WhatsApp

Tripofobi Nedir? Neden Olur?

Tripofobi Nedir? Neden Olur?

Tripofobi yüzeylerde bulunan yuvarlak delik gibi kümelerin kişiyi tiksindirmesi ve rahatsız etmesine verilen addır. Delik fobisi olarak da adlandırılan tripofobi, kişilerde fizyolojik tepkilere yol açar. Örneğin bazı kişiler çilek gördüklerinde dayanamazlar, iğrenirler. Bazen ise delikli olan herhangi bir yüzey onları aşırı derecede rahatsız hissettirir. 

Tripofobinin Nedenleri

Tripofobi nedeni araştırılmış fakat tam olarak bir sonuca ulaşılamamıştır. Tripofobinin nedeni olarak delikli hayvanlar görülürken yeni araştırmalar sonucunda ise vücutta çıkan suçiçeği, kızamık gibi dairesel şekilli hastalıkların kişinin bilinçaltına negatif dürtüler yolladığı, kişinin ise bu durumdan korkup tiksindiği de yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu hastalık için pek çok teori ortaya atılmıştır fakat hastalığın nedeni kesin bir şekilde ortaya konamamıştır. 

Tripofobiyi Tetikleyen Unsurlar

Tripofobiyi tetikleyen küçük ve delikli nesnelerdir. Bu nesneler sünger, bal peteği, arı kovanı gibi küçük delikli nesnelerdir. Bu nesnelerin yanı sıra meyve ve sebzelerde görülen deliklerde kişiyi rahatsız edebilir. Çilek, nar ve mısır gibi yiyeceklerde görülen delikler kişide tiksinme ve iğrenme yaratabilir. Ciltte oluşan kabarcıklar, suçiçeği, kızamık gibi hastalıklar da tripofobiyi tetikleyen unsurlardan bazılarıdır. Bu unsurlar günlük hayatı bile etkileyebilir. 

Tripofobi Belirtileri

Kişiler delikli nesne gördüklerinde çeşitli şekillerde psikolojik ve fiziksel tepkiler gösterebilirler. Bazı kişilerin tepkileri oldukça hafiftir, bazı kişiler ise günlük hayatını bile etkileyecek derecede şiddetli tepkiler gösterirler. Bu kişideki hastalığın ağırlığına göre değişebilmektedir. Nefes darlığı, baş dönmesi, aşırı terleme, mide bulantısı kişiye zarar verebilecek belirtilerdendir.

İlginizi çekebilir: Psikolog Nedir, Ne İş Yapar?

Korkma, tiksinme ve iğrenme, aşırı kaşınma ve ölüm korkusu şeklinde kendini gösteren belirtilerde bulunmaktadır. Kişi delikli bir nesne gördüğünde bunların birini ya da bir kaçını belirti olarak gösterebilir. Bu belirtiler çok şiddetli olduğu takdirde kişinin gündelik hayatını da etkileyebilirler. 

Tripofobi Tedavi Edilebilir Mi?

Tripofobi yani küçük ve düzensiz delik fobisi gerçekdışı bir korkudur. Ruhsal hastalıkların yanı sıra fobilerin tedavisinde psikolojik danışmanlık, hipnoz ve psikoterapi teknikleri gibi pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır. 

  • Psikoterapi teknikleri hastaların gerçek olmayan kaygı ve korkularını değiştirmek üzere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu korkuların aslında gerçek olmadığını gördükleri ve rahatsız oldukları delikli nesnelerin onlara zarar veremeyeceğini, bu durumun kendi hayal güçlerinin birer ürünü olduğunu ayırt etmelerini sağlar. Psikoterapi tekniklerinin temel amacı hayal ürünlerinden arınmaktır. 
  • Maruz bırakma terapisi ise bazen olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır. Kişiye fobisi olduğu delik fotoğrafları alıştıra alıştıra küçükten büyüğe doğru gösterilir. Kişinin tepkisi ve alışma durumu ölçülür. Bu durum kişinin beynindeki takıntıyı azaltmak amacıyla yapılmaktadır
  • İlaç tedavisi de uygulanan bir başka tedavi yöntemidir. Kişinin tripofobi belirtileri kendisine zarar verecek boyutta olabilir. Bunu engellemek adına kişiyi yatıştıracak bir ilaç ile ona ilaç tedavisi uygulanabilir. Aşırı korkuyu yatıştırmak amacıyla ilaç tedavisine başlanabilir. 

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

29 Eylül 2021
Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle