WhatsApp

Vajinismus Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus nedir sorusuna cevap vajina kaslarının cinsel penetrasyona, jinekolojik muayeneye veya tampon yerleştirilmesine tepki olarak istemsiz olarak kasılıp sıkıldığı bir durumdur. Vajinanın daralması, hatta kapanması, bir gözün bir şey yaklaştığında kapanmasının refleks hareketi gibi tamamen bilinçsiz bir harekettir. Vajinismus nedir kapsamında birçok kadın ve eşleri için bu, cinsel ilişki ve jinekolojik muayenelerin ağrılı veya imkânsız olması nedeniyle yüksek derecede stres ve kaygıya neden olabilir ve bu da durumu daha da kötüleştirebilir.

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus nedir kapsamına belirtileri, ağrıya neden olmadan cinsel ilişkiye girememe veya vajinaya girememe şeklindedir. Durum genellikle ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde, mastürbasyon ve cinsel ilişkinin başlamasıyla tespit edilir.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun nedeni vajinanın küçük veya dar olmasından kaynaklanmaz, Vajinismus nedir kapsamında bu durumdaki kadınlar diğer kadınlarla aynı vajina boyutuna sahiptir ancak iç kasları istemsiz kasılmaya eğilimlidir. Altta yatan nedenler aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

Vajinanızın çok küçük olması endişesi, seksin inciteceğinden endişe etmek, cinsel istismar, daha önce vajinaya zarar veren epizyotomi, vajina veya çevresindeki alanların ağrılı durumları, ilk cinsel ilişkinin acı verici ve/veya rahatsız edici olması, partnerinizle ilgili sorunlar, hamile kalma korkusu nedenler olabilir.

İlginizi çekebilir: Serotonin Hormonu, Mutluluk Hormonu

Vajinismusun Tedavisi Nedir?

Vajinismus tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Tedaviler şunları içerebilir:

Vajinal dilatörler: Vajinanıza yavaş yavaş bir şeyler sokmaya alışmanız için kendi evinizin rahatlığında kullanılan farklı boyutlarda silindirik koniler serisidir. Günler veya aylarca sürebilir ve hastanın kendi hızında gitmesi gerekir.

Pelvik taban egzersizleri: Önceki tedaviyle birlikte önerilirler, böylece hasta, örneğin seks yaparken gönüllü olarak gevşemeyi seçebilmek amacıyla kasların kasılma ve gevşeme hissine alışır. Bazen bir jinekolog ile bir biofeedback makinesi kullanılabilir. Bu cihaz, hastanın kasıldığı zaman (bilmediği takdirde) bilgilendirilmesini ve böylece duyuya alışmasını ve kontrol etmeyi öğrenmesini sağlar.

Seks terapisi: Psikolojik terapi, özellikle altta yatan neden cinsel travma ise önerilen bir seçenektir. Dinamik analiz, danışmanlık veya bilişsel-davranışçı terapiler kullanılabilir.

Ameliyat: Daha önce cerrahi travma veya vajinanın daralmasına neden olan bir tıkanıklık olması durumunda ameliyat gerekebilir. Hastaya anestezi verilecek ve az miktarda doku alınacaktır.

Vajinismus Hangi Kadında Görülür?

Şu anda birincil tür vajinismusun nedenleri tam olarak bilinir değildir. Birkaç psikolojik teori vardır, ancak çoğu hastada ortak bir unsur gözlenmiştir. Bu unsur, çocukluk ve ergenlik döneminde bu hastaların ailelerinden, annelerinden veya büyükannelerinden yetişkin kadınların travmatik cinsel deneyimlerden ve zor doğumlardan bahsettiği bir ortamda yaşadıkları gerçeğinden oluşur. Bu, cinsel ilişkilere yönelik bilinçsiz korkular yaratır.

İkincil tür vajinismus, daha spesifik bir etiyolojiye sahip olma eğilimindedir ve genellikle çiftin yaşamında, bir çocuğun doğumunda, bir hastalıkta ya da ilişkide kayganlık eksikliği ile sonuçlanan bir krizde meydana gelen bir değişiklikle çakışır. Sonuç olarak, penetrasyon sırasında ağrı oluşur ve cinsel ilişkiyi zorlaştırır.

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

29 Eylül 2021

Diğer Yazılar