Sevmediğiniz İnsanlarla Nasıl Çalışırsınız? 

Sevmediğiniz İnsanlarla Nasıl Çalışırsınız? 

İş kendi başına stresli bir kavramdır. Özellikle sevmediğiniz bir iş arkadaşınızı da ‘iş’e dahil ettiğinizde, iş yeri kabus gibi bir ortama dönüşebilir. Çoğu zaman iş arkadaşlarımızı seçemiyoruz, bu nedenle bu tür durumlarla nasıl başa çıkacağımızı ve bunlara nasıl uyum sağlayacağımızı öğrenmek son derece zor oluyor. Bir iş arkadaşınıza karşı olumsuz duygularınızla yaklaşmak, uygun şekilde ilgilenmemek, iş verimliliğiniz, motivasyonunuz, iş tatmininiz ve genel refahınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Peki bundan kaçınmanın en iyi yolu nedir? Sevmediğiniz insanlarla çalışırken nasıl pozitif ve profesyonel kalabilirsiniz?

Bu ben miyim yoksa onlar mı?

Acı gerçek şu ki, zor olsa da, karşınızdakine hissettiğiniz olumsuz duygularınızı kabul etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman bu duygular kendinizde sevmediğiniz şeylerin bir yansımasıdır. 

Öte yandan, karşı tarafa hissetiğiniz hoşnutsuzluk bazen mantıksız olabilir. Örneğin, bir projede son teslim tarihlerini kaçırdığınız için sizi sürekli olarak eleştiren iş arkadaşınızdan hoşlanmıyorsanız, onun bu eleştirilerinin haklılık payı olup olmadığını kendinize sormayı deneyin. Cevabınız evet ise, kötü alışkanlığınızı değiştirerek sorunu hızla çözebilirsiniz.

Sorunu görmezden gelmeyin

Sorunun onlar olduğu sonucuna varırsanız, rahatsız edici durumu görmezden gelmemelisiniz. Sorunu görmezden gelmek iş arkadaşınızı uzaklaştırmaz. Yine de onları her gün görmeniz, çalışma alanını paylaşmanız veya bir proje üzerinde birlikte çalışmanız gerekecektir. Ve onlarla etkileşimden tamamen kaçınmaya çalışsanız da bu mümkün olmayacaktır. 

Bu nedenle, sorunla doğrudan ilgilenmek ve düzeltmenin bir yolunu bulmak her zaman daha iyi bir çözümdür. Onlar hakkında hoşunuza giden bir şey bulmaya çalışın ve buna odaklanın. Her ne olursa olsun, zor insanlarla nasıl çalışılacağını bulmak, birçok yönden faydalı olabilecek değerli bir profesyonel beceridir.

Empati kurun

Sevmediğiniz iş arkadaşınızın öfkesinin ya da kötü tavrının nedenini öğrenirseniz, bunun için çabalarsanız, onları daha çok sevebilirsiniz.

Örneğin, iş arkadaşınız gerginse veya sizi sinir edecek şeyler söylüyorsa, zor bir zamandan geçiyor olabilir. Dolayısıyla o anki hatalı davranışları, onların karakterinin gerçekçi bir yansıması olmayabilir. Bu nedenle, empati kurmaya çalışın, bu duygularının nereden geldiğini görmeye çalışın. Onları böylece daha iyi anlayabilirsiniz. 

Sevmediğiniz insanlarla çalışmak çok rahatsız edici olabilir. Bazen, sorun diğer kişi olmayabileceğinden, düşünmek gerekir. Ve bazen, biraz empati uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir. Her zaman sorunu kabul etmeli ve duruma nasıl adapte olabileceğinizin yollarını bulmalısınız.

İş hayatınızda farklı sorunlar ile karşı karşıya iseniz buraya tıklayarak benimle online bir görüşme planlayabilirsiniz. Böylece yaşadığınız sorunlar ile ilgili olarak nasıl bir çözüm üretebileceğimize  birlikte karar verebiliriz. 

Sağlıklı günler dilerim.

 

Yayımlama Tarihi: 16 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
16 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ile Psikoloji mezunuyum. Aynı üniversitede Klinik Psikoloji eğitimi alıyorum. Temel olarak Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımıyla ilerliyorum. Psikanalitik Terapi ve Varoluşsal Terapi de seanslarda destek aldığım yaklaşımlar. Ağırlıklı olarak çalıştığım alanlar; Obsesif Kompulsif Bozukluk, Kaygı Bozuklukları (Panik Atak, Genel Kaygı Bozukluğu, Fobiler, Sosyal Anksiyete), Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Depresyon, Yeme Bozuklukları, Beden Algısı Bozukluğu, Hastalık Hastalığı, Münchausen Sendromu, Kişilik Bozuklukları (Narsizm, Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik Bozukluğu, Çekingen Kişilik Bozukluğu), İlişki Problemleri, Bağlanma Sorunları, Öfke Kontrolü, Aldatma, Aldatılma, Kıskançlık, Terk Edilme Korkusu, Yalnızlık Korkusu, Mükemmeliyetçilik, Özgüven Eksikliği, Mobbing, Stres Yönetimi, Sınav Kaygısı, Ölüm Korkusu, İş-Yaşam Dengesi.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle