WÇZÖ-IV (Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği) Nedir ?

WÇZÖ-IV (Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği) Nedir ?

WÇZÖ-IV (Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği) Nedir ?

Wechsler  Çocuklar için Zeka Ölçeği 2008 yılında tüm hakları Türk Psikologlar Derneği (TPD) tarafından alınarak Öktem ve ark.(2008-2012) uyarlanıp,Türkiye'de güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları 2013 yılında tamamlanan 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığında uygulanan dünya çapında en güvenilir ve en güncel çocuk ve ergen zeka ölçeği olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Test, bilişsel beceri kümelerine dağılmış olan 10 temel ve 5 alt testten oluşmaktadır.Birçok sebeple temel alt testlerin  çocuğa uygun olmadığı durumlarda yedek alt testlerden yararlanılmaktadır.Test süresi, çocuğun performansına bağlı olarak 90 ile 120 dakika arasında değişmektedir.

WÇZÖ-IV (Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği) Kimler Tarafından Uygulanır?

Wechsler Çocuklar için zeka ölçeği,çocuklar güçlü yönlerin belirlenmesinde , bu belirlenen yönlerde ise farkındalık kazanılmasında ,zayıf yönlerin belirlenmesinde ise, zaman kaybetmeden  uygun destek programı oluşturulmasında büyük rol oynar.Aynı zamanda , çocuklarda uyum sorunları,gelişim sürecinin incelenmesi,okul başarısı,dikkat eksikliği,öğrenme güçlüğü  ve sosyal becerilerinin değerlendirilmesinde vb. yardımcı olmaktadır.
Test uygulanan çocuk veya ergene yıl içerisinde doğru sonuç elde edilebilmesi için 1 kez test uygulanmalıdır.

Test 4 ana bölümden oluşmaktadır;

Sözel Kavrama : Kavrama ,kavram oluşturma,sözel bilgi ve sözel ifade yetenekleri ile ilişkilidir.Sözel bilginin yanı sıra ,öğrenişmiş bilgi ve yetenekleri temsil eder.Dil ve kültür yeterliliği ,okul başarısı hakkında bilgi verir.Soyut ve somut sözel akıl yürütme ; Sağduyu,sosyal bilgi konularında karar verme yeteneklerini ölçer.

Algısal Akıl Yürütme : Akıcı ve algısal akıl yürütme ,algısal organizasyonu ölçer.Görsel motor koordinasyon ve hız,akıcı akıl yürütmeyi ölçer.Sözel olmayan kavram oluşturma ,görsel işlemleme ,odaklanma ve dikkat etme ve görsel görevlerde sözel ipuçlarını kullanma yeteneklerini ölçer.

Çalışma Belleği ; Kısa süreli işitsel bellek ,dikkat ,konsantrasyonu ölçer.Her görevi seçme ve izleme dikkati,zihinsel yönlendirme ,hatırlama ve sıraya koyma becerilerini ölçer.

İşlemleme Hızı ; Zihinsel İşlemleme hızını,harf -motor işlemleme becerisini ölçer.Her görev,görsel algı ve organizasyon ,görsel tarama ,dikkatin yetkin kontrolü,gayretin sürdürülmesi becerisini ölçer.Kısa Süreli sözel olmayan bellek ,sözel olmayan sembolleri akılda tutma ,ayrıntıları kısa sürede fark etme ,görsel işlemleme hızı ve ince motor koordinasyon yeteneğini ölçer.


Türk Psikologlar Derneği (TPD) tarafından verilen eğitimle uygulama sertifikasına sahip ''Psikolog'' lar tarafından uygulanabilir.Türk Psikologlar Derneği dışında başka kişilerden  ya da kurumlardan alınan eğitimin herhangi geçerliliği yoktur.

Yayımlama Tarihi: 27 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
27 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
13 Mart 2022

.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle