Yatırıma Erken Başlayarak Çocuklarımıza Ne Kazandırırız?

Yatırıma Erken Başlayarak Çocuklarımıza Ne Kazandırırız?

Çocuklarımızın geleceği için büyük yatırımlar yapmak bazen zor olabiliyor. Fakat büyük yatırımlar yapmadan da onlara finansal özgürlüğünü vermemiz mümkün olabilir.

Aynı durum gençler için de geçerli. Gençken “Olabildiğince anın tadını çıkaralım. Nasıl olsa ileride daha çok para kazanırız ve daha rahat yatırım yaparız.” düşüncesiyle birikim yapmayı hep erteleriz. Yaş ilerledikçe de “Keşke daha erken yatırıma başlasaydım.” pişmanlığını hissederiz.

Bu yazımızda erken yaşta yatırım yapmanın gelecekte finansal özgürlük yolunda bireylerin hayatını nasıl etkilediği anlatacağız.

 

Bir örnekle devam edelim…

İlk çocuğumuzun adı Ege.

Ailesi Ege için, doğduğu andan itibaren, her yıl 1.000 TL birikim yapıyor ve bu birikimleri yıllık %15 getiri sağlayan bir fonda değerlendiriyor. Ege 18 yaşına geldiğinde ailesi artık her yıl 1.000 TL birikim yapmayı bırakıyor ve biriktirdikleri tutar Ege 25 yaşına gelene kadar aynı fonda kalmaya devam ediyor. Ege 25 yaşına geldiğinde bu fonda biriken tutar 201.726 TL oluyor.

Ege artık iş hayatına atılıyor. İş bulduktan sonra kendi geçimini sağlayabildiği için, fondaki bu paraya dokunmayarak birikiminin kar topu etkisiyle büyümesine izin veriyor. 45 yaşına geldiğinde, üzerine hiç ekleme yapmadan, sadece fonda tutarak büyüyen birikimi tam 3.301.559 TL oluyor.

İkinci çocuğumuzun adı Hilmi.

Hilmi birikim ve yatırım yapmaya ilk defa çalışma hayatı ile birlikte başlıyor. 25 yaşından itibaren her yıl 1.000 TL birikim yapıyor ve bu birikimlerini yıllık %15 getiri sağlayan bir fonda değerlendiriyor. Hilmi 45 yaşına kadar her yıl 1.000 TL birikim yapmaya devam ediyor. 45 yaşını doldurduğunda bu fonda biriken tutar 118.810 TL oluyor.

 

 

Sonuç olarak Ege’nin ailesi toplamda 18.000 TL birikim yaparak Ege’ye 25 yaşında kullanabileceği 201.726 TL’lik bir tutar ve ileriki yaşları için büyütebileceği bir anapara bırakırken; Hilmi 21.000 TL birikim yaparak 45 yaşında 118.810 TL elde edebiliyor.

 

Yatırımlarımızın başarısına en fazla etki eden faktör büyük paralar kazanıp yatırıma başlamak değil, zamanın doğru kullanımıdır. Çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediye ise, onlar için, ufak tutarlarla bile olsa yatırıma erken başlamaktır.

Yayımlama Tarihi: 1 Mart 2022
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
1 Mart 2022
Güncelleme Tarihi:
15 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle