WhatsApp

Vajinusmus Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Vajinusmus Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Vajinusmus Nedir?

Vajinusmus kadınların %54 ünde görülen vajina kaslarının istemsiz kasılıp kadının istemesine rağmen birleşmeye izin vermemesidir. 

Vajinusmusun Nedenleri? 

Kişinin daha önce hiç cinsel deneyiminin olamaması, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlara sahip olması, anatomik bilgi eksikliğinin olması, kişinin bedeni üzerinde olumsuz tutuma sahip olması  ve cinsel mitler ( cinsel organım çok çirkin, kiloluyum-zayıfım, partnerim beni beğenmeyecek, penis çok büyük canım acayacak, hastalık kapabilirim)  daha önce yaşanan cinsel travmalar, cinsel acıya sebep olan hastalıklara sahip olmak ( vajina kuruluğu, yumurtalık kistleri, vajina sarkması, doğum travmaları) beklenti korkuları ( yeni bir deneyimde tekrar başarısız olma korkusu ) eşler arasındaki problemler de vajinusmusa neden olabilir. 

Vajinusmus Tipleri 

Daha önce hiç birliktelik yaşamamışsa Primer, birleşme yaşayıp sonrasında geliştiyse seconder tiplidir. Ülkemizde en çok Primer tip yaygındır bunun altında genellikle yanlış inanışlar vardır. 

Vajinusmus Tedavisi 

Vajinusmus %100 tedavisi olan bir cinsel bozukluktur. İlaçsız bir şekilde terapiye tedavisi mümkündür. Cinsel bozukluklar kişinin değil çiftin sorunu olduğu için kişi partneriyle birlikte terapiye başlar. Vajinusmusun altındaki sebepler bulunup uygun egzersizlerle seanslar yapılır. Seans süresi kişiden kişiye ve kişinin terapiye ne kadar istekli olduğuyla değişkenlik gösterebilir. 

Vajinusmus nedir konusunda siz de destek almak için bana ulaşabilirsiniz. 

 

Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle