Yeni Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerde Emzirme Düzeni: Doğumun ilk haftalarında bebeğin emme alışkanlığı düzensizdir. Bu nedenle bebek her istediğinde emzirmeniz gerekir. Göğüsleri sırayla ve eşit süreli emzirmeye dikkat etmelisiniz. Emzirme süresinde ilk 10 dakikadan sonra gelen süt daha yağlı ve doyurucu olduğundan doygunluk hissi verir. O nedenle bebekler tek göğsü emerek doyabilir. Göğüslerinizi sırayla emzirmeye çalışın.

Yeni Doğan Bebeklerde Biyolojik Düzen Nasıl Olmalı?

Dışkı ve İdrar Düzeni: Bebekler ilk aylarda sık sık dışkı ihtiyacını giderirler. Bebeklerin dışkısı ilk günlerde yeşil sonrasında altın sarısı renk olabilir. Beslenmesi yeterli olan bebekler günde en az 6-7 kez idrar yapması gerekir.

Cilt Bakımı: Bebeğinizin cildi kuru ise çok sık banyo yaptırmayın. Her banyodan sonra krem ve yağ sürmeniz önerilmez. Çünkü krem ve yağ bebeğin terlemesini önler ve cildi hava almadığından ufak sivilcelere neden olabilir.

Alt Değiştirme: Bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerekir. Çünkü ıslak veya kirli bez bebeğin altında fazla kalmamalıdır. Bebekler hemen pişik olabilir. Pişik oluşunu engellemek için pişik önleyici kremler kullanabilirsiniz.

Bebek Odalarının Isısı ve Yatma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Oda Isısı: 24 derece oda ısısı idealdir. Sık sık ellerini ve burnunu kontrol edin. Eğer soğuksa oda ısısı bebeğe yeterli gelmediği anlamına gelir.

Yatma Pozisyonu: Bebekler sırt üstü yatırılmalıdır. Onlar için en güvenli şekil budur. Bebek uyanıkken yüzüstü yatırılması kollarının güçlenmesine yardımcı olur. Bebeğinizi çok sarmamalı, yorganı göğüs hizasında bırakmalısınız.

Yeni Doğan Bebeklerde Temizlik ve Hijyen

Göbek Bakımı: Göbek çevresinin kuru kalması gerekir. Bebekler bezlenirken göbek bağı bezin dışında kalmalıdır. Bebeğin göbeği ortalama 7-14 gün içinde düşecektir.

Banyo: Bebeğinizi göbeği düşene kadar banyo yaptırmak yerine yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Göbek bağı düştükten 1 gün sonra banyo yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Banyo yapıldıktan sonra bebeğinizin cildini kurulamalısınız. Bu son derece önemlidir. Çünkü sabun bebek cildini tahriş edebilir.

Tırnak Bakımı: Bebeklere özel tırnak makası ile bebeğinizin tırnağını kesebilirsiniz. Tırnaklar kesilmezse bebek yüzünü ve vücudunu çizebilir.

Yayımlama Tarihi: 12 Nisan 2022
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
12 Nisan 2022
Güncelleme Tarihi:
18 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle