Sinir Hastalığı Belirtileri?

Sinir Hastalığı Belirtileri?

Sinir hastalığı belirtileri nedir bu konuya geçmeden  önce sinir hastalığının ne olduğunu kısaca açıklamak daha mantıklı ve faydalı olacaktır.

Vücudun en karmaşık ve çözülmesinin en zor olduğu sistemlerinden biri olan ve hayati fonksiyonlarımızı düzenleyen bu sistemin sinir sisteminin düzgün ve nizamlı bir şekilde yerine getirilmesini sağlayan bir sistemdir. Ancak düzgün çalışmaması durumunda sinir hastalıkları meydana gelir. 

Bu sistemin düzgün bir şekilde çalışmaması durumunda Epilepsi, parkinson, felç, Alzheimer, baş ağrıları, çeşitli uyku problemleri, stres ya da akıl sağlığında bozulmalar şeklinde açıklanabilir. Akıl ile ilgili olan nörotik buyun hastalıklar sinir sistemi rahatsızlıklarına neden olarak sayılabilir.

Sinir sistemi pek çok farklı organdan meydana gelmiştir.  Bu sebepten ötürü olası herhangi bir kaza ya da doğum esnasında meydana gelen sorunlar saydığımız hastalıkların dışında çokça başka sinir hastalıklarının oluşumlarına sebep olurlar. 

İlginizi çekebilir: Ruh sağlığınızı etkileyebilecek faktörler

Sinir Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sinir sisteminde oluşan problemler birçok farklı sebep yüzünden ortaya çıkabilir. Mesela son derece hassas bir sinir sistemine sahibiz bu sistemde meydana gelen değişiklikler enfeksiyon kaynaklı olabilir, menenjit olabilir bunların hepsi sinir sistemi bozar. Tabi bunlara ek olarak yaşınızın ilerlemesi sinir hastalıklarına sebep olan bir diğer etken olabilir. İlerleyen yaş beraberinde bazı hastalıklar getirir Parkinson, Alzheimer, deman gibi bazı sinir sistemi rahatsızlıkları olarak ortaya çıkar.

Fiziksel olarak Geçirilen ağır trafik kazası ya da düşme gibi kaza sonrası sinir merkezinde meydana gelen hasarlar, bozukluklar da sinir hastalıklarına neden olabilirler. Ayrıca, sinir hastalıklarının bazıları sonradan kaza sonucu ya da düşme gibi, anne doğum yaparken oluşan hasarların dışında doğuştan da gelebilir. Bu da bebeğe genetik faktörler tarafından aktarılan ailenin gerektiğinde var olan bir hastalığın bebeğe geçmesi bozukluklarla alakalı olarak anne ve babasından ya da soy bağlarındaki üyelerden bebeğe hastalığın aktarılması durumu olarak geçer. 

İlginizi çekebilir: Ruh sağlığı sorunları nelerdir?

Sinir Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu sinir hastalığı farklı nedenler ve olaylardan ibaret olabilir. Herkesin sinir sistemi aynı değildir. Herkes her şeye aynı tepkiyi veremez. Bu yüzden belirtileri de birbirinden farklıdır. Bunun sebebi ise çoğunlukla psikolojik ve nörotik süreçlerle de ki ilişkilerdir.

Ruhsal Belirtileri Vücudumuzda meydana gelen bazı hastalıklar fizikseldir, bazıları ise ruhsaldır. Bireyde fobi, yapmaktan korkulan şeyler, sinir bozuklukları, anksiyete gibi bazı psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkar; bir de bununla birlikte sürekli düşünceli ruh haline bürünür insan boş bir şekilde duvara baktırıyor bu ruh sağlığı bozukluğu. 

Ruh sağlığı bozulan insanlar vücutlarının bazı bölgelerinde hissettikleri ağrılar sebebiyle şüpheye düşerler ve sürekli bu ağrıyı, acıyı düşünerek zihinlerini hep meşgul ederler. Bu ruhsal hastalıklar insanları yalnızlaştırabiliyor. Kimseyle konuşma isteğinin olmaması sonucunda insanlarla sosyal ilişkiler kurmayı reddederler. Tamamen kendi iç dünyasına kapanırlar ve içine kapanık bireyler olurlar.

İlginizi çekebilir: Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım? Nasıl Mücadele Ederim?

Yayımlama Tarihi: 14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle