WhatsApp

TEN TENE TEMAS

TEN TENE TEMAS

Ten tene temas (TTT), bebeğin doğduktan hemen sonra çıplak bir şekilde annenin çıplak göğsüne verilmesidir. Bebek giydirilmez, çıplak olmalıdır ve üstüne kuru sıcak bir battaniye örtülerek desteklenmelidir. Ten ten temas (TTT) bebeğin ilk ihtiyacıdır ve ebeveynler için bir haktır. Talep edimelidir. Doğumdan hemen sonra olan ten tene temas için önerilen süre ilk emzirme bitene kadar geçen süredir (yani ortalama 30 dakika).

Ten tene temas (TTT) önemlidir. Çünkü anne ile bebek arasındaki ilk iletişim bu süreçte başlar. Bebek annenin kokusuna ve sıcaklığına alışır. İlerideki ebeveynine olan güven duygusunun temeli bu süreçte atılır. Ten tene temas (TTT) sadece anne ile olmaz. Baba ile de ten tene temas (TTT) önemlidir ve yapılmalıdır. Aynı annede olduğu gibi bebek çıplak bir şekilde babanın çıplak göğsüne yatırılır. Üzerine kuru ve sıcak bir battaniye örtülerek desteklenir.

Ten tene temas (TTT) esnasında bebek ebeveyninin kalp atımları, solunumu ve sıcaklığı ile sakinleşir ve rahatlar. Solunumu ve kalp atımı düzenlenir, sindirimi kolaylaşır, özellikle annedeki yararlı bakterilerin bebeğe etkisi kolaylaşır ve bu durum erken doğan bebekleri enfeksiyonlardan korur. Annede ise emzirmeye teşvik oluşur, hormonları yükseltir ve böylece annenin sütü artar.

Kısacası ten tene temas (TTT) ilk iletişimdir ve bebekte ya da annede herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa kesinlikle talep edilmedi ve uygulanmalıdır.

Diğer Yazılar