Üç Yaş Sendromu Nedir?

Üç Yaş Sendromu Nedir?

Üç yaş sendromu, çocukların gelişimleri dolayısıyla yavaş yavaş yeni şeyler öğrendiği, kendini birey olarak hissetmek istediği ve kendilerine olan güvenlerinin arttığı “kendini bulma” dönemi olarak adlandırılmaktadır. Ebeveynliğin en zor zamanlarından olan iki ve üç yaş sendromu dönemleri çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi nedeniyle ortaya çıkan doğal bir dönemdir.

Bu dönemde çocuklar bazen agresif bazen de duygusal tavırlar sergileyebilir ancak göründüğünün aksine üç yaş sendromu korkulması gereken bir dönem değildir. Bu dönemde çocukla olan ilişkileri kuvvetlendirerek bunun yanında sabırlı, sakin, kararlı kalarak ve kendisini bulmasına yardımcı olarak bu dönem güvenle atlatılabilir.

Üç yaş sendromu nedenleri?

Çocuklarımız yaş aldıkça gelişmektedir ve bu süreçte gelişimlerinden dolayı bazı değişmeler ortaya çıkmaktadır. Üç yaş sendromu da çocuklarımızın gelişmelerinden kaynaklı ortaya çıkan davranışlar bütünüdür. Bu dönemde çocuk her ortam ve olayın içinde bulunarak kendini kanıtlamaya ve değerli, önemli hissetmeye ihtiyaç duyar. Bunun sebebi ise çocuğun artık “kendi benliğini” keşfetmesi ve bir birey olarak sosyal hayatta yer almak istemesinden kaynaklıdır. Bu çocuğun gelişiminin doğal bir sonucudur. Ancak bu durum gerçekleşmez özgüvensiz hisseder, yeterince sosyalleşmezse üç yaş sendromuna girebilir.

 

Üç yaş sendromu belirtileri nelerdir?

 • Bu dönemde çocuk oldukça inatçı olabilmektedir. Bu sebeple sizin söylediğinizin tersini yapma ihtimali yüksektir. Çünkü kendini ispatlamaya çalışmaktadır.
 • Bu dönemde bazı şeyleri kendi yapmaya çalışabilir.
 • Bu dönemde çocuk kendi sözünün geçmesini ister ve bu nedenle kendi yemek istediklerini yemeyi, kendi istediklerini giymeyi tercih eder.
 • Üç yaş sendromunda en belirgin özellik ağlama nöbetleridir. Kendini değersiz hissettiği ya da kendi isteklerinin gerçekleşmediği zamanlarda ağlama krizlerine girebilir.
 • Bu dönemde çocuk uyku sorunları yaşayabilir. Örneğin uyumak istemeyebilir ya da gece uykusundan uyanabilir.
 • Bu dönemde çocuk “ben olma” isteği içerisinde olduğundan yapabildiği şeyleri yapmaktan ve ona verilen görevleri başarmaktan oldukça mutluluk duyabilir.
 • Çocuğun kendi istek ve zevkleri ortaya çıkabilir.
 • Bağımsız olma isteğinin yanında anneye bağlılık belirtileri de ortaya çıkmaktadır.
 • Çocuğunuz aniden yemek seçmeye başlayabilir. Örneğin çok sevdiği bir yemeği aniden sevmemeye başlar.
 • Kendi başına giyinmeye ve bu nedenle kıyafetlerini dağıtmaya başlayabilir. Buna müdahale edildiğinde ise ağlama ve öfke nöbetleriyle karşılaşılabilir.
 • Bu dönemde çocuk agresif tavırlar gösterebilir ve bu sebeple yaşıtlarıyla sık sık kavga edebilmektedir.

Üç yaş sendromu ile nasıl başa çıkılır?

Üç yaş sendromu döneminde anne ve baba oldukça dikkatli olmalıdır. Bu dönemde çocuğunuzla iletişiminizi güçlü tutmak en önemli başlangıç noktasıdır. Çünkü bu dönemde çocuğunuza olan yaklaşımınız oldukça önemlidir. Çocuğunuzun yapmış olduğu iyi davranışları ödüllendirmenin yanında yapmış olduğu kötü davranışları da sakinlikle karşılamaları ve davranışın neden yanlış olduğunu ona göstermelisiniz. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri ise çocukların her istediğine evet demektir. Bu durum ilerleyen zamanlarda tatminsizliğe neden olabilir. Bu sebeple çocuklara hayır denilebilinmelidir. Ailenin bu dönemde sakin, kararlı ve sabırlı olması gerekir. Anne ve baba birlikte hareket ederek bu dönemi aşabilir. Bunlara ek olarak ise;

 • Çocuklara görevler verilmeli ve sorumluluk aldırarak bir şeyler başarması sağlanmalıdır.
 • Aile olarak vakit geçirilmeli ve onun değerli olduğu hissettirilmelidir.
 • Arkadaşlarıyla zaman geçirmesini ve enerji atması sağlanmalıdır.
 • Olumlu davranışları takdir edilmelidir.
 • Bu dönemde eşyalarını ve oyuncaklarını paylaşmak istemeyebilir. Onu bu konuda zorlamamalısınız.
 • Öfkesini, kızgınlığını ve enerjisini atması için ona yaratıcı aktiviteler yaratılmalıdır. Örneğin resim çizmek, boyama yaptırmak ya da müzik aleti çaldırmak vb..
 • Bu dönemde katı kurallar koymaktan uzak durulmalıdır.. Bu kurallar onun özgüvenini zedeleyebilir.
 • Çocuklara hayır demeyi bilmek gerekir. Bu konuda anne ve baba beraber hareket etmeli ve kararlarda tutarlı olunmalıdır.
 • Bu dönemde tutarlı olunmalıdır. Bir gün hayır dediğine bir gün evet demek çocukta kafa karışıklığına sebep olabilir.
 • Üç yaş sendromu ebeveynlerin sakin kalmasıyla atlatılır. Bu dönemde çocuğunuzla inatlaşmayın.

 

 

Üç yaş sendromu ne kadar sürer?

Üç yaş sendromunun ne zaman biteceği kesin bir zamana bağlı değildir. Bu dönemi çocuk ailesiyle yaşar ve onlar sayesinde atlatır. Bu dönemde yapılması gereken sabırlı, kararlı ve sakin olmak. Bu şekilde çocuğun psikolojisini anlamaya çalışmalı ve onun gelişimini en iyi şekilde tamamlamasını sağlamalısınız. Ancak bunlara rağmen çocuğunuzla bu dönemde başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız bir çocuk gelişim uzmanı ile görüşmeniz faydalı olabilir.

Yayımlama Tarihi: 19 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle