Sakinleştirici İlaçlar

Sakinleştirici İlaçlar

İnsanoğlunun var olduğu günden bu yana, psikolojik hastalıkların tedavisi için çeşitli yöntemler kullanıla gelmiştir. İlk çağlarda psikiyatri hastalarına büyüye mazur kalan gözü ile bakılmış ve yine büyü ile tedavi edilmeye çalışılmıştır. Daha ileriki dönemlerde ise müzik, herhangi bir işle meşguliyet, masaj yöntemi ile tedavi metotları denenmiş, sakinleştirici ilaçlar olarak kullanılan bitkilere başvurulmuştur. Günümüzde ise oldukça gelişen psikiyatri dalı ile artık daha profesyonel çözümler sağlanmıştır.

Sakinleştirici İlaçlar Neden Kullanılır?

İnsanoğlu evrendeki varlıkların içerisinde en mükemmel varlık olduğu gibi bir o kadar da karmaşık bir varlıktır. Diğer varlıklardan farklı olarak; sonsuz emelleri, istek ve hayalleri vardır. İnsanlar hedeflerine ulaşma ve var oldukları hayatta varlıkları ile sahne aldıkları zamanlarda kendilerini mutsuz ve umutsuz hissetlikleri bir dönem içerisine de girebilirler. Bu dönemin kısa süreli olması gayet olası iken, ruhsal çökkünlüğün haftalar hatta aylar sürmesi ise oldukça önemli psikolojik bir sorun teşkil eder.

Depresyon çoğu insan tarafından kabul edilmeyen bir durum olsa da araştırmalar on insanda birinin hayatında bir defa depresyona girebildiğini göstermektedir.  Doğru teşhis ve doğru tedavi ile depresyon tedavi edilebilir bir durumdur. Depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlar kullanılır. Bir de durumun ağır seyrettiği, kişinin çalışma ve günlük hayat fonksiyonlarını etkileyici derecede sıkıntı ve uykusuzluğa maruz kaldığı durumlar vardır. Bu durumda kullanılan ilaçlar ise sakinleştirici ilaçlar olarak adlandırılır.

Sakinleştirici Etki Gösteren İlaç Grubu

Üç temel grup olan benzodiazepinler, barbitüratlar,aldehitler  en çok kullanılan ilaç grubundandır. Fakat bunlar arasında faydasına en çok başvurulan ilaç grubu ise benzodiazepinlerdir. Benzodiazepin ilaç grubu kişinin hayatının akışını önemli derecede etkileyen sıkıntı durumlarında ve ciddi uyku bozukluklarında geçici olarak kullanılır. Ancak kullanımı mutlaka doktor kontrolünde ve kısa süreli olmalıdır.

Antidepresanlar ilaçlar depresyonu tedavi amaçlı sakinleştirici etki gösteren ilaçlar olsalar da etkilerinin ortaya çıkması kısa sürede olmayıp, kullanımları da uzun süreli olabilmektedir. Sakinleştirici ilaçlar olarak anılan ilaçlar ise kısa sürede etkileri görülen, acil durumlarda kullanılan ve bağımlılık etkileri olabildiğinden mutlaka kontrollünde ve kısa süreli kullanılması gereken ilaçlardır.

Sakinleştirici İlaç Kullanımı Neden Önemlidir?

Her ne kadar depresif bozuklukların giderilmesinde; günümüzde geniş tedavi alanları olan psikiyatrinin; oldukça gelişmiş olduğundan bahsetmiş olsak da, insan için kaçınılmaz sonuçlar doğuran, ağır stres ve kaygı durumları, yaşanılan ciddi travmalar, ani şoklar acil müdahale edilmesi gereken durumlar da vardır. 

Birçok insan ani şok durumları nedeniyle intihana sürüklenebilmekte, karmaşık duygu durumu nedeniyle kendisine veya başkalarına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu gibi durumların önlenebilmesi adına uzun soluklu tedaviye başlamadan önce, olası bir trajediyi önlemek adına kişinin kısa sürede sakinleştirilerek karmaşık duygu durumundan kurtarılması gereklidir. İşte sakinleştirici ilaçlar bu konuda çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu acil müdahale ilaçları ile kişilerin kısa sürede sakinleştirilerek tedaviye hazır hale gelmeleri sağlanır.

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle