Yaşamda Anne-Çocuk İlişkisinin Önemi

Yaşamda Anne-Çocuk İlişkisinin Önemi

Yaşamda Anne-Çocuk İlişkisinin Önemi

Kişinin yaşamı üzerinde iş hayatı, sosyal ilişkiler, sağlık durumu gibi pek çok faktör etkilidir. Yetişkinlerin dünyası için bu tarz durumlar çok daha anlık gelişse de esasında ulaşılan bu çıkarım tam olarak doğru değildir.

Kişi henüz hayatın başlarındayken annesiyle yaşadığı ve muhtemelen hatırlayamayacak olduğu her bir an, yaşamı ve kişiliği üzerinde izler taşımaktadır. Kurulan ilk ilişkiler bebeğin temel ihtiyaçlarının karşılanmasından başlayarak ilgili ve duyarlı bakımın her bir halkası bebeğin kendini güvende hissederek yaşama hazırlanmasının temelini oluşturacaktır. Kendini güvende hisseden bebek, dünyayı keşfetme cesaretine sahip olacak ve bu doğrultuda hareket edecektir. Ancak anneden yeterli ilgi ve bakımı görmeyen bebek, kendini gerçekleştirme noktasında daha fazla zorlanacak, bu doğrultuda da yaşamı çok daha fazla etkilenecektir.

Yaşamda Anne-Çocuk İlişkisinin Öneminde duyarlı bakım nedir?

  • Bebeğin ihtiyaçlarına zamanında ve ilgiyle cevap vermek,
  • Beslenme esnasında bebekle sıkça göz teması kurup onunla konuşmak,
  • Bebeğe sevildiğine ve güvende olduğunu sarılarak-konuşarak bedensel mesajlar yoluyla yansıtmak.

Annenin duyarlı bakım sunmadığı, çocuğu ihmal ettiği durumlarda ise hem çocukluk döneminde hem de ilerleyen süreçlerde bu durumun çok daha yoğun etkileri ortaya çıkmaktadır. Yaşamı akışı içinde değerlendirmek ve çocuklarımıza bunu kazandırmak doğru desek de her zaman düşündüğümüz kadar kolay olmayabiliyor.

Olumsuz çocukluk deneyimleri olarak da adlandırılabilen bu tarz durumlar yalın ve kısa süreli etkiler bırakmıyor. Çocukluk döneminde aile içinde herhangi bir sebeple ve herhangi bir şekilde maruz kalınan travmatik olayların, anne ihmalinin, ilgisiz ve tutarsız ebeveyn davranışlarının yetişkinlik döneminde kalp hastalıkları, otoimmün rahatsızlıklar, eklem hastalıkları gibi pek çok hastalığa yakalanma riskini çok büyük oranda arttırdığını biliyor muydunuz? Bu sadece basitçe ifade edilebilen bulgular, OÇD'nin kişinin yaşamı üzerindeki etkisi pek çok alanda karşımıza çıkabilmekte.

*Eşler arasında yaşanan sorunların çocuğa yansıması/etkileri, bu süreçte çocuğun desteklenmesi hakkında alanda uzman kişilerden destek almanız, olası kötü sonuçları en aza indirgemek için önemli.

*OÇD hakkında daha fazla bilgiye erişmek için Dr. Vincent J. Felitti ve Dr. Robert Anda' nın araştırmalarından faydalanabilirsiniz :)

Daha detaylı bilgi için uzman desteği alabilirsiniz.

Yayımlama Tarihi: 14 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 9 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
14 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
9 Mart 2022

Merhabalar, ben çocuk gelişimci ve oyun terapisti Emine Kocakaya. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünde 2018 yılında tamamladım. Yine Ankara Üniversitesi' nde yüksek lisans eğitimime devam ediyor olmakla birlikte tez aşamasını sürdürüyorum, bu süreç içerisinde özel danışan görmekteyim.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle