 yaş arası) hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı iyileştirmektedir. Denge, güç, dayanıklılık,beden farkındalığı, öz esneklik ve iyi bir kişilik öngörüsü ile gençlerin beynini ve vücudunu şekillendirmeye yardımcı olarak,konsantrasyonu ve sabrı arttırıp beyin gelişimine katkı sağlamaktadır.Aerobik kapasiteyi arttırarak odaklanmayı ve hafızayı iyileştirir, kaygı ve stresi azaltır böylece özgüven yüksekliği ile sınıf davranışlarında olumlu etkiler bırakır. Ayrıca yoganın dikkat eksikliği ,hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların okul performansını iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Bununla birlite yoga, evde ebeveynler ile çocuklar arasında eğlenceli ve etkileşimli aktivite haline gelmektedir

Çocuk yogası ve diğer konularda uzman desteği almak için tıklayınız.

Yayımlama Tarihi: 24 Mart 2022
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
24 Mart 2022
Güncelleme Tarihi:
27 Mart 2022

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunuyum. Pediatrik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon ve sporcu sağlığı ile ilgilenmekteyim. .

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle