WhatsApp

Sosyal Medya Bağımlısı mısınız?

Sosyal Medya Bağımlısı mısınız?

Günümüzün şartlarında zamanımızın çoğunu sosyal medya kullanarak geçiriyoruz kimimiz 6 saat, kimimiz 8 saat, kimimiz belki daha fazlası. Peki sınırı aştığımızı nasıl anlayacağız? Sosyal medya bağımlısı olduğumuzu nasıl anlarız? Günlük yaşamda sergilediğimiz davranışlar bize bununla ilgili birçok ipucu verebilir gelin hep birlikte bunları keşfedelim.

Bergenin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeğine bakalım..

Başlangıçta Facebook için tasarlanan ölçek daha sonra tüm sosyal medyalar için genelleştirilmiştir. Psikoloji topluluğu tarafından geniş çapta kabul görmüş ve Psikolojik araştırmalarda kullanılan küçük bir ankettir. Hızlıca ve kendi başınıza yapabilirsiniz.

YÖNERGE: Son bir yılınızı düşünerek sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok vb.) kullanımınız hakkındaki aşağıdaki durumları ne sıklıkla yaşadığınızı belirtiniz. (1) Çok nadir, (2) Nadir, (3) Bazen, (4) Sıkça, (5) Oldukça sık

1 Sosyal medyayı düşünerek ya da sosyal medya kullanmayı planlayarak çok fazla zaman harcadınız mı?

2 Sosyal medyayı giderek daha fazla kullanma arzusu hissettiniz mi? 

3 Sosyal medyayı kişisel sorunlarınızı unutmak için kullandınız mı? 

4 Sosyal medya kullanmayı bırakma denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlandı mı? 

5 Sosyal medya kullanmanız yasaklansaydı rahatsız ve sıkıntılı olur muydunuz? 

6 Sosyal medyayı çok fazla kullanmanız işlerinizi/çalışmalarınızı olumsuz etkiledi mi?

Bu ifadelerin en az 4'ünden 4 veya 5 (sık sık veya çok sık) puan aldıysanız, bu sosyal medya bağımlılığının bir göstergesi olabilir.

Umutsuzluğa kapılmayın sosyal medya bağımlılığı psikolojik destekle atlatması kolay bir bağımlılıktır. Bu konuda Terapi almak isterseniz sayfama beklerim. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşcakalın..

 

Diğer Yazılar