WhatsApp

Tuvalet Bilinci Oluşturmak

Tuvalet Bilinci Oluşturmak

Çocuklarda tuvalet bilinci oluşturmak;  çocuğun hayatını etkileyen, kişilik gelişimi üzerinde etkisi olan bir beceridir. Çocuğu bu dönemde korkutursanız ve zorlarsanız; güven kaybı, içine kapanık ya da mükemmelliyetçi, tutucu ya da savurgan bir bireyin yetişmesine sebep olabilirsiniz. 
Çocuk, idrarını yaparken kıymetli bir parçayı bıraktığını düşünür. “Beze yapabiliyorum, buraya yapamıyorum!” diyebilir, korkabilir.
Dikkat etmeniz gereken önemli hususları sıralarsak; ⤵️
1. Çocuğunuz hazır mı? Genel olarak çocuklar 24-48 ayda hazır olurlar. İstisnalar olabilir. Bireysel farklılıkların olduğunu unutmayın.
2. Çocuğunuz yürüyor mu? Yürüyebilmesi, mesane kaslarının gelişimi ve kontrol açısından önemlidir.
3. Çişini, kakasını yaptığını size söylüyor mu?
4. Radikal bir değişim (kardeş, taşınma, boşanma vb.) dönemini tercih etmemelisiniz. 
5. Mevsim uygun mu? Yaz mevsimi, kat kat giyilen kıyafetler olmadığından en uygun mevsimdir. 
6. Çocuğu direkt tuvalete oturtmamalısınız. Önce uygun bir lazımlık alın, çocuğun kolay ulaşabileceği bir yerde olsun. Lazımlığı tanısın, ne olduğunu anlasın. Önce kıyafetleriyle sonra bezini çıkararak otursun.
7. Çocuğunuzun ne zaman kaka yaptığını biliyor musunuz? O saatlerde, yemek yedikten sonra lazımlığa oturmasını sağlayabilirsiniz. Lazımlığa otururken ayaklarının altına küçük bir destek koyarsanız, bağırsak hareketleri daha hızlı olur. 
8. Sabırlı bir şekilde, bu sürece sizde hazır olmalısınız. Anlayışlı olun. Bağırmayın. Bazen kaçırmalar olabilir. Öğrenecek. 
9. En önemli maddelerden biri; Saygı gösterin. “Tuvaletini yapmazsan ... olur.” gibi tehditlere girmeyin. İzin almadan pantolonunu indirmeyin. 
10. Tuvalet bilincini, “doğru” kazandırmaya önem verin. Telefon ya da tablet kullanarak tuvalete götürmeye çalışmayın. Çocuk tuvaletini yaptıktan sonra temizliğini nasıl yapacağını, sifonu çekmesi gerektiğini ve ellerini yıkaması gerektiğini mutlaka göstermelisiniz. 

Yayımlama Tarihi: 16 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
16 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Nisan 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuştur. Üsküdar Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Gelişim testleri, çocuk objektif testleri ve projektif testleri uygulayıcısıdır. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılmıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle