Travmayı Anlamak

Travmayı Anlamak

Travma kelimesi günümüzde sıkça kullanılmaktadır, fakat yaşanılan her olumsuz olay elbetteki kişide travma etkisi yaratmaz. Bu sebeple travmanın ne olduğunu bilmek, belirtilerinin farkında olmak önemlidir.

Travma nedir?

Travma kişiyi aşırı bir şekilde korkutan, dehşet icinde bırakan, kişide çaresizlik hissi yaratan, beklenmedik olayların yol açtığı etkilerdir. Travmatik olaylar; ölüm, ağır yaralanma, fiziksel/cinsel saldırıya uğrama, doğal afetler, savaş, kazalar, şiddet ve terör olayları, aile içi şiddet, bebek kaybı, ölü doğum, boşanma gibi olaylar olabilir. 
Doğrudan bu olaylara maruz kalmış olabilir ya da bir yakınınızın yaşadığına tanık olmuş olabilir ya da bir yakınınızın yaşadığını sonradan öğrenmiş olabilirsiniz. Eğer ki kendinizde bu sarsıcı olayları yaşadıktan sonra ortaya çıkan bazı belirtiler görüyorsanız travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Travma belirtileri nelerdir?

 - Tekrarlayıcı ve istem dışı olarak gelen ve sizi duygusal olarak zorlayan travmatik anıları tekrar yaşıyor hissi varsa,
- Tekrarlayıcı rüyalar ve kabuslar görüyor ve uyku sorunları yaşıyorsanız,
- Olayları çağrıştıran insanlar, mekanlar ve nesnelerden kaçınıyorsanız,
- Olaylara dair kendinizi hissiz ya da hiç yaşamamış gibi umursamaz hissediyorsanız,
- Ani irkilme, öfke patlamaları yaşıyor, sürekli huzursuz ve sinirli hissediyorsanız, 
- Konsantrasyon, odaklanma ve hafıza problemleri yaşıyorsanız,
- Bedensel tepkileriniz varsa, kalp çarpıntısı, hasta hissetme, bedensel gerginlik, yorgunluk, iştah değişiklikleri gibi.

Yukarıda bahsettiğim belirtilerin çoğunluğunu yaşıyorsanız travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Kendi başınıza üstesinden gelmekte zorlamanız çok normaldir. Travma ile çalışan bir uzmandan destek almanız kendiniz için atacağınız en iyi adımdır. Kendi psikolojik sağlığınız için lütfen destek almaktan çekinmeyin. 

Travma konusunda destek almak için tıklayınız

Yayımlama Tarihi: 3 Haziran 2022
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
3 Haziran 2022
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Klinik Psikolog Büşra Nair, Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve rehberlik bölümünü üstün başarı belgesiyle tamamladı. Ardından Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisansını yine üstün başarı belgesi almaya hak kazanarak bitirdi. Özel kolejlerde anaokulu, ilkokul ve ortaokul kademesindeki öğrencilerle çalıştı, velilere yönelik aile eğitimleri düzenledi.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle