WhatsApp

Terapi Öncesi - Terapi Sonrası

Terapi Öncesi - Terapi Sonrası

 

Öncelikle yaygın bir kanının aksine psikoterapiye sadece sözde 'deli' insanlar gitmez. Hayatta herkes duygusal zorlanmalar yaşayabilir. Bu sosyal bir varlık olmanın getirdiği olağan bir durumdur. Maddi varlığınız, işiniz, statünüz bu zorlanmaları yaşamayacağınız anlamına gelmez. Örneğin diğer insanlar kadar psikologlar da psikolojik yardıma ihtiyaç duyup yardım almaktadır. Psikoterapiye ihtiyaç duymak kişisel hata, beceriksizlik ya da zayıflık göstergesi değildir. Yine söylüyorum sosyal bir varlık olarak hayatın olağan akışında zaman zaman psikolojik desteğe ihtiyaç duymak olağan bir durumdur.

Psikoterapinin bize en büyük katkılarından birisi keşiftir. Güvenli bir ortamda duygularınızı, düşüncelerinizi, davranışlarınızı, keşfeder, psikoterapist yardımıyla bunları kendinizde ve ilişkilerinizde kullanarak hayata bakışınızı iyileştirirsiniz. İçgörü ve farkındalığınızı artırır, özgüveninizi geliştirir, daha olgun ve bağımsız hale gelirsiniz. Yaşam kalitenizi artırırsınız. Bunların yanı sıra duygularınızı yönetmeyi öğrenirsiniz, sorunlarınıza yönelik stratejiler geliştirip uygulayabilirsiniz, empati yeteneğinizi geliştirirsiniz, dinlemeyi ve kendinizi ifade etmeyi öğrenirsiniz ve her şeyden önce kendinizi tanırsınız.

Psikoterapi profesyoneller tarafından yürütülen bir süreçtir. Bu sebeple gerekli eğitimleri tamamlamış, belli bir ekole bağlı bir ruh sağlığı uzmanına başvurulmalıdır. Psikoterapinin dertleşmekten öteye geçebilmesi için bu profesyonellik şarttır. Ruh sağlığı hizmetlerinin toplumumuzun tüm kesimlerine ulaşabilir olması dileğiyle, zihninizdeki kara bulutlara güneş doğsun. Sağlıcakla kalın ????

 

Psikolog Taha H. Can

Diğer Yazılar