Silahtan Oyuncak Olur Mu?

Silahtan Oyuncak Olur Mu?

Oyun, çocuğun yetişkinlik sinyalidir. Oyununda şiddet/silah kullanarak kendini ifade eden, problemlerini şiddetle çözmeye çalışan bir çocuğun sağlıklı bir yetişkin olabilmesi güçtür. Çocuğun silahla oynamak istemesinin bir çok sebebi olabilir, fakat oyuncak olarak silah seçilmesinin sağlıklı bir sebebi olamaz. Çocuğun neden silahla oynamak istediğini anlamak önemlidir. Televizyonda problemini silahla çözen bir karakteri model alarak silah isteyebilir. Sürekli aşağılanan, şiddete maruz kalan ya da şiddete tanık olan çocuk, silahla bu durumdan kurtulabileceğini düşünebilir. Korkuları varsa, silahla korkularını yenmeye çalışabilir. Çocuk bir silah sembolü ile sorun çözmeye, güç elde etmeye çalışıyorsa orada sorun vardır. Şiddet içeren oyun ve oyuncaklar evde ya da anaokulunda bulundurulmamalı, olumlu bir mekana olumsuz bir nesne sokulmamalıdır. Çocuklara öğretilmesi gereken şiddet ya da savaş değil, problemlerin akılcı yöntemlerle çözülebileceği algısıdır. Çocuğun silah ile stres attığını düşünmek ya da şiddet içerikli oyunlar oynamasını normalleştirmek, bu tutumun yetişkinliğe dönüşmesini de normalleştirmektir. Bir stres unsurunu aşmak için silah oyuncağı kullanıyorsa alternatif olarak hacı yatmaz alınabilir. “Sinirlendiğinde buna vur.” şeklinde direktifler vermeden odasına hacı yatmaz konulabilir. Çocuğun hacıyatmaza temas etmesi o an ki duygusunu yansıtır. Duyguları ne kadar şiddetli olursa hacı yatmazdan ona aynı şekilde tepki dönecektir. Böyle zamanlarda çocuğa “Çok sinirlisin biliyorum, anlıyorum.” denmesi çocuğun duyguları ile yüzleşmesini sağlar. Silah oyuncaklarını tercih etmek ise sadece şiddet unsurlarını pekiştirir. 
Çocuk bir silah alınmadığı halde parmaklarını da silah gibi kullanabilir, kağıttan kendisi yapabilir, polislik  oynayarak silah kullanabilir. Bunun üzerinde durmamak, görmezden gelmek gerekir. Çocuk aileden gizli bunu oynuyorsa zaten kötü bir oyun olduğunu anlamlandırmıştır. Burada nesne değil, içerik önemlidir. Çocuk, oyunla kendini ve çevresini zenginleştirebilecekken, uygunsuz tema ve araçlarla şiddete yönlendirilmemelidir. 

Yayımlama Tarihi: 20 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Nisan 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuştur. Üsküdar Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Gelişim testleri, çocuk objektif testleri ve projektif testleri uygulayıcısıdır. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılmıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle