WhatsApp

Ten Tene Temas Nedir? Nasıl Yapılır?

Ten Tene Temas Nedir? Nasıl Yapılır?

Ten Tene Temas dediğimiz şey aslında çok basit uygulanan ama çoğu hastanede henüz alışılmamış bir durum.Ten tene temas dediğimiz şey, bebek doğduktan hemen sonra anneyle olabildiğince uzun süre birlikte kalması anlamına gelmektedir. Anneyle bebek çıplak olmalı, bebek annenin göğsünde bulunmalıdır. 
Çünkü bebeğiniz 9 ay boyunca su dolu bir kesenin içinde büyümekte, doğduğunda ise ona tamamen yabancı bir ortama gelmektedir. Ve doğduğunda ihtiyacı olan ilk şey annesinin teniyle buluşmaktır.
Bunun için bebek annenin göğsüne koyulmalıdır, annenin göğsünde, annesinin kalp atışlarıyla kendini güvende hissedecek, kokuyu tanıyacak ve dış dünyaya uyumu bir o kadar kolay olacaktır.
Ten tene temas sadece anne ile değil baba ile de yapılmalıdır. Yine aynı şekilde bebek babanın göğsüne çıplak tenine konmalı, olabildiğince orada kalmalıdır.
Bazı durumlar anneyle bebek ten tene temas yapamamaktadır, bu gibi durumlarda bebek babasıyla ten tene temas yaptırılabilir.
Önemli olan doğduktan hemen sonra yapılmasıdır.
Eğer acil, olumsuz bir durum yoksa ve şartlar el veriyorsa, rutin kontroller yine annenin veya babanın göğsünde bebeğe yapılabilir.
Bebeğinizle ten tene temas en doğal hakkınızdır. Doğumdan önce mutlaka talep ediniz.

Diğer Yazılar