WhatsApp

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi çocukların gelişim süreçlerine göre genellikle 24-30 ay arasında masaya yatırılabilir. Bunun için öncelik çocuğunuzun gerekli kas gelişiminin gerçekleşmiş olması ve sizin bu sürece kendini hazırlamış olmanızdır.

Tuvalet eğitimi için gerekli kasların gelişimi ilerledikçe bezin kuru kalma süresi uzayacaktır. Bu yüzden öncelikle gündüz bez değişimleri arasındaki süreleri takip etmek gerekir. Alışılagelmiş sefer sayısı azalıyor ise, değişim seferlerinin arası açılıyor ise kas gelişimi ilerliyor ve tuvalet eğitimine hazır hale geliyor demektir. Ardından gece kuruluğu takibi yapılmalıdır. Örneğin başlangıçta 2 saatte bir bez kuruluğu kontrol edilebilir. Gece en fazla iki kere tuvalete kalkacak şekilde bir gece kuruluğu söz konusu ise doğru zaman olabilir. Gece uykusunun kalitesinin bozulmaması ve tuvalet eğitimi sürecinin daha sağlıklı yönetilebilmesi adına önemli bir durumdur. En ideali tabii ki tamamen kuru kalkıyor olmasıdır. Bununla birlikte pek tabii dil gelişiminin de ihtiyaçlarını anlatabilecek düzeye gelmiş olması çok önemlidir.

Fizyolojik zeminin hazır olduğunu tespit ettiyseniz sıra sizin hazır bulunuşluğunuzda:) Çünkü bu süreç bir süre belli aralıklarla gece uyanmanızı, yaşanması muhtemel olan kazalardan sonra temizlik ve bakım desteğini yoğun ve sık vermenizi gerektirebilir. Buna göre kısa bir süre de olsa varsa iş temponuzda minik esnemeler yaratmanız gerekebilir.

Baktınız her şey hazır, şimdi sırada konu ile ilgili yazılmış doğru kitapları okuyarak çocuğunuzu bu sürece psikolojik olarak hazırlamak var. Merak etmeyin, yazının hemen altında birkaç tavsiye olacak:) Eş zamanlı olarak bezlerin durduğu dolabı/sepeti birlikte ziyaret edip tüm bezleri kaldırıp onlarla vedalaşıp yerine kendisinin severek seçtiği çamaşırları koyabilirsiniz. Sonuçta hayatından koca bir alışkanlığı kaldırıyorsunuz, yerine gelecek olan unsuru netleştirmekte fayda var. Bu sürece paralel olarak gece uykusuna yatmadan ortalama 2 saat önce katı, 1 saat önce de sıvı alımını durdurmaya başlamalısınız.

Belki de en kritik yanlışlar gündüz çamaşır giydirip gece bez bağlama ikilemi ile başlayınca ya da evdeyken çamaşır giydirip dışarı çıkarken bez bağlamak gibi süreçlerle ilerleyince yapılıyor. Bir sabah kalkıp birden bezlere tamamen veda etmek ve bir daha hiçbir koşulda bağlamamak en doğrusu olacaktır. Tabii ki başladığınız andan itibaren sıklıkla ihtiyacının olup olmadığını sormak, besin ya da su tüketiminden kısa bir süre sonra ihtiyaç belirtmese bile minik minik tuvalet ziyaretleri yapmak sürece katkı sağlayacaktır. İlk 1-2 günün mümkünse evde geçiyor olması herkes için bir nebze rahatlatıcı olur. Okul ile paralel ilerleyecek bir süreç ise bolca yedek göndermek, öğretmeni önceden bilgilendirmek de süreci destekler.

Başlangıçta ortalama 2 saatte bir çocuğunuzu uykudan uyandırarak tuvalete birlikte gidip denemeler yapmalısınız. O an tam olarak uyanık olması çok önemlidir, yarı uyur pozisyonda tuvalete gitmesi gece kazalarına davetiye çıkarabilir.

Yol ayrımlarından biri de lazımlık mı tuvalet mi konusunda oluyor. Eğer evdeki tuvalet klozet ise ve genel yaşam alanlarında bu şekilde olacaksa başlangıcın tuvalette yapılması, destek aparatların kullanılması en sağlıklısı olacaktır. Lazımlık ile başlandığında ve alışıldığında lazımlıktan tuvalete geçiş de ayrı bir süreç olabilir. Ayrıca lazımlık keyfin bozulamayacağı anlarda aniden salonun ortasına televizyon karşısına kolaylıkla getirilebilir:)

Bahsedilen durumlar ve verilen tavsiyeler çoğunluğa uyarlanmıştır. Eğer aile yapınıza, çocuğunuzun fizyolojik yapısına ya da sizin psikolojik durumunuza uymayan durumlar gözünüze çarptıysa bu sürece başlamadan önce profesyonel destek almak iyi bir fikir olabilir :)

Psikolojik destek ve danışma için 

Psikolog Derin Karademir Polat

Teo’nun Kaka Kitabı – Yağmur Artukmaç ve Pınar Çakır

Lazımlık-1001 Çiçek Kitaplar

Tuvalet İletişimi-Evren Bay Şengül

Kaka Yaparken Acıtıyor – Dr. Howard J. Bennett

Dinozorlar Uyumaya Nasıl Gider? – Jane Yolen & Mark Teague

Diğer Yazılar